Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, ultralång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, ultralång
Arrangörsorganisationer: IK Hakarpspojkarna / Jönköpings OK
Datum: söndag 4 november 2018

D21 Elit

18 290 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK2:12:147:13
2Alva OlssonLinköpings OK2:30:34+18:208:13
3Johanna LönnkvistTullinge SK2:46:43+34:299:06
4Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad2:48:08+35:549:11
5Elin ClassonOK Orinto2:48:40+36:269:13
6Marianne HaugIK Hakarpspojkarna2:48:47+36:339:13
7Johanna EngströmOK Hällen2:51:14+39:009:21
8Aina EdgrenGöteborg-Majorna OK2:53:01+40:479:27
9Sara LundbladTullinge SK2:54:40+42:269:32
10Ida HylanderNyköpings OK2:54:43+42:299:33
11Kristin HylanderNyköpings OK2:54:48+42:349:33
12Lisa AnderssonÄrla IF2:54:50+42:369:33
13Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering3:05:28+53:1410:08
14Hedwig HaasSundsvalls OK3:05:48+53:3410:09
15Lovisa PerssonOK Tisaren3:23:55+1:11:4111:08
16Stina NeroMullsjö SOK4:35:52+2:23:3815:04
Linda HallbergBredareds IFutgått
Lena Eliasson-LööfOK Pan-Kristianstadej start
Anna StällbergTullinge SKej start

H21 Elit

22 100 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav BergmanOK Ravinen2:15:326:07
2Martin RegbornHagaby GoIF Örebro2:16:25+0:536:10
3Fredrik BakkmanIFK Göteborg Orientering2:18:39+3:076:16
4Gernot Ymsén-KerschbaumerOK Pan-Kristianstad2:19:26+3:546:18
5Jens RönnolsJärla Orientering2:24:06+8:346:31
6Mats TroengOK Linné2:27:06+11:346:39
7Emil AnderssonÄrla IF2:28:28+12:566:43
8Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF2:28:52+13:206:44
9Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK2:29:24+13:526:45
10Johan RunessonOK Vivill2:30:57+15:256:49
11Simon HectorSnättringe SK2:31:00+15:286:49
12Arvid NordIK Hakarpspojkarna2:31:05+15:336:50
13Fredrik EliassonIK Stern2:31:14+15:426:50
14Hector HainesIFK Lidingö SOK2:32:37+17:056:54
15Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK2:32:46+17:146:54
16Albin AnderssonMarkbygdens OK2:37:24+21:527:07
17Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro2:37:37+22:057:07
18Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna2:38:00+22:287:08
19Erik ClassonOK Orinto2:38:11+22:397:09
20Ludvig ErikssonKils OK2:39:20+23:487:12
21Lucas SundbladEksjö SOK2:39:28+23:567:12
22Andreas JanssonIK Hakarpspojkarna2:40:43+25:117:16
23Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OK2:41:13+25:417:17
24Erik MartinssonLinköpings OK2:41:26+25:547:18
25Love BerzellOK Ravinen2:44:26+28:547:26
26Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna2:44:57+29:257:27
27Simon HodlerIFK Mora OK2:49:11+33:397:39
28Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna2:49:43+34:117:40
29Robbin KantarpÄrla IF2:50:18+34:467:42
30Jacob ErikssonKFUM Örebro OK2:50:49+35:177:43
31Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna2:50:51+35:197:43
32Björn ArnessonUlricehamns OK2:50:54+35:227:43
33Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK2:52:05+36:337:47
34Johan AronssonOK Tisaren2:56:24+40:527:58
35Victor BergstrandLinköpings OK3:02:55+47:238:16
36Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna3:04:09+48:378:19
37Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK3:14:54+59:228:49
38Axel BengtssonSol Tranås3:15:08+59:368:49
39Oskar GustafssonCentrum OK3:15:50+1:00:188:51
40Karl EngesAttunda OK3:20:52+1:05:209:05
41Jonas AnderssonStora Tuna OK3:24:34+1:09:029:15
42Johan KastenssonEksjö SOK4:05:58+1:50:2611:07
43Martin FagerlundKFUM Örebro OK4:06:04+1:50:3211:08
Robert JohanssonTäby OKutgått
William LindMalungs OK Skogsmårdarnautgått
David LingforsOK Linnéutgått
Axel WrådheAttunda OKutgått
Erik BomanGävle OKej start
Jonas EngströmOK Hällenej start
Ruslan GlebovOK Ravinenej start
Andreas HallIFK Lidingö SOKej start
Olle KaleredStora Tuna OKej start
Gustav HindérOK Tisarenåterbud
Joel Käll KarlssonLinköpings OKåterbud

D20 Elit

12 130 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna HugossonSundsvalls OK1:46:158:45
2Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad1:56:20+10:059:35
3Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF1:58:01+11:469:43
4Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF1:59:03+12:489:48
5Jonna ForsVästerås SOK1:59:30+13:159:51
6Fanny SundbladEksjö SOK1:59:48+13:339:52
7Hanna MårtenssonGöteborg-Majorna OK2:03:17+17:0210:09
8Emma HagrotTäby OK2:04:28+18:1310:15
9Klara AxelssonEksjö SOK2:08:30+22:1510:35
10Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna2:11:20+25:0510:49
11Caroline PigerreIFK Lidingö SOK2:17:59+31:4411:22
12Ebba GanslandtIFK Lidingö SOK2:21:03+34:4811:37
13Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna2:25:18+39:0311:58
14Saga SanderOK Milan2:49:23+1:03:0813:57
Vilma BlennowFalköpings AIK OKutgått
Rebecca WaldenfjordOK Ravinenåterbud

H20 Elit

15 340 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre1:42:306:40
2August MollénOK Denseln1:48:42+6:127:05
3Jesper SvenskStora Tuna OK1:49:06+6:367:06
4Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK1:50:41+8:117:12
5Filip TrofastBredaryds SOK1:51:18+8:487:15
6Oscar JohanssonKarlskrona SOK1:51:40+9:107:16
7Victor ImarkTullinge SK1:53:59+11:297:25
8Ludvig EkNyköpings OK1:54:03+11:337:26
9Felix AxelssonMarkbygdens OK1:55:24+12:547:31
10Hugo LillieströmOK Roxen1:55:49+13:197:32
11Johan OlsonIK Uven1:55:53+13:237:33
12Nils Hammaräng GripOK Orion1:59:28+16:587:47
13Emil KarlssonHestra IF2:00:48+18:187:52
14Olle JosarpOK Tisaren2:01:18+18:487:54
15Simon LarssonOK Hällen2:02:36+20:067:59
16Victor HelgessonHestra IF2:02:50+20:208:00
17Oskar EdvardssonJärfälla OK2:04:27+21:578:06
18Otto StuhlhoferOK Landehof2:07:39+25:098:19
19Andreas JonssonOK Orion2:07:50+25:208:20
20Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna2:09:55+27:258:28
21Tuve MöllerOK Linné2:10:09+27:398:29
22Viktor SkoogKils OK2:10:14+27:448:29
23Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna2:13:57+31:278:43
24Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna2:23:12+40:429:20
Jonas AnderssonOK Roxenej godkänd
Arvid ClaessonJönköpings OKej godkänd

D18 Elit

9 690 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF1:26:168:54
2Petrina CostermansJärla Orientering1:26:33+0:178:55
3Ebba BerglinOK Orion1:26:38+0:228:56
4Emma LingIK Hakarpspojkarna1:28:12+1:569:06
5Ella SjöbergTullinge SK1:28:26+2:109:07
6Ella PalmIK Hakarpspojkarna1:30:46+4:309:22
7Frida VikströmSundsvalls OK1:31:31+5:159:26
8Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna1:31:32+5:169:26
9Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK1:31:34+5:189:26
10Malin KristianssonTrollhättans SOK1:31:37+5:219:27
11Emma ErikssonEksjö SOK1:31:52+5:369:28
12Tilde BacklundOK Södertörn1:32:05+5:499:30
13Elin SchagerströmGarphyttans IF1:32:25+6:099:32
14Ellen BlennowFalköpings AIK OK1:34:18+8:029:43
15Clara SamuelssonOK Vivill1:37:23+11:0710:02
16Elsa LindeblomHestra IF1:37:29+11:1310:03
17Johanna NilssonKungälvs OK1:37:34+11:1810:04
18Linnea SkalbergBredaryds SOK1:37:45+11:2910:05
19Annick MeisterOK Södertörn1:38:03+11:4710:07
20Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:38:22+12:0610:09
21Moa HjorthDomnarvets GOIF1:38:37+12:2110:10
22Hanna JohannessonRonneby OK1:38:38+12:2210:10
23Alicia LundgrenVäxjö OK1:39:30+13:1410:16
24Sofia JohanssonOK Skärmen1:39:39+13:2310:17
25Hanna LagerbergOK Södertörn1:43:34+17:1810:41
26Elin NilssonAndrarums IF1:45:56+19:4010:55
27Ronja HuggForsa OK1:47:56+21:4011:08
28Signe NilssonNyköpings OK1:48:10+21:5411:09
29Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna1:48:28+22:1211:11
30Ebba JensenSkåneslättens OL1:51:27+25:1111:30
31Tove EkströmLinköpings OK1:52:06+25:5011:34
32Agnes LindblomMalmö OK1:53:25+27:0911:42
33Lotten KindlundhFK Finn1:54:01+27:4511:45
34Ida HofstedtTäby OK1:54:07+27:5111:46
35Tindra HjortFalköpings AIK OK1:54:23+28:0711:48
36Maja PorleVäxjö OK2:04:35+38:1912:51
37Josefine AnderssonTäby OK2:06:46+40:3013:04
38Lovisa BlomgrenSOK Aneby2:07:48+41:3213:11
39Katarina NorrbyOK Södertörn2:25:12+58:5614:59
Sara GranstedtIK Hakarpspojkarnaåterbud
Frida JohanssonOK Djerfåterbud
Moa KarlssonStorviks IFåterbud

H18 Elit

12 710 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK1:29:137:01
2Emil AuseliusBredaryds SOK1:31:18+2:057:10
3Gustav RuneforsVäxjö OK1:35:01+5:487:28
4Benjamin NäslundSkogslöparna1:37:27+8:147:40
5Linus KristianssonTrollhättans SOK1:37:33+8:207:40
6Leo JohanssonOK Kolmården1:37:35+8:227:40
7Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF1:37:39+8:267:40
8Hugo JakobssonEksjö SOK1:37:48+8:357:41
9Victor HanssonJönköpings OK1:39:00+9:477:47
10Samuel PihlströmOK Landehof1:39:07+9:547:47
11Melker ForsbergKFUM Örebro OK1:39:24+10:117:49
12Joar HertinIK Hakarpspojkarna1:41:20+12:077:58
13Fredrik HamreforsVästerås SOK1:44:08+14:558:11
14Valter PetterssonOK Tisaren1:44:10+14:578:11
15Axel ElmbladBredaryds SOK1:44:14+15:018:12
16Gustav OlssonOK Orion1:44:22+15:098:12
17Philip CarlssonNyköpings OK1:44:29+15:168:13
18Hugo StrömMullsjö SOK1:44:32+15:198:13
19Johan LangerakJärfälla OK1:45:57+16:448:20
20Marcus CarlssonIF Hagen1:46:09+16:568:21
21Emanuel HerberthsonLinköpings OK1:47:45+18:328:28
22Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK1:49:16+20:038:35
23David BorgSödertälje-Nykvarn OF1:50:05+20:528:39
24Hugo SetthagenOK Tranan1:52:20+23:078:50
25Niklas SvenssonJärfälla OK1:52:53+23:408:52
26Axel OlssonIF Hagen1:53:15+24:028:54
27Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna1:55:56+26:439:07
28Olle BergstedtMarkbygdens OK1:55:58+26:459:07
29Manne HammarbergJärfälla OK1:57:25+28:129:14
30Joar TryggöTrollhättans SOK1:57:34+28:219:14
31Alfred PetterssonMullsjö SOK1:58:26+29:139:19
32William GrunderJärfälla OK2:00:34+31:219:29
33Eric BerlinTrollhättans SOK2:04:20+35:079:46
34Erik HogedalGöteborg-Majorna OK2:05:03+35:509:50
35Simon FreylandEksjö SOK2:05:08+35:559:50
36Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna2:05:18+36:059:51
37Simon SvahnEksjö SOK2:06:22+37:099:56
38Petter BergstedtMarkbygdens OK2:10:36+41:2310:16
39Edvin NilssonGotlands Bro OK2:27:33+58:2011:36
40Albin TollOK Njudung2:29:33+1:00:2011:45
41Martin SandqvistVästerås SOK2:48:08+1:18:5513:13
Mattias ÖsterdahlVisborgs OKej godkänd
Simon FriskJärla Orienteringutgått
Jesper LidmarSnättringe SKutgått
Linus MalmKFUM Örebro OKutgått
Alexander SchandlOK Södertörnutgått
Erik HannrupIF Thoråterbud
Lukas OlmKils OKåterbud
Oskar SvahnEksjö SOKåterbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser