Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintcupen i Gammelstad, #1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintcupen i Gammelstad, #1
Arrangörsorganisation: Gammelstads IF
Datum: onsdag 2 maj 2018

D21

2 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin BjörnlingerUlricehamns OK15:305:44
2Lena TuressonOK Renen15:46+0:165:50
3Rebecka HylanderNyköpings OK16:45+1:156:12
4Elsa ChristofferssonOK Renen17:00+1:306:17
5Karin WollbrandOK Renen17:29+1:596:28
6Anna ViklundGammelstads IF19:21+3:517:10
7Emma HedlundOK Renen20:00+4:307:24
8Karin KarlssonÄlvsby IF OK21:13+5:437:51
9Hanna SvanbergOK Renen22:53+7:238:28
10Agneta LindbäckOK Renen23:40+8:108:45
Johanna LundkvistOK Vargenej godkänd
Emma JohanssonSundsvalls OKej start
Kati RemesOK Renenej start

H21

3 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes TuressonOK Renen15:365:01
2Jonas TofteredIF Rigor15:53+0:175:07
3Rasmus WickbomBergnäsets AIK16:07+0:315:11
4Ludvig DanforsMullsjö SOK16:08+0:325:12
5Harald LarssonBergnäsets AIK16:25+0:495:17
6Simon ErikssonBergnäsets AIK16:29+0:535:19
7Anders LidmanOK Renen16:37+1:015:21
8Oskar ÖqvistBergnäsets AIK16:49+1:135:25
9Tobias SnellOK Renen16:52+1:165:26
10Melker PetterssonOK Renen16:56+1:205:27
11Truls LindholmSundsvalls OK17:24+1:485:36
12John StrandbergI 19 IF17:47+2:115:44
13Gabriel LarssonGammelstads IF17:52+2:165:45
14Martin HolmbergBergnäsets AIK18:19+2:435:54
15Jesper MattiVittjärvs IK19:07+3:316:10
16Mattias JohanssonBergnäsets AIK19:18+3:426:13
17Eric GranströmEj klubbansluten19:43+4:076:21
18Petter JohanssonEj klubbansluten26:13+10:378:27
Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OLej start

D16

2 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen KillmeyVittjärvs IK15:356:14
2Edit KarlssonÄlvsby IF OK16:12+0:376:28
3Emmie LindbäckOK Renen18:12+2:377:16
4Moa EngströmOK Renen19:30+3:557:48
Frida JohanssonÄlvsby IF OKej start

H16

2 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor BerglundVittjärvs IK15:365:46
2Simon MarkströmOK Renen16:10+0:345:59

D14

1 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen11:516:14
2Klara KivijärviOK Renen12:05+0:146:21
3Lisa LarssonÄlvsby IF OK12:42+0:516:41
4Tova LindbäckOK Renen13:46+1:557:14
5Alva EngströmOK Renen14:41+2:507:43
5Emma HasselströmOK Renen14:41+2:507:43
7Emilia LundholmOK Renen16:33+4:428:42
8Lisa HörnquistOK Renen17:17+5:269:05
9Alma HedlundOK Renen17:46+5:559:21

H14

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen12:045:14
2Martin LundholmOK Renen15:26+3:226:42
3Anton HedströmOK Renen17:10+5:067:27
4Linus NordinOK Renen18:19+6:157:57
5Oskar ErikssonOK Renen19:31+7:278:29
6Albin WollbrandOK Renen20:27+8:238:53
Edvin LundOK Renenej start

D12

1 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOK Renen8:495:52
2Mirjam EdinOK Renen10:25+1:366:56
3Tova HolmbergBergnäsets AIK11:44+2:557:49
4Ella HedströmOK Renen12:01+3:128:00
5Sofia MarkströmOK Renen19:19+10:3012:52

H12

1 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid IngvarssonOK Renen8:405:46
2Eric HasselströmOK Renen9:08+0:286:05
3Vilgot KuokkanenOK Renen10:00+1:206:40
4Ove RenbergBergnäsets AIK12:23+3:438:15
5Arvid WeinzOK Renen12:24+3:448:16
6Emil EngströmOK Renen13:27+4:478:58
Melker WollbrandOK Renenej start

D10

1 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid LundOK Renen9:318:39
2Iris BergkvistOK Renen12:14+2:4311:07
3Vera EdeskärOK Renen12:30+2:5911:21
4Vilma KuokkanenOK Renen13:33+4:0212:19
5Irma IngvarssonOK Renen18:17+8:4616:37
Hedda EdinOK Renenej start

H10

1 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kimi Eriksson OksanenOK Renen10:159:19
2Axel EngströmOK Renen12:20+2:0511:12
3Hjalmar EdinOK Renen13:27+3:1212:13
4Albin BerggrenOK Renen14:45+4:3013:24
5Elias HedströmOK Renen15:16+5:0113:52

D50

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb23:479:30
Angela NilssonSkellefteå OKej godkänd

H50

2 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven ÖrnerlingOK Renen13:255:22
2Per ÖgrenBergnäsets AIK13:38+0:135:27
3Peter LundbergOK Renen14:17+0:525:42
4Jan-Erik MattiVittjärvs IK15:05+1:406:02
5Mikael SundbergOK Renen16:13+2:486:29
6Magnus GranbergPiteå IF Orienteringsklubb16:33+3:086:37
7Magnus SäverosNilivaara IS17:19+3:546:55
8Hans WickbomVittjärvs IK17:38+4:137:03
9Anders NordinOK Renen17:47+4:227:06
10Mats DruggeVittjärvs IK18:05+4:407:14
11Lars GrenJokkmokks SK19:21+5:567:44
12Roland JanssonÄlvsby IF OK19:28+6:037:47
13Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb21:45+8:208:42
Kjell SandströmBodens Bandyklubb OSej godkänd

D70

1 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla PerhultOK Vargen25:2213:21

H70

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS20:398:58
2Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS21:19+0:409:16
3Runar MarktinArvidsjaurs OK24:26+3:4710:37
4Henken ErikssonI 19 IF28:14+7:3512:16
5Ove JohanssonIK Örnen33:15+12:3614:27
Sven-Ivan GrönlundOK Renenej godkänd

Öppen motion 1

1 100 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thea BerglundVittjärvs IK10:349:36
2Anton LuhanssonBergnäsets AIK11:12+0:3810:10
3Frida ElfvendahlOK Renen11:29+0:5510:26
4Thea JakobssonOK Renen11:34+1:0010:30
5Selma MurbeckOK Renen11:38+1:0410:34
6Selma ElfvendahlOK Renen12:17+1:4311:09
7Viktor JonssonOK Renen13:09+2:3511:57
8Ville SundqvistOK Renen13:17+2:4312:04
9Axel WassermanOK Renen14:15+3:4112:57
10Elsa LindblomOK Renen14:22+3:4813:03
11Malin EberhardssonOK Renen15:27+4:5314:02
11Knut HolmbergBergnäsets AIK15:27+4:5314:02
13Joseph KostetOK Renen15:28+4:5414:03
13Erik HörnquistOK Renen15:28+4:5414:03
15Felicia MäkiOK Renen15:43+5:0914:17
16Lovisa PerssonOK Renen16:19+5:4514:50
17Axel JonssonOK Renen17:05+6:3115:31
18Malte MyrhaugOK Renen17:16+6:4215:41
19Ivar KronholmOK Renen17:27+6:5315:51
20Nils KorénOK Renen17:46+7:1216:09
21Elsa GustafssonOK Renen18:15+7:4116:35
22Tila NorstenOK Renen18:21+7:4716:40
23Roger LarssonOK Renen20:13+9:3918:22
23Vendela ÖstlinOK Renen20:13+9:3918:22
25Anton LundbergOK Renen21:31+10:5719:33
26Camilla FranssonOK Renen24:47+14:1322:31
Jonathan KostetOK Renenej godkänd
Märta WeinzOK Renenej godkänd
Malin EberhardssonOK Renenutgått
Victor OsipovOK Renenutgått
Ida LindvallOK Renenej start

Öppen motion 4

2 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny PalmgrenSundsvalls OK15:406:48
2Ellen NykäinenPajala IF15:51+0:116:53
2Emilia RiekkolaSävast Ski Team IF15:51+0:116:53
4Rebecca PerssonLuleå Gjutarens IF15:52+0:126:53
5Mikael HörnquistOK Renen16:36+0:567:13
6Mats HanssonBergnäsets AIK17:47+2:077:43
7Emma GustafssonVittjärvs IK18:47+3:078:10
8Björn SvanbergBergnäsets AIK19:13+3:338:21
9Ulrika LarssonOK Renen20:13+4:338:47
10Fanny AnderssonOK Renen24:09+8:2910:30
11Malin SvedenbeckOK Renen33:27+17:4714:32
12Hugo SvedenbeckOK Renen35:25+19:4515:23
13Lovisa IsakssonOK Renen38:18+22:3816:39
14Maria ÖqvistBergnäsets AIK43:59+28:1919:07
Sebastian FranssonOK Renenej godkänd

Öppen motion 8

3 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle KarlssonTjalve IF Norrköping19:076:10
2Ivar RockströmEj klubbansluten20:57+1:506:45
3Tommy EdeskärOK Renen21:10+2:036:49
3Theo OdenrydEj klubbansluten21:10+2:036:49
5Tomas HedströmOK Renen24:24+5:177:52
6Ida WickbergOK Nolaskogsarna26:38+7:318:35
7Josefine AnderssonOK Renen48:08+29:0115:31
8Susanne AnderssonOK Renen48:12+29:0515:32

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser