Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Värmland
Arrangörsorganisation: OK Jösse
Datum: torsdag 6 juni 2019

D21

2 810 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda TakeOK Tyr16:596:02
2Johanna KindlundOK Tyr19:11+2:126:49
3Klara HolmgårdKils OK20:49+3:507:24
4Malin JonssonOK Tyr20:58+3:597:27
5Maria ErikssonVästvärmlands OK21:23+4:247:36
6Elin ErikssonVästvärmlands OK22:23+5:247:57
7Elin BlomkvistSkattkärrs SOK27:09+10:109:39

H21

3 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SkoogKils OK17:115:25
2Johan SöderlundOK Tyr17:42+0:315:35
3Elis BergOK Fryksdalen19:19+2:086:05
4Anders HedqvistOK Tyr19:20+2:096:05
5Marcus BeckiusOK Tyr19:21+2:106:06
6Linus LännhultEds SK23:18+6:077:21
7Elis NordströmKils OK24:51+7:407:50
8Oskar ErikssonOK Älgen28:38+11:279:01
Erik ErikssonOK Älgenej start

D18

2 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicolina MobergOK Tyr15:306:35
2Thea SvenssonIK Vikings OK15:49+0:196:43
3Kristina KlingnéusIK Vikings OK16:00+0:306:48
4Elin LindbladOK Djerf16:33+1:037:02
5Tove OrdqvistKils OK16:52+1:227:10

H18

2 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias HaneOK Tyr17:045:42
2Rasmus PetterssonOK Djerf17:12+0:085:45
3Gustav PermanOK Tyr17:27+0:235:50
4Elias BergenfurIK Vikings OK19:21+2:176:28
5Richard TakeOK Tyr20:02+2:586:42

D16

2 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KindlundOK Tyr15:526:45
2Rebecca TakeOK Tyr18:24+2:327:49
3Ellen PelanderOK Djerf18:59+3:078:04
4Jonna LindbladOK Djerf19:18+3:268:12
5Amanda AlfredssonOK Tyr19:37+3:458:20
6Linn AnderssonOK Tyr21:01+5:098:56
7Elin BomanOK Tyr22:04+6:129:23
8Emma SkogmanVästvärmlands OK22:53+7:019:44
9Klara NordströmKils OK23:17+7:259:54
10Julia PerssonVästvärmlands OK29:49+13:5712:41

H16

2 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar BergOK Fryksdalen12:455:25
2Anton UllerKils OK13:01+0:165:32
3Fredrik HaneOK Tyr13:45+1:005:51
4Isak WikströmOK Tyr16:05+3:206:50
5William RebaneKils OK16:46+4:017:08

D14

2 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia ForsgrenOK Tyr14:536:13
2Lina UllerKils OK16:02+1:096:42
3Milla ForkéusOK Tyr16:04+1:116:43
4Ella LaineDegerfors OK18:19+3:267:39
5Felicia RööhsSkattkärrs SOK18:35+3:427:46
6Sara Storm-AnderssonOK Tyr19:10+4:178:01
7Emelie ForslundKristinehamns OK20:33+5:408:35
8Linnea BjörklundOK Tyr21:31+6:389:00
9Linnea JohnssonSkattkärrs SOK22:43+7:509:30
10Maja JosefssonVästvärmlands OK28:53+14:0012:05
Emma AlfredssonOK Tyrej godkänd

H14

2 350 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JonssonOK Tyr12:325:20
2Arvid ErikssonOK Tyr14:08+1:366:00
3Hugo EkströmOK Tyr14:21+1:496:06
4Linus NilssonOK Tyr14:51+2:196:19
5Arvid JohanssonOK Djerf15:12+2:406:28
6Hjalmar WIlhelmssonFilipstads OK15:23+2:516:32
7Fredrik WestlundKils OK16:08+3:366:51
8Alexander LännhultEds SK16:28+3:567:00
9Isak HolmgårdKils OK16:32+4:007:02
10Oscar AnderssonOK Tyr17:34+5:027:28
11Albin IsakssonOK Tyr18:47+6:157:59
12Gustav JörgOK Tyr19:21+6:498:14
13Felix LindOK Tyr19:49+7:178:25
14Hugo BergenfurIK Vikings OK19:54+7:228:28
15Tim Wigh-DahlgrenFilipstads OK20:32+8:008:44
16Gustav NilssonOK Tyr21:41+9:099:13
17Melvin TörshagenOK Djerf22:48+10:169:42
18Hjalmar HögsellKristinehamns OK28:54+16:2212:17
19Nils JohanssonVästvärmlands OK30:11+17:3912:50
20Alfred NybergSkattkärrs SOK35:55+23:2315:17

D12

1 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva HenricssonOK Tyr12:567:28
2Lea JohannesdalSkattkärrs SOK14:05+1:098:08
3Ella NybergSkattkärrs SOK15:42+2:469:04
4Irma ErikssonOK Tyr15:52+2:569:10
5Wilma JonssonOK Tyr16:31+3:359:32
6Joline PetriOK Djerf20:07+7:1111:37
7Edith BergenfurSkattkärrs SOK24:43+11:4714:17
Izabella LjungbergOK Tyrej godkänd
Tilda KindlundOK Tyrej godkänd
Tindra BlomkvistSkattkärrs SOKej start

H12

1 730 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf11:476:48
2Edvard PelanderOK Djerf12:01+0:146:56
3Elias JosefssonVästvärmlands OK12:23+0:367:09
4Ivar WikströmOK Tyr12:30+0:437:13
5Gabriel LaineDegerfors OK13:07+1:207:34
6Joel HolmgårdKils OK13:11+1:247:37
7David Wigh-DahlgrenFilipstads OK13:41+1:547:54
8Matheus LaineDegerfors OK13:43+1:567:55
9William LännhultEds SK15:16+3:298:49
10Johannes IsakssonOK Tyr15:29+3:428:56
11Tage NymanOK Tyr16:27+4:409:30
12Anton CajdellVästvärmlands OK17:17+5:309:59
13Tim ÖstlundVästvärmlands OK22:59+11:1213:17
14Emil JohanssonVästvärmlands OK28:49+17:0216:39
Albin RansjöOK Tyrej godkänd
Elias CajdellVästvärmlands OKej godkänd
Axel LindbladOK Djerfej start
Emil HöglundIK Vikings OKej start

D10

1 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lilly BergenfurSkattkärrs SOK39:5225:43
2Alva RööhsSkattkärrs SOK43:53+4:0128:18
Elsa HöglundIK Vikings OKej start

H10

1 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henry NordströmKils OK12:047:47
2Alrik WikströmOK Tyr15:01+2:579:41
3Joel WIlhelmssonFilipstads OK16:00+3:5610:19

D35

2 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina RööhsSkattkärrs SOK16:156:54
2Jenny GullqvistVästvärmlands OK16:55+0:407:11
3Angelica WikströmOK Tyr17:32+1:177:27
4Annelie WighFilipstads OK17:41+1:267:31
5Lena WesterlundOK Djerf17:53+1:387:36
6Lisa HöökOK Tyr18:09+1:547:43
7Annika LännhultEds SK18:58+2:438:04
8Lina EkenbäckVästvärmlands OK19:29+3:148:17
9Jenny NybergSkattkärrs SOK19:31+3:168:18
10Emma LiliegrenOK Djerf24:28+8:1310:24
Frida HöglundIK Vikings OKej start
Ann HyvönenSkattkärrs SOKej start

H35

2 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael NybergSkattkärrs SOK18:516:18
2Magnus JonssonVästvärmlands OK19:23+0:326:28
3Martin LjungbergOK Tyr19:30+0:396:31
4Jörgen KarlssonOK Hierne19:56+1:056:39
5Mattias JohannesdalSkattkärrs SOK22:28+3:377:30
6Anders PelanderOK Djerf22:29+3:387:31
7Stefan SöderströmIK Vikings OK23:59+5:088:01
8Markus JohnssonSkattkärrs SOK26:07+7:168:44
9Christopher JakobssonVästvärmlands OK34:41+15:5011:35
Örjan EkenbäckVästvärmlands OKej godkänd

D45

2 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HolmgårdKils OK15:596:41
2Anna UllerKils OK16:51+0:527:03
3Erika ErikssonSkattkärrs SOK17:50+1:517:27
4Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK18:34+2:357:46
5Tanja DalheimerIK Vikings OK20:39+4:408:38
6Maria ErikssonOK Tyr20:53+4:548:44
7Agneta BomanOK Tyr24:16+8:1710:09

H45

2 810 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus MossbergLesjöfors SK16:175:47
2Magnus NordströmKils OK17:12+0:556:07
3Håkan JonssonKristinehamns OK17:38+1:216:16
4Jonas UllerKils OK17:43+1:266:18
5Mats LiljaOK Älgen17:52+1:356:21
6Mattias PerssonOK Tyr18:19+2:026:31
7Robert BergOK Fryksdalen18:23+2:066:32
8Mikael TakeOK Tyr18:25+2:086:33
9Mathias BjörklundOK Tyr18:45+2:286:40
10Fredrik NordströmOK Älgen18:46+2:296:40
11Anders JonssonIK Vikings OK19:08+2:516:48
12Johan HenricssonOK Tyr19:10+2:536:49
13Mats BergenfurIK Vikings OK19:17+3:006:51
14Mats WilhelmssonFilipstads OK19:22+3:056:53
15Jonas BergenfurSkattkärrs SOK19:43+3:267:00
16Jonas SamuelssonLustens OK20:27+4:107:16
17Mikael RööhsSkattkärrs SOK20:45+4:287:23
18Jonas LarssonKristinehamns OK21:01+4:447:28
19Johan PetriOK Djerf21:49+5:327:45
20Mats VesterbergOK Tyr22:20+6:037:56
21Thomas BomanOK Tyr22:28+6:117:59
22Ulf MellerdalKils OK22:48+6:318:06
23Tony GullqvistVästvärmlands OK23:45+7:288:27
24Örjan BeckiusOK Tyr24:05+7:488:34
25Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK25:37+9:209:06
Stefan ErikssonOK Älgendiskvalificerad

D55

2 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna GundSkattkärrs SOK18:507:52
2Mona OrdqvistKils OK19:59+1:098:21
3Lisa AnnersandOK Tyr20:01+1:118:22
4Elisabet FalemoKristinehamns OK20:20+1:308:30
5Catarina HögkvistOK Tyr21:57+3:079:11
6Ann-Sofie HultsvedOK Tyr22:33+3:439:26
7Karin MoodhOK Tyr23:38+4:489:53

H55

2 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SkoogKils OK13:145:37
2Rolf WikströmOK Tyr13:57+0:435:56
3Lars HolmgårdKils OK15:37+2:236:38
4Per HögkvistOK Tyr15:47+2:336:42
5Niclas MobergOK Tyr16:12+2:586:53
6Kurt NilssonOK Hierne17:29+4:157:26
7Lars AnderssonOK Tyr17:41+4:277:31
8Johnny AnderssonOK Fryksdalen17:43+4:297:32
9Ulf NordzellOK Djerf19:05+5:518:07

D65

1 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica DjurbergOK Tyr17:159:41
2Marit NilssonKils OK18:09+0:5410:11
3Eva TrangiusOK Tyr18:19+1:0410:17
4Karin Creutzer BlomgrenOK Tyr21:59+4:4412:21
5Ingvor EkholmOK Fryksdalen23:14+5:5913:03

H65

2 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt SvedjebySkattkärrs SOK17:277:18
2Lars GranefeltOK Tyr17:59+0:327:31
3Bengt CarlssonSkattkärrs SOK21:32+4:059:00
4Åke GustavssonOK Älgen22:17+4:509:19
5Leif SalinOK Tyr24:41+7:1410:19
6Lasse HageröKristinehamns OK28:29+11:0211:55
7Björn NilssonOK Fryksdalen37:39+20:1215:45
Kjell ErikssonOK Djerfej start

H75

1 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans PerssonOK Älgen16:069:02
2Lennart MattssonLustens OK19:41+3:3511:03
3John LarssonVästvärmlands OK21:06+5:0011:51

H85

1 360 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nils JanssonSkattkärrs SOKej start

Inskolning

1 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gustav GerdtVästvärmlands OKfullföljt
Astrid HambergVästvärmlands OKfullföljt

U1

1 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin JohannesdalSkattkärrs SOK15:4813:58
2Linus JörgOK Tyr18:52+3:0416:41
3Folke NymanOK Tyr20:10+4:2217:50
4Robin GullqvistVästvärmlands OK22:11+6:2319:37
5Sofia ForslundKristinehamns OK25:59+10:1122:59
6Leo ÖstlundVästvärmlands OK39:57+24:0935:21

U2

1 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar GerdtVästvärmlands OK12:077:49
2Vincent LjungbergOK Tyr12:35+0:288:07
3Lin PelanderOK Djerf18:42+6:3512:03
4Lilja HannaOK Älgen20:51+8:4413:27
5Sture HögsellKristinehamns OK24:42+12:3515:56
6Joel DåverhögVästvärmlands OK27:52+15:4517:58
7Noah Nilsson-DagEds SK33:02+20:5521:18

Öppen 3

2 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna ErikssonOK Älgen29:4312:26

Öppen 5

2 350 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred RehnVästvärmlands OK12:565:30
2Erik HögkvistOK Tyr13:42+0:465:49
3Erik WikströmOK Tyr17:09+4:137:17
4Anders WestlundKils OK17:44+4:487:32
5Kristin AllisonOK Tyr18:24+5:287:49
6Henrik ErikssonSkattkärrs SOK19:37+6:418:20
7Torbjörn JohanssonOK Älgen20:36+7:408:45
8Johanna AlfredssonOK Tyr22:25+9:299:32
9Leif BillinsöEidskog OL24:09+11:1310:16
10Anna Lena ChristensenOK Fryksdalen24:15+11:1910:19
11Bengt FalemoKristinehamns OK29:39+16:4312:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser