Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Axevallanatta

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Axevallanatta
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: fredag 18 oktober 2019

D21

6 960 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ClassonOK Orinto44:486:26
2Maria SahlénIF Hagen45:46+0:586:34
3Veronica LindgrenOK Skogshjortarna46:00+1:126:36
4Sara JonssonOK Klyftamo47:29+2:416:49
5Emma KindbomIF Hagen50:29+5:417:15
6Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK51:37+6:497:24
7Stina NeroLinköpings OK52:04+7:167:28
8Lisa WeimannFalköpings AIK OK53:49+9:017:43
9Frida EmanuelssonDomnarvets GOIF56:44+11:568:09
Pernilla OlssonSkåneslättens OLej start

H21

8 830 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ClassonOK Orinto41:074:39
2Daniel BogrenIF Hagen43:13+2:064:53
3Axel OlssonIF Hagen45:23+4:165:08
4Niclas TjernlundSkåneslättens OL46:29+5:225:15
5Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad46:54+5:475:18
6Marcus KvarndalUlricehamns OK47:32+6:255:22
7Olle SörqvistMarkbygdens OK48:43+7:365:31
8Emil KarlssonHestra IF48:52+7:455:32
9Oscar StombergIF Hagen49:25+8:185:35
10Daniel HåkanssonOK Gränsen58:40+17:336:38
11Andreas BragIK Gandvik1:00:15+19:086:49
12Gabriel AnderssonUlricehamns OK1:00:28+19:216:50
13Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:04:51+23:447:20
14Simon BjörnehällOK Gränsen1:05:07+24:007:22
15Victor ArwesvedTibro OK1:10:58+29:518:02
16Anton PetterssonTibro OK1:14:12+33:058:24
Karl GellermanIF Hagenej godkänd
Johan MårtenssonIF Hagenej start
Andreas ClaessonOK Kullingshofej start
Anton CarlssonIF Hagenej start
Anton KarlssonOK Kullingshofej start
Niclas StåhlFalköpings AIK OKej start
Emil SvenssonHjärnarps OLej start

H20

6 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan KindbomIF Hagen46:576:44

D18

6 260 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Irma SvenssonOK Klyftamoej start

H18

6 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan HolmbergIF Hagen50:337:15
2Johannes JakobssonTidaholm SOK Sisu1:06:35+16:029:33

D16

4 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin KindbomIF Hagen40:308:52

H16

5 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam JohanssonIF Hagen36:166:58
2Linus AhlénIF Hagen37:53+1:377:17
3Adam SkoglundUlricehamns OK38:43+2:277:26
4Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna39:48+3:327:39
5Erik GullbrandIF Hagen40:16+4:007:44

H14

4 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam SamuelssonFalköpings AIK OK30:477:34
2Hugo TofténSOK Träff36:10+5:238:54
3Oscar NystrandOK Klyftamo36:41+5:549:02
4Jonas OlssonOK Amne48:00+17:1311:49
Johan AnderssonIK Gandvikej godkänd

D12

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia MellegårdLidköpings VSK27:4910:57
2Arek MilevaTidaholm SOK Sisu29:49+2:0011:44
Ida TofténSOK Träffej start

H12

2 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer HagrotTäby OK23:379:17
2Elliott RehnGränna-Bygdens OK24:21+0:449:35
3Isak WinnerstamEskilstuna OL26:47+3:1010:32

H35

6 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SundströmBredareds IF1:02:088:55

D40

4 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marita LemmingOK Skogsstjärnan58:2111:58

H40

6 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael MellegårdLidköpings VSK45:276:31
2Andreas JohanssonOK Kullingshof49:57+4:307:10
3Martin BergqvistIF Hagen51:06+5:397:20
4Mattias RehnGränna-Bygdens OK54:22+8:557:48
5Björn WinnerstamEskilstuna OL1:11:01+25:3410:12
6Kiril MilevTidaholm SOK Sisu1:20:09+34:4211:30
Magnus VedinTrollhättans SOKej start

D45

4 870 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistTibro OK41:188:28
2Maria Rosén ThelinJönköpings OK43:20+2:028:53
3Johanna HallqvistUlricehamns OK50:04+8:4610:16
4Anna-Karin RybergOK Klyftamo1:07:05+25:4713:46

H45

6 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HomannOK Orinto38:116:05
2Tommy HögIK Gandvik48:40+10:297:46
3Tobias HaagOK Gränsen49:07+10:567:50
4Johan KällIK Gandvik49:10+10:597:51
5Stefan NordinUlricehamns OK50:06+11:558:00
6Per CarlssonIF Hagen51:19+13:088:11
7Mika TolonenOK Amne53:50+15:398:35
8Jan SamuelssonFalköpings AIK OK55:12+17:018:49
9Magnus KarlssonRyda SK56:32+18:219:01
10Greger AhlénIF Hagen1:01:08+22:579:45
Tomas FridénOK Gränsenej start
Johan HanssonOK Löftanej start
Pär-Magnus BjurekTibro OKej start

D50

4 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Suzy LarssonOK Skogshjortarna36:458:03
2Kristina Höök PatrikssonOK Klyftamo43:24+6:399:31
3Karin AnderssonIF Hagen43:32+6:479:32
4Monika HjellströmGränna-Bygdens OK55:42+18:5712:12
5Anneli AnderssonIK Gandvik1:19:37+42:5217:27
Karin TorstenssonFalköpings AIK OKej godkänd

H50

6 260 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonValbo AIF38:346:09
2Mats HolmbergOK Gränsen46:41+8:077:27
3Bo HallbergFalköpings AIK OK47:02+8:287:30
4Anders KindbomIF Hagen48:22+9:487:43
5Peter JarlTibro OK48:53+10:197:48
6Thomas LjungqvistTibro OK49:45+11:117:56
7Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu52:16+13:428:20
8Stefan SpetzUlricehamns OK52:44+14:108:25
9Kjell JohanssonIF Hagen53:21+14:478:31
10Stefan LinderothIF Hagen56:36+18:029:02
11Stefan MusslinderFalköpings AIK OK1:00:36+22:029:40
12Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:02:04+23:309:54
13Magnus NiklassonFalköpings AIK OK1:03:58+25:2410:13
14Marthin AnderssonIK Gandvik1:05:15+26:4110:25
15Janingvar JohanssonLidköpings VSK1:07:23+28:4910:45
16Magnus StafstedtFrämmestads IK1:19:22+40:4812:40
17Lars KarlssonOK Gränsen1:25:26+46:5213:38
18Peter RavnellGudhems IF1:27:24+48:5013:57
Mats LiljaOK Älgenej godkänd
Tobias Den BraverOK Gränsenej godkänd
Björn MårtenssonIF Hagenej start

D55

4 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HägnanderLidköpings VSK29:047:09
2Maria SkogsbergMariestads FK30:26+1:227:29
3Nina BejbomUddevalla OK37:22+8:189:12
4Anita BodinGällstadbygdens SOK39:43+10:399:46
5Annette Falck LarssonVänersborgs SK40:51+11:4710:03
6Marita FilipssonMarkaryds FK41:47+12:4310:17
7Elisabeth FredrikssonGudhems IF54:57+25:5313:32
Karin B. Andersson IF Hagenej godkänd
Susanne OlssonGudhems IFej start

H55

5 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens LindströmTibro OK35:586:55
2Kjell EinarssonOK Skogshjortarna38:16+2:187:21
3Lars HolmbergIF Hagen39:01+3:037:30
4Urban BarkIF Hagen39:02+3:047:30
5Peter BrämersonTibro OK39:35+3:377:36
6Jonas BornetunSkillingaryds FK43:15+7:178:19
7Pär LundkvistSundbybergs IK43:32+7:348:22
8Per AnderssonUlricehamns OK44:23+8:258:32
9Arne SääfGudhems IF45:28+9:308:44
10Stefan IsakssonOK Kullingshof48:31+12:339:19
11Leif SandahlOK Tyr48:49+12:519:23
12Nils-Olof LarssonVänersborgs SK49:21+13:239:29
13Roy JohanssonOK Skogsvargarna50:31+14:339:42
14Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK54:04+18:0610:23
15Bernt HenrikssonGudhems IF56:01+20:0310:46
16Hans LindgrenOK Skogshjortarna58:54+22:5611:19
17Hans-Olof HolmOK Skogsvargarna1:02:46+26:4812:04
Sören KnutsTrollhättans SOKej start
Fritiof AnderssonGudhems IFej start

D60

3 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona ÅkermanValbo AIF30:548:43
2Birgitta AnderssonFrämmestads IK31:34+0:408:55
3Kerstin AnderssonRyda SK31:38+0:448:56
4Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK34:35+3:419:46
5Lena WallströmTidaholm SOK Sisu38:26+7:3210:51

H60

4 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen IvarssonGöteborg-Majorna OK29:196:25
2Torbjörn LöfvingMullsjö SOK31:27+2:086:53
3Ulf PalmérUlricehamns OK34:19+5:007:31
4Sören LindOK Gipen36:08+6:497:55
5Ulf BjörkdahlHerrestads AIF36:57+7:388:06
6Magnus AnderssonUlricehamns OK37:08+7:498:08
7Anders AxelssonOK Skogsvargarna38:16+8:578:23
8Pierre KarlssonOK Alehof39:29+10:108:39
9Lars HagrotTäby OK40:21+11:028:50
10Ulf SundinGöteborg-Majorna OK41:05+11:469:00
11Sven SundströmBredareds IF43:51+14:329:36
12Clas BörjessonIK Uven54:01+24:4211:50
13Håkan HåkanssonOK Gränsen56:52+27:3312:28
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start
Svante AndrénTibro OKej start

D65

3 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie AnderssonOK Amne41:2811:42
2Monica AbrahamssonGudhems IF41:37+0:0911:45
3Britt-Marie LarssonSOK 6848:30+7:0213:42

H65

4 560 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK34:417:36
2Roland SvenssonOK Skogsstjärnan34:45+0:047:37
3Stefan GunnarssonKristinehamns OK39:20+4:398:37
4Jan-Åke EmilssonGudhems IF39:54+5:138:45
5Tommy WesterbergIF Hagen41:09+6:289:01
6Börje SundbergOK Gipen41:20+6:399:03
7Yngve NilssonOK Gipen41:37+6:569:07
8Ingvar AnderssonOK Amne43:13+8:329:28
9Kalle LindqvistVäxjö OK43:17+8:369:29
10Yngve AlfvénIK Wilske45:11+10:309:54
11Bernhard GrenaboHjobygdens OK45:18+10:379:56
12Hans TuvessonIF Hagen48:54+14:1310:43
13Hans StrinningUddevalla OK50:04+15:2310:58
14Björn PetterssonUlricehamns OK50:18+15:3711:01
15Bo AnderssonFalköpings AIK OK50:52+16:1111:09
16Gunnar BejbomUddevalla OK55:14+20:3312:06
17Benny HoffmanGudhems IF58:45+24:0412:53
18Bengt AnderssonFrämmestads IK1:06:58+32:1714:41
Uno MagnussonIF Hagenej start
Robert JessenFrämmestads IKej start
Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOKej start

D70

3 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa TofténHjobygdens OK48:4114:21
2Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL58:18+9:3717:11

H70

3 540 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto27:467:50
2Hans-Gösta BernhardMariestads FK29:32+1:468:20
3Bo KlamfeltTibro OK30:20+2:348:34
4Karl Evert SvenssonIF Hagen31:45+3:598:58
5Bertil KarlssonHjobygdens OK34:42+6:569:48
6Anders PeterssonTibro OK37:11+9:2510:30
7Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK37:35+9:4910:37
8Torgny PetterssonMarkbygdens OK38:30+10:4410:52
9Bertil JohanssonOK Skogshjortarna39:14+11:2811:04
10Jonas LarssonOK Kullingshof40:03+12:1711:18
11Per GranevikJönköpings OK40:14+12:2811:21
12Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo40:33+12:4711:27
13Kent OlaussonOK Orinto42:58+15:1212:08
Ronny RagnarssonMarkbygdens OKej godkänd
Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnanej start
Rune SandbergUddevalla OKej start

D75

2 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK44:5815:50
2Kerstin ErnvidUlricehamns OK47:38+2:4016:46
3Bibbi AppelgrenMariestads FK48:55+3:5717:13
4Birgitta StenströmVänersborgs SK54:41+9:4319:15
Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OKej godkänd

H75

3 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Erik NilssonMariestads FK35:3010:01
2Kenneth IvehagFrämmestads IK46:44+11:1413:12
3Kurt FredrixonOK Skogshjortarna47:06+11:3613:18
4Ivan ErnvidUlricehamns OK47:27+11:5713:24
5Ronny AnderssonOK Skogshjortarna50:17+14:4714:12
6Åke NordbergOK Klyftamo54:15+18:4515:19
7Knut HöökOK Klyftamo1:03:45+28:1518:00
Ingemar LindblomOK Orintoej godkänd
Gunnar BrystHjobygdens OKej start
Folke DahlénLidköpings VSKej start

D80

2 840 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Catrine PerssonMariestads FK47:1316:37
2Gunnel BörjessonIK Uven1:03:58+16:4522:31
Margareta HolmbergIF Hagenej godkänd

H80

3 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune AhlanderJönköpings OK44:1213:02
2Ingemar HolmbergIF Hagen48:35+4:2314:19
3Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad49:57+5:4514:44
4Kuno EkdahlOK P41:00:50+16:3817:56
5Per LarssonJönköpings OK1:02:19+18:0718:22
6Johan JanssonVäxjö OK1:03:30+19:1818:43
7Harry BrandkvistTidaholm SOK Sisu1:28:31+44:1926:06
Kjell PerssonMariestads FKej godkänd
Arvo HyvönenSkattkärrs SOKej godkänd
Nils JanssonSkattkärrs SOKej start

Öppen 2

2 540 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna BrockmarKlubblös24:589:49
2Joakim SöderbomSävedalens AIK26:06+1:0810:16
3Ulla RagnarssonMarkbygdens OK34:46+9:4813:41
4Sofia NystrandOK Klyftamo34:56+9:5813:45
5Katarina ErikssonOK Klyftamo35:07+10:0913:49
6Eric FridénOK Gränsen35:33+10:3513:59
7Mats FridénOK Gränsen35:47+10:4914:05
8Kurt BodinGällstadbygdens SOK38:15+13:1715:03
9Emil WinnerstamEskilstuna OL38:35+13:3715:11
10Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK39:46+14:4815:39
11Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK40:38+15:4015:59
12Siri RehnGränna-Bygdens OK47:00+22:0218:30
13Kaisa RehnGränna-Bygdens OK47:03+22:0518:31
14Signe LomanderIstrums SK53:34+28:3621:05
15Inger LindblomOK Orinto1:07:02+42:0426:23

Öppen 4

3 390 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BrämersonTibro OK35:5410:35
2Marcus RagnarssonMarkbygdens OK37:31+1:3711:04
3Kent NeroMullsjö SOK39:07+3:1311:32
4Pia WallinFalköpings AIK OK41:32+5:3812:15
5Ida RoosIF Hagen45:41+9:4713:28
6Catarina KarlssonSOK Träff46:58+11:0413:51
7Roland KarlssonSOK Träff53:00+17:0615:38
8Tommy HoltbringOK Amne1:03:20+27:2618:40

Öppen 5

5 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hjalmar KällIK Gandvikej godkänd
Martin BrandkvistTidaholm SOK Sisuej godkänd

Öppen 7

4 060 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas NiemiEmmaboda Verda OK30:127:26
2Jonas SandgrenIF Hagen31:43+1:317:48
3Niklas SahlénIF Hagen33:36+3:248:16
4Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL35:43+5:318:47
5Martin EnströmTrollhättans SOK37:49+7:379:18
6Peter AnderssonOK Klyftamo39:27+9:159:43
7Bengt KlassonOK Orinto41:35+11:2310:14
8Sandra EkströmOK Orinto42:01+11:4910:20
9Rolf-Arne BornebrattIK Gandvik44:21+14:0910:55
10Lars RehnbergGöteborg Radio Orientering46:43+16:3111:30
11Carl-Erik FogelstrandRyda SK49:00+18:4812:04
12Marcus SöderbomSävedalens AIK50:35+20:2312:27
13Bert ThorssonRyda SK54:12+24:0013:20
14Linus SundbergOK Skogshjortarna54:48+24:3613:29
15Anders SwedinLidköpings VSK55:37+25:2513:41
16Mikael AxelssonOK Skogshjortarna56:10+25:5813:50
17Fredrika ErikssonRyda SK57:59+27:4714:16
18Hans AnderssonIK Gandvik59:59+29:4714:46
19Gunnel AxelssonOK Skogshjortarna1:00:49+30:3714:58
20Martin AxelssonOK Skogshjortarna1:00:52+30:4014:59

Öppen 9

6 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MelénÄrla IF41:065:54
2Viktor ThorssonRyda SK48:08+7:026:54
3Erik AdolfssonOK Skogsstjärnan52:02+10:567:28
4Hans-Olof CarlssonKlubblös1:10:20+29:1410:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser