Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vallesprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vallesprinten
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: lördag 19 oktober 2019

D21

2 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SahlénIF Hagen13:565:45
2Emma KindbomIF Hagen14:36+0:406:01
3Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK15:48+1:526:31
4Rebecka SalenbäckKristinehamns OK16:58+3:027:00
Pernilla OlssonSkåneslättens OLej start

H21

2 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas TjernlundSkåneslättens OL13:524:45
2Oscar StombergIF Hagen14:05+0:134:50
3Rikard VilemyrMariestads FK16:18+2:265:36
4Tommy StenkvistRyda SK16:34+2:425:41
5Henrik BalaguéFalköpings AIK OK17:05+3:135:52
6Philip VibergRyda SK17:15+3:235:55
7Emil SvenssonHjärnarps OL17:23+3:315:58
8Viktor ThorssonRyda SK18:08+4:166:13
9Daniel JohanssonRyda SK18:22+4:306:18
10Anton PetterssonTibro OK18:52+5:006:29
11Philip HjellströmGränna-Bygdens OK19:06+5:146:33
12Victor ArwesvedTibro OK19:38+5:466:44
Johan AbrahamssonOK Klyftamoej start
Daniel HärströmFalköpings AIK OKej start

H18

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton KarlssonMariestads FK13:005:25
2Marcus RagnarssonMarkbygdens OK14:03+1:035:51

D16

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa AnderssonHjobygdens OK16:537:55
Malin KindbomIF Hagenej godkänd

H16

2 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David AlménVänersborgs SK12:035:07
2Liam JohanssonIF Hagen12:07+0:045:09
3Linus AhlénIF Hagen12:18+0:155:14
4Erik GullbrandIF Hagen12:47+0:445:26
5Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna12:49+0:465:27

D14

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma AhlénIF Hagen11:076:12
2Alice WahlbergFalköpings AIK OK12:36+1:297:02
3Alva KarlssonMariestads FK13:58+2:517:48

H14

2 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William HärströmFalköpings AIK OK11:475:39
2Oscar NystrandOK Klyftamo11:55+0:085:43
3Johan AnderssonIK Gandvik12:42+0:556:06
4Petter RybergMariestads FK13:10+1:236:19
5Adam SamuelssonFalköpings AIK OK13:53+2:066:40
6Aron MolanderOK Gränsen17:04+5:178:12

D12

1 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tea BremerMariestads FK13:087:46
2Arek MilevaTidaholm SOK Sisu13:34+0:268:01
3Elsa BremerMariestads FK14:38+1:308:39
4Idrunn Van AgthovenMariestads FK19:32+6:2411:33
5Alice KlintefeltLidköpings VSK20:16+7:0811:59

H12

1 970 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer HagrotTäby OK13:276:49
2Hampus SahlénIF Hagen14:27+1:007:20
3Elias AnderssonOK Klyftamo16:08+2:418:11
4Isak WinnerstamEskilstuna OL16:44+3:178:29
5Oliver LidbergRyda SK22:37+9:1011:28
6Oliver EdvardssonHjobygdens OK24:27+11:0012:24
7Edvard GustavssonOK Klyftamo26:53+13:2613:38

D10

1 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina KlintefeltLidköpings VSK22:5114:33

H10

1 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK12:447:54
2Emil WinnerstamEskilstuna OL15:17+2:339:29
3Sindre Van AgthovenMariestads FK20:29+7:4512:43
4Edward SjödinOK Klyftamo21:29+8:4513:20
5Jonatan SahlénIF Hagen29:39+16:5518:24

D35

2 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Veronica SjödinOK Klyftamo16:457:04

D40

2 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK16:537:36

H40

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kiril MilevTidaholm SOK Sisu18:367:41
2Godfried Van AgthovenMariestads FK20:05+1:298:17
Björn WinnerstamEskilstuna OLej godkänd
Andreas ViltfjällIFK Göteborg Orienteringej start

D45

2 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina AhlénIF Hagen11:205:22
2Therese SvantessonOK Klyftamo15:14+3:547:13
3Catrin MolanderOK Gränsen20:05+8:459:31
4Jessica Käck KarlssonMariestads FK25:58+14:3812:18

H45

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per CarlssonIF Hagen13:355:36
2Martin KlintefeltLidköpings VSK14:00+0:255:47
3Jan SamuelssonFalköpings AIK OK14:19+0:445:54
4Niklas SahlénIF Hagen15:03+1:286:13
5Andreas NiemiEmmaboda Verda OK15:07+1:326:14
6Anders FranzénLidköpings VSK16:15+2:406:42

D50

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Suzy LarssonOK Skogshjortarna14:126:38
2Kristina Höök PatrikssonOK Klyftamo14:52+0:406:56
3Monika HjellströmGränna-Bygdens OK19:53+5:419:17
Anneli AnderssonIK Gandvikej start

H50

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonValbo AIF12:155:06
2Mats LiljaOK Älgen12:57+0:425:23
3Anders KindbomIF Hagen14:35+2:206:04
4Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu14:36+2:216:05
5Thord SalenbäckKristinehamns OK15:41+3:266:32
6Kjell JohanssonIF Hagen16:58+4:437:04
7Marthin AnderssonIK Gandvik17:22+5:077:14

D55

2 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SkogsbergMariestads FK11:425:44
2Nina BejbomUddevalla OK13:39+1:576:41
3Anita BodinGällstadbygdens SOK17:34+5:528:36
4Karin B. Andersson IF Hagen23:24+11:4211:28

H55

2 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas BornetunSkillingaryds FK13:186:01
2Kjell EinarssonOK Skogshjortarna13:57+0:396:18
3Roy JohanssonOK Skogsvargarna15:06+1:486:49
4Clas BörjessonIK Uven15:07+1:496:50

D60

1 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona ÅkermanValbo AIF12:367:04
2Birgitta AnderssonFrämmestads IK12:57+0:217:16
3Margareta NetzTrollhättans SOK14:53+2:178:21
4Kristina SvenningFalköpings AIK OK20:24+7:4811:27

H60

2 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jerker NetzTrollhättans SOK13:296:34
2Anders AxelssonOK Skogsvargarna14:13+0:446:56
Lars HagrotTäby OKej godkänd

D65

1 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina LarssonOK Klyftamo13:578:01
2Britt-Marie AnderssonOK Amne14:41+0:448:26
3Britt-Marie LarssonSOK 6817:14+3:179:54

H65

2 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK12:025:53
2Yngve AlfvénIK Wilske14:27+2:257:05
3Stefan GunnarssonKristinehamns OK14:55+2:537:18
4Ingvar AnderssonOK Amne15:07+3:057:24
5Gunnar BejbomUddevalla OK16:20+4:188:00

D70

1 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa TofténHjobygdens OK14:098:50
2Kristina JohanssonMullsjö SOK23:02+8:5314:23
3Inger LindblomOK Orinto24:55+10:4615:34
Lena BarkestamIK Hakarpspojkarnaej start

H70

1 780 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo KlamfeltTibro OK11:266:25
2Hans-Gösta BernhardMariestads FK12:42+1:167:08
3Roland BomanUlricehamns OK13:09+1:437:23
4Torgny PetterssonMarkbygdens OK14:37+3:118:12
5Kent OlaussonOK Orinto16:40+5:149:21
6Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo19:52+8:2611:09
Ronny RagnarssonMarkbygdens OKej godkänd

D75

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berith IvehagFrämmestads IK14:209:25
2Bibbi AppelgrenMariestads FK16:32+2:1210:52
3Ulla HöökOK Klyftamo20:05+5:4513:12
Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OKej start

H75

1 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth IvehagFrämmestads IK10:206:27
2Gunnar AnderssonIK Vista13:02+2:428:08
3Åke KarlssonSOK Träff13:26+3:068:23
4Knut HöökOK Klyftamo15:12+4:529:30
5Åke NordbergOK Klyftamo18:26+8:0611:31
6Per-Olof JohanssonOK Klyftamo31:30+21:1019:41
7Gunnar BrystHjobygdens OK37:18+26:5823:18
Ingemar LindblomOK Orintoej godkänd
Lars LjungbergTrollhättans SOKej godkänd

D80

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel BörjessonIK Uven15:4710:23
2Anne-Catrine PerssonMariestads FK17:58+2:1111:49
3Vivi-Anne BylundRydboholms SK19:04+3:1712:32

H80

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry SundbergOK Klyftamo17:5111:44
2Kjell PerssonMariestads FK18:23+0:3212:05
3Gunnar BylundRydboholms SK20:40+2:4913:35
Nils JanssonSkattkärrs SOKej start

Inskolning

720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Esperanza BalaguéFalköpings AIK OKfullföljt
Leon GerdingOK Klyftamofullföljt
Melker KarlssonFalköpings AIK OKfullföljt
Oskar KarlssonFalköpings AIK OKfullföljt
Alva StenlundOK Klyftamofullföljt
Elvira StenlundOK Klyftamofullföljt
Meja SuderbysIF Hagenfullföljt

U1

950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svea EngbladFrämmestads IK12:4113:21
2Olle WinnerstamEskilstuna OL21:17+8:3622:24
3Folke LarssonIstrums SK21:37+8:5622:45

U2

1 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie MagnussonLidköpings VSK11:3910:47
2Linus MagnussonLidköpings VSK11:43+0:0410:50
3Alma SuderbysIF Hagen14:01+2:2212:58

Öppen 2

1 340 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor CarlenFrämmestads IK8:456:31
2Anna SalenbäckKristinehamns OK12:05+3:209:01

Öppen 5

1 740 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel GöranssonLidköpings VSK11:346:38
2Kjell AnderssonHjobygdens OK12:22+0:487:06
3Jenny JohnssonLidköpings VSK12:57+1:237:26
4Rolf EinarssonIF Hagen15:18+3:448:47
5Alma GullbrandIF Hagen15:24+3:508:51
6Rocío BalaguéFalköpings AIK OK15:45+4:119:03
7Hanna BremerMariestads FK15:53+4:199:07
8Catarina KarlssonSOK Träff16:39+5:059:34
9Konrad EnerothTidaholm SOK Sisu17:05+5:319:49
10Ulla RagnarssonMarkbygdens OK17:18+5:449:56
11Ulrika EnerothTidaholm SOK Sisu17:19+5:459:57
12Ingemar KarlssonMariestads FK17:35+6:0110:06
13Kurt BodinGällstadbygdens SOK18:50+7:1610:49
14Knut SvenningFalköpings AIK OK26:27+14:5315:12
15Jan-Erik NystrandOK Klyftamo27:50+16:1615:59
Lizkulla PetterssonMarkbygdens OKej godkänd
Oliwer GöranssonLidköpings VSKej godkänd

Öppen 8

2 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sebastian SundbergOK Skogshjortarna14:225:30
2Ella ArwesvedTibro OK15:09+0:475:48
3Lorentz ThelbergKlubblös17:00+2:386:30
4Bernt HenrikssonGudhems IF17:55+3:336:51
5Anton CarlssonIF Hagen18:44+4:227:10
6Linus SundbergOK Skogshjortarna19:57+5:357:38
7Lars MelanderLidköpings VSK20:43+6:217:56
8Martin EnströmTrollhättans SOK20:45+6:237:57
9Johan KindbomIF Hagen21:04+6:428:04
10Ronny AnderssonOK Skogshjortarna23:04+8:428:50
11Inger SvenssonLidköpings VSK25:53+11:319:55
12Hans AnderssonIK Gandvik33:41+19:1912:54
13Emelie OlssonKlubblös34:02+19:4013:02

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser