Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SMOL-kaveln 2018

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: SMOL-kaveln 2018
Arrangörsorganisation: Strängnäs-Malmby OL
Datum: tisdag 29 maj 2018

Arboga OK

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Arboga OK / Fellingsbro GOIF 2130 (10)1:14:46
1. Sven-Olov Wiklund34:343+0:0834:343+0:08
2. Mats Hastad (Fellingsbro GOIF)40:122+2:191:14:461-2-0:08
2Arboga OK 1150 (20)48:08+1:08
1. Per-Arne Ekbom24:37124:371
2. Per-Ivar Möllberg23:312+2:3448:082+1+1:08+1:08
7Arboga OK 1130 (10)1:43:03+28:17
1. Peder Wickström47:259+12:5947:259+12:59
2. Håkan Söderqvist55:387+17:451:43:037-2+28:17+15:18

Eskilstuna OL

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
7Eskilstuna OL / Södertälje-Nykvarn OF 1140 (12)1:24:43+16:01
1. Bo Seger42:318+15:0742:318+15:07
2. Tomas Norlén (Södertälje-Nykvarn OF)42:126+8:491:24:437-1+16:01+0:54
13Eskilstuna OL 2150 (20)1:58:55+1:11:55
1. Stig Lundin44:5416+20:1744:5416+20:17
2. Ingrid Lundin1:14:0112+53:041:58:5513-3+1:11:55+51:38
13Eskilstuna OL 1Mix (16)1:26:09+25:39
1. Nils-Erik Gustafsson29:2912+3:4229:2912+3:42
2. Kerstin Liss56:4013+25:101:26:0913+1+25:39+21:57
Eskilstuna OL 1150 (20)ej godkänd
1. Ulf Svedestamej godkändej godkänd
2. Jerry Holm47:179+26:20ej godkänd

Gustavsbergs OK

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Gustavsberg 1130 (10)1:17:20+2:34
1. Matz Larsson34:26134:261
2. Magnus Haraldsson42:544+5:011:17:203+2+2:34+2:34
Gustavsberg 2130 (10)utgått
1. Anne Marie Holmström47:208+12:5447:208+12:54
2. Margareta Haraldssonutgåttutgått

Hallstahammars OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
6Hallstahammars OK 1150 (20)1:05:29+18:29
1. Kjell Mjöberg27:584+3:2127:584+3:21
2. Lars Söderlund37:315+16:341:05:296+2+18:29+15:08

IK Standard

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
5IK Standard 1140 (12)1:19:23+10:41
1. Krister Karlsson34:513+7:2734:513+7:27
2. Kjell Blomberg44:327+11:091:19:235+2+10:41+3:14
12IK Standard 1150 (20)1:58:32+1:11:32
1. Lennart Olsson24:492+0:1224:492+0:12
2. Inga-Britt Malm1:33:4315+1:12:461:58:3212+10+1:11:32+1:11:20

Köping-Kolsva OK

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Köping-Kolsva OK 1Mix (16)1:08:10+7:40
1. Karl-Gustav Klemets29:1810+3:3129:1810+3:31
2. Pernilla Klemets38:522+7:221:08:102-8+7:40+4:09
8Köping-Kolsva OK 1150 (20)1:26:45+39:45
1. Björn Belfrage43:3813+19:0143:3813+19:01
2. Sune Ahlin43:077+22:101:26:458-5+39:45+20:44
12Köping-Kolsva OK 2Mix (16)1:16:42+16:12
1. Kerstin Vidner - Eriksson27:137+1:2627:137+1:26
2. Bo Eriksson49:2912+17:591:16:4212+5+16:12+14:46
Köping-Kolsva OK 1140 (12)utgått
1. Alf Lindbergutgåttutgått
2. Stig Törnkvist5:06:3811+4:33:15utgått

Nyköpings OK

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
5Nyköpings OK 2Mix (16)1:09:15+8:45
1. Inga Johansson26:063+0:1926:063+0:19
2. Håkan Alderud43:096+11:391:09:155+2+8:45+8:26
8Nyköpings OK 1130 (10)1:52:28+37:42
1. Olle Arman47:4710+13:2147:4710+13:21
2. Hans Gustavsson1:04:418+26:481:52:288-2+37:42+24:21
8Nyköpings OK 1140 (12)1:43:44+35:02
1. Hans-Ove Eriksson27:24127:241
2. Bo Carlsson1:16:209+42:571:43:448+7+35:02+35:02
Nyköpings OK 1Mix (16)ej godkänd
1. Mona Forsberg26:164+0:2926:164+0:29
2. Göran Forsbergej godkändej godkänd
Nyköpings OK 1150 (20)ej start
1. Curt Karlssonej startej start
2. Curt Thorénej startej start

OK Grip

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
5OK Grip 1150 (20)1:03:48+16:48
1. Lennart Karlsson29:2510+4:4829:2510+4:48
2. Åke Eriksson34:234+13:261:03:485-5+16:48+12:00

OK Klemmingen

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2OK Klemmingen 1130 (10)1:15:10+0:24
1. Mats Gärling34:302+0:0434:302+0:04
2. Knut-Åke Hallebro40:403+2:471:15:1020+0:24+0:20
6OK Klemmingen 1Mix (16)1:10:15+9:45
1. Monica Svärd26:185+0:3126:185+0:31
2. Göran Svärd43:578+12:271:10:156+1+9:45+9:14

OK Måsen

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3OK Måsen 1140 (12)1:15:13+6:31
1. Anders Hasselbo36:446+9:2036:446+9:20
2. Hans Holgersson38:294+5:061:15:133-3+6:31-2:49

OK Nalle

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
9OK 65 / OK Nalle140 (12)2:10:36+1:01:54
1. Jan Flodin1:01:0411+33:401:01:0411+33:40
2. Göran Lagerstedt1:09:328+36:092:10:369-2+1:01:54+28:14

OK Södertörn

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
4OK Södertörn 3130 (10)1:22:42+7:56
1. Lars-Gunnar Larsson34:464+0:2034:464+0:20
2. Paul Norén47:565+10:031:22:4240+7:56+7:36
5OK Södertörn / Fredrikshofs IF Skid & OK 2130 (10)1:25:10+10:24
1. Bengt Öqvist (Fredrikshofs IF Skid & OK)47:177+12:5147:177+12:51
2. Karl-Erik Johansson37:5311:25:105-2+10:24-2:27
6OK Södertörn 1130 (10)1:33:21+18:35
1. Kjell Holmberg44:406+10:1444:406+10:14
2. Anders Sohlberg48:416+10:481:33:2160+18:35+8:21

OK Tjärnen

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2OK Tjärnen / Katrineholms OK 1140 (12)1:14:01+5:19
1. Erik Rundström39:587+12:3439:587+12:34
2. Per-Erik Carlenius (Katrineholms OK)34:033+0:401:14:012-5+5:19-7:15
15OK Tjärnen / OK Nalle 1150 (20)2:29:56+1:42:56
1. Dagny Andersson59:1818+34:4159:1818+34:41
2. Els-Marie Lundquist (OK Nalle)1:30:3814+1:09:412:29:5615-3+1:42:56+1:08:15
OK Tjärnen 2150 (20)ej godkänd
1. Nils Johansson29:239+4:4629:239+4:46
2. Ingemar Gustafssonej godkändej godkänd

OK Tor

6 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3OK Tor 3150 (20)58:15+11:15
1. Anita Johansson29:005+4:2329:005+4:23
2. Lars Johansson29:153+8:1858:153-2+11:15+6:52
4OK Tor 1140 (12)1:15:43+7:01
1. Stig Landstorp36:375+9:1336:375+9:13
2. Rolf Mathisen39:065+5:431:15:434-1+7:01-2:12
7OK Tor 4150 (20)1:08:54+21:54
1. Rolf Johansson29:5611+5:1929:5611+5:19
2. Rolf Tärnfjord38:586+18:011:08:547-4+21:54+16:35
OK Tor 1150 (20)ej godkänd
1. Åke Granstam29:218+4:4429:218+4:44
2. Alf Kårefältej godkändej godkänd
OK Tor 2150 (20)ej godkänd
1. Karl-Robert Moqvist29:177+4:4029:177+4:40
2. Thorolf Olssonej godkändej godkänd
OK Tor 1Mix (16)ej godkänd
1. Eva Hogréusej godkändej godkänd
2. Mikael Hogréusej godkändej godkänd

Sala OK

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Sala OK 3Mix (16)1:08:25+7:55
1. Gun Jansson25:572+0:1025:572+0:10
2. Kenneth Jansson42:284+10:581:08:253+1+7:55+7:45
4Sala OK 2Mix (16)1:09:14+8:44
1. Britt Linnéa Eriksson25:47125:471
2. Göran Larsson43:277+11:571:09:144+3+8:44+8:44
9Sala OK 1Mix (16)1:14:47+14:17
1. Inger Lund28:588+3:1128:588+3:11
2. Mats Eriksson45:4910+14:191:14:479+1+14:17+11:06

Södertälje IF

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
14Södertälje IF 1150 (20)2:10:06+1:23:06
1. Berit Gustavsson44:3515+19:5844:3515+19:58
2. Stig Gustavsson1:25:3113+1:04:342:10:0614-1+1:23:06+1:03:08

Södertälje-Nykvarn OF

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
4Södertälje-Nykvarn OF 1150 (20)1:03:09+16:09
1. Göran Larsson1:03:0919+38:321:03:0919+38:32
2. Stig Thorsson-33:351:03:09+16:09
Södertälje-Nykvarn OF 2140 (12)ej godkänd
1. Christer Andén35:244+8:0035:244+8:00
2. Björn Sveréusej godkändej godkänd
SNO 1130 (10)ej start
1. Jan Brolund43:055+8:3943:055+8:39
2. Vakant ej startej start

Tullinge SK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
8Tullinge SK / Södertälje-Nykvarn OF 1Mix (16)1:14:32+14:02
1. Anna Blomgren26:286+0:4126:286+0:41
2. Greger Wedin (Södertälje-Nykvarn OF)48:0411+16:341:14:328+2+14:02+13:21

Vandrarringen

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
7Vandrarringen 1Mix (16)1:14:10+13:40
1. Eva Kjellman34:2315+8:3634:2315+8:36
2. Leo Johansson39:473+8:171:14:107-8+13:40+5:04
Vandrarringen 1150 (20)utgått
1. Lars Kjellman29:086+4:3129:086+4:31
2. Bo Ortmanutgåttutgått

Västerås SOK

7 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 1150 (20)47:00
1. Lars-Erik Rask26:033+1:2626:033+1:26
2. Kuno Österlund20:57147:001-2-1:26
1Västerås SOK 2140 (12)1:08:42
1. Torsten Lund34:502+7:2634:502+7:26
2. Hans Greijer33:522+0:291:08:421-1-7:26
9Västerås SOK 4150 (20)1:29:54+42:54
1. Lennart Karlén33:5412+9:1733:5412+9:17
2. Jouko Taskinen56:0010+35:031:29:549-3+42:54+33:37
10Västerås SOK 2150 (20)1:30:25+43:25
1. Kurt Zander44:0214+19:2544:0214+19:25
2. Bo Löwegren46:238+25:261:30:2510-4+43:25+24:00
10Västerås SOK 1140 (12)2:26:36+1:17:54
1. Hans Malmkvist44:259+17:0144:259+17:01
2. Nils Hellberg1:42:1110+1:08:482:26:3610+1+1:17:54+1:00:53
11Västerås SOK 3150 (20)1:47:46+1:00:46
1. Lennart Öberg48:5517+24:1848:5517+24:18
2. Liz Porteous58:5111+37:541:47:4611-6+1:00:46+36:28
14Västerås SOK 1Mix (16)1:47:59+47:29
1. Margareta Löfqvist29:2611+3:3929:2611+3:39
2. Kennet Löfqvist1:18:3314+47:031:47:5914+3+47:29+43:50

Åkers IF

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Åkers IF 2Mix (16)1:00:30
1. Sonja Jedar29:009+3:1329:009+3:13
2. Weine Wolter31:3011:00:301-8-3:13
10Åkers IF 1Mix (16)1:14:50+14:20
1. Margareta Jönsson32:1414+6:2732:1414+6:27
2. Bengt Jönsson42:365+11:061:14:5010-4+14:20+7:53

Ärla IF

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
6Ärla IF 1140 (12)1:21:09+12:27
1. Esko Raita47:4610+20:2247:4610+20:22
2. Stig Arne Borg33:2311:21:096-4+12:27-7:55
11Ärla IF 1Mix (16)1:16:16+15:46
1. Stina Gunnarsson31:5813+6:1131:5813+6:11
2. Tommy Ljungkvist44:189+12:481:16:1611-2+15:46+9:35
Ärla IF 1150 (20)ej start
1. Henry Karlssonej startej start
2. Christer Liwellej startej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila