Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: OK Gränsen
Datum: torsdag 19 april 2018

Damer Kort

2 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt BjörnlingerIK Vista34:1016:16
2Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg35:47+1:3717:02
3Janet TenlidJönköpings OK35:48+1:3817:02
4Kristina HåmåsIK Hakarpspojkarna37:18+3:0817:45
5Kristina JohanssonMullsjö SOK37:56+3:4618:03
6Eva RybergJönköpings OK40:27+6:1719:15
7Ingrid KullmanOK Alehof44:05+9:5520:59
8Yvonne LiljelandVaggeryds SOK46:36+12:2622:11
9Karin ClaessonJönköpings OK49:26+15:1623:32
10Marie-Louise PeterssonJönköpings OK58:47+24:3727:59
11Monica KammenhedJönköpings OK58:48+24:3828:00
Kerstin ElfÖlmstads ISej godkänd

Herrar Kort

2 100 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune AhlanderJönköpings OK26:0912:27
2Arne LarssonIK Vista27:38+1:2913:09
3Kurt ErikssonKFUM30:07+3:5814:20
4Torild BornetunSkillingaryds FK31:48+5:3915:08
5Per LarssonJönköpings OK32:13+6:0415:20
6Eskil FolkelidTenhults SOK32:14+6:0515:20
7Stig WikströmTenhults SOK33:01+6:5215:43
8Stellan CardellKFUM33:15+7:0615:50
9Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK34:12+8:0316:17
9Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna34:12+8:0316:17
11Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK34:17+8:0816:19
12Olof OlssonSkillingaryds FK34:19+8:1016:20
13Lars-Göran BjörnlingerIK Vista34:59+8:5016:39
14Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna35:30+9:2116:54
15Jan WennerbergIF Hallby SOK36:31+10:2217:23
16Bengt BengtssonSkillingaryds FK36:43+10:3417:29
17Carl-Johan StillströmTenhults SOK37:08+10:5917:40
18Sture FilipssonSkillingaryds FK37:24+11:1517:48
19Elis TällbergIK Hakarpspojkarna37:49+11:4018:00
20Åke RommedahlJönköpings OK38:37+12:2818:23
21Bo CarlströmJönköpings OK38:43+12:3418:26
22Per-Åke SandbergIK Vista39:28+13:1918:47
23Björn RybergJönköpings OK42:11+16:0220:05
24Anders HjorthJönköpings OK43:37+17:2820:46
25Björn MalmqvistJönköpings OK44:26+18:1721:09
26John-Erik ErikssonJönköpings OK46:40+20:3122:13 Ladda ner rutt i gpx-format
27Gösta LindblomÖlmstads IS47:43+21:3422:43
28Alf LarssonIK Vista50:13+24:0423:54
29Eibert DanielssonSkillingaryds FK57:53+31:4427:33
Gunnar JohanssonTenhults SOKej godkänd
Sören BråhnJönköpings OKutgått
Kenneth GattmalmJönköpings OKutgått

Damer Mellan

3 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna33:2810:47
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK38:43+5:1512:29
3Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna39:58+6:3012:53
4Liselotte SigbyIK Vista43:05+9:3713:53
5Ann-Britt LingforsIF Hallby SOK43:33+10:0514:02
6Kerstin GustafssonOK Gränsen48:22+14:5415:36
7Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK49:02+15:3415:49
8Marianne SjöbergOK Gränsen49:16+15:4815:53
9Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK51:31+18:0316:37
10Ulla LingJönköpings OK53:54+20:2617:23
Gerd WallinJönköpings OKej godkänd
Vega SlottnerJönköpings OKej godkänd

Herrar Mellan

3 100 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK30:129:44
2Stefan HåmåsIK Hakarpspojkarna31:46+1:3410:14
3Rainer ScholzIK Vista31:52+1:4010:16
4Hans-Åke ArnessonBottnaryds IF34:38+4:2611:10
5Erland LingJönköpings OK35:43+5:3111:31
6Bengt SörensenJönköpings OK37:14+7:0212:00
7Per-Olof NilssonJönköpings OK37:26+7:1412:04
8Ingemar KyhlbergForserums SOK38:05+7:5312:17
9Åke SjöbergOK Gränsen38:25+8:1312:23
10Jan GustavssonIK Vista39:15+9:0312:39
11Gunnar AnderssonIK Vista39:33+9:2112:45
12Lars-Erik BjörkegrenTenhults SOK39:45+9:3312:49
13Carl-Axel MalmbergTenhults SOK40:22+10:1013:01
14Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna40:34+10:2213:05
15Bernt EkfeldtVaggeryds SOK40:43+10:3113:08
16Ingemar GustavssonVaggeryds SOK40:49+10:3713:10
17Lars WürsigJönköpings OK41:30+11:1813:23
18Berndt TenlidJönköpings OK42:43+12:3113:46
19Agne RybeckVaggeryds SOK43:36+13:2414:03
20Gunnar AntonssonJönköpings OK43:40+13:2814:05
21Rolf JonassonJönköpings OK43:46+13:3414:07
22Sven Erik SjöholmMullsjö SOK43:56+13:4414:10
23Lennart KammenhedJönköpings OK51:07+20:5516:29
24Leo KullmanOK Alehof51:09+20:5716:30
25Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK53:01+22:4917:06
26Mats ElmgrenVaggeryds SOK1:00:52+30:4019:38
27Ingemar FridellVaggeryds SOK1:01:01+30:4919:40
Weine CarlssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Herrar Lång

4 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK34:068:07
2Kurt SvenssonIKHP35:03+0:578:20
3Lennart GustafssonJönköpings OK39:57+5:519:30
4Lars GustafssonOK Gränsen44:53+10:4710:41
5Klas BjörkIK Hakarpspojkarna44:54+10:4810:41
6Sören KarlssonMullsjö SOK48:26+14:2011:31
7Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK52:40+18:3412:32
8Stig KarlsmoIK Hakarpspojkarna53:36+19:3012:45
9Hans TrofastTenhults SOK54:36+20:3013:00
10Bengt JanssonMullsjö SOK56:41+22:3513:29
11Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna1:02:25+28:1914:51
Per GranevikJönköpings OKej godkänd

Motion

1 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna26:1215:24
2Bengt CarlheimKFUM27:01+0:4915:53
3Gunnel TällbergIK Hakarpspojkarna35:07+8:5520:39
4Gerd JohanssonTenhults SOK35:12+9:0020:42
5Inger JohanssonTenhults SOK35:14+9:0220:43
6Inga PetterssonTenhults SOK35:25+9:1320:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser