Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprint
Arrangörsorganisation: Tidaholm SOK Sisu
Datum: lördag 25 maj 2019

D21

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa WeimannFalköpings AIK OK20:448:36
2Maria SahlénIF Hagen21:40+0:568:59
3Sofia JanssonHjobygdens OK25:27+4:4310:33
4Anna HammarFalköpings AIK OK25:45+5:0110:41

H21

3 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar StombergIF Hagen17:495:53
2Niclas StåhlFalköpings AIK OK18:18+0:296:03
3Adam FredénFalköpings AIK OK19:38+1:496:30
4Tommy StenkvistRyda SK21:50+4:017:13
5Philip HjellströmGränna-Bygdens OK24:48+6:598:12
Oscar VagmanOK Klemmingenej start
Ola HoltbringOK Amneej start
Henrik BalaguéFalköpings AIK OKej start

H18

2 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren17:306:58
2Johan HolmbergIF Hagen18:57+1:277:32
Rasmus PetterssonOK Djerfej godkänd

D16

2 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin DanielssonIstrums SK23:0610:05
2Lovisa AnderssonHjobygdens OK34:18+11:1214:58
3Emma RudmarkerTidaholm SOK Sisu35:05+11:5915:19

H16

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus AhlénIF Hagen18:137:33
2Liam JohanssonIF Hagen19:22+1:098:02
3Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna19:27+1:148:04
4Kalle InemyrIstrums SK25:58+7:4510:46

D14

2 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda SundkvistOK Gränsen15:417:23
2Emma AhlénIF Hagen17:32+1:518:16
3Alma AnderIstrums SK19:14+3:339:04
4Tindra MolinFalköpings AIK OK19:46+4:059:19
5Ella JanssonTidaholm SOK Sisu20:56+5:159:52
6Johanna NylénSOK Träff24:31+8:5011:33

H14

2 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar NystrandOK Klyftamo15:147:11
2Adam SamuelssonFalköpings AIK OK17:36+2:228:18
3Aron MolanderOK Gränsen20:42+5:289:45
William HärströmFalköpings AIK OKutgått
Jonas OlssonOK Amneej start

D12

1 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arek MilevaTidaholm SOK Sisu15:148:57
2Lovisa SamuelssonTibro OK49:21+34:0729:01

H12

1 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl SjögrenTidaholm SOK Sisu11:506:57
2Oliver HammarFalköpings AIK OK12:59+1:097:38
3Hampus SahlénIF Hagen15:07+3:178:53
4Oskar Von RosenIstrums SK15:40+3:509:12

H10

1 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SternerOK Gränsen8:276:36
2Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK10:59+2:328:34
3Alvin IrhageIK Gandvik53:14+44:4741:35

H35

2 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rikard VilemyrMariestads FK15:015:58
2Fredrik JohanssonOK Skogsstjärnan17:09+2:086:49
3Albin SunessonMariestads FK18:56+3:557:32

D40

2 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SörstrandIstrums SK18:528:59
2Jessica HolstHjobygdens OK20:06+1:149:34
3Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK22:30+3:3810:42

H40

2 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders PåhlmanIstrums SK16:466:40
2Stefan AnderssonIstrums SK21:32+4:468:34
3Mikael IrhageIK Gandvik25:44+8:5810:15

D45

1 860 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlénIF Hagen15:038:05
2Angelica BrandqvistTibro OK16:50+1:479:03
3Fredrika ErikssonRyda SK19:20+4:1710:23
4Anna-Karin RybergOK Klyftamo21:08+6:0511:21
5Carina WallgrenIstrums SK23:19+8:1612:32
6Catrin MolanderOK Gränsen26:24+11:2114:11

H45

2 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan SamuelssonFalköpings AIK OK20:038:19
2Niklas SahlénIF Hagen22:22+2:199:16
3Greger AhlénIF Hagen22:41+2:389:24
4Jonas HolstHjobygdens OK23:16+3:139:39
5Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL24:36+4:3310:12

D50

1 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ÖhlinSOK Aneby15:598:30
2Nina HerneOK Ravinen16:20+0:218:41
3Maria BogrenIF Hagen17:39+1:409:23
4Therése AnderssonRyda SK18:44+2:459:57
5Karin AnderssonIF Hagen19:08+3:0910:10
6Nina GumaeliusTibro OK19:15+3:1610:14
7Anna StombergIF Hagen19:37+3:3810:26
8Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK19:49+3:5010:32

H50

2 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter JarlTibro OK17:317:16
2Lars KarlssonValbo AIF17:39+0:087:19
3Jonas PetterssonOK Tisaren21:02+3:318:43
4Kjell JohanssonIF Hagen22:26+4:559:18
5Peter TorgénIstrums SK24:32+7:0110:10

D55

1 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena ReisenIF Hagen13:587:32
2Maria SkogsbergMariestads FK14:13+0:157:41
3Pia Käck FritzellGudhems IF16:18+2:208:48
4Maria WidmarkIF Hagen18:26+4:289:57

H55

2 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HolmbergIF Hagen14:296:53
2Jens LindströmTibro OK14:52+0:237:04
3Jonas BornetunSkillingaryds FK16:32+2:037:52
4Lasse Karlsson-LodIstrums SK18:02+3:338:35
5Roy JohanssonOK Skogsvargarna20:18+5:499:40
6JOACIM AhnheimTibro OK21:58+7:2910:27
Jan LindströmIK Wilskeej start
Rolf-Arne BornebrattIK Gandvikej start

D60

1 620 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger WesterbergIF Hagen15:079:19
2Mona ÅkermanValbo AIF16:32+1:2510:12
3Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK17:01+1:5410:30
4Pia SvenssonFalköpings AIK OK18:55+3:4811:40

H60

1 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas HjertFalköpings AIK OK14:517:59
2Mikael JohanssonOK Gisle15:27+0:368:18
3Johan KarlssonTrollhättans SOK16:04+1:138:38
4Clas BörjessonIK Uven17:03+2:129:10
5Bengt JonssonHestra IF18:40+3:4910:02
6Karl MollénOK Denseln20:29+5:3811:00
Bo AnderssonFalköpings AIK OKej godkänd

D65

1 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina LarssonOK Klyftamo18:4512:10
2Gunilla HogedalVänersborgs SK20:57+2:1213:36
3Inger JohanssonOK Klyftamo21:02+2:1713:39
4Evamarie LundahlIF Hagen21:36+2:5114:01
5Ing-Marie HjertFalköpings AIK OK25:02+6:1716:15
Berit KlamfeltTibro OKej godkänd

H65

1 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland SvenssonOK Skogsstjärnan16:248:43
2Lars GrehnMullsjö SOK17:10+0:469:07
3Arne JohanssonOK Ravinen18:01+1:379:35
4Kjell KaminskyIF Hagen19:00+2:3610:06
5Lars HogedalVänersborgs SK19:12+2:4810:12
6Anders ErikssonIF Hagen19:55+3:3110:35
7Yngve AlfvénIK Wilske20:39+4:1510:59
Mats SunessonOK Skogsstjärnanej godkänd
Tommy HoltbringOK Amneej start

D70

1 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa TofténHjobygdens OK20:1313:07
2Inger LindblomOK Orinto30:48+10:3520:00
3Kristina JohanssonMullsjö SOK35:12+14:5922:51

H70

1 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo KlamfeltTibro OK16:078:42
2Hans-Gösta BernhardMariestads FK16:09+0:028:43
3Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo20:03+3:5610:50
4Styrbjörn JanssonIF Hagen20:45+4:3811:12
5Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK22:57+6:5012:24
6Kenneth MörkIK Wilske27:17+11:1014:44
Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnanej godkänd

D75

1 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berith IvehagFrämmestads IK22:0714:21
2Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK27:16+5:0917:42

H75

1 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna15:249:30
2Ingemar LindblomOK Orinto16:41+1:1710:17
3Kenneth IvehagFrämmestads IK18:26+3:0211:22
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna20:43+5:1912:47
5Åke KarlssonSOK Träff22:53+7:2914:07
6Knut HöökOK Klyftamo23:22+7:5814:25
7Lars WahlströmIstrums SK25:14+9:5015:34
8Per-Olof JohanssonOK Klyftamo25:32+10:0815:45
9Gunnar BrystHjobygdens OK34:19+18:5521:10
Rolf GabrielssonFalköpings AIK OKej start

D80

1 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vivi-Anne BylundRydboholms SK20:0814:35
2Anne-Catrine PerssonMariestads FK20:48+0:4015:04
3Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna24:40+4:3217:52
4Margareta HolmbergIF Hagen26:16+6:0819:02
5Gunnel BörjessonIK Uven29:58+9:5021:42

H80

1 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK20:2513:15
2Ingemar HolmbergIF Hagen21:30+1:0513:57
3Kjell PerssonMariestads FK23:44+3:1915:24
4Harry SundbergOK Klyftamo29:09+8:4418:55
5Gunnar BylundRydboholms SK34:52+14:2722:38

U1

1 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HolstHjobygdens OK21:5019:50
2Olle HolstHjobygdens OK23:24+1:3421:16
3Ruben IrhageIK Gandvik25:01+3:1122:44
4Gilbert IrhageIK Gandvik25:52+4:0223:30

U2

1 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva MolinFalköpings AIK OK14:1511:07
2Sara NylénSOK Träff17:41+3:2613:48
3Simon SamuelssonTibro OK19:04+4:4914:53
4Wilma MolinFalköpings AIK OK19:42+5:2715:23

Öppen 1

1 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda KjellnerFalköpings AIK OK14:4811:33
2Klara AnderssonFalköpings AIK OK20:06+5:1815:42
3Anna-Lena AnderssonFalköpings AIK OK22:30+7:4217:34

Öppen 3

1 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese EnelandTidaholm SOK Sisu13:327:57
2Ulrika MagnussonTidaholm SOK Sisu14:23+0:518:27
3Antonia KarlssonFalköpings AIK OK17:10+3:3810:05
4Stefan StentoftOK Klyftamo19:08+5:3611:15
5Anne StentoftOK Klyftamo19:39+6:0711:33
6Marie IrhageIK Gandvik20:56+7:2412:18
7Doris DanielssonIstrums SK24:53+11:2114:38
8Anna-Carin ErikssonSOK Aneby25:20+11:4814:54
9Björn-Olof PetréIstrums SK28:50+15:1816:57
Jan-Erik NystrandOK Klyftamoej godkänd

Öppen 5

2 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael GranqvistOK Ravinen14:066:39
2Pär SundkvistOK Gränsen15:08+1:027:08
3Rikard AnderssonFalköpings AIK OK17:06+3:008:03
4Lars EkmarkHjobygdens OK17:31+3:258:15
5Lars-Eric AnderssonFalköpings AIK OK18:32+4:268:44
6Ida KarlssonOK Gränsen18:50+4:448:53
7Linda SamuelssonTibro OK20:40+6:349:44
8Ulf NylénSOK Träff21:19+7:1310:03
9Lisa KlarTidaholm SOK Sisu21:52+7:4610:18
10Anders SwedinLidköpings VSK21:57+7:5110:21
11Lars KarlssonOK Gränsen22:58+8:5210:50
12Lena FredénFalköpings AIK OK24:17+10:1111:27
13Kjell AnderssonHjobygdens OK24:36+10:3011:36

Öppen 7

2 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton PetterssonTibro OK20:217:49
2Patrik FondinHerrljunga SK Skid o OL20:26+0:057:51 Ladda ner rutt i gpx-format
3Bernt HenrikssonGudhems IF22:07+1:468:30
4Roger AnderssonOK P422:53+2:328:48
5Sara RosengrenOK Gränsen24:22+4:019:22
6Caroline LennartssonTibro OK24:50+4:299:33
7Lena ArnoldssonMullsjö SOK25:03+4:429:38
8Kent NeroMullsjö SOK26:44+6:2310:16
9Helena JohanssonOK Gisle27:59+7:3810:45
10Jens DanielssonIstrums SK28:19+7:5810:53
11Håkan JohanssonMariestads FK28:32+8:1110:58
12Ewa HolmbergIF Hagen42:31+22:1016:21

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser