Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, sprint, publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, sprint, publiktävling
Arrangörsorganisationer: Forsa OK / Hudiksvalls OK / Ljusdals OK / OK Dellen
Datum: lördag 1 juni 2019

Öppen 10(D18)

21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annick MeisterOK Södertörn13:47
2Moa WallenborgLunds OK15:07+1:20
3Sören CallebergSöderhamns OK17:02+3:15
4Kajsa LakeSundsvalls OK17:38+3:51
5Niclas NilssonOK Österåker17:53+4:06
6Kane AnderssonIFK Mora OK18:29+4:42
7Anna ÅlinSundsvalls OK19:08+5:21
8Frida MelinOK Rodhen19:23+5:36
9Cecilia KarmetunOK Njudung21:35+7:48
10Kristina MarteliusAttunda OK21:37+7:50
11Clary RexSundsvalls OK22:03+8:16
12Anders ClaessonIFK Mora OK22:57+9:10
13Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK24:06+10:19
14Anna AlbinssonIFK Mora OK25:08+11:21
15Lotta WedmanVästerbergslagens OL25:15+11:28
16Anette HolmströmHärlövs IF26:04+12:17
17Lena NilssonOK Österåker28:52+15:05
18Siv BrodinIFK Mora OK31:58+18:11
19Anna BlomgrenTullinge SK37:48+24:01
Daniel FogelmarkOK Södertörnej godkänd
Ingegerd Maurer BergqvistOK Älvsjö-Örbyej godkänd

Öppen 11(H18)

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ÖbergOK Hällen14:29
2Torgny NäslundSkogslöparna18:46+4:17
3Martin MandingerTrollhättans SOK18:50+4:21
4Lars G BerggrenOK Älvsjö-Örby20:05+5:36
5Patrik FriskGustavsbergs OK20:57+6:28
6Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK26:45+12:16
7Annica BergerDomnarvets GOIF30:14+15:45

Öppen 12(D20)

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael GranqvistOK Ravinen17:08
2Ann GranqvistOK Ravinen19:50+2:42
3Charlotte VikströmSundsvalls OK20:25+3:17
4Thomas RexSundsvalls OK21:25+4:17
5Vilma BergerDomnarvets GOIF23:19+6:11
6Conny ErikssonIFK Mora OK29:02+11:54
7Ulf SundhKlubblös49:14+32:06

Öppen 13(H20)

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SvanbergKlubblös20:53
2Roger KrohnFältjägarnas IF23:23+2:30
3Lars-gunnar SkoogVäxjö OK24:13+3:20
4Emma WilhelmssonCentrum OK26:56+6:03
Peter LundbergOK Renenej godkänd
Björn AlbinssonIFK Mora OKej start
Stefan ErikssonOK Älgenej start

Öppen 14(D21)

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika IvarssonLinköpings OK18:56
2Therese NilssonOK Österåker19:53+0:57
3Susanne WallenborgLunds OK21:19+2:23
4Boel SundbergOK Södertörn22:30+3:34
5Katarina RundströmIFK Enskede22:36+3:40
6Göran HedmanValbo AIF29:50+10:54
7Helena BångaAlfta-Ösa OK32:38+13:42
Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OLej godkänd

Öppen 15(H21)

13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olov VikströmSundsvalls OK17:26
2Per HolmIFK Mora OK18:11+0:45
3Magnus WallenborgLunds OK20:07+2:41
4Joakim KarmetunOK Njudung20:15+2:49
5Torgny HolmströmHärlövs IF21:28+4:02
6Albin ÅlinSundsvalls OK23:13+5:47
7Stefan MarteliusAttunda OK23:34+6:08
8Krister GolsäterKorsnäs IF OK23:48+6:22
9Fredrik LundströmOK Renen24:33+7:07
10Jakob WedmanVästerbergslagens OL25:12+7:46
11Martin HagbergKalmar OK28:14+10:48
Per ForsbergIFK Enskedeej godkänd
Anders KnutssonLinköpings OKej godkänd
Per ErlandssonVimmerby OKej start
Mattias JohanssonUmeå OKej start

D16

1 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK12:137:43
2Astrid RexSundsvalls OK13:02+0:498:14
3Ella SandbergAlfta-Ösa OK14:41+2:289:17
Viola HolmströmHärlövs IFej godkänd

H16

1 580 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar VikströmSundsvalls OK9:356:03
2Wille LångbergHudiksvalls OK10:43+1:086:46
3Edvin LakeSundsvalls OK10:51+1:166:52
4Petter ErlandssonSundsvalls OK11:36+2:017:20
5Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK12:01+2:267:36

D14

1 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva ÖstangårdGamleby OK9:286:31
2Alva EliassonSundsvalls OK11:26+1:587:53
3Anja BergerDomnarvets GOIF13:58+4:309:37

H14

1 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus NilssonOK Österåker8:496:04
2Olle LångbergHudiksvalls OK9:46+0:576:44
3Malte AlbinssonOK Österåker9:47+0:586:44
4Wilmer RexSundsvalls OK9:55+1:066:50
5Oskar ErlandssonSundsvalls OK10:12+1:237:02
6Olle PetersénOK Njudung10:25+1:367:11
7Wilhelm KarmetunOK Njudung10:51+2:027:28
8Walter KazmierczakHudiksvalls OK11:26+2:377:53
9Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL11:30+2:417:55
10Max ZetterbergHudiksvalls OK14:13+5:249:48
Aron SidenvallHudiksvalls OKej godkänd

D12

1 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa GolsäterKorsnäs IF OK9:007:05
2Rut SidenvallHudiksvalls OK11:00+2:008:39
3Elin JonssonHudiksvalls OK11:08+2:088:45
4Ellen MikaelssonForsa OK11:49+2:499:18
5My WallenborgLunds OK12:35+3:359:54
6Lina HolmstenForsa OK15:43+6:4312:22
7Siri ForslinForsa OK16:11+7:1112:44
Agnes ErlandssonVimmerby OKej start

H12

1 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip ZetterbergHudiksvalls OK9:017:05
2Martti JokiForsa OK9:19+0:187:20
3Herman EliassonSundsvalls OK10:12+1:118:01
4Valter HoffmanSundsvalls OK11:44+2:439:14
5Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL14:20+5:1911:17
6Wilmer WennbergHudiksvalls OK14:28+5:2711:23

H10

1 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jon Forsberg RundströmIFK Enskede9:548:10
2Samuel SvenssonSöderhamns OK10:46+0:528:53
3Frank SidenvallHudiksvalls OK15:11+5:1712:32

U1

1 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel JonssonHudiksvalls OK11:449:41
2My HolmstenForsa OK17:18+5:3414:17
3Ingalisa ÖbergOK Hällen20:30+8:4616:56
4Irma JonssonHudiksvalls OK20:57+9:1317:18
5Amilia RileyHudiksvalls OK21:01+9:1717:22
6Fanny VikströmSundsvalls OK25:57+14:1321:26
7Anna LindströmKlubblös26:11+14:2721:38
8Ingrid WidmarkHudiksvalls OK26:20+14:3621:45

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser