Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Frösö 5-dagars Etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Frösö 5-dagars Etapp 1
Arrangörsorganisation: Frösö IF
Datum: torsdag 10 maj 2018

A

5 360 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvard SundmanÅsarna IK35:466:40
2Hampus LindblomÅsarna IK37:41+1:557:01
3Daniel SjölundÖstersunds OK42:12+6:267:52
4Daniel BerggrenÖstersunds OK43:24+7:388:05
5Bertil NordqvistFältjägarnas IF43:54+8:088:11
6Per-Olof ErikssonFrösö IF44:27+8:418:17
7Lennart HambergÖstersunds OK44:28+8:428:17
8Pär BodénLitsbygdens SK44:31+8:458:18
9Johan AndreassonFrösö IF44:42+8:568:20
10Björn OlofssonOK Storsjön45:37+9:518:30
11Jörgen MattssonTandsbyns IF45:43+9:578:31
12Daniel AnderssonOK Storsjön45:45+9:598:32
13Anders JohanssonÖstersunds OK46:01+10:158:35
14Adrian JonesÖstersunds OK47:20+11:348:49 Ladda ner rutt i gpx-format
15Stina PerssonUmeå OK48:21+12:359:01
16Roger EkÖstersunds OK49:32+13:469:14
17Karl BengtssonSol Tranås51:27+15:419:35
18Björn IsraelssonOK Storsjön52:19+16:339:45
19Magnus JohanssonÅre OK52:55+17:099:52
20Hampus MillestuSikås IF53:13+17:279:55
21Sara LindborgÖstersunds SK54:10+18:2410:06
22Erik SöderhjelmLitsbygdens SK54:24+18:3810:08
23Anders ErikssonFrösö IF55:33+19:4710:21
24Hannes Sjölund-MyhrÖstersunds OK55:39+19:5310:22
25Tiio SöderhielmÅsarna IK58:13+22:2710:51
26Jonas PetersonIFK Umeå1:01:31+25:4511:28
27Fredrik BäckmanBrunflo IF1:04:30+28:4412:02
28Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen1:07:28+31:4212:35
Tomas WaldebäckÖstersunds OKej godkänd

B

4 110 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin OhlssonOK Storsjön34:338:24
2Anders ÅkerblomÖstersunds OK37:28+2:559:06
3Hans ÅgrenÖstersunds OK40:46+6:139:55
4Jesper KolmodinAndrarums IF41:45+7:1210:09
5Ola LindgrenÖstersunds OK42:16+7:4310:17
6Monika LundLitsbygdens SK43:08+8:3510:29
7Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna45:23+10:5011:02
8Erik WillénÖstersunds OK46:42+12:0911:21
9Lars-Göran SöderbergOK Storsjön47:12+12:3911:29
10Stefan SöderbergFrösö IF47:36+13:0311:34
11Camilla HambergÖstersunds OK53:04+18:3112:54
12Linnea SahlinOK Vildhussen55:40+21:0713:32
13Håkan CarnlandFrösö IF56:49+22:1613:49
14Maja WillénÖstersunds OK57:35+23:0214:00
15Petra HolmbomÖstersunds OK1:07:50+33:1716:30
16Stefan ErikssonÅsarna IK1:08:58+34:2516:46
17Tommie IrewallÖstersunds OK1:12:06+37:3317:32
18Patrik HagströmKlubblös1:38:32+1:03:5923:58
19Magdalena MixterÖstersunds OK1:53:30+1:18:5727:36
20Magnus MattssonFrösö IF3:40:08+3:05:3553:33
Anders DanielssonÖstersunds OKej godkänd
Isak  GrankvistKlubblösej godkänd

C

3 430 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OhlssonOK Storsjön32:229:26
2Björn NilssonÅs IF32:34+0:129:29
3Fredrik BerglundÖstersunds OK36:37+4:1510:40
4Ove HemmingssonBrunflo IF38:51+6:2911:19
5Johan BeiersenÖstersunds OK39:25+7:0311:29
6Ida NordinÖstersunds OK39:28+7:0611:30
6Mimmi  PerssonSveaskogs IF39:28+7:0611:30
8Peder SjölundFM IF41:03+8:4111:58
9Tor NybergFrösö IF41:05+8:4311:58
10Sarakajsa HermanssonOfferdals SK41:17+8:5512:02
11Hanna FalkeströmFrösö IF42:04+9:4212:15
12Lisa BergströmÅs IF42:25+10:0312:21
13Ove HanssonOfferdals SK43:13+10:5112:35
14Hans-Åke FalkeströmFrösö IF44:37+12:1513:00
15Anna  HanssonHjobygdens OK45:53+13:3113:22
16Ante DuveskogIFK Lit46:22+14:0013:31
17Vidar BäckmanFrösö IF47:12+14:5013:45
18Lars-Åke KarlssonFältjägarnas IF54:13+21:5115:48
19Martin JohanssonÖstersunds OK54:20+21:5815:50
20Veronika BäckmanBrunflo IF54:40+22:1815:56
21Angelina SköldKlubblös55:07+22:4516:04
22Fredrik HögbergKlubblös55:10+22:4816:05
23André NordströmFrösö IF55:27+23:0516:09
24Ulrika WillénÖstersunds OK56:11+23:4916:22
25Bengt JonssonÖstersunds OK1:00:55+28:3317:45
26Mikael BrattlundÖstersunds OK1:01:20+28:5817:52
27Per-Erik OlssonKlubblös1:01:42+29:2017:59
28Lars-Eric GahlinÖstersunds OK1:04:11+31:4918:42
29Olle DuveskogLitsbygdens SK1:12:10+39:4821:02
30Gabriel DuveskogLitsbygdens SK1:12:15+39:5321:03
31Camilla AreskogJämtkraft IF1:15:56+43:3422:08
32Anna-Karin EnerlövJämtkraft IF1:15:57+43:3522:08
33Robert OnsanderByskogen1:36:41+1:04:1928:11
34Anna RingKlubblös1:39:00+1:06:3828:51
35Elisabeth StåhlKlubblös1:39:03+1:06:4128:52
Torulf BäckmanFrösö IFej godkänd
Sven RingvallÖstersunds OKej godkänd

D

2 150 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina LarssonÖstersunds OK24:3311:25
2Björn RönnestrandFrösö IF24:52+0:1911:33
3Per-Erik RönnestrandFrösö IF24:56+0:2311:35
4Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF26:41+2:0812:24
5Greta BlücherÖstersunds OK28:17+3:4413:09
6Peter ZwahlenÖstersunds OK35:02+10:2916:17
7Jan JakobssonFältjägarnas IF41:30+16:5719:18
8Frida BerggrenÖstersunds OK46:58+22:2521:50
9Jonatan GreenÖstersunds OK47:31+22:5822:06
9Hans GreenÖstersunds OK47:31+22:5822:06
11Mathilda HeiskanenÖstersunds OK47:47+23:1422:13
12Sven-Martin ErikssonÖstersunds OK48:06+23:3322:22
13Claes SöderhjelmÖstersunds OK50:02+25:2923:16
14Erik TengbrandÖstersunds OK52:07+27:3424:14
15Lova TengbrandÖstersunds OK52:08+27:3524:14
16Axel RodinFrösö IF57:29+32:5626:44
17Toste WallskogÖstersunds OK57:30+32:5726:44
18Lennart BerggrenOK Silvanus1:02:21+37:4829:00
19Kristoffer ToivanenKlubblös1:02:27+37:5429:02
20Åsa TjulinKlubblös1:03:51+39:1829:41
21Helene WiknerOK Storsjön1:05:49+41:1630:36
22Linnea NybondFrösö IF1:19:09+54:3636:48
23Lisa SehlstedtFrösö IF1:19:14+54:4136:51
Micke BylanderFrösö IFej godkänd
Ylva NowénFrösö IFej godkänd
Åsa ArmaniusFrösö IFej godkänd

E

3 550 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas ÖstbergÖstersunds OK44:0112:23
2Lars RodinFrösö IF46:56+2:5513:13
3Sofia LindgrenÖstersunds OK48:34+4:3313:40
4Tore HambergÖstersunds OK49:06+5:0513:49
5Anders BergströmÖstersunds OK54:41+10:4015:24
6Frida HäggmarkFrösö IF55:56+11:5515:45
7Cathrine WikstenKlubblös58:43+14:4216:32
8Tom BrantheimÖstersunds OK59:30+15:2916:45
9Karin WalltinÖstersunds OK1:02:36+18:3517:38
10Anna ForseliusÅs IF1:03:50+19:4917:58
11Catrin JohanssonÅre OK1:08:00+23:5919:09
12Joar BäckmanFrösö IF1:09:47+25:4619:39
13David TegnhedFrösö IF1:09:52+25:5119:40
14Peder MixterÖstersunds OK1:10:00+25:5919:43
15Frida  BerglundFrösö IF1:13:19+29:1820:39
16Lisa JohanssonKlubblös1:13:46+29:4520:46
17Veronica GörstenKlubblös1:21:52+37:5123:03
18Ulrika LantzKlubblös1:21:53+37:5223:03
19Tilda GrankvistKlubblös1:31:03+47:0225:38
20Eva KilanderÖstersunds OK1:32:46+48:4526:07
21Nora SamuelssonÖstersunds SK1:37:28+53:2727:27
22Olle HallinÖIK1:40:13+56:1228:13
23Lilly HallinCastor1:40:14+56:1328:14
24Emma LundstedtÖstersunds OK1:40:28+56:2728:18
25Jennie BörjessonÖstersunds OK1:40:32+56:3128:19
Anna-Karin EnghultFrösö IFej godkänd
Ludvig MillestuUtrikes SKej godkänd

F

2 860 m, 68 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle HambergÖstersunds OK26:209:12
2Filippa BernstenÖstersunds OK28:18+1:589:53
3Arne OlofssonFältjägarnas IF28:29+2:099:57
4Elvira HermanssonOfferdals SK29:54+3:3410:27
5Jonna EnghultFrösö IF30:36+4:1610:41
5Sofia CarlsonÖstersunds OK30:36+4:1610:41
7Cissi HinderssonFriskis & Svettis31:35+5:1511:02
8Siri NybergFrösö IF32:19+5:5911:17
9Marie ErikssonFrösö IF33:03+6:4311:33
10Camilla IngerhedMyssjö Ovikens IF33:22+7:0211:40
11Malin CarnlandFrösö IF33:35+7:1511:44
12Love IngerhedMyssjö Ovikens IF33:51+7:3111:50
13Åsa PerssonÖstersunds OK33:58+7:3811:52
13Emma NilssonÖstersunds OK33:58+7:3811:52
15Kristina BernstenÖstersunds OK34:38+8:1812:06
16Ester OlofssonOK Storsjön36:07+9:4712:37
17Ida OlofssonOK Storsjön36:15+9:5512:40
18Irma ÖstbergAlfta-Ösa OK36:28+10:0812:45
19Alice LiljefeldtRörösjöns IF36:29+10:0912:45
20Anna SahlénÖstersunds OK36:52+10:3212:53
21Isak OscarssonFrösö IF37:00+10:4012:56
22Lisa GrosUmeå OK37:01+10:4112:56
23Bodil GöranssonMarieby GIF37:02+10:4212:56
24Claes NordlundÖstersunds OK37:35+11:1513:08
25Lina BoströmÖstersunds OK37:40+11:2013:10
26Eric LindbergÖstersunds OK41:49+15:2914:37
27Torsten  StareFrösö IF42:28+16:0814:50
28Cecilia CarlssonÖstersunds OK42:48+16:2814:57
29Lovisa HäggströmFrösö IF44:27+18:0715:32
30Noel EkÖstersunds OK44:56+18:3615:42
31Björn WikstrandÖstersunds OK45:03+18:4315:45
32Filip BerglundÖstersunds OK45:22+19:0215:51
33Irma MattssonTandsbyns IF45:46+19:2616:00
34Jan  AnderssonÅre OK47:18+20:5816:32
35Håkan  GruenSemså Fritid47:46+21:2616:42
36Fanny IsraelssonOK Storsjön47:56+21:3616:45
37Peter LodénJämtkraft IF48:09+21:4916:50
38Sören PerssonKlubblös48:51+22:3117:04
39Irma ÖstbergÖstersunds OK49:03+22:4317:09
39Hedda SamuelssonÖstersunds SK49:03+22:4317:09
41Maja SvärdFrösö IF49:04+22:4417:09
42Julia LindénGräftåvallens SK49:43+23:2317:23
43Stina BodénLitsbygdens SK50:20+24:0017:35
44Sandra MellgrenOK Silvanus51:05+24:4517:51
45Emil FahlgrenKlubblös52:13+25:5318:15
46Malin HolmbomKlubblös57:23+31:0320:03
47Jens EngholmLitsbygdens SK1:03:51+37:3122:19
47Zeb MattssonLitsbygdens SK1:03:51+37:3122:19
49Tor EngholmLitsbygdens SK1:04:44+38:2422:38
50Märta SvedskogFrösö IF1:07:32+41:1223:36
51Ebba HäggströmFrösö IF1:07:34+41:1423:37
52Samuel BobergFrösö IF1:07:35+41:1523:37
53Madelene OnsanderByskogen1:08:58+42:3824:06
54Edvin GarliFrösö IF1:10:24+44:0424:36
55Axel ErikssonMyssjö Ovikens IF1:14:17+47:5725:58
56Noah IngerhedMyssjö Ovikens IF1:14:22+48:0226:00
57Hilma JohnnessonKlubblös1:16:19+49:5926:41
58Alice  AxenKlubblös1:16:21+50:0126:41
59Kajsa BernstenÖstersunds OK1:20:38+54:1828:11
60Klara ÖstlingFrösö IF1:29:55+1:03:3531:26
61Signe ÖstlingFrösö IF1:30:02+1:03:4231:28
62Annica ÖstlingFrösö IF1:30:24+1:04:0431:36
63Rasmus KarlströmOK Storsjön1:38:51+1:12:3134:33
Wille LarssonOK Storsjönej godkänd
Oskar NowénFrösö IFej godkänd
Iza GråbergOpe IFej godkänd
Stina ErikssonÅsarna IKej godkänd
Sanne BergmanKlubblösej godkänd

G

1 510 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte  OlofssonOK Storsjön16:3811:00
2Jonatan BobergFrösö IF16:44+0:0611:04
2Bo SvedskogFrösö IF16:44+0:0611:04
4Simon FalkeströmFrösö IF16:55+0:1711:12
5Filiph RodlingFrösö IF17:51+1:1311:49
6Tindra WikstenKlubblös19:17+2:3912:46
7Stella BoströmÖstersunds OK20:01+3:2313:15
8Jacob  HeiskanenÖstersunds OK20:58+4:2013:53
9Arvid BerggrenÖstersunds OK21:08+4:3013:59
10Robyn LindebergFrösö IF22:59+6:2115:13
11Gustav BoströmÖstersunds OK23:20+6:4215:27
12Siri BergströmÖstersunds OK23:42+7:0415:41
13Maja MossbergÖstersunds SK23:52+7:1415:48
14Sara SehdstedtFrösö IF24:12+7:3416:01
15Rakel StåhlFrösö IF24:29+7:5116:12
16Arve ErssonÅs IF25:08+8:3016:38
17Simon EnghultFrösö IF25:30+8:5216:53
18Vilhelm  GyllencreutzFrösö IF25:39+9:0116:59
19Edit OlofssonOK Storsjön26:47+10:0917:44
20Elias FalkeströmFrösö IF27:15+10:3718:02
21Nellie StoneFrösö IF27:32+10:5418:14
22Ingrid SvedskogFrösö IF28:19+11:4118:45
23Maja OlofssonFrösö IF28:33+11:5518:54
24Saga SjölundÖrnsköldsviks OK28:37+11:5918:57
24Saga SjölundFrösö IF28:37+11:5918:57
26Hedvig SvedskogFrösö IF28:47+12:0919:03
27Emelie StoneFrösö IF29:13+12:3519:20
28Nils KonradssonFrösö IF29:15+12:3719:22
29Ebbe ViklundOdensala29:47+13:0919:43
30Ellen ÖstbergÖstersunds OK32:19+15:4121:24
31Emma SehdstedtFrösö IF32:24+15:4621:27
32Helmer EkerlidKlubblös34:44+18:0623:00
33Vilgot UlrikssonKlubblös35:13+18:3523:19
34August EkerlidKlubblös35:18+18:4023:22
35Embla SjölundFrösö IF35:25+18:4723:27
36Gunnar BodénLitsbygdens SK35:26+18:4823:27
37Bertil BodénLitsbygdens SK35:28+18:5023:29
38Thord-Eric NilssonFrösö IF35:47+19:0923:41
39Rune EdvinLag Rune Önegård38:36+21:5825:33
40Ellen LindborgKlubblös40:40+24:0226:55
41Gösta NilssonÖstersunds OK41:03+24:2527:11
42Kristin SamuelssonÖstersunds SK41:38+25:0027:34
43Ellen MeschaksÖstersunds OK41:40+25:0227:35
44Alice LindborgKlubblös41:42+25:0427:36
45Loa NordströmFrösö IF48:02+31:2431:48
46Nils RönnestrandFrösö IF48:03+31:2531:49
47Siri EisingFrösö IF48:59+32:2132:26
48Anton TrehnFrösö IF49:00+32:2232:27
49Matilda LindblomÖstersunds OK49:03+32:2532:29
50Emma TrehnFrösö IF49:11+32:3332:34
51Siri SivertssonFrösö IF49:58+33:2033:05
52Vegard SivertssonFrösö IF50:02+33:2433:08
53Artur SivertssonFrösö IF50:16+33:3833:17
54Sigrid OhlssonOK Storsjön1:05:49+49:1143:35
Alvina MillestuUtrikes SKfullföljt
Emilia  ErikssonFrösö IFej godkänd
Albin StigOK Storsjönej godkänd
Ida StigOK Storsjönej godkänd
Rut OlssonÖstersunds OKej godkänd

Challenge

7 280 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola RavaldÖstersunds OK45:576:18
2John LagerskogArvidsjaurs OK50:07+4:106:53
3Erik Melin SöderströmÖstersunds SK50:08+4:116:53
4Tobias ArwidsonLima Biathlon51:25+5:287:03
5Maria BobergFrösö IF56:05+10:087:42
6Charlotta WasellHavöysund IL56:28+10:317:45
7Markus TollstenJärpen56:47+10:507:47
8Björn MiossbergÖstersunds SK58:15+12:188:00
9Niclas LarssonHJS-Vansbro OK59:55+13:588:13
10Ronny LarssonLitsbygdens SK1:00:28+14:318:18
11Ida  IngemarsdotterÅsarna IK1:05:17+19:208:58
12Gustav YdenÖSK1:05:26+19:298:59
13Martin FryklundÖstersunds SK1:07:29+21:329:16
14Pär LindblomFrösö IF1:07:43+21:469:18
15Henrik  WestlingMarieby GIF1:08:01+22:049:20
16Mattias LagerkvistFrösö IF1:10:03+24:069:37
17Madelene SpichigerTrångsviken1:11:29+25:329:49
18Kajsa WernerÖSK1:16:15+30:1810:28
19Morgan WangKlubblös1:26:30+40:3311:52
20Kristina ErikssonFrösö IF1:27:13+41:1611:58
21Camilla GillströmÖstersunds OK1:27:19+41:2211:59
22Eva BohmOK Vildhussen1:35:05+49:0813:03
23Malin OlssonÖstersunds OK1:51:24+1:05:2715:18
Sofia  VadmanKlubblösej godkänd
Daniel SvensenKlubblösej godkänd

Miniknat

700 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Filip ErikssonFrösö IFfullföljt
Oskar  SöderhjelmLitsbygdens SKfullföljt
Majken SöderhjelmLitsbygdens SKfullföljt
Leo Persson Julander Klubblösfullföljt
Tim Persson Julander Klubblösfullföljt
Agnes MeschaksÖstersunds OKfullföljt
Saga SjölundBrunflo IFfullföljt
Sigge ViklundOdensalafullföljt
Viggo SjölundBrunflo IFfullföljt
Livia SpichigerTrångsvikenfullföljt
Astrid  FalkHackås IFfullföljt
Anni IsklintKlubblösfullföljt
Bob-Filip NymanÖstersunds OKfullföljt
Oskar KarlÖstersunds OKfullföljt
Karl-Hugo NymanÖstersunds OKfullföljt
Mia  BrännströmKlubblösfullföljt
Olle BrännströmKlubblösfullföljt
Selma SahlénUmeå OKfullföljt
Greta AndreassonFrösö IFfullföljt
Stine RodlingFrösö IFfullföljt
Vide ÅsbergKlubblösfullföljt
Sally StareFrösö IFfullföljt
Ture KnutssonKlubblösfullföljt
Mina IsklintKlubblösfullföljt
Elsa HägglundÖstersunds OKfullföljt
Rut  VedinFrösö IFfullföljt
Karin VedinKlubblösfullföljt
Sigge BrattlundÖstersunds OKfullföljt
Tim Brattlund HenrikssonÖstersunds OKfullföljt
Liv HenrikssonÖstersunds OKfullföljt
Torsten StareFrösö IFfullföljt
Mio  WestlingMarieby GIFfullföljt
Malte LindblomÖstersunds OKfullföljt
Alma ErssonÅs IFfullföljt
Hannes IvonenKlubblösfullföljt
Mildred KnutssonKlubblösfullföljt
Lilly JohanssonÖstersunds OKfullföljt
Nike LindebergFrösö IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser