Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, medel, final, publiktävling, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, medel, final, publiktävling, medel
Arrangörsorganisationer: Segersta OK / Söderhamns OK
Datum: lördag 21 september 2019

D21

3 510 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie OlaussenFredrikstad SK34:159:45
2Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK39:23+5:0811:13
3Amanda BlennowFalköpings AIK OK41:44+7:2911:53
4Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad45:58+11:4313:05
5Emelie WalheimÄrla IF47:44+13:2913:35
6Emma BengtssonÅrsunda IF53:05+18:5015:07
7Matilda JonssonIFK Mora OK57:13+22:5816:18
8Tilda AnderssonOK Ravinen1:00:04+25:4917:06
9Kristina SpångbergLunds OK1:00:39+26:2417:16

H21

4 410 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love BerzellOK Ravinen36:018:10
2Love SintringHagaby GoIF Örebro38:17+2:168:40
3Johan IngemarssonHestra IF38:29+2:288:43
4Jonas HälldalSkogslöparna41:19+5:189:22
5Andreas DavidssonAlfta-Ösa OK41:57+5:569:30
6Albin BergkvistOK Linné44:11+8:1010:01
7Oscar VångellÄrla IF44:44+8:4310:08
8Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF48:48+12:4711:03
9Viktor JemthIF Thor49:03+13:0211:07
10Mathias WilhelmssonOK Kåre50:50+14:4911:31
11Robert PetterssonForsa OK55:34+19:3312:36
12Fredrik JuhlinForsa OK1:03:23+27:2214:22
Adam SegerslättSkåneslättens OLej godkänd
Jacob LindstamOK Ravinenej start

D20

3 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anni TanskanenSnättringe SK51:4714:45
2Vilma BergerDomnarvets GOIF1:11:09+19:2220:16
Elsa ChristofferssonOK Renenej start

H20

3 980 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Victor BylundIF Thorej start

H18

3 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis SandbergAlfta-Ösa OK1:11:3020:22

D16

3 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK39:0411:15
2Elsa LindahlHärnösands OK44:58+5:5412:57
3Ella SandbergAlfta-Ösa OK1:15:29+36:2521:45
4Jonna LindbladOK Djerf1:15:50+36:4621:51

H16

3 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip IngemarssonHestra IF41:2611:56
2Alexander JanssonOK Djerf45:35+4:0913:08
3Erik LingIK Hakarpspojkarna53:33+12:0715:25
4Olov NorinSundsvalls OK54:48+13:2215:47
5Hjalmar WennbergHudiksvalls OK56:08+14:4216:10

D14

2 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra LingIK Hakarpspojkarna28:2511:11
2Klara JunegardTullinge SK33:23+4:5813:08
3Oline HanssonAlfta-Ösa OK41:49+13:2416:27
4Anja BergerDomnarvets GOIF44:39+16:1417:34
5Lydia PerssonAlfta-Ösa OK1:35:17+1:06:5237:30

H14

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aron SidenvallHudiksvalls OK31:4012:28
Nils BlombergSegersta OKej godkänd

D12

2 330 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svea ForsslundGävle OK30:2113:01
2Elin JonssonHudiksvalls OK33:31+3:1014:23
3Ellen MikaelssonForsa OK35:32+5:1115:15
4Hanna RydesäterRehns BK35:58+5:3715:26
5Rut SidenvallHudiksvalls OK38:16+7:5516:25
6Marie PavlovskáSöderhamns OK42:17+11:5618:08
7Connie BohlinSöderhamns OK48:14+17:5320:42
8Lina HolmstenForsa OK1:04:35+34:1427:43

H12

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil LingIK Hakarpspojkarna22:239:36
2Wilmer WennbergHudiksvalls OK26:37+4:1411:25
3Alfred LarssonAlfta-Ösa OK32:42+10:1914:02
4Noah OlssonStigsökarna36:57+14:3415:51
5Linus HanssonAlfta-Ösa OK37:10+14:4715:57
Martti JokiForsa OKej start

D10

2 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma JonssonHudiksvalls OK24:3511:52
2My HolmstenForsa OK40:45+16:1019:41
Vanessa LindAlfta-Ösa OKej start

H10

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel SvenssonSöderhamns OK21:0010:08
2Herman LarssonAlfta-Ösa OK26:25+5:2512:45
3Einar BlombergSegersta OK37:10+16:1017:57
4Love ForsslundGävle OK38:38+17:3818:39
5Axel DavidssonAlfta-Ösa OK48:47+27:4723:34
Frank SidenvallHudiksvalls OKej godkänd
Hugo RydesäterRehns BKej start

D35

3 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HägglundOK Hammaren52:3314:58
2Linnéa WinterrosOK Hammaren55:53+3:2015:55

H35

3 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim LarssonAlfta-Ösa OK1:03:4416:00

D40

3 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie-Louise EngbergHärnösands OK1:41:1432:20

H40

3 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn KnutssonHudiksvalls OK46:2311:39

D45

3 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tina JunegardTullinge SK36:1311:34
2Karin JohnssonOK Kåre36:26+0:1311:38
3Helena BacklundGävle OK41:14+5:0113:10
4Åsa BäckstrandUmeå OK42:10+5:5713:28
5Karin LindellIF Thor42:33+6:2013:35
6Ingela ErikssonGävle OK46:58+10:4515:00
7Ulrika SilverGävle OK50:10+13:5716:01
8Ann-Sofie TäckOK Hammaren58:24+22:1118:39
9Karin GustavssonForsa OK59:40+23:2719:03
10Marie LindbladOK Djerf1:15:18+39:0524:03
11Annica HedbergOK Södertörn1:36:08+59:5530:42

H45

3 980 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Staffan ErikssonStora Tuna OK30:167:36
2Anders BoströmOK Linné34:09+3:538:34
3Peter FredricsonIFK Mora OK36:41+6:259:13
4Sören SturessonLerums SOK37:10+6:549:20
5Henrik MarmelidOK Roxen38:47+8:319:44
6Nils EdvardssonJärfälla OK40:54+10:3810:16
7Ingemar StålbergGävle OK42:18+12:0210:37
8Ulf BergströmOK Rodhen42:43+12:2710:43
9Jonas AxelssonLerums SOK43:45+13:2910:59
10Fredrik LindellIF Thor47:59+17:4312:03
11Roland PerssonSkarpnäcks OL58:40+28:2414:44
12Martin ForsslundGävle OK1:01:13+30:5715:22
13Patrik FriskGustavsbergs OK1:09:39+39:2317:30
14Per CarlssonIF Hagen1:20:10+49:5420:08
Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start
Mikael PerssonGävle OKej start

D50

2 930 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Lena LängheimTullinge SK37:3012:47
2Caroline HagströmFalköpings AIK OK43:03+5:3314:41
3Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF43:24+5:5414:48
4Maria KvarnlöfOK Roslagen47:50+10:2016:19
5Anna EkSödertälje-Nykvarn OF49:13+11:4316:47
6Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK50:16+12:4617:09
7Ninni CarlssonStora Tuna OK1:10:13+32:4323:57
8Annette WigertzLånghundra IF1:17:39+40:0926:30
9Helen NilssonHärlövs IF1:25:07+47:3729:03
Carin BergenstenVittjärvs IKej start
Christina HalvarssonGöteborg-Majorna OKej start

H50

3 510 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per EkNyköpings OK30:128:36
2Magnus JohanssonOK Löftan30:27+0:158:40
3Per JanssonOK Djerf31:13+1:018:53
4Anders LillieströmOK Roxen31:35+1:238:59
5Thomas PerssonOK Denseln36:50+6:3810:29
6Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK37:07+6:5510:34
7Göran LängheimTullinge SK37:15+7:0310:36
8Magnus WallenborgLunds OK37:26+7:1410:39
8Erik NorinSundsvalls OK37:26+7:1410:39
10Peter KarsboAlfta-Ösa OK38:16+8:0410:54
11Håkan OlofssonÄrla IF39:07+8:5511:08
12Patrik OttossonGävle OK44:48+14:3612:45
13Pär MoqvistLerums SOK47:40+17:2813:34
14Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb50:06+19:5414:16
15Per CarlssonStora Tuna OK50:45+20:3314:27
16Nicklas DoyleSkarpnäcks OL54:15+24:0315:27
17Johan ScherlinNyköpings OK55:07+24:5515:42
Ola WallinderGöteborg-Majorna OKej godkänd
Henrik PetterssonOK Roxenej godkänd
Stefan AronengHestra IFej start
Mikael WesterbergOK Kolmårdenej start
Fredrik WikstenGävle OKej start

D55

2 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabet EnmarkGävle OK33:5011:32
2Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK40:15+6:2513:44
3Mona BierfeldtÄrla IF42:45+8:5514:35
4Karina LangerakJärfälla OK46:06+12:1615:44
5Ingela AnderssonLunds OK48:58+15:0816:42
Katarina SundqvistOK Kåreej godkänd

H55

3 130 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan SvenssonBredaryds SOK26:158:23
2Lasse JanssonGävle OK29:16+3:019:21
3Mats HallNyköpings OK29:48+3:339:31
4Frans WickbomI 19 IF31:56+5:4110:12
5Anders EnmarkGävle OK32:25+6:1010:21
6Dan NilssonNyköpings OK33:08+6:5310:35
7Bo BörjessonStorviks IF37:28+11:1311:58
8Sven WigertzLånghundra IF38:15+12:0012:13
9Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK39:46+13:3112:42
10Lars HolmbergIF Hagen44:10+17:5514:06
11Håkan RolfssonSkarpnäcks OL45:17+19:0214:28
12Ulf K. RaskIFK Mora OK46:33+20:1814:52
13Peter SkyttnerLjusdals OK52:14+25:5916:41
14Björn LundstenVittjärvs IK55:53+29:3817:51
15Jonas NäslundOK Hammaren56:25+30:1018:01
16Stefan TörnqvistVästerås SOK56:56+30:4118:11
17Curt LandinRehns BK57:57+31:4218:30
Tomas SundqvistOK Kåreej godkänd
Anders DalhammerOK Roxenej start

D60

2 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela BengtssonÅrsunda IF57:1020:29

H60

3 130 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK31:089:56
2Jan NordinSundsvalls OK32:46+1:3810:28
3Thomas EricsonAlfta-Ösa OK33:44+2:3610:46
4Olof FrænellSundsvalls OK39:25+8:1712:35
5Mats KarlssonOK Ödmården43:19+12:1113:50
6Sten SegerslättSkåneslättens OL47:45+16:3715:15
7Lars BengtssonÅrsunda IF55:41+24:3317:47
8Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK58:02+26:5418:32
9Ton LangerakJärfälla OK1:11:56+40:4822:58
Lars MattssonOK Kåreej godkänd
Johnny JunegardTullinge SKej start

D65

2 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina WestmanHudiksvalls OK51:0618:18
2Karin DelinAlfta-Ösa OK54:24+3:1819:29
3Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF54:43+3:3719:36
4Ann-Britt ErikssonRehns BK1:11:02+19:5625:27
5Margareta HallménAttunda OK1:16:38+25:3227:28
Lena Nyström-NilssonRånäs OKej start

H65

2 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats HemströmGävle OK38:3113:08
2Bengt SöderqvistDalaportens OL42:30+3:5914:30
3Anders HallménAttunda OK43:17+4:4614:46
4Jan ÅsbergHäverödals SK47:00+8:2916:02
5Göran SvenssonOK Roxen47:08+8:3716:05
6Göran DavidssonOK Klemmingen51:24+12:5317:32
7Thomas WesterGustavsbergs OK51:28+12:5717:33
Nisse JohanssonRehns BKej start

H70

2 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto38:2113:05
2Lars SvenssonTibro OK45:37+7:1615:34
3Robert SvartholmGammelstads IF48:17+9:5616:28
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK50:37+12:1617:16
5Matts EngvallBodens Bandyklubb OS51:39+13:1817:37
6Roland NilssonSOK Viljan59:05+20:4420:09
Per ElfströmÅrsunda IFej godkänd
Roland SalomonssonVittjärvs IKej start

D75

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla NilssonSOK Viljan1:18:4534:14

H75

2 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik KardellNjurunda OK46:0518:48
2Jan-Gunnar SwärdForsa OK52:25+6:2021:23

U1

2 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante FlordalSnättringe SK46:3820:11
2Matilda FlordalSnättringe SK49:06+2:2821:15
3Sixten FlordalSnättringe SK1:06:43+20:0528:52
edvin sandströmMo aktivitetsföreningej godkänd

U2

2 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper EngstrandIFK Göteborg Orientering30:3414:45
2Axel JonssonHudiksvalls OK43:29+12:5521:00

Öppen 1

2 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilgot SääfSöderhamns OK44:1621:23
2Alexander SundlingSöderhamns OK44:24+0:0821:26

Öppen 3

2 330 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle KlarströmRehns BK27:4211:53
2Eva FredrikssonKorsnäs IF OK36:34+8:5215:41
3Lars SundAlfta-Ösa OK39:58+12:1617:09
4Gabriella FriskGustavsbergs OK42:40+14:5818:18
5Anki GustafssonSäterbygdens OK43:25+15:4318:38
6Karin FlordalSnättringe SK46:42+19:0020:02
7Ellen FlordalSnättringe SK46:46+19:0420:04
8Charlotte RingmanKlubblös48:03+20:2120:37
9Britt-Marie SjöbergOK Tor58:42+31:0025:11
Pia KlarÄrla IFej godkänd

Öppen 5

3 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter EdmanKorsnäs IF OK31:509:47
2Johan SidenvallHudiksvalls OK33:50+2:0010:24
3Anders KärrströmTullinge SK36:22+4:3211:11
4Lars-Gunnar BjörklundIFK Mora OK41:59+10:0912:55
5Per ArnessonSkarpnäcks OL47:20+15:3014:33
6Helena BångaAlfta-Ösa OK48:08+16:1814:48
7Jenny HolmstenForsa OK48:12+16:2214:49
8Annika DavidssonOK Klemmingen51:07+19:1715:43
9Christer EngmanForsa OK52:59+21:0916:18
10Annika BjörklundIFK Mora OK54:29+22:3916:45
11Liselott NordgrenOK Kåre1:07:30+35:4020:46
12Åsa SöderhielmKlubblös1:13:06+41:1622:29
13Ulla MohlinLjusdals OK1:47:36+1:15:4633:06
Åsa BobergSöderhamns OKej godkänd
Lena ÅbomGävle OKej start

Öppen 7

3 510 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran WinbladFredrikstad SK30:138:36
2Anton TynongÄrla IF31:49+1:369:03
3Harry HietanenGävle OK33:20+3:079:29
4Magnus JosefssonSävedalens AIK41:02+10:4911:41
5Magnus RajanIFK Lidingö SOK41:49+11:3611:54
6Per SandbergSäterbygdens OK43:37+13:2412:25
7Fredrik BarrulfOK Tyr44:01+13:4812:32
8Leif EdejernIFK Bergvik46:51+16:3813:20
9Gabriella MelinOK Rodhen48:00+17:4713:40
10Torgny NäslundSkogslöparna49:46+19:3314:10
11Marianne PetterssonSödertälje-Nykvarn OF52:19+22:0614:54
11Ina SkalbergBredaryds SOK52:19+22:0614:54
13Leif BylarsForsa OK53:23+23:1015:12
14Carin RosénGustavsbergs OK55:03+24:5015:41
15Carina SandbergSäterbygdens OK55:16+25:0315:44
16Patrik StenilsOK Hällen55:22+25:0915:46
17Lars JacobssonDegerfors OK55:38+25:2515:50
18Mats HelgesenJärbo OK56:32+26:1916:06
19Jan AnderssonGävle OK56:50+26:3716:11
20Ivan SöderqvistLjusdals OK57:02+26:4916:14
21Kristin BomanGävle OK57:34+27:2116:24
22Karin SteneboAttunda OK57:55+27:4216:30
23Eva-Lena NilssonNyköpings OK59:01+28:4816:48
24Arvid BylundIF Thor1:01:07+30:5417:24
25Kerstin FrænellSundsvalls OK1:01:59+31:4617:39
26Lennart StrandbergSkogslöparna1:02:30+32:1717:48
27Ebba OttossonGävle OK1:05:33+35:2018:40
28Ann GranqvistOK Ravinen1:06:29+36:1618:56
29Marita KarlssonStorviks IF1:07:56+37:4319:21
30Ann-Kristin VedinSelånger SOK1:11:43+41:3020:25
31Karin ForsgrenForsa OK1:13:07+42:5420:49
32Niklas BlixtJärbo OK1:14:14+44:0121:08
33Mattias WikströmRehns BK1:15:48+45:3521:35
34Birgitta WinbladRehns BK1:26:58+56:4524:46
35Mats FrostOK Roslagen1:30:17+1:00:0425:43
36Gun SvenssonRehns BK1:46:15+1:16:0230:16
37Eva EngmanForsa OK2:15:31+1:45:1838:36
Karin TorstenssonFalköpings AIK OKej godkänd
Helena HemströmGävle OKej godkänd
Maria SvanbergOK Renenej start

Öppen 8

4 410 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vojtech KettnerIFK Mora OK37:078:24
2Stefan SjölundSkogslöparna37:56+0:498:36
3Tomas HallménOK Tisaren38:30+1:238:43
4Anders JohanssonRehns BK39:08+2:018:52
5Joacim IngelssonOK Hammaren39:16+2:098:54
6Sven OlssonKorsnäs IF OK41:18+4:119:21
7Dan WesterJärla Orientering41:45+4:389:28
8Filip DahlgrenHagaby GoIF Örebro42:02+4:559:31
9Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF45:05+7:5810:13
10Per OlevikAlfta-Ösa OK46:05+8:5810:26
11Patrik SöderqvistOK Kåre46:08+9:0110:27
12Simon HodlerIFK Mora OK47:32+10:2510:46
13Erik MelénÄrla IF48:02+10:5510:53
14Sara SjökvistJärla Orientering48:48+11:4111:03
15Per ÖgrenBergnäsets AIK51:01+13:5411:34
16Pär NymanOK Tyr54:43+17:3612:24
17Stefan JohanssonOK Kåre57:27+20:2013:01
18Anders SjögrenSundsvalls OK59:52+22:4513:34
19Magnus OlssonTorsås OK1:00:55+23:4813:48
20Lars LindgrenOK Ödmården1:03:01+25:5414:17
21Emanuel NäslundSkogslöparna1:04:02+26:5514:31
22Per JemthIF Thor1:09:10+32:0315:41
23Emil JonsellIF Thor1:11:48+34:4116:16
24Marie AnderssonNAIS Orienteringsklubb1:19:19+42:1217:59
25Johan HanssonJönköpings OK1:22:57+45:5018:48
26Magnus TrofastBredaryds SOK1:25:34+48:2719:24
27Ellen HannrupIF Thor1:26:23+49:1619:35
28Björn HannrupIF Thor1:26:35+49:2819:38
29Magnus BergerDomnarvets GOIF2:05:51+1:28:4428:32
30Annica BergerDomnarvets GOIF2:05:58+1:28:5128:33
31ANDERS NORDKlubLÖS2:21:39+1:44:3232:07
Samuel HedlundLånghundra IFej godkänd
Per HolmIFK Mora OKej godkänd
Kerstin Frisk EngstrandRehns BKej godkänd
Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser