Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 17

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 17
Arrangörsorganisationer: Hällefors OK / Örebro Läns OF
Datum: torsdag 27 september 2018

Kort-korta

1 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LjungströmOK Djerf19:0713:39
2Samuel ErikssonOK Letstigen38:37+19:3027:35
3Björn NordzellKFUM Örebro OK1:22:44+1:03:3759:05

Korta

2 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig NilssonOK Djerf36:0713:22
2Östen EklöfOK Milan41:08+5:0115:14
3Anna-Lena LundellGävle OK43:20+7:1316:02
4Roland RohdeFellingsbro GOIF45:34+9:2716:52
5Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK46:25+10:1817:11
6Inger LjungströmOK Djerf47:13+11:0617:29
7Britt-Marie EklöfOK Milan47:29+11:2217:35
8Margareta NylinOK Tisaren52:46+16:3919:32
9Roger GustafssonOK Tisaren58:23+22:1621:37
10Karl EkströmOK Alferna1:00:51+24:4422:32
11Johnny ErixonFellingsbro GOIF1:00:53+24:4622:32
12Evy EkströmOK Alferna1:03:45+27:3823:36
13Bengt HolgerssonOK Tisaren1:06:28+30:2124:37
14Marianne DahlbergOK Alferna1:10:04+33:5725:57
15Kjell LarssonOK Alferna1:11:59+35:5226:39
16Lena LindgrenOK Järnbärarna1:13:38+37:3127:16
17Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:24:55+48:4831:27

Mellan

3 380 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth IsraelssonOK Milan33:419:57
2Mats NylinOK Tisaren33:46+0:059:59
3Anders RobertssonAlmby IK36:16+2:3510:43
4Roland BergSäterbygdens OK38:15+4:3411:18
5Runo JohanssonKristinehamns OK39:43+6:0211:45
6Birgitta JohanssonKristinehamns OK40:31+6:5011:59
7Kurt ÅbergOK Tisaren42:03+8:2212:26
8Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro43:25+9:4412:50
9Per SundbergGävle OK44:04+10:2313:02
10Lennart LindgrenOK Järnbärarna46:15+12:3413:41
11Agneta HasselkvistOK Milan47:24+13:4314:01
12Gunnar HaglundOK Milan48:53+15:1214:27
13Bengt KammerlandOK Milan53:34+19:5315:50
14Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren54:51+21:1016:13
15Hjalmar NordquistOK Järnbärarna55:25+21:4416:23
16Leif HjulströmOK Milan56:05+22:2416:35
17Tony CarlssonKFUM Örebro OK56:06+22:2516:35
18Bengt HanssonSäterbygdens OK56:23+22:4216:40
19Birgitta ArleboKFUM Örebro OK56:48+23:0716:48
20Lars ArleboKFUM Örebro OK57:12+23:3116:55
21Herbert SalomonssonKFUM Örebro OK58:29+24:4817:18
22Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro1:00:50+27:0917:59
23Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:01:06+27:2518:04
24Maud MossbergOK Järnbärarna1:07:44+34:0320:02
25Ingvar ErikssonOK Tisaren1:07:59+34:1820:06

Långa

4 530 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas OlaussonAskersunds OK48:5610:48
2Karl-Åke RynoOK Tisaren49:10+0:1410:51
3Nils-Olof BodinAlmby IK49:43+0:4710:58
4Stefan ÖbergOK Milan50:22+1:2611:07
5Weine FredrikssonKFUM Örebro OK52:09+3:1311:30
6Håkan MossbergOK Järnbärarna1:00:23+11:2713:19
7Ulf NordzellOK Djerf1:00:42+11:4613:23
8Per HöglundOK Milan1:02:16+13:2013:44
9Jens TörnmarckAskersunds OK1:29:17+40:2119:42
Christer NälemarkOK Djerfej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser