Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Kjula IF
Datum: torsdag 26 april 2018

Arboga OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Per-Ivar MöllbergBana C (65)36:5011:26
5Barbro MöllbergBana C (65)40:05+3:1512:26
6Sven-Olov WiklundBana A (37)44:19+15:2910:02
12Håkan SöderqvistBana B (48)55:59+9:2613:43
14Per-Arne EkbomBana B (48)57:31+10:5814:05
19Gun HolmqvistBana E (21)1:26:49+1:08:0651:22
25Hans NordgrenBana D (63)53:09+13:4520:21
27Göran JanzonBana B (48)1:06:04+19:3116:11
27Peder WickströmBana A (37)58:53+30:0313:21
44Tord ÅhlgrenBana C (65)53:39+16:4916:39
49Anne Margareth BjörkmanBana D (63)1:07:21+27:5725:48
Ulf BjörkmanBana D (63)ej godkänd

Eskilstuna OL

17 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Rolf HedlundBana B (48)53:39+7:0613:08
10Gun SundbergBana E (21)42:26+23:4325:06
10Agneta NilssonBana B (48)55:03+8:3013:29
11Kerstin LissBana C (65)44:00+7:1013:39
13Jerry HolmBana B (48)57:11+10:3814:00
18Gun AnderssonBana E (21)1:25:37+1:06:5450:39
24Marianne ArnholmBana D (63)52:18+12:5420:02
24Leif MathisenBana A (37)56:11+27:2112:44
26Nils SkankeBana D (63)53:11+13:4720:22
30Ulf SvedestamBana A (37)1:02:19+33:2914:07
32Gun SkankeBana D (63)55:28+16:0421:15
32Kjell FröbergBana A (37)1:04:45+35:5514:40
34Bo Karlsson LöfrothBana B (48)1:13:03+26:3017:54
36Görel SvedestamBana D (63)56:10+16:4621:31
37Mats NilssonBana B (48)1:15:26+28:5318:29
51Stig LundinBana D (63)1:12:26+33:0227:45
Ingrid LundinBana E (21)ej godkänd

Garphyttans IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
52Inga-Britt MalmBana D (63)1:14:43+35:1928:37

Hallstahammars OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Göran WiigBana D (63)44:39+5:1517:06
4Lars SöderlundBana E (21)30:15+11:3217:53
5Rune SandbergBana D (63)44:59+5:3517:14
14Per WiigBana D (63)48:50+9:2618:42
15Ingemar JonssonBana C (65)45:21+8:3114:05
34Hans PeterssonBana D (63)55:47+16:2321:22
52Lena HedmanBana C (65)59:51+23:0118:35
Signar PalmBana D (63)ej godkänd
Henrik OlssonBana B (48)ej godkänd

IF Rune

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
23Rolf JanssonBana D (63)51:54+12:3019:53
27Mauno MyllyvainioBana D (63)53:20+13:5620:26
36Ronny AnderssonBana A (37)1:25:34+56:4419:24
63Vincent LiljekvistBana C (65)1:10:08+33:1821:46

IFK Hedemora OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Olle JohanssonBana B (48)49:31+2:5812:08

IK Standard

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Agneta KarlssonBana E (21)56:36+37:5333:29
28Rolf LindBana A (37)1:00:46+31:5613:46
31Kjell BlombergBana A (37)1:04:24+35:3414:36
34Krister KarlssonBana A (37)1:08:38+39:4815:33
47Kjell HanningBana D (63)1:04:41+25:1724:46

Katrineholms OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Harry AxelssonBana E (21)39:39+20:5623:27

Köping-Kolsva OK

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Marcus EkBana A (37)28:506:32
2Anders WelénBana C (65)38:43+1:5312:01
3Ove EkBana C (65)39:02+2:1212:07
7Göta KåbergBana E (21)39:09+20:2623:09
8Thomas TörnkvistBana A (37)45:33+16:4310:19
10Ola LindholmBana A (37)46:05+17:1510:26
11Siv FrodinBana D (63)47:49+8:2518:19
12Bo ErikssonBana C (65)44:43+7:5313:53
12Alf LindbergBana A (37)48:52+20:0211:04
13Karl-Gustav KlemetsBana C (65)44:55+8:0513:56
17Pernilla KlemetsBana A (37)50:59+22:0911:33
19Lars FogelbergBana C (65)46:30+9:4014:26
21Sandra BurénBana A (37)54:11+25:2112:17
27Stig TörnkvistBana C (65)48:00+11:1014:54
30Bo LindkvistBana C (65)48:28+11:3815:03
38Bo KarlssonBana B (48)1:17:04+30:3118:53
46Sune AhlinBana D (63)1:03:03+23:3924:09
49Kerstin Vidner - ErikssonBana C (65)57:23+20:3317:49
54Rose-Marie KarlssonBana D (63)1:18:55+39:3130:14
61Björn BelfrageBana C (65)1:08:37+31:4721:18

Nyköpings OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Roger HolmbergBana E (21)18:4311:04
3Curt ThorénBana B (48)49:26+2:5312:06
3Hans-Ove ErikssonBana A (37)37:51+9:018:34
5Berit EdengrenBana E (21)32:27+13:4419:12
8Mona ForsbergBana B (48)53:48+7:1513:11
9Olle ArmanBana B (48)54:04+7:3113:15
15Curt KarlssonBana A (37)49:30+20:4011:13
18Conny NilssonBana B (48)58:10+11:3714:15
22Göran ForsbergBana A (37)54:35+25:4512:22
22Inga JohanssonBana D (63)51:30+12:0619:43
23Hans GustavssonBana B (48)1:02:01+15:2815:12
29Anders JohanssonBana D (63)53:36+14:1220:32

OK Enen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Gunlis LarssonBana C (65)42:41+5:5113:15
21Kenneth LarssonBana C (65)46:38+9:4814:28
33Tommy WåhlinBana A (37)1:06:07+37:1714:59
Barbro MelvingerBana D (63)ej godkänd
Lennart ErikssonBana C (65)ej godkänd

OK Grip

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Britt-Marie ErikssonBana D (63)47:11+7:4718:04
10Åke ErikssonBana D (63)47:21+7:5718:08
12Lennart SchweitzBana E (21)43:12+24:2925:33
38Harriet KarlssonBana D (63)57:03+17:3921:51
50Göran KarlssonBana D (63)1:11:01+31:3727:12
58Lennart KarlssonBana C (65)1:06:36+29:4620:40

OK Hedströmmen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
19Lars SilvervretBana A (37)52:04+23:1411:48
Ulf KjellinBana A (37)ej godkänd

OK Hällen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
40Sven AnderssonBana B (48)1:19:13+32:4019:24

OK Klemmingen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Knut-Åke HallebroBana A (37)46:00+17:1010:25
22Göran SvärdBana B (48)1:01:23+14:5015:02
24Monica SvärdBana C (65)47:18+10:2814:41
47Bertil GranbergBana C (65)54:37+17:4716:57

OK Måsen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Vivianne HolgerssonBana C (65)45:01+8:1113:58
18Hans HolgerssonBana A (37)52:00+23:1011:47
41Ingemar GreisBana B (48)1:19:22+32:4919:27

OK Nalle

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lars PetterssonBana E (21)29:36+10:5317:30
40Jan FlodinBana D (63)58:07+18:4322:16
45Nils-Gunnar LindbergBana C (65)53:50+17:0016:43
Ann-Britt FlodinBana E (21)ej godkänd

OK Tisaren

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
36Lennart GustafssonBana C (65)50:21+13:3115:38

OK Tjärnen

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Dagny AnderssonBana E (21)36:25+17:4221:32
16Bo WaltherBana E (21)1:02:30+43:4736:58
25Erik RundströmBana B (48)1:03:17+16:4415:30
31Ingemar GustafssonBana B (48)1:09:00+22:2716:54
33Nils JohanssonBana C (65)49:44+12:5415:26
50Kjell KarlssonBana C (65)57:32+20:4217:52

OK Tor

25 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Alf LundkvistBana D (63)42:40+3:1616:20
4Mikael HogréusBana C (65)39:15+2:2512:11
8Alf KårefältBana D (63)47:00+7:3618:00
11Stig LandstorpBana A (37)46:17+17:2710:29
13Karl-Robert MoqvistBana D (63)48:25+9:0118:33
16Lennart JohanssonBana B (48)58:06+11:3314:14
16Eva LundkvistBana D (63)49:49+10:2519:05
17Lars AndreassonBana D (63)50:09+10:4519:12
20Anita JohanssonBana C (65)46:35+9:4514:28
20Sven-Erik SjöbergBana B (48)59:54+13:2114:40
23Kurt Håkan AnderssonBana A (37)55:52+27:0212:40
24Lars JohanssonBana B (48)1:02:06+15:3315:13
29Rolf TärnfjordBana B (48)1:06:25+19:5216:16
33Eva HogréusBana D (63)55:41+16:1721:20
35Rolf JohanssonBana B (48)1:13:26+26:5317:59
37Åke GranstamBana C (65)50:32+13:4215:41
43Torgny LundkvistBana D (63)59:45+20:2122:53
53Margareta JohanssonBana D (63)1:18:42+39:1830:09
56Margareta LarssonBana D (63)1:26:45+47:2133:14
56Britt-Marie SjöbergBana C (65)1:01:35+24:4519:07
59Lars-Gunnar LarssonBana C (65)1:07:14+30:2420:52
Arne KarlssonBana B (48)ej godkänd
Stig WesterbergBana D (63)ej godkänd
Arne HolmbergBana A (37)utgått
Monica AndreassonBana D (63)utgått

Sala OK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Kenneth JanssonBana B (48)48:02+1:2911:46
6Gun JanssonBana C (65)40:47+3:5712:39
7Mats ErikssonBana C (65)41:00+4:1012:43
14Göran LarssonBana A (37)49:26+20:3611:12
15Sören JohanssonBana B (48)58:04+11:3114:13
23Lars-Olov JohanssonBana C (65)47:06+10:1614:37
37Inger LundBana D (63)56:29+17:0521:38
39Tanja-Birgit SöderströmBana C (65)51:30+14:4015:59

SK Trim/Virsbo

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Åke LiljebrandBana C (65)45:21+8:3114:05
31Ingrid LiljebrandBana D (63)55:02+15:3821:05
35Rolf WestbergBana D (63)55:55+16:3121:25
42Ingalill WestbergBana C (65)52:32+15:4216:18

Skarpnäcks OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Claes ÖgrenBana A (37)43:08+14:189:46

Stjärnhovs OK 65

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
39Sven-Erik StenbergBana D (63)57:05+17:4121:52

Strängnäs-Malmby OL

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Inge GustafssonBana D (63)43:26+4:0216:38
7Karin GustafssonBana A (37)44:59+16:0910:12
8Anders RymanBana C (65)42:19+5:2913:08
9Bo AnderssonBana C (65)42:35+5:4513:13
16Sten ErikssonBana A (37)49:47+20:5711:17
17Bertil HallBana E (21)1:03:18+44:3537:27
17Gullan AnderssonBana C (65)45:54+9:0414:15
28Birgitta PåledalBana D (63)53:30+14:0620:29
34Ingegerd LusenskyBana C (65)49:52+13:0215:29
45Lars GustafssonBana D (63)1:02:32+23:0823:57
46Ove JohanssonBana C (65)54:12+17:2216:49
51Ann-Marie JohanssonBana C (65)58:32+21:4218:10
Birgitta ErikssonBana D (63)ej godkänd

Sundbybergs IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Ingvar JanssonBana D (63)ej godkänd

Surahammars SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
29Dolwai HellbergBana C (65)48:23+11:3315:01

Södertälje IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Lars LionellBana E (21)47:27+28:4428:04
26Evy NordBana C (65)47:50+11:0014:51
38Lars NordBana C (65)51:26+14:3615:58
48Sixten WesterlundBana C (65)56:46+19:5617:37
53Solveig TjernbergBana C (65)1:00:23+23:3318:45

Södertälje-Nykvarn OF

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Göran LarssonBana D (63)39:2415:05
5Greger WedinBana B (48)52:33+6:0012:52
7Sten MöllerBana D (63)46:45+7:2117:54
18Björn SveréusBana C (65)46:14+9:2414:21
20Tomas NorlénBana A (37)54:04+25:1412:15
25Stig ThorssonBana C (65)47:47+10:5714:50
26Jan BrolundBana A (37)58:40+29:5013:18
29Bengt MattiassonBana A (37)1:00:56+32:0613:49
30Monica Lindquist MöllerBana D (63)54:20+14:5620:49
42Weine JohanssonBana D (63)59:34+20:1022:49

Tumba-Mälarhöjden OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
62Tor LindströmBana C (65)1:08:50+32:0021:22

Vandrarringen

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Martin BergstrandBana E (21)40:49+22:0624:09
13Leo JohanssonBana A (37)49:01+20:1111:06
19Bo OrtmanBana B (48)59:22+12:4914:33
22Lars KjellmanBana C (65)46:41+9:5114:29
25Kurt ErikssonBana A (37)58:02+29:1213:09
31Anna-Karin JohanssonBana C (65)48:37+11:4715:05
35Nils OlssonBana A (37)1:20:43+51:5318:18
44Boy NymanBana D (63)1:00:13+20:4923:04

Västerås RK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
43Göran PetterssonBana B (48)1:39:14+52:4124:19
45Hans SundgrenBana B (48)1:50:51+1:04:1827:10

Västerås SOK

35 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Hans GreijerBana B (48)46:3311:24
2Per-Olov SjöströmBana A (37)36:54+8:048:22
2Ulf LindgrenBana E (21)29:19+10:3617:20
5Per Erik FogelBana A (37)44:12+15:2210:01
6Bo LöwegrenBana D (63)45:55+6:3117:35
6Peter LjungströmBana B (48)52:54+6:2112:57
11Lennart ÖbergBana E (21)42:34+23:5125:11
12Christina Danielsson GohdeBana D (63)48:05+8:4118:25
13Bengt JohanssonBana E (21)46:56+28:1327:46
15Ulf BolinderBana D (63)49:34+10:1018:59
16Torsten LundBana B (48)58:06+11:3314:14
20Kerstin SundbergBana D (63)50:49+11:2519:28
21Leif ZettervallBana B (48)1:01:12+14:3915:00
21Kurt ElvénBana D (63)51:07+11:4319:35
26Hans MalmkvistBana B (48)1:03:53+17:2015:39
28Bo LenanderBana B (48)1:06:24+19:5116:16
28Anders MillingerBana C (65)48:13+11:2314:58
30Anders WikströmBana B (48)1:08:29+21:5616:47
32Nils HellbergBana C (65)48:59+12:0915:12
32Rune VikmanBana B (48)1:10:23+23:5017:15
33Lars-Erik RaskBana B (48)1:11:51+25:1817:36
35Gun MillingerBana C (65)50:09+13:1915:34
36Per NybonsBana B (48)1:14:25+27:5218:14
40Kurt ZanderBana C (65)51:47+14:5716:04
41Lennart KarlénBana D (63)58:43+19:1922:29
42Margareta LöfquvistBana B (48)1:30:41+44:0822:13
43Roland SturkBana C (65)53:29+16:3916:36
44Rolf SvenssonBana B (48)1:45:33+59:0025:52
48Liz PorteousBana D (63)1:05:16+25:5225:00
55Björn EkholmBana C (65)1:01:19+24:2919:02
55Gertrud AsplundBana D (63)1:26:01+46:3732:57
57Kristina WåhlinBana C (65)1:05:21+28:3120:17
60Jouko TaskinenBana C (65)1:08:01+31:1121:07
64Bengt OdeBana C (65)1:30:35+53:4528:07
Kennet LöfqvistBana B (48)ej godkänd

Åkers IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Bengt JönssonBana B (48)55:47+9:1413:40
19Bengt LindkvistBana D (63)50:25+11:0119:19
41Sonja JedarBana C (65)51:55+15:0516:07
Margareta JönssonBana D (63)ej godkänd

Ärla IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Lennart LundhBana D (63)50:12+10:4819:14
39Stina GunnarssonBana B (48)1:19:10+32:3719:24
54Christer LiwellBana C (65)1:00:59+24:0918:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila