Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, ultralång, publiktävling, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, ultralång, publiktävling, medel
Arrangörsorganisation: Gränna-Bygdens OK
Datum: söndag 4 november 2018

D21

3 860 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SvenssonBredaryds SOK34:348:57
2Johanna JonssonSOK Aneby35:16+0:429:08
3Emma KantarpÄrla IF35:24+0:509:10
4Annika IvarssonLinköpings OK39:54+5:2010:20
5Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK40:54+6:2010:35
6Lova EvebornOK Roxen42:37+8:0311:02
7Kajsa HammarströmLinköpings OK45:28+10:5411:46
8Malin AxFinspångs SOK46:32+11:5812:03
9Tilda MarmelidOK Roxen54:18+19:4414:04
Maria Rosén ThelinJönköpings OKej godkänd

H21

5 270 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus HederskogIK Hakarpspojkarna37:117:03
2Erik FernlundOK Tisaren39:01+1:507:24
3Daniel AttåsOK Tisaren39:22+2:117:28
4Martin HederskogIFK Umeå41:35+4:247:53
5Jonas AxénMotala AIF OL41:55+4:447:57
5Erik HelanderOK Roxen41:55+4:447:57
7Joakim GustafssonFinspångs SOK43:52+6:418:19
8Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna44:19+7:088:24
9Simon NilssonEksjö SOK44:42+7:318:28
10Lukas EvebornOK Roxen45:49+8:388:41
11Johan PerssonHagaby GoIF Örebro46:03+8:528:44
12Henrik MarmelidOK Roxen46:18+9:078:47
13Pontus LindblomOK Roxen47:33+10:229:01
14Björn CarlsonOK Roxen47:55+10:449:05
15Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL48:00+10:499:06
16Tobias KonradssonOK Roxen48:23+11:129:10
Martin HammarlundMotala AIF OLej start

D18

3 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma GustafssonSOK Aneby48:0012:09
2Malva EvebornOK Roxen57:57+9:5714:40
3Sofia EdvardssonJärfälla OK1:24:09+36:0921:18
Klara HöglundEksjö SOKej start

H18

3 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus FyhrSOK Aneby44:5411:22

D16

3 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia FyhrSOK Aneby48:3714:20
2Mira EnellJönköpings OK50:47+2:1014:58

H16

3 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna27:578:14
2Sixten EkbladhSol Tranås29:27+1:308:41
3Oscar HultgrenOK Njudung33:34+5:379:54
4Malte EvebornOK Roxen41:16+13:1912:10

D14

3 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra LingIK Hakarpspojkarna29:139:40
2Tilda SundkvistOK Gränsen41:18+12:0513:40
Evanna JohanssonOK Njudungej godkänd
Vega EnellJönköpings OKej start

H14

3 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viggo WulffOK Gränsen33:5911:15
2Matti JohanssonOK Njudung35:28+1:2911:44
3Wilhelm KarmetunOK Njudung37:47+3:4812:30
4John KinnanderMatteus SI38:46+4:4712:50

D12

2 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde EvebornOK Roxen32:3113:36
2Julia PetterssonJärfälla OK1:05:00+32:2927:11

H12

2 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elliott RehnGränna-Bygdens OK29:5512:31
2Walter BlomqvistJönköpings OK40:19+10:2416:52
3Emil LingIK Hakarpspojkarna40:38+10:4317:00
4Elias SamuelssonOK Vivill42:51+12:5617:55

D10

2 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siri RehnGränna-Bygdens OK32:3913:19
2Ida PetterssonJärfälla OK33:13+0:3413:33
3Anna EnbergLinköpings OK34:10+1:3113:56
4Amanda FyhrSOK Aneby39:20+6:4116:03
Hilma TrofastJönköpings OKej start
Alma TrofastJönköpings OKej start

H10

2 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin LundgrenVäxjö OK20:218:18
2Tage MöllerströmJönköpings OK31:50+11:2912:59
3Lukas KantarpÄrla IF36:29+16:0814:53
4Felix SvenssonJönköpings OK42:13+21:5217:13
Theo RydénMullsjö SOKej start
David EriksonLunds OKej start

D35

3 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia NydahlOK Motala1:11:5318:37

H35

5 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jari HuttunenSOK Aneby51:339:46

D40

4 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL42:5210:41
Sara WulffOK Gränsenej start

H40

4 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas EkbladhSol Tranås34:508:24
2Anders KnutssonLinköpings OK37:03+2:138:56
3Christian EnbergLinköpings OK38:41+3:519:20
4Niclas KinnanderMatteus SI48:49+13:5911:47
5Tobias MöllerströmJönköpings OK1:12:24+37:3417:29
6Magnus BoivieVaggeryds SOK1:36:54+1:02:0423:24
Joakim SpångbergIK Hakarpspojkarnaej godkänd

D45

3 330 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LillieströmOK Roxen1:00:0218:01
Gabriella FriskGustavsbergs OKej start

H45

4 140 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Motala33:208:03
2Fredrik SvenssonJönköpings OK34:17+0:578:16
3Joakim KarmetunOK Njudung41:27+8:0710:00
4Mattias HolmbergCentrum OK42:36+9:1610:17
5Magnus TrofastBredaryds SOK46:39+13:1911:16
6Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL49:13+15:5311:53
7Björn KarlssonKexholms SK49:31+16:1111:57
8Tobias HaagOK Gränsen1:11:43+38:2317:19
Christian ErikssonLinköpings OKej godkänd
Michael AdamssonNybro OKej start
Johan HofstedtTäby OKej start
Mats EriksonLunds OKej start
Patrik FriskGustavsbergs OKej start

D50

3 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika WahlströmTenhults SOK44:0113:13
2Helena GrennbergOK Linné51:52+7:5115:34
3Helena HolmOK Roxen1:04:12+20:1119:16
Bodil MolinBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Lucy LouTibro OKej start

H50

3 800 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LillieströmOK Roxen34:058:58
2Thomas PetterssonBromma-Vällingby SOK37:05+3:009:45
3Torbjörn AnderssonOK Motala39:10+5:0510:18
4Thomas PerssonOK Gränsen39:28+5:2310:23
5Anders MolinBoxholm-Mjölby OL41:04+6:5910:48
6Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL41:09+7:0410:49
7Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb41:12+7:0710:50
8Fredrik UrbergHammarkinds OK43:20+9:1511:24
9Hans NilssonKungälvs OK43:21+9:1611:24
10Jonas PetterssonOK Tisaren44:50+10:4511:47
11Fredrik JönssonMotala AIF OL45:47+11:4212:02
12Patric MolinBoxholm-Mjölby OL48:09+14:0412:40
13Jimmy NicklassonKexholms SK52:09+18:0413:43
14Anders SjöbergOK Reftele1:06:59+32:5417:37
Sven LundgrenVäxjö OKutgått
Lars WistedtBoxholm-Mjölby OLej start
Magnus PorleVäxjö OKej start

D55

3 330 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maritha HenrikssonJönköpings OK42:2012:42
2Maria BergstrandMotala AIF OL46:30+4:1013:57
3Kia NordströmTäby OK51:15+8:5515:23
4Monica HenrikssonEksjö SOK55:14+12:5416:35
5Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK56:26+14:0616:56
6Marianne RosgrenOK Njudung57:17+14:5717:12
7Anita BodinGällstadbygdens SOK1:03:29+21:0919:03
Lotta FischerströmSol Tranåsej godkänd

H55

3 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JoelssonSOK 6838:4510:11
2Jörgen BatzSkarpnäcks OL44:55+6:1011:49
3Pär ClaessonSävedalens AIK45:44+6:5912:02
4Lennart GustafssonBoxholm-Mjölby OL46:04+7:1912:07
5Sören BremerBoxholm-Mjölby OL51:14+12:2913:28
6Boo NordinSol Tranås1:13:45+35:0019:24
7Michael AnderssonGöteborg-Majorna OK1:14:53+36:0819:42
8Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:15:13+36:2819:47
Göran StuhlhoferOK Landehofej start

D60

2 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin ArgusSol Tranås28:5711:00
2Vivianne LindstamSol Tranås41:09+12:1215:38
3Liselott SigbyIK Vista45:39+16:4217:21
4Monika LarssonSkarpnäcks OL48:24+19:2718:24

H60

4 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK39:009:43
2Jan-Ola KarlssonOK Njudung39:06+0:069:45
3Mikael BodénMarkbygdens OK42:20+3:2010:33
4Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL46:54+7:5411:41
5Sven GranathTjällmo-Godegårds OK57:03+18:0314:13

D65

2 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gerd HagströmTjalve IF Norrköping42:4316:14
2Kerstin GustafssonOK Gränsen50:06+7:2319:02
3Majvie AnnegårdSOK Viljan53:28+10:4520:19

H65

3 330 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke BrengdahlSol Tranås37:2311:13
2Göran DehlinAnnebergs GIF40:03+2:4012:01
3Lennart GustafssonJönköpings OK40:05+2:4212:02
4Lars GustafssonOK Gränsen40:19+2:5612:06
5Anders JohanssonSol Tranås40:20+2:5712:06
6Bertil KarlssonHjobygdens OK40:25+3:0212:08
7Bo HenrikssonSOK Aneby41:11+3:4812:22
8Håkan OlssonHjobygdens OK42:10+4:4712:39
9Lars GrehnMullsjö SOK47:33+10:1014:16
10Bernhard GrenaboHjobygdens OK52:23+15:0015:43
11Björn PetterssonUlricehamns OK53:08+15:4515:57
12Hans SvensonSOK Viljan56:42+19:1917:01
13Torbjörn LageHelsingborgs SOK58:26+21:0317:32
14Sune CarlssonOK Motala1:01:55+24:3218:35
15Lennart JakobssonTibro OK1:04:23+27:0019:20
16Tommy OlaussonSOK Aneby1:05:27+28:0419:39
17Åke PerssonOK Bävern1:10:00+32:3721:01
Gunnar HolmOK Bävernej godkänd

D70

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta LarssonOK Njudung36:4614:28
2Gerd LindholmSol Tranås41:50+5:0416:28
3Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK43:30+6:4417:07
4Vega SlottnerJönköpings OK51:33+14:4720:17
5Kerstin GunnarssonNässjö OK58:16+21:3022:56
Annie GunnarstorpOK Motalaej godkänd

H70

3 320 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto31:159:24
2Roger DanielssonLinköpings OK36:35+5:2011:01
3Johnny GustafssonGamleby OK38:02+6:4711:27
4Rune RingsgårdOK Roxen39:21+8:0611:51
5Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL40:21+9:0612:09
6Peter HagströmTjalve IF Norrköping41:53+10:3812:36
7Roland BomanUlricehamns OK41:57+10:4212:38
8Stellan AhnströmForserums SOK42:02+10:4712:39
9Stefan G LarssonOK Njudung43:06+11:5112:58
10Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan43:22+12:0713:03
11Nils-Birger JohanssonSol Tranås45:52+14:3713:48
12Roland NilssonSOK Viljan46:16+15:0113:56
13Bengt SörensenJönköpings OK48:20+17:0514:33
14Kjell LindholmSol Tranås56:07+24:5216:54
15Gunnar AnderssonIK Vista1:03:43+32:2819:11
Åke EckerbomIFK Sävsjöej start

D75

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla NilssonSOK Viljan1:09:4434:21
Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OKej godkänd

H75

3 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne SvenssonOK Njudung36:3611:01
2Bengt OlssonMarkbygdens OK45:49+9:1313:48
3Rune ArvidssonMarkbygdens OK47:32+10:5614:19
4Rune AhlanderJönköpings OK51:01+14:2515:21
5Sven Erik SjöholmMullsjö SOK52:34+15:5815:50
6Uno BergOK Motala54:28+17:5216:24
7Gerth SällströmLessebo OK59:39+23:0317:58
8Rune GunnarssonNässjö OK1:05:55+29:1919:51
9Gunnar BrystHjobygdens OK1:12:20+35:4421:47
Toivo VoudinmäkiMullsjö SOKej godkänd
Ulf WaldenfjordLinköpings OKej start

D80

2 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg51:2825:21

H80

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK44:1417:24
2Tore JohanssonSOK Aneby47:22+3:0818:38
Mats BirgerssonForserums SOKej start
Kurt RydinOK Trananej start

Inskolning

1 290 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vidar EngströmOK Hällenfullföljt
Jakob EvebornOK Roxenfullföljt
Markus KantarpÄrla IFfullföljt
Elric SonnerfjordJönköpings OKfullföljt

U1

2 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte PalmérUlricehamns OK38:2814:40
2Assar Rosén ThelinJönköpings OK45:14+6:4617:15
3Erik ÖhrlingJönköpings OK45:17+6:4917:17
Norah BlomqvistJönköpings OKej godkänd
Kalle SundkvistOK Gränsenej godkänd

U2

2 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils WistedtBoxholm-Mjölby OL27:1211:06 Ladda ner rutt i gpx-format
2Per NicanderJärla Orientering38:07+10:5515:33
3Jonas NicanderJärla Orientering38:18+11:0615:37
4Daniel SonnertSol Tranås1:00:26+33:1424:39

Öppen motion 1

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna LindellLinköpings OK1:00:5424:51

Öppen motion 3

2 390 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Judit WennblomHagaby GoIF Örebro33:0613:50
2Gunilla KarlssonBoxholm-Mjölby OL53:49+20:4322:31
3Ingrid NorénBoxholm-Mjölby OL54:45+21:3922:54
4Elisabeth WalfridssonSOK Aneby58:46+25:4024:35
5Malin SonnerfjordJönköpings OK59:22+26:1624:50
6Nedergård Linnklubblös1:09:11+36:0528:56
7Walfridsson Magnusklubblös1:09:12+36:0628:57
8Anna WirenLinköpings Skidklubb1:16:32+43:2632:01
Tomas KarlssonKexholms SKej godkänd
Susanne WadeklintKexholms SKej godkänd

Öppen motion 5

3 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär SundkvistOK Gränsen39:1912:24
2Jonny JohanssonOK Njudung41:26+2:0713:04
3Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK43:10+3:5113:37
4Eva NilssonKungälvs OK47:55+8:3615:06
5Matilda WalfridssonBromma-Vällingby SOK48:16+8:5715:13
6Anna KallinSOK Aneby50:47+11:2816:01
7Jesper RundbäckVaggeryds SOK51:10+11:5116:08
8Ola SamuelssonOK Vivill53:00+13:4116:43
9Helena AnderssonSOK Aneby1:05:23+26:0420:37
10Sofia EnellJönköpings OK1:15:24+36:0523:47
11Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:16:23+37:0424:05
12Svea EkbladhSol Tranås1:22:52+43:3326:08
13Elin EkbladhSol Tranås1:22:55+43:3626:09

Öppen motion 7

3 320 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin SvenssonNässjö OK29:068:45
2Robin ÖhrnOK Bävern33:53+4:4710:12
3Christer LindellLinköpings OK34:53+5:4710:30
4Lennart MyrehedVandrarringen35:11+6:0510:35
5Mikael ÖrnOK Bävern35:18+6:1210:37
6Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro35:23+6:1710:39
7Helena LindmanOK Gränsen36:02+6:5610:51
8Bo HultgrenOK Njudung36:05+6:5910:52
9Andreas NiemiEmmaboda Verda OK37:03+7:5711:09
10Karin ÖhlinSOK Aneby37:53+8:4711:24
11Andreas BerggrenSOK Aneby38:31+9:2511:36
12Erik JanssonOK Linné38:33+9:2711:36
13Marie NordSol Tranås38:37+9:3111:37
14Jan HultmanSol Tranås38:56+9:5011:43
15Lars NicanderJärla Orientering39:07+10:0111:46
16Petra NicanderJärla Orientering40:43+11:3712:15
17Magnus HerberthsonLinköpings OK41:52+12:4612:36
18Kent NeroMullsjö SOK42:39+13:3312:50
19Julia KnutssonBoxholm-Mjölby OL46:00+16:5413:51
20Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL46:08+17:0213:53
21Ingrid JohanssonLinköpings OK49:22+20:1614:52
22Daniel SonnerfjordJönköpings OK49:57+20:5115:02
23Birgitta BrengdahlSol Tranås51:24+22:1815:28
24Maria EdvardssonJärfälla OK52:12+23:0615:43
25Cecilia KarmetunOK Njudung52:46+23:4015:53
26Lena RunessonOK Vivill53:03+23:5715:58
27Sigvard ErikssonOK Gränsen54:50+25:4416:30
28Maria AndellTenhults SOK55:08+26:0216:36
29Kurt BodinGällstadbygdens SOK1:00:28+31:2218:12
30Arne AnderssonOK Motala1:01:46+32:4018:36
31Hannes CarlssonHammarkinds OK1:05:54+36:4819:50
32Anniken GustafssonIFK Linköpings OS1:06:01+36:5519:53
33Håkan AxelssonSol Tranås1:17:18+48:1223:16
Lovisa NordSol Tranåsej godkänd

Öppen motion 8

5 250 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid WesterbergOK Kolmården43:518:21
2Anton GunnarssonBredaryds SOK44:19+0:288:26
3Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna46:07+2:168:47
4Mikael WesterbergOK Kolmården48:20+4:299:12
5Nils EdvardssonJärfälla OK49:15+5:249:22
6Mats JohanssonSol Tranås51:04+7:139:43
7Johan AxenborgGöteborg-Majorna OK52:19+8:289:57
8Johan SandlundOK Njudung54:30+10:3910:22
9Göran NordSol Tranås58:41+14:5011:10
10Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:00:02+16:1111:26
11Oscar MolinBoxholm-Mjölby OL1:01:30+17:3911:42
12Staffan KjellmanOK Ravinen1:03:24+19:3312:04
13Bertil Peterssonklubblös1:07:20+23:2912:49
14Joakim AssarssonIdrottsveteranerna1:08:08+24:1712:58
15Per SandlundOK Njudung1:14:42+30:5114:13
16Erik SkoglundSol Tranås1:15:06+31:1514:18
17Hans PetterssonLinköpings Skidklubb1:19:06+35:1515:04
18Jan FranssonJönköpings OK1:24:23+40:3216:04
19Susanne AxelssonJönköpings OK1:28:18+44:2716:49
20Jonny AxelssonJönköpings OK1:28:45+44:5416:54
21Anders MalmerUmeå OK1:32:50+48:5917:40
22Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:39:55+56:0419:01

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser