Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, ultralång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, ultralång
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: torsdag 6 juni 2019

D21

18 630 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna WehlinLinköpings OK2:41:108:39
2Johanna EngströmOK Hällen2:41:22+0:128:39
3Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad2:48:10+7:009:01
4Rebecka LindbergOK Roslagen2:48:21+7:119:02
5Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK2:50:25+9:159:08
6Katarina SvahnAlfta-Ösa OK2:50:43+9:339:09
7Anna MårsellStora Tuna OK2:51:03+9:539:10
8Josefin TjernlundOK Tisaren2:51:59+10:499:13
9Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering3:03:58+22:489:52
10Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna3:04:34+23:249:54
11Emma AnderssonSävedalens AIK3:05:05+23:559:56
12Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK3:05:09+23:599:56
13Lovisa PerssonOK Tisaren3:07:58+26:4810:05
14Stina NordinSundsvalls OK3:10:21+29:1110:13
15Frida SandbergStora Tuna OK3:12:06+30:5610:18
16Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna3:19:20+38:1010:41
17Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad3:19:41+38:3110:43
Lisa AnderssonÄrla IFej godkänd
Amilia BjörklundSävedalens AIKej godkänd
Vilma BlennowFalköpings AIK OKej godkänd
Stina EdejernIFK Bergvikej godkänd
Sanna FastEksjö SOKej godkänd
Hedwig HaasOK Linnéej godkänd
Magdalena OlssonStora Tuna OKej godkänd
Kajsa RisbyOK Kåreej godkänd
Jenny ErikssonOK Kåreej start
Matilda ErikssonOK Kåreej start
Kristin HylanderNyköpings OKåterbud

H21

23 000 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle KaleredStora Tuna OK2:29:326:30
2Filip DahlgrenHagaby GoIF Örebro2:33:04+3:326:39
3Simon HectorSnättringe SK2:41:46+12:147:02
4Emil GranqvistOK Ravinen2:46:07+16:357:13
5Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF2:52:34+23:027:30
6Love SintringHagaby GoIF Örebro3:00:47+31:157:51
7Jonas EngströmOK Hällen3:02:58+33:267:57
8Jakob AnderssonOK Linné3:05:07+35:358:02
9Erik MalmbergLinköpings OK3:05:11+35:398:03
10Mats TroengOK Linné3:05:36+36:048:04
11Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF3:06:17+36:458:05
12Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF3:08:58+39:268:12
13Ken PeetersOK Linné3:23:32+54:008:50
14Johan AronssonOK Tisaren3:29:39+1:00:079:06
15Emil KaleredOK Denseln3:32:42+1:03:109:14
16Olov EricsonAlfta-Ösa OK3:37:05+1:07:339:26
17Martin NilssonIFK Umeå3:37:14+1:07:429:26
18Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna3:46:22+1:16:509:50
19Nick BarrableOK Ravinen3:46:37+1:17:059:51
20Tuve MöllerOK Linné3:56:39+1:27:0710:17
21Sven EngströmLinköpings OK4:18:10+1:48:3811:13
Niklas AldénOK Linnéej godkänd
Andreas AnderssonStora Tuna OKej godkänd
Emil AnderssonÄrla IFej godkänd
Andreas BerganderEksjö SOKej godkänd
Per CarlborgHagaby GoIF Örebroej godkänd
Simon HodlerIFK Mora OKej godkänd
Simon ImarkTullinge SKej godkänd
Robbin KantarpÄrla IFej godkänd
Albin LillieströmMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Hans PerssonIFK Umeåej godkänd
Jens RönnolsJärla Orienteringej godkänd
David SundströmSöderhamns OKej godkänd
Joakim SvenskStora Tuna OKej godkänd
Erik BomanGävle OKej start
Love BerzellOK Ravinenåterbud
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKåterbud
Petter LindbergOK Linnéåterbud
Heino OllinSävedalens AIKåterbud
Johannes RidefeltOK Linnéåterbud

D20

12 310 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre2:01:169:51
2Ebba GanslandtIFK Lidingö SOK2:01:46+0:309:53
3Klara AxelssonEksjö SOK2:01:57+0:419:54
4Ronja HuggStora Tuna OK2:09:30+8:1410:31
5Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna2:13:10+11:5410:49
6Fanny SundbladEksjö SOK2:14:18+13:0210:54
7Elin SchagerströmGarphyttans IF2:22:16+21:0011:33
8Emma BlixtOK Hammaren2:46:00+44:4413:29
9Hanna KjellinSundsvalls OK2:46:19+45:0313:30
10Amanda KarlssonOK Ravinen2:46:44+45:2813:32
11Katarina NorrbyOK Södertörn3:36:00+1:34:4417:32

H20

15 700 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas AnderssonOK Roxen1:48:086:53
2August MollénOK Denseln1:52:48+4:407:11
3Olle HedmanIF Hagen2:03:37+15:297:52
4Carl CarlssonNyköpings OK2:06:46+18:388:04
5Erik HerneOK Ravinen2:08:25+20:178:10
6Oskar EdvardssonJärfälla OK2:11:06+22:588:21
7Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna2:20:13+32:058:55
8Gustav JohnssonIFK Mora OK2:22:10+34:029:03
9Olof SkoglundKils OK2:24:48+36:409:13
10Mattias KallhaugeSnättringe SK2:29:54+41:469:32
11Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna2:33:07+44:599:45
12Albin AlsiöIF Hagen2:34:14+46:069:49
13Walter LagerhällRehns BK2:40:20+52:1210:12
14Simon DahlbergOK Nolaskogsarna2:49:53+1:01:4510:49
15Emil GrehnOK Rodhen2:58:48+1:10:4011:23
16Måns ErikssonSundsvalls OK3:04:39+1:16:3111:45
Gustav FrænellSundsvalls OKej godkänd
Jonatan GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Ludvig EkNyköpings OKej start
John GranathOK Kåreej start
Felix AxelssonMarkbygdens OKåterbud
Johan GibergSödertälje-Nykvarn OFåterbud

D18

10 850 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen1:35:138:46
2Erika ÅkessonMarkbygdens OK1:45:39+10:269:44
2Lisa ÅkessonMarkbygdens OK1:45:39+10:269:44
4Emma LingIK Hakarpspojkarna1:46:07+10:549:46
5Ebba LindellIF Thor1:46:12+10:599:47
6Linnea LundOK Kolmården1:46:31+11:189:49
7Petrina CostermansJärla Orientering1:49:02+13:4910:02
8Emilia EngelOK Ravinen1:54:56+19:4310:35
9Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL1:57:40+22:2710:50
10Smilla MogensenOK Ravinen2:00:00+24:4711:03
11Ida HofstedtTäby OK2:00:06+24:5311:04
12Moa AlsiöIF Hagen2:01:15+26:0211:10
13Amanda GranqvistOK Ravinen2:01:16+26:0311:10
14Ellen BlennowFalköpings AIK OK2:01:58+26:4511:14
15Tilda GolsäterKorsnäs IF OK2:03:40+28:2711:23
16Therese NilssonOK Österåker2:03:41+28:2811:23
17Amelie JosefssonSkogslöparna2:05:46+30:3311:35
18Tilde EngbergHärnösands OK2:08:29+33:1611:50
19Matilda LindhSundbybergs IK2:09:03+33:5011:53
20Agnes BromanOK Roslagen2:13:41+38:2812:19
21Signe NilssonNyköpings OK2:13:43+38:3012:19
22Lovisa WigertzLånghundra IF2:24:16+49:0313:17
23Karin WedmanVästerbergslagens OL2:26:32+51:1913:30
24Moa KarlssonOK Hammaren2:27:11+51:5813:33
25Vera RolfssonSkarpnäcks OL2:27:56+52:4313:38
26Moa HjorthDomnarvets GOIF2:29:33+54:2013:47
27Elin EdströmHärnösands OK2:32:09+56:5614:01
28Emilia BergströmOK Rodhen2:32:31+57:1814:03
29Linnea SkalbergBredaryds SOK2:32:42+57:2914:04
30Sofia EdvardssonJärfälla OK2:45:04+1:09:5115:12
Tilde BacklundOK Södertörnej godkänd
Klara Åkerman SjöströmVästerås SOKej godkänd
Vendela SöderqvistOK Kåreej start

H18

12 750 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK1:27:376:52
2Samuel PihlströmOK Landehof1:36:28+8:517:33
3Leo JohanssonOK Kolmården1:42:25+14:488:01
4Jesper JohanssonOK Löftan1:44:46+17:098:13
5Carl JosefssonSävedalens AIK1:45:33+17:568:16
6Johan LangerakJärfälla OK1:51:25+23:488:44
7Hugo JakobssonEksjö SOK1:51:51+24:148:46
8Albin FalkNyköpings OK1:52:15+24:388:48
9Adrian VartiaOK Löftan1:52:33+24:568:49
10Hampus HatlenSnättringe SK1:59:11+31:349:20
11Axel LundgrenSundsvalls OK1:59:38+32:019:22
12Gustav OhlinOK Tranan2:00:22+32:459:26
13John McLellandOK Rodhen2:02:44+35:079:37
14Duncan RobertsonSvaide Roma SOK2:02:55+35:189:38
15Arvid WesterbergOK Kolmården2:02:59+35:229:38
16Olle KallurOK Ravinen2:03:44+36:079:42
17Otto BalckTäby OK2:04:31+36:549:45
18Albin KårénSundsvalls OK2:04:45+37:089:47
19Felix SilverGävle OK2:04:57+37:209:48
20Hannes LindahlSundsvalls OK2:05:21+37:449:49
21Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna2:11:13+43:3610:17
22Jakob SjöbergGävle OK2:11:27+43:5010:18
23John WolgastSnättringe SK2:16:33+48:5610:42
24Felix BäckstädeVisborgs OK2:21:18+53:4111:04
25Manne HammarbergJärfälla OK2:23:48+56:1111:16
26William GrunderJärfälla OK2:37:08+1:09:3112:19
27Erik NederheimTäby OK2:37:17+1:09:4012:20
28Martin RinnbäckOK Ravinen2:39:10+1:11:3312:29
29Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK2:42:09+1:14:3212:43
30Linus MalmKFUM Örebro OK2:59:48+1:32:1114:06
31Edvin NilssonGotlands Bro OK2:59:57+1:32:2014:06
32Albin LindgrenVisborgs OK3:15:52+1:48:1515:21
33Nils Forsberg RundströmIFK Enskede3:23:18+1:55:4115:56
Isak BerggrenGävle OKej godkänd
Olle BergstedtMarkbygdens OKej godkänd
Petter BergstedtMarkbygdens OKej godkänd
Ludde BlomIFK Enskedeej godkänd
David BorgSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Jonas CarlssonStora Tuna OKej godkänd
Philip CarlssonNyköpings OKej godkänd
Melker ForsbergKFUM Örebro OKej godkänd
Filip LindqvistTäby OKej godkänd
Albin LindskogOK Ravinenej godkänd
David MelinOK Rodhenej godkänd
Benjamin NäslundSkogslöparnaej godkänd
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Hugo StrömMullsjö SOKej godkänd
Mattias ÖsterdahlVisborgs OKej godkänd
Simon FriskJärla Orienteringej start
Karl GranathOK Kåreej start
Emanuel HerberthsonLinköpings OKåterbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser