Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 180515

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 180515
Arrangörsorganisation: Forsa OK
Datum: tisdag 15 maj 2018

Ö1 DAM

2 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa NorbergHudiksvalls OK22:3311:16
2Lina HolmstenForsa OK40:45+18:1220:22
3Linnea NordströmForsa OK53:12+30:3926:36
4My HolmstenForsa OK53:58+31:2526:59
Meja TrolinForsa OKej godkänd
Ronja TrolinForsa OKej godkänd
Tuva LindbergForsa OKej godkänd

Ö1 HERR

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim Jacobsen-FlodinForsa OK40:4720:23
2Sixten NordviForsa OK50:08+9:2125:04

Ö3 DAM

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Terese TerentForsa OK22:589:34
2Åsa TerentForsa OK27:57+4:5911:38
3Ulrika KarlssonForsa OK38:58+16:0016:14
4Karin AnderssonLjusdals OK40:06+17:0816:42

Ö3 HERR

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer WennbergHudiksvalls OK21:108:49
2David NordströmForsa OK25:34+4:2410:39
3Filip ZetterbergHudiksvalls OK26:16+5:0610:56
4Martti JokiForsa OK26:21+5:1110:58
5Jörgen JohanssonForsa OK38:55+17:4516:12

Ö5 DAM

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jessica ZetterbergHudiksvalls OK48:1415:04
2Camilla HägglundHudiksvalls OK50:57+2:4315:55
3Jenny HolmstenForsa OK54:57+6:4317:10
4Christina BlomHudiksvalls OK1:01:07+12:5319:05
5Inger KarlssonForsa OK1:07:46+19:3221:10
Anna BryngelssonForsa OKej start

Ö5 HERR

3 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SidenvallHudiksvalls OK38:1711:57
2Johan BorgHudiksvalls OK49:07+10:5015:20
3Max ZetterbergHudiksvalls OK50:10+11:5315:40
4Walter KazmierczakHudiksvalls OK50:52+12:3515:53
5Kenneth JanssonHudiksvalls OK54:29+16:1217:01
6Mattias HögströmForsa OK55:49+17:3217:26
7Michael NordströmForsa OK56:49+18:3217:45

Ö7 DAM

3 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina WestmanHudiksvalls OK48:3014:41
Eva EngmanForsa OKutgått

Ö7 HERR

3 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune JonssonLjusdals OK44:1013:23
2Jan-Gunnar SwärdForsa OK48:56+4:4614:49
3Olle LångbergHudiksvalls OK49:16+5:0614:55
4Christer EngmanForsa OK50:38+6:2815:20
5Börje StrömLjusdals OK51:36+7:2615:38
6Bertil AnderssonLjusdals OK53:09+8:5916:06
7Per HelanderForsa OK53:27+9:1716:11
8Leif PerssonLjusdals OK54:41+10:3116:34
9Hjalmar WennbergHudiksvalls OK57:46+13:3617:30
10Rolf LindbergSöderhamns OK57:47+13:3717:30
11Björnar OlssonForsa OK57:51+13:4117:31
12Mattias JonssonHudiksvalls OK1:06:29+22:1920:08
13Evert BergströmHudiksvalls OK1:15:55+31:4523:00

Ö8 DAM

4 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK44:1410:17
2Karin TrolinForsa OK53:10+8:5612:21
3Elin JohanssonForsa OK1:03:10+18:5614:41
4Annika StaafForsa OK1:03:49+19:3514:50
Anki Teike AnderssonForsa OKutgått
Åsa ErikssonForsa OKej start

Ö8 HERR

4 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jerker BomanGävle OK39:059:05
2Tord JonssonOK Dellen47:08+8:0310:57
3Magnus EngbergLjusdals OK50:35+11:3011:45
4Per-Åke BladForsa OK51:53+12:4812:03
5Jonas JäderHudiksvalls OK52:28+13:2312:12
6Tommy ÖstLjusdals OK52:46+13:4112:16
7Sveke JonssonOK Dellen53:36+14:3112:27
8Jan ZetterbergHudiksvalls OK56:21+17:1613:06
9Jonas BjörsLjusdals OK58:39+19:3413:38
Aron SidenvallHudiksvalls OKej godkänd

Ö9 HERR

6 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan NymanForsa OK1:05:379:56
2Fredrik JuhlinForsa OK1:06:22+0:4510:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser