Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: torsdag 23 augusti 2018

Lång

3 930 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK37:229:30
2Christer BorgGöteborg-Majorna OK39:35+2:1310:04
3Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK42:13+4:5110:44
4Magnus RehnSävedalens AIK43:39+6:1711:06
5Pierre KarlssonOK Alehof44:19+6:5711:16
6Stefan MillegårdSävedalens AIK44:25+7:0311:18
7Carl-Henry AnderssonOK Orinto44:34+7:1211:20
8Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK46:27+9:0511:49
9Sten BlomströmIK Stern47:38+10:1612:07
10Henrik HvoslefIK Stern48:25+11:0312:19
11Torbjörn WikströmOK Orinto50:49+13:2712:55
12Roger AnderssonSävedalens AIK51:49+14:2713:11
13Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK52:33+15:1113:22
14Magne HagströmFrölunda OL53:23+16:0113:35
15Anders BerglundOK Skogshjortarna54:24+17:0213:50
16Monica KnutssonSävedalens AIK56:21+18:5914:20
17Jan VulcanTolered-Utby Ol-klubb58:32+21:1014:53
18Maria NordwallOK Kolmården1:01:26+24:0415:37
19Kurt EkbergOK Orinto1:02:35+25:1315:55
20Nisse KarlssonSävedalens AIK1:04:34+27:1216:25
21Ingemar LindblomOK Orinto1:05:24+28:0216:38
22Jukka RankanenSjövalla FK1:08:01+30:3917:18
23Thomas ÅbergTolered-Utby Ol-klubb1:09:10+31:4817:35
24Hans CarlstedtSävedalens AIK1:10:59+33:3718:03
25Kjell JeppssonIF Rigor1:15:05+37:4319:06
Eva AlsinIK Ymerej godkänd

Mellan

3 040 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK32:2310:39
2Kalle JohanssonOK Skogshjortarna33:58+1:3511:10
3Bengt GrewinFrölunda OL34:32+2:0911:21
4Mats EricssonOK Skogshjortarna38:25+6:0212:38
5Claes BörjessonIK Uven39:23+7:0012:57
6Sören SvenssonSjövalla FK39:57+7:3413:08
7Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK42:24+10:0113:56
8Johnny KarlssonUddevalla OK43:03+10:4014:09
9Ronny AnderssonOK Skogshjortarna43:14+10:5114:13
10Lennart AlmströmIK Stern43:31+11:0814:18
11Andre AlexanderssonKungälvs OK45:07+12:4414:50
12Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OK45:32+13:0914:58
13Karin AxelssonIK Uven45:33+13:1014:59
14Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb46:20+13:5715:14
15Erland BergIK Uven48:44+16:2116:01
16Christer JohanssonOK Orinto49:04+16:4116:08
17Eva BlomströmIK Stern49:26+17:0316:15
18Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK49:58+17:3516:26
19Anders MohlinIK Stern50:37+18:1416:39
20Ulla LindheIK Stern50:44+18:2116:41
21Anders SternöTolered-Utby Ol-klubb51:57+19:3417:05
22Jan LarssonSävedalens AIK52:46+20:2317:21
23Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK52:50+20:2717:22
24Kurt FredrixonOK Skogshjortarna54:15+21:5217:50
25Britt RangertIK Ymer54:39+22:1617:58
26Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK54:45+22:2218:00
27Anders AxelssonSävedalens AIK57:07+24:4418:47
28Rosa JohanssonIK Uven57:51+25:2819:01
29Conny VernerssonOK Orinto58:16+25:5319:10
30Kurt-Åke KarlssonSjövalla FK58:29+26:0619:14
31Gösta MalmerIF Marin Väst1:00:01+27:3819:44
32Karl-Axel JohanssonIK Uven1:01:16+28:5320:09
33Elin PeterssonIK Ymer1:02:07+29:4420:25
34Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK1:04:49+32:2621:19
35Per LjungbergOK Alehof1:05:03+32:4021:23
36Ragnar BewertOK Landehof1:05:42+33:1921:36
37Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK1:06:16+33:5321:47
38Lennart KarlssonTolered-Utby Ol-klubb1:07:15+34:5222:07
39Erland SvensonFrölunda OL1:07:30+35:0722:12
40Ingrid HermanssonIK Ymer1:29:20+56:5729:23
My EngströmLerums SOKej godkänd
Ingrid CullbrandIK Sternutgått

Kort

1 960 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK27:0713:50
2Marie BergIK Uven36:00+8:5318:22
3Agne ÖstenssonSävedalens AIK38:05+10:5819:25
4Gunnel BörjessonIK Uven41:38+14:3121:14
5Gösta GrahnGöteborgs SK42:29+15:2221:40
6Carl-Henrik HallbergIK Uven44:37+17:3022:45
7Lena LarssonSävedalens AIK46:32+19:2523:44
8Marianne GrahnGöteborgs SK54:28+27:2127:47
9Gösta CederinGöteborg-Majorna OK1:07:18+40:1134:20
Inger ErnstsonOK Skogshjortarnaej godkänd
Barbro VallinKungälvs OKej godkänd

Stig

1 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger LindblomOK Orinto36:3719:04
2Siw PetterssonGöteborg-Majorna OK41:28+4:5121:35
3Magnar ErvikIK Stern58:06+21:2930:15
Inger HallbergIK Uvenej godkänd
Lillemor HallinOK Landehofej godkänd
Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser