Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL Jäbovägen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL Jäbovägen
Arrangörsorganisation: Jönköpings OK
Datum: torsdag 7 juni 2018

Damer Kort

2 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Turid PeterssonIK Hakarpspojkarna40:3719:37
2Gunilla HolstBottnaryds IF41:30+0:5320:02
3Janet TenlidJönköpings OK42:49+2:1220:41
4Bernice AntonssonVaggeryds SOK43:05+2:2820:48
5Ingrid KullmanOK Alehof45:04+4:2721:46
6Kristina JohanssonMullsjö SOK45:44+5:0722:05
7Gerd WallinJönköpings OK53:50+13:1326:00
8Monica KammenhedJönköpings OK1:11:06+30:2934:20
9Gunnel LarssonIK Vista1:11:12+30:3534:23
10Kerstin ElfÖlmstads IS1:12:45+32:0835:08

Damer Mellan

2 920 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna37:3112:50
2Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna42:33+5:0214:34
3Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK48:29+10:5816:36
4Liselott SigbyIK Vista49:50+12:1917:03
5Kerstin GustafssonOK Gränsen52:27+14:5617:57
6Vega SlottnerJönköpings OK54:09+16:3818:32
7Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK1:00:08+22:3720:35
8Marianne SjöbergOK Gränsen1:01:17+23:4620:59
9Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK1:03:40+26:0921:48
Ulla LingJönköpings OKutgått

Damer Lång

3 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SternerBottnaryds IF1:07:1517:36
2Monica MartinssonOK Tranan1:11:41+4:2618:45

Herrar Kort

2 070 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune AhlanderJönköpings OK29:1714:08
2Arne JohanssonTenhults SOK30:49+1:3214:53
3Torild BornetunSkillingaryds FK31:48+2:3115:21
4Hans BredhIK Hakarpspojkarna31:51+2:3415:23
5Torbjörn BlomqvistJönköpings OK32:57+3:4015:55
6Arne JohanssonJönköpings OK33:43+4:2616:17
7Björn RybergJönköpings OK34:00+4:4316:25
8Agne PerssonTenhults SOK35:42+6:2517:14
9Kenneth CarlssonIK Vista35:59+6:4217:22
10Lars-Göran BjörnlingerIK Vista36:16+6:5917:31
11Sture FilipssonSkillingaryds FK38:35+9:1818:38
12Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna38:42+9:2518:41
13Rolf EskilssonJönköpings OK39:10+9:5318:55
14Lennart KarlströmTenhults SOK39:44+10:2719:11
15Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna41:06+11:4919:51
16Åke PerssonlJönköpings OK42:48+13:3120:40
17Eibert DanielssonSkillingaryds FK42:54+13:3720:43
18Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK43:46+14:2921:08
19Per-Åke SandbergIK Vista43:51+14:3421:11
20Rolf LindJönköpings OK43:54+14:3721:12
21Weine CarlssonIK Hakarpspojkarna44:03+14:4621:16
22Stellan CardellKFUM Jönköping IA44:21+15:0421:25
23Jan WennerbergIF Hallby SOK46:11+16:5422:18
24Eskil FolkelidTenhults SOK47:08+17:5122:46
25Carl Johan illströmTenhults SOK47:34+18:1722:58
26Elis TällbergIK Hakarpspojkarna49:56+20:3924:07
27Ingemar IvarssonBottnaryds IF50:39+21:2224:28
28Gösta LindblomÖlmstads IS51:21+22:0424:48
29Gunnar AnderssonIK Vista52:30+23:1325:21
30Stig WikströmTenhults SOK54:13+24:5626:11
31Björn MalmqvistJönköpings OK55:44+26:2726:55
32Willy ElvinMullsjö SOK56:02+26:4527:04
33Alf LarssonIK Vista1:06:57+37:4032:20
34Arnold BäckJönköpings OK1:27:18+58:0142:10
John-Erik ErikssonJönköpings OKej godkänd
Anders HjorthJönköpings OKej godkänd
Gunnar JohanssonTenhults SOKej godkänd
Rolf GabrielssonFalköpings AIK OKej godkänd
Lennart RunströmKFUM Jönköping IAutgått

Herrar Mellan

2 920 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK33:3011:28
2Rainer ScholzIK Vista33:44+0:1411:33
3Åke SjöbergOK Gränsen34:23+0:5311:46
4Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna36:18+2:4812:25
5Ingemar GustavssonVaggeryds SOK36:47+3:1712:35
6Thomas PeterssonIK Hakarpspojkarna40:09+6:3913:45
7Per-Olof NilssonJönköpings OK40:29+6:5913:51
8Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna40:35+7:0513:53
9Kjell SimonssonJönköpings OK40:44+7:1413:56
10Bo GustafssonOK Gränsen41:29+7:5914:12
11Agne RybeckVaggeryds SOK41:53+8:2314:20
12Gunnar WallinJönköpings OK41:55+8:2514:21
13Tomas LindbladJönköpings OK42:24+8:5414:31
14Berndt TenlidJönköpings OK43:22+9:5214:51
15Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK43:26+9:5614:52
16Erland LingJönköpings OK44:31+11:0115:14
17Jan GustavssonIK Vista46:00+12:3015:45
18Karl-Axel MalmbergTenhults SOK46:14+12:4415:50
19Bengt SörensenJönköpings OK46:23+12:5315:53
20Sven Erik SjöholmMullsjö SOK46:53+13:2316:03
21Ingemar EmilssonVaggeryds SOK47:08+13:3816:08
22Bengt BengtssonSkillingaryds FK48:55+15:2516:45
23Per LarssonJönköpings OK49:59+16:2917:07
24Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK50:48+17:1817:23
25Lars-Erik BjökegrenTenhults SOK51:14+17:4417:32
26Bernt EkfeldtVaggeryds SOK53:00+19:3018:09
27Arne LarssonIK Vista53:02+19:3218:09
28Harald HenrikssonLekeryd-Svarttorps SK53:46+20:1618:24
29Lennart KammenhedJönköpings OK57:59+24:2919:51
Hans-Åke ArnessonBottnaryds IFutgått

Herrar Lång

3 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmérUlricehamns OK34:329:02
2Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna36:25+1:539:31
3Lennart GustafssonJönköpings OK41:36+7:0410:53
4Göran CarnanderIK Hakarpspojkarna45:45+11:1311:58
5Lars GustafssonOK Gränsen46:28+11:5612:09
6Klas BjörkIK Hakarpspojkarna52:00+17:2813:36
7Hans TrofastTenhults SOK52:06+17:3413:38
8Allan ArnessonJönköpings OK53:16+18:4413:56
9Kjell MartinssonOK Tranan53:40+19:0814:02
10Lars FranssonBottnaryds IF54:28+19:5614:15
11Stig KarlsmoIK Hakarpspojkarna55:28+20:5614:31
12Bengt JanssonMullsjö SOK1:03:54+29:2216:43
13Per GranevikJönköpings OK1:09:01+34:2918:04
14Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna1:13:09+38:3719:08
Sören KarlssonMullsjö SOKutgått

Motion

1 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil JonssonIF Hallby SOK29:5919:59
2Bengt CarlheimKFUM Jönköping IA31:02+1:0320:41
3Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna31:09+1:1020:46
4Åke JohanssonTenhults SOK31:43+1:4421:08
5Gunnel TällbergIK Hakarpspojkarna39:24+9:2526:16
6Inger BlomqvistJönköpings OK39:26+9:2726:17
7Gerd JohanssonTenhults SOK40:27+10:2826:58
8Inga PetterssonTenhults SOK41:50+11:5127:53
Inger JohanssonTenhults SOKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser