Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrlandsmästerskap Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskap Sprint
Arrangörsorganisationer: OK Vargen / Seskarö IF
Datum: fredag 10 augusti 2012

Alatornin Pirkat

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Noora SiltariÖppen motion 8 (11)44:50+33:3820:00

Alatornion Pirkat

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Levi PartanenÖppen motion 1 (1)19:4913:07
2Tero TaulavuoriH40 (8)13:47+0:225:37
3Venla TaulavuoriD12 (7)9:56+1:016:24
6Niilo PartanenÖppen motion 5 (6)37:28+25:3323:25
10Risto LuodonpääH45 (13)16:12+4:387:13
13Arttu TaulavuoriH16 (18)11:00+2:416:06

Alfta-Ösa OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4John BerglundH75 (11)13:40+1:498:49
6Rolf JakobssonH70 (14)14:55+2:278:31

Arvidsjaurs OK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anna GustafssonD40 (4)10:306:00
3Ingemar LundströmH75 (11)13:11+1:208:30
5Hilma GustafssonD10 (6)16:42+3:4911:03
5Birger LundbergH70 (14)14:50+2:228:28
7Conny LagerskogH65 (9)15:06+3:388:37
8Runar MarktinH70 (14)15:33+3:058:53
11Ida GustafssonD14 (14)13:18+5:168:18
11Per-Anders BrännströmH70 (14)17:13+4:459:50

Bergnäsets AIK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jonas LarsonH18 Elit (7)11:544:42
1Ulrik NordbergH20 Elit (10)11:074:23
2Tina YlipääD10 (6)14:02+1:099:17
3Karin NordbergD45 (4)13:23+1:467:38
5Gry HolmgrenD50 (7)13:44+3:238:51
6Gunnar JohanssonH75 (11)14:24+2:339:17
7Theo YlipääH10 (7)20:25+10:4713:31
7Richard HolmgrenH50 (12)14:09+2:456:19
10Linnea NordbergD16 (16)13:12+3:017:20
15Tage NordbergH21 Elit (16)17:05+4:495:42
17Oscar ÖqvistH16 (18)12:44+4:257:04
18Emil BäckströmH16 (18)17:38+9:199:47
Agneta BergelinD50 (7)ej start
Per ÖgrenH45 (13)ej start
Gunnar HolmgrenH20 Elit (10)ej start
Else HolmgrenD12 (7)ej start

Bergnäsets OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Björn YlipääÖppen motion 8 (11)18:08+6:568:05

Bodens BK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eje AnderssonH60 (5)12:257:05
2Matts EngvallH65 (9)11:34+0:066:36
3Kjell SandströmH60 (5)12:28+0:037:07
6Kjell MörtbergH65 (9)15:03+3:358:36
Clas-Göran LundH65 (9)ej start

Brunflo IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Eivor LindgrenD70 (3)17:18+3:2911:09

FK Herkules

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Elias LauriU1 (5)22:19+6:4314:58
5Erik LauriH40 (8)15:42+2:176:24
6Mattias LauriH10 (7)19:32+9:5412:56
Jonas LauriH14 (8)ej start

Forsa OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Katarina KvickD55 (3)12:27+1:238:01

Gammelstads IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2David LauriU1 (5)17:07+1:3111:29
3Gabriel LarssonH12 (6)11:01+0:487:06
3Joar SvartholmH20 Elit (10)11:51+0:444:41
7Robert SvartholmÖppen motion 8 (11)20:37+9:259:12

Gävle OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jan SjöhedH50 (12)11:245:05
1Patrik SvedbergÖppen motion 8 (11)11:124:59
4Sandrine MüllerD18 Elit (10)14:34+1:296:07
5Albin SjöhedH20 Elit (10)12:57+1:505:07
6Johanna HenrikssonD16 (16)12:22+2:116:52
9Emma HållströmD14 (14)13:03+5:018:09
10Erik HållströmH16 (18)10:28+2:095:48
12Simon SjöhedH21 Elit (16)15:06+2:505:03
16Jesper JissbackeH16 (18)12:11+3:526:46
Kristin BomanD16 (16)ej start

Hagaby GOIF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eva OskarssonD50 (7)10:216:40
2Erik OskarssonH55 (8)14:27+1:146:27
5John OskarssonH21 Elit (16)13:50+1:344:37

Haparanda OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Jakob PessaH14 (8)8:32+1:035:20
6Jyrki PessaH45 (13)14:29+2:556:27
6David PessaH18 Elit (7)13:49+1:555:27
13Gösta KlippmarkH70 (14)20:19+7:5111:36
Elias PessaH12 (6)ej start

Hudiksvalls OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Marianne ÅsåkerD40 (4)18:49+8:1910:45
5Lennart WinbergH55 (8)17:13+4:007:41

Husums IF OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Christer MikaelssonH45 (13)13:22+1:485:58
4Susanne MikaelssonD45 (4)18:01+6:2410:17

Hägglunds IoFK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Alexander HörnquistH16 (18)9:08+0:495:04
5Cornelia HörnquistU1 (5)37:26+21:5025:07
7Vivianne EdblomD50 (7)17:25+7:0411:14
7Marcus SelinH14 (8)12:48+5:198:00
8Tina SelinD18 Elit (10)16:26+3:216:54
14Beatrice SöderlindD14 (14)21:49+13:4713:38

Härnösands OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Seth BorglundH10 (7)12:22+2:448:11
4Erik BorglundH40 (8)15:22+1:576:16
9Per HanssonH50 (12)17:02+5:387:36
11Erik HanssonH16 (18)10:44+2:255:57

Högåkers OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Magdalena NilssonD12 (7)8:555:45
4Evelina NilssonD10 (6)16:10+3:1710:42
6Stefan NilssonH40 (8)17:40+4:157:12

I 19 IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Nore WestinH75 (11)12:40+0:498:10
3Anders KristofferssonH35 (4)16:46+0:416:50
3Magnus LundgrenH40 (8)14:29+1:045:54
7Folke ErikssonH75 (11)15:09+3:189:46
12Henken ErikssonH70 (14)19:38+7:1011:13
Lennart LarssonH55 (8)ej start

IFK Kiruna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Mats LuspaH21 Elit (16)ej godkänd

IFK Moras OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Mattias JohanssonH21 Elit (16)15:36+3:205:13

IFK Umeå

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Susanne RutqvistD21 Elit (5)15:015:56
3Lukas PetersonH21 Elit (16)12:49+0:334:17
7Freja VredinD16 (16)12:39+2:287:01
8Jan JohanssonH21 Elit (16)14:44+2:284:55
9Joel SjölanderH21 Elit (16)14:45+2:294:55
10Tiago AiresH21 Elit (16)14:48+2:324:56
11Christer VredinH45 (13)16:27+4:537:20
11Fredrik ÅhmanH21 Elit (16)14:49+2:334:57
13Jakob OdebladH21 Elit (16)15:24+3:085:09
Raquel CostaD21 Elit (5)ej godkänd

IK Uven

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Agneta LarssonÖppen motion 5 (6)14:04+2:098:47
7Niklas LarssonH40 (8)18:02+4:377:21

IK Örnen

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Bo JohanssonH65 (9)ej start

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Sebastian FahlgrenÖppen motion 5 (6)13:50+1:558:38

Lugnviks IF

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Göran HällströmH65 (9)ej start

Långvikens OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Thorsten JohanssonH75 (11)11:517:38

Länsi-Rajan Rasti

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anna KorpiD10 (6)12:538:31
14Juho KorpiH16 (18)11:17+2:586:16

Mariefreds Blåsorkester

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Ola ErikssonÖppen motion 8 (11)15:57+4:457:07

Nilivaara IS

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Magnus SäverosH65 (9)11:286:33

Njurunda OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Axel MartinH16 (18)10:12+1:535:40
6Lars SjöbomH16 (18)10:12+1:535:40
11Johannes BjörklundH16 (18)10:44+2:255:57

OK Branten

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Sten ErikssonH75 (11)16:05+4:1410:22

OK Hammaren

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Filip IvarssonH16 (18)9:48+1:295:26

OK Linné

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lisa CarlssonD21 Elit (5)15:40+0:396:11

OK Nipan

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Monica KrighD70 (3)16:14+2:2510:28
2Rosita BlidefalkD60 (2)30:08+16:2919:26
3Stig BlidefalkH65 (9)12:55+1:277:22
7Gustav KrighH70 (14)15:03+2:358:36

OK Nolaskogsarna

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Isak ErikssonH12 (6)10:136:35
1Hugo ErikssonH14 (8)7:294:40
1Per MagnussonH40 (8)13:255:28
5Stina MagnussonD18 Elit (10)15:05+2:006:20
7Erik MagnussonH20 Elit (10)13:15+2:085:14
7Tom QuayleH21 Elit (16)14:02+1:464:41
9Torsten WestmanH70 (14)16:11+3:439:14

OK Renen

31 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Isabel SalénD16 (16)10:115:39
1Monica OlssonD35 (4)12:497:19
1Tobias SnellH10 (7)9:386:22
1Helena SkoglundD55 (3)11:047:08
1Thomas JohanssonH35 (4)16:056:33
2Gunilla SalénD50 (7)11:14+0:537:14
2Christer LundinH70 (14)13:17+0:497:35
2Linnea SundströmD20 Elit (6)14:02+1:215:53
3Alva EdinU1 (5)21:12+5:3614:13
3Sara RensgardD21 Elit (5)18:22+3:217:15
3Axel ChristofferssonH18 Elit (7)12:47+0:535:03
3Jan SundströmH50 (12)12:53+1:295:45
3Sven-Ivan GrönlundH70 (14)13:54+1:267:56
3Inger WennbergD55 (3)13:08+2:048:28
3Evelina ChristofferssonD20 Elit (6)14:23+1:426:02
3Robin SalénH14 (8)8:04+0:355:02
4Elvira ForslundD12 (7)11:10+2:157:12
5Simon MarkströmH10 (7)14:29+4:519:35
5Filip SalénH18 Elit (7)13:39+1:455:23
5Elsa ChristofferssonD12 (7)12:05+3:107:47
6Agnes Leffler-RosendahlD18 Elit (10)15:19+2:146:26
6Markus LundholmH20 Elit (10)13:01+1:545:08
7Sven ÖhrnerlingH45 (13)14:58+3:246:40
7Anders RensgardH55 (8)18:05+4:528:04
8Krister RosendahlH45 (13)15:24+3:506:52
9Ida SundströmD18 Elit (10)18:10+5:057:37
10Arne Ragnar BlombäckH75 (11)25:37+13:4616:31
11Signe Leffler-RosendahlD16 (16)13:15+3:047:21
12Alf BergmanH45 (13)18:07+6:338:05
15Elise ForslundD16 (16)22:48+12:3712:40
Sigrid HolmgrenD16 (16)ej godkänd
Susanne NilssonD16 (16)ej start
Lisa SundströmD18 Elit (10)ej start
Karin WollbrandD40 (4)ej start
Ylva NilssonD45 (4)ej start
Eva LefflerD45 (4)ej start

OK Vargen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Emma BergströmD20 Elit (6)12:415:19
3Sofia LundkvistD10 (6)14:58+2:059:54
7Helena LundkvistD18 Elit (10)15:58+2:536:42
8Johanna LundkvistD14 (14)12:36+4:347:52
12Elin BergströmD16 (16)13:25+3:147:27

Piteå IF

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Irene DanielssonD60 (2)13:398:48
2Viktoria ÖbergD35 (4)13:01+0:127:26
2Susanne AnderssonD45 (4)12:18+0:417:01
4Torbjörn LundbergH60 (5)13:22+0:577:38
4Albin NorénH12 (6)12:14+2:017:53
5Magnus GranbergÖppen motion 8 (11)17:16+6:047:42
6Martin GranbergH14 (8)10:02+2:336:16
7Elvira ÖbergD14 (14)12:32+4:307:50
9Kjell AnderssonÖppen motion 8 (11)34:03+22:5115:12
9Göran KarlssonH45 (13)16:09+4:357:12
13Emelie GranbergD16 (16)14:38+4:278:07
15Marcus KarlssonH16 (18)11:39+3:206:28
Anna AnderssonD12 (7)ej godkänd
Ida NordlundD16 (16)ej start
Elin NordlundD14 (14)ej start
Andreas KarlssonH14 (8)ej start

Rehns BK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kristin OlovssonD18 Elit (10)13:055:29
1Jerker LysellH21 Elit (16)12:164:06
2Fredrik IngelssonH20 Elit (10)11:40+0:334:36
2Jesper LysellH21 Elit (16)12:48+0:324:16
4Andreas CallebergH20 Elit (10)11:57+0:504:43
4Göran WinbladH21 Elit (16)13:31+1:154:31
9Charlie StoltH20 Elit (10)14:02+2:555:32

Robertsfors IK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Eva WalheimD50 (7)11:14+0:537:14
2Sixten WalheimH18 Elit (7)12:22+0:284:53
2Mats WalheimH50 (12)12:49+1:255:43
3Klara YngvessonD16 (16)11:50+1:396:34
5Mikael YngvessonH50 (12)13:41+2:176:06

Seskarö IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Victor HenrikssonH18 Elit (7)15:48+3:546:14
Nils HenrikssonH16 (18)ej start

Sidensjö IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anne-Marie ByströmD70 (3)13:498:54
5Birger ByströmH75 (11)14:14+2:239:10

SK Gränsen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Åke SaloniemiH65 (9)19:12+7:4410:58

Skellefteå OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lars Peter IsakssonÖppen motion 5 (6)11:557:26
4S O VikströmH65 (9)13:18+1:507:36
4Göran EnqvistH70 (14)14:45+2:178:25

Sundsvalls OK

21 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Rune LindströmH45 (13)11:345:09
1Göran BergH70 (14)12:287:07
1Hanna HugossonD14 (14)8:025:01
1Anna-Lena LindströmD45 (4)11:376:38
2Johanna SjölundD16 (16)10:56+0:456:04
2Charlotte VikströmD40 (4)12:33+2:037:10
2Stina NordinD14 (14)8:14+0:125:08
2Frida VikströmD12 (7)9:42+0:476:15
3Oskar VikströmH10 (7)11:54+2:167:52
4Johan NordinH16 (18)9:39+1:205:21
5Axel EnglundH14 (8)9:25+1:565:53
6Uno JohanssonH50 (12)13:51+2:276:10
6Tobias EliassonH21 Elit (16)13:57+1:414:39
8Linda MellanderD16 (16)12:56+2:457:11
8Oscar SundlöfH16 (18)10:25+2:065:47
9Andreas SandbergH16 (18)10:26+2:075:47
10Ann JohanssonD14 (14)13:05+5:038:10
10Erik ToomingasH20 Elit (10)15:16+4:096:02
10Gunnar BengtssonH70 (14)16:22+3:549:21
14Stina ÅströmD16 (16)21:01+10:5011:40
Alice HugossonD18 Elit (10)ej godkänd
Hans JohanssonH45 (13)ej start
Jan NordinH50 (12)ej start

Söderhamns OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Sören CallebergH50 (12)13:24+2:005:58
9Johanna Palm-NilssonD16 (16)13:04+2:537:15

Timrå SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Åke HöglundH65 (9)14:38+3:108:21
14Olle NäslundH70 (14)24:57+12:2914:15
Laila NäslundD65 (2)ej godkänd

Umeå OK

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lena TimnerD65 (2)19:4412:43
1Anders FriesH55 (8)13:135:54
2Stina NilssonD18 Elit (10)13:40+0:355:44
2Jakob NilssonH10 (7)11:31+1:537:37
2Martin SundqvistH35 (4)16:44+0:396:49
2Anton NilssonH16 (18)8:27+0:084:41
3Tjelvar OtterbjörkH55 (8)15:13+2:006:47
4Johanna TholerudD21 Elit (5)21:20+6:198:25
4Emil NilssonH18 Elit (7)13:09+1:155:11
8Isak LundgrenH20 Elit (10)13:32+2:255:20
9Daniel AnderssonH65 (9)21:36+10:0812:20
Inge NilssonH50 (12)ej godkänd
Mats SandewallH55 (8)ej godkänd
Gunnar TimnerH75 (11)ej godkänd
Mats KlingvallH65 (9)ej start
Bertil JonassonH65 (9)ej start

Valbo AIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Göran HedmanH55 (8)17:49+4:367:57

Vittjärvs IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Daniel JohanssonÖppen motion 8 (11)15:26+4:146:53

Vittjärvs IK

28 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Oscar WestinH16 (18)8:194:37
2Peter WestinH45 (13)11:39+0:055:12
2Rasmus WickbomH14 (8)7:57+0:284:58
3Malin KristofferssonD35 (4)18:59+6:1010:50
3Evelina WickbomD18 Elit (10)13:42+0:375:45
3Susanne AnderssonD40 (4)18:19+7:4910:28
3Sofia WestinD14 (14)8:52+0:505:32
4Linnéa BybergD35 (4)19:03+6:1410:53
4Lena LundstenD50 (7)12:01+1:407:45
4Josefine AnderssonD16 (16)12:10+1:596:45
4Mats DruggeH45 (13)13:43+2:096:07
4Hanna E TuoremaaD14 (14)9:57+1:556:13
4Sara LundstenD20 Elit (6)14:28+1:476:04
4Rickard BerglundH35 (4)18:40+2:357:37
5Gustav Johansson-ManligH12 (6)16:42+6:2910:46
5Annica ManligÖppen motion 5 (6)22:58+11:0314:21
5Kent TuoremaaH45 (13)14:14+2:406:21
5Andrea WickbomD20 Elit (6)15:17+2:366:25
6Frida JohanssonD10 (6)30:12+17:1920:00
6Oskar LundgrenH12 (6)16:50+6:3710:51
6Rebecca FahlgrenD14 (14)11:42+3:407:18
6Amanda HolmgrenD20 Elit (6)15:31+2:506:31
6Emma JohanssonD12 (7)17:59+9:0411:36
8Mattias LundgrenH40 (8)20:11+6:468:14
13Elin LundgrenD14 (14)18:21+10:1911:28
Rolf EmlénH60 (5)ej godkänd
Björn LundstenH50 (12)ej godkänd
Mats JohanssonH50 (12)ej godkänd
Josefine TuoremaaD18 Elit (10)ej start

Vännäs OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Vega LaudonD16 (16)12:21+2:106:51
5Alma LaudonD14 (14)10:42+2:406:41
13Hjalmar LaudonH45 (13)19:15+7:418:35

Älvsby IF OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Roland JanssonH60 (5)12:26+0:017:06
2Karl TuuriH12 (6)10:14+0:016:36
4Karl-Erik LindbäckH55 (8)15:32+2:196:56
6Ann JanssonD50 (7)16:49+6:2810:50
9Karl-Erik SjöbergH75 (11)19:26+7:3512:32
Erik TuuriH14 (8)ej godkänd

Ärla IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Karl WalheimÖppen motion 8 (11)ej godkänd

Östersunds OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Lars SahlénÖppen motion 5 (6)16:21+4:2610:13
Ida WillénD17-20 Kort (1)ej godkänd
Roger EkH40 (8)ej start

Övertorneå IF

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anna AasaU2 (1)17:0111:16
1Matilda AasaU1 (5)15:3610:28
3Samuel AasaÖppen motion 8 (11)15:27+4:156:53
8Rebecka TholerudÖppen motion 8 (11)26:34+15:2211:51
8Håkan TholerudH50 (12)15:15+3:516:48
12Kristina TholerudD14 (14)13:35+5:338:29

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser