Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för KM Dag - Sydvästra kretsen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: KM Dag - Sydvästra kretsen
Arrangörsorganisation: Frosta OK
Datum: onsdag 15 augusti 2018

D21

4 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonSkåneslättens OL36:577:57
2Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad39:03+2:068:24
3Petra EklundLunds OK56:25+19:2812:09
Hannah PetersonMalmö OKej start

H21

5 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK31:196:15
2Allan HedbergLunds OK36:51+5:327:22
3Daniel HellbergLunds OK37:19+6:007:27
4Stefan PålssonSkåneslättens OL38:38+7:197:43
5Adam SegerslättSkåneslättens OL39:22+8:037:52
6Pesho HedbergLunds OK39:34+8:157:54
7Erik SchultzLunds OK40:34+9:158:06
8Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL49:50+18:319:58
9Karl MinörLunds OK1:04:58+33:3912:59
Fredrik SalomonssonSkåneslättens OLej godkänd

D20

4 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa WeidenSkåneslättens OL36:548:27
2Tova HermodssonLunds OK46:46+9:5210:43
3Tina LjungqvistLunds OK53:19+16:2512:13

D16

4 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa EricssonLunds OK1:25:0420:57
Agnes LindblomMalmö OKej start

H16

4 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Loke HedbergLunds OK32:257:59
2Alfred AlthinMalmö OK36:29+4:048:59
Erik GottmoLunds OKej godkänd
Lucas TreldalLunds OKej start

H14

3 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam JohanssonSkåneslättens OL29:098:34
2Isak AnderssonLunds OK31:29+2:209:15
3Viktor AlthinMalmö OK39:20+10:1111:34
4Gustav ÅkessonSkåneslättens OL56:43+27:3416:40
Erik OlssonFK Åsenej godkänd

D12

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara LjungqvistLunds OK20:5310:26
2Saga ChristensenSkåneslättens OL22:04+1:1111:02
3Frida EmilssonFK Åsen27:43+6:5013:51
4Linnéa BjärbyFrosta OK28:54+8:0114:27

H12

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AnderssonLunds OK24:2112:10
Jakob ÅkessonSkåneslättens OLej godkänd

D10

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tuva ChristensenSkåneslättens OLej godkänd
Olivia SvenssonFK Åsenej godkänd

H10

1 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander BjärbyFrosta OK24:1815:11

D35

4 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ModinLunds OK43:159:27
2Eva-Lotta BengtslinLunds OK53:06+9:5111:37
3Jenny LindblomMalmö OK1:04:10+20:5514:02
4Marie SvenssonFK Åsen1:08:07+24:5214:54
5Anna AnderssonLunds OK1:11:15+28:0015:35
6Maria SvenssonLunds OK1:21:12+37:5717:46
7Cecilia ÖdénLunds OK1:29:21+46:0619:33

H35

4 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus EmilssonFK Åsen38:438:20
2Emanuel StridMalmö OK40:03+1:208:37
3Johan GustafsonLunds OK46:14+7:319:57
4Mattias WallinLunds OK50:17+11:3410:50
5Stefan MagnussonLunds OK50:35+11:5210:54
6Robert TiensuuSkåneslättens OL50:41+11:5810:55
7Henrik EklundLunds OK57:58+19:1512:29
8Richard AnderssonLunds OK1:37:30+58:4721:00
Jonas HörströmEslövs FKej godkänd
Mikael NilssonLunds OKej start

D45

4 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LjungqvistLunds OK48:5511:07
2Lisa ElmerfjordLunds OK52:28+3:3311:55
3Christine SvendsenOK Roskilde1:02:09+13:1414:07
4Christina OlssonSkåneslättens OL1:17:59+29:0417:43
Eva OlssonFK Åsenej godkänd

H45

4 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus GustavssonLunds OK34:277:32
2Thomas NilssonEslövs FK36:23+1:567:57
3Fabian LjungqvistLunds OK39:11+4:448:34
4Ulf LinderfalkSkåneslättens OL43:40+9:139:33
5Magnus JonassonMalmö OK48:23+13:5610:35
6Raul HindovLunds OK49:21+14:5410:47
7Bo-Arne OlssonEslövs FK50:19+15:5211:00
8Jens SörvikLunds OK51:21+16:5411:14
9Anders EricssonLunds OK51:50+17:2311:20
10Henrik WeidenSkåneslättens OL1:00:36+26:0913:15
11Björn ÅkessonSkåneslättens OL1:05:06+30:3914:14
12Tobias PalmEslövs FK1:10:12+35:4515:21 Ladda ner rutt i gpx-format
Jan JohanssonSkåneslättens OLdiskvalificerad

D55

3 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK34:4310:09
2Christina SegerslättSkåneslättens OL39:39+4:5611:35
3Anne UddEslövs FK39:56+5:1311:40
4Ingela AnderssonLunds OK40:25+5:4211:49
5Ann-Kristin SjöströmLunds OK41:51+7:0812:14
6Tina HagårdRävetofta OK45:07+10:2413:11

H55

4 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf MinörLunds OK43:139:49
2Bengt OlssonEslövs FK44:23+1:1010:05
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK48:36+5:2311:02
4Patrick AdlercreutzLunds OK48:39+5:2611:03
5Sten SegerslättSkåneslättens OL56:25+13:1212:49
6Anders HellrupFrosta OK1:01:17+18:0413:55

D65

3 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maj-Britt ByströmRävetofta OK43:5913:52
2Gun SvenssonRehns BK51:03+7:0416:06
3Berit SchannongMalmö OK55:22+11:2317:27
Torill SvendsenFrosta OKej start

H65

3 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Ivar SvenssonRehns BK35:4410:26
2Håkan NilssonMalmö OK36:56+1:1210:47
3Willie OlssonRävetofta OK38:18+2:3411:11
4Janne LindholmFrosta OK41:59+6:1512:16
5Lars JohanssonMalmö OK42:47+7:0312:30
6Gert OlssonSkåneslättens OL45:26+9:4213:17
7Sven-Otto JönssonEslövs FK48:50+13:0614:16
8Roland DahlmanMalmö OK53:20+17:3615:35
9Tord MartinssonRävetofta OK55:43+19:5916:17
10Christer JönssonLunds OK1:06:09+30:2519:20
11Håkan JonssonOK Silva1:09:46+34:0220:23

D75

1 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin JakobssonEslövs FK43:1121:42
2Maria Foster SchadSkåneslättens OL1:36:22+53:1148:25

H75

3 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders CarlssonSkåneslättens OL40:1512:41
2Arne GustafssonMalmö OK40:23+0:0812:44
3Håkan BrostMalmö OK44:05+3:5013:54
4Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad46:09+5:5414:33
5Paul SchannongMalmö OK54:46+14:3117:16
6Gert OlssonMalmö OK1:09:21+29:0621:52
Ingemar TuressonMalmö OKej start

H85

1 990 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Kjell BjörupLunds OKej start

Öppen 2

2 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte MöllerSkåneslättens OL32:4316:21
2Teo Wallin ÖdénLunds OK33:36+0:5316:48
3Annika JohanssonMalmö OK40:31+7:4820:15
4Simon MalmqvistFrosta OK40:46+8:0320:23
5Flor VillafuerteLunds OK55:34+22:5127:47
6Linnea SvenssonLunds OK1:05:04+32:2132:32
7Stina SvenssonLunds OK1:05:55+33:1232:57
8Alfred SvenssonLunds OK1:07:12+34:2933:36

Öppen 5

3 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin OlssonEslövs FK41:3613:07
2Karin LindholmFrosta OK42:27+0:5113:23
3Jenny DanielsonLunds OK43:04+1:2813:35
4Ann-Louise JohanssonMalmö OK47:05+5:2914:51
5Malin MalmqvistFrosta OK50:39+9:0315:58
6Anna FreijLunds OK55:57+14:2117:38
7Helén ÅkessonSkåneslättens OL56:49+15:1317:55
8Maria JohanssonLunds OK1:02:02+20:2619:34
9Sven-Erik PerssonFrosta OK1:04:20+22:4420:17
10Lea PalmEslövs FK1:04:44+23:0820:25
11Susanne GöranssonFrosta OK1:09:28+27:5221:54
12Mikael NilssonFrosta OK1:10:36+29:0022:16
Clara ErikssonMalmö OKej start

Öppen 8

4 640 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenssonLunds OK32:507:04
2Johan SanderSkåneslättens OL36:53+4:037:56
3Hans PerssonAndrarums IF47:09+14:1910:09
4Pär RingströmMalmö OK1:17:59+45:0916:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser