Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Råbockalången

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Råbockalången
Arrangörsorganisation: Hjärnarps OL
Datum: söndag 3 november 2019

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 2 dagar! (35 svar)

D21

8 370 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sabina AumoKungälvs OK54:006:27
2Frida BakkmanIFK Göteborg Orientering56:18+2:186:43
3Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOK1:00:29+6:297:13
4Emma LindénFK Friskus-Varberg1:01:34+7:347:21
5Lotten KindlundhFK Finn1:07:32+13:328:04
6Irmalinn NilssonHärlövs IF1:10:31+16:318:25
7Sofia KillanderHästveda OK1:12:16+18:168:38
8Camilla SjöstrandFK Snapphanarna1:13:58+19:588:50
9Jeannette AumoKungälvs OK1:14:23+20:238:53
10Sandra LejonbergHelsingborgs SOK1:16:00+22:009:04
11Alva NystedtSkåneslättens OL1:19:12+25:129:27
12Sara JonassonCentrum OK1:20:48+26:489:39
12Ellen RosenkvistHelsingborgs SOK1:20:48+26:489:39
Petra EklundLunds OKej start
Hanna PerssonGöteborg-Majorna OKej start

H21

10 080 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken51:075:04
2Filip TrofastBredaryds SOK51:57+0:505:09
3Tim JohanssonFK Friskus-Varberg55:30+4:235:30
4Markus VintljungerFK Snapphanarna59:04+7:575:51
5Olle WinrothOK Löftan59:42+8:355:55
6Mattias KillanderHästveda OK1:00:34+9:276:00
7Oskar CervinHelsingborgs SOK1:01:48+10:416:07
8Per AspegrenOK Kontinent1:02:15+11:086:10
9Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:02:55+11:486:14
10Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:03:56+12:496:20
11Loke AgmarkenHalmstad OK1:05:06+13:596:27
12Oskar NordmarkCentrum OK1:05:30+14:236:29
13Fredrik NystedtSkåneslättens OL1:06:52+15:456:38
14Ulrik MagnussonHalmstad OK1:10:56+19:497:02
15Mats RanbroHelsingborgs SOK1:13:01+21:547:14
16Henrik AnderssonHässleholms OK1:19:41+28:347:54
17Isak AnderssonLunds OK1:37:54+46:479:42
Martin GranqvistKamrat och IF KIFej start
Jacob MobergHelsingborgs SOKej start
Andreas LundbladOK Nackheej start

H21 Kort

7 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David LarssonLunds OK1:00:448:02
2Tobias PerssonOK Kompassen1:04:07+3:238:29
3Jonas EnarssonLunds OK1:06:41+5:578:49
4Oscar WestHalmstad OK1:18:28+17:4410:23

D18

5 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NilssonAndrarums IF40:437:40
2Hilma HolmströmHärlövs IF41:21+0:387:47
3Thea BökmanHelsingborgs SOK41:28+0:457:48
4Elin HugossonLunds OK45:02+4:198:28
5Linnea BengtssonFalkenbergs OK45:09+4:268:30
6Selma LarssonLunds OK46:52+6:098:49
Nelli OlvegårdFK Göingarnaej godkänd
Tina LjungqvistLunds OKej start

H18

6 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus ThuressonSkåneslättens OL59:458:54
Erik HogedalGöteborg-Majorna OKej start

D16

4 930 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice OlvegårdFK Göingarna37:367:37
2Elsa WibergHelsingborgs SOK42:06+4:308:32
3Olivia LarssonLunds OK47:51+10:159:42
4Saga PalmertzHelsingborgs SOK48:39+11:039:52
5Alice PerssonOK Tyringe51:02+13:2610:21
6Emma EliassonFK Friskus-Varberg53:11+15:3510:47
7Enni LindskogOK Älme53:20+15:4410:49
8Viola HolmströmHärlövs IF54:47+17:1111:06
9Ebba RanbroHelsingborgs SOK55:36+18:0011:16
10Eline EricssonFalkenbergs OK57:29+19:5311:39
11Louise AsplundLaholms IF OK1:38:26+1:00:5019:57

H16

5 960 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon FlankegårdTjalve IF Norrköping35:145:54
2Emil JägstedtHalmstad OK43:33+8:197:18
3Johan LundStenungsunds OK43:46+8:327:20
4Gabriel SteffertOK Tyringe44:18+9:047:25
5Klas LjungqvistLunds OK45:57+10:437:42
6Victor EricssonHelsingborgs SOK47:07+11:537:54
7Alfred KjellénHelsingborgs SOK47:21+12:077:56
8Elias NilssonHässleholms OK51:19+16:058:36
9Lucas TreldalLunds OK51:54+16:408:42
10Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK1:08:24+33:1011:28
David MorénHjärnarps OLej godkänd
Alfred AhltinMalmö OKej start

D14

4 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK32:557:44
2Julia LönnHalmstad OK35:06+2:118:15
3Sara LjungqvistLunds OK36:31+3:368:35
4Johanna OttossonÖrkelljunga FK37:52+4:578:54
5Alice JohanssonFK Boken38:37+5:429:05
6Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg39:14+6:199:13
7Saga ChristensenSkåneslättens OL41:46+8:519:49
8Moa NilssonEslövs FK44:31+11:3610:28
9Eja GustafssonLunds OK53:17+20:2212:32
Lovisa ErichsenFK Bokenej start
Anna BenattiSkåneslättens OLej start

H14

4 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elia KämpeÖrkelljunga FK26:186:00
2Adam SjööarvOK Nackhe27:22+1:046:14
3Edwin FalkstrandTormestorps IF30:25+4:076:56
4Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna31:15+4:577:08
5Kurt SjöbergHelsingborgs SOK34:24+8:067:51
6Jakob Bogsjö JensenHelsingborgs SOK35:09+8:518:01
7Ville LindskogOK Älme35:32+9:148:06
8Arvid RothLinköpings OK35:37+9:198:07
9Esben Bogsjö JensenHelsingborgs SOK39:58+13:409:07
10Villyam JohanssonOK Tyringe41:33+15:159:29
11Viktor AhltinMalmö OK44:58+18:4010:15
12Otto NybergÖrkelljunga FK50:09+23:5111:26
13Olof HanssonEslövs FK59:11+32:5313:30
Elias PerssonHelsingborgs SOKej start

D12

3 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia TillanderYstads OK25:508:12
2Lova JohanssonFK Friskus-Varberg28:33+2:439:03
3Astrid HjelmLunds OK28:52+3:029:09
4Sara LönnHalmstad OK29:45+3:559:26
5Alma KjellénHelsingborgs SOK30:06+4:169:33
6Emilia MattssonOK Tyringe33:36+7:4610:40
7Alice SjööarvOK Nackhe36:01+10:1111:26
8Emma WikströmHästveda OK38:35+12:4512:14
9Kristina Nilsson CondoriHästveda OK43:48+17:5813:54
10Amelia Victor MendesHjärnarps OL46:15+20:2514:40
11Ebba LohavHelsingborgs SOK1:02:00+36:1019:40
Lovisa LindbergHjärnarps OLej godkänd
Elin AnzeliusHästveda OKej start

H12

3 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL16:465:30
2Elis OlssonHelsingborgs SOK22:40+5:547:27
3Arvid FalkstrandTormestorps IF23:23+6:377:41
4Arvidas GunnarssonBig Foot Orienteers25:21+8:358:20
5Leo JohanssonHjärnarps OL36:31+19:4512:00
6Albert KylmäHelsingborgs SOK42:06+25:2013:50
7Carl JohanssonOK Tyringe42:09+25:2313:51
Elias PalmertzHelsingborgs SOKej start

D10

2 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja KylmäHelsingborgs SOK30:0911:17
2Tuva ChristensenSkåneslättens OL52:19+22:1019:35
3Delia CondoriHästveda OK1:02:23+32:1423:21

H10

2 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel FalkstrandTormestorps IF15:595:59
2Axel PerssonGöteborg-Majorna OK17:13+1:146:26
3Troj GunnarssonBig Foot Orienteers18:23+2:246:53
4Mio HammöBredaryds SOK24:56+8:579:20
5Vilgot BeringHelsingborgs SOK29:17+13:1810:58
6Oskar LindbergHjärnarps OL32:25+16:2612:08
7Vincent SteffertOK Tyringe33:38+17:3912:35
8Felix AumoKungälvs OK35:19+19:2013:13
Lowe PalmertzHelsingborgs SOKej start

D35

6 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK55:168:51
2Liane GunnarssonÖrkelljunga FK1:00:52+5:369:45
3Maria LönnHalmstad OK1:06:25+11:0910:38
Elin FredinOK Nackheej start

D40

5 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina LenanderVäxjö OK42:207:46
2Kadri KuuskLunds OK48:14+5:548:51
3Kajsa BenattiSkåneslättens OL51:00+8:409:21
4Emma Nilsson CondoriHästveda OK1:02:17+19:5711:25
5Sara JägstedtHalmstad OK1:11:11+28:5113:03

H40

7 660 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin AnderssonSjövalla FK53:196:57
2Johan AxelssonOK Älme53:21+0:026:57
3Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers53:38+0:197:00
3Andreas PerssonGöteborg-Majorna OK53:38+0:197:00
5Anders SjööarvOK Nackhe54:34+1:157:07
6Thomas NilssonEslövs FK58:01+4:427:34
7Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK59:14+5:557:43
8Mikael PerssonFK Göingarna59:48+6:297:48
9Daniel PerssonRonneby OK1:02:24+9:058:08
10Jonas NorénHelsingborgs SOK1:03:50+10:318:20
11Martin Hammö WennerholmBredaryds SOK1:06:38+13:198:41
12Johan AdetorpLunds OK1:09:12+15:539:02

D45

4 690 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonSkåneslättens OL41:368:52
2Anna LjungqvistLunds OK42:54+1:189:08
3Angelica BrandqvistTibro OK50:08+8:3210:41
4Kerstin OlvegårdFK Göingarna52:06+10:3011:06
5Maria PeterssonHalmstad OK52:12+10:3611:07
6Josefina BerglundFK Boken53:24+11:4811:23
7Anna SöderströmOK Stigen54:32+12:5611:37
8Malin JohanssonFK Friskus-Varberg55:09+13:3311:45
9Maria TuressonHärlövs IF59:12+17:3612:37
10Jeanette HenningssonLunds OK1:02:14+20:3813:16

H45

6 850 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LagerHalmstad OK41:116:00
2Mikael PihlOK Pan-Kristianstad43:03+1:526:17
3Magnus HomannOK Orinto43:55+2:446:24
4Jussi AumoKungälvs OK44:44+3:336:31
5Anders ArfwedsonFrölunda OL47:14+6:036:53
6Magnus ClaessonJönköpings OK47:42+6:316:57
7Mikael LundqvistHalmstad OK48:00+6:497:00
8Tomas VensrydEslövs FK48:29+7:187:04
9Magnus ThuressonSkåneslättens OL50:46+9:357:24
10Sven-Åke BengtssonFalkenbergs OK51:39+10:287:32
11Jens SörvikLunds OK54:03+12:527:53
12Jon LindskogOK Älme54:42+13:317:59
13Mattias JägstedtHalmstad OK54:43+13:327:59
14Fabian LjungqvistLunds OK54:44+13:337:59
15Marcus HenningssonLunds OK55:03+13:528:02
16Mats EriksonLunds OK56:19+15:088:13
17Johan AsplundLaholms IF OK1:00:22+19:118:48 Ladda ner rutt i gpx-format
18Martin GummessonFK Finn1:00:33+19:228:50
19Martin JohanssonHalmstad OK1:01:10+19:598:55
20Daniel KämpeÖrkelljunga FK1:01:11+20:008:55

D50

4 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JohanssonJönköpings OK35:338:02
2Marie OlssonÖrkelljunga FK36:04+0:318:09
3Carina AnderssonFK Friskus-Varberg41:37+6:049:24
4Helena ÅhlinHelsingborgs SOK42:42+7:099:39
5Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg46:15+10:4210:27
6Camilla CarlssonHärlövs IF53:05+17:3212:00
7Karin JägrydSkåneslättens OL57:30+21:5713:00
8Mona RosbergÖrkelljunga FK1:03:19+27:4614:19
Lotta BerntssonSkåneslättens OLej start

H50

6 450 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna41:046:22
2Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad43:59+2:556:49
3Per-Åke NilssonOK Pan-Kristianstad44:12+3:086:51
4Fredrik HugossonLunds OK45:33+4:297:03
5Gert WildheimFK Friskus-Varberg46:08+5:047:09
6Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg46:46+5:427:15
7Thomas NajvikFK Åsen47:17+6:137:19
8Torgny HolmströmHärlövs IF47:50+6:467:24
9Anders JägrydSkåneslättens OL47:57+6:537:26
10Niklas EdvardssonFK Göingarna48:38+7:347:32
11Magnus TenghagenHärlövs IF48:43+7:397:33
12Anders EricssonLunds OK50:48+9:447:52
13Jonas RothLinköpings OK51:13+10:097:56
14Kennet HorvathHalmstad OK51:35+10:317:59
15Magnus TrofastBredaryds SOK52:26+11:228:07
16Raul HindovLunds OK52:32+11:288:08
17Per-Olof AnderssonOK Tyringe52:35+11:318:09
18Anders NilssonFK Göingarna54:45+13:418:29
19Johan BökmanHelsingborgs SOK55:17+14:138:34
20Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK55:51+14:478:39
21Dan JohanssonFK Boken56:53+15:498:49
22Anders GustafssonFK Friskus-Varberg1:00:33+19:299:23
23Jan JohanssonSkåneslättens OL1:10:29+29:2510:55
Mats OrrhedeHelsingborgs SOKej godkänd

D55

4 440 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK35:167:56
2Inger BergLinköpings OK36:49+1:338:17
3Ingrid JohanssonLaholms IF OK37:47+2:318:30
4Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK38:35+3:198:41
5Anne UddEslövs FK42:09+6:539:29
6Lena OlssonSkåneslättens OL42:26+7:109:33
7Ann NilssonMarkaryds FK43:40+8:249:50
8Ann-Kristin SjöströmLunds OK46:43+11:2710:31
9Christina SternerTockarps IK48:53+13:3711:00
10Tina HagårdRävetofta OK50:24+15:0811:21
11Agneta JohanssonRydboholms SK59:19+24:0313:21

H55

5 710 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK33:525:55
2Stefan PålssonSkåneslättens OL35:38+1:466:14
3Jan-Olof SvenssonHalmstad OK36:41+2:496:25
4Pesho HedbergLunds OK37:02+3:106:29
5Jens LindströmTibro OK38:22+4:306:43
6Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb40:34+6:427:06
7Bengt OlssonEslövs FK40:53+7:017:09
8Stefan OlofssonOK Gisle42:09+8:177:22
9Benjamin ViebkeMalmö OK45:59+12:078:03
10Per GerdleHalmstad OK46:05+12:138:04
11Lennart CarlsenHelsingborgs SOK46:44+12:528:11
12Sverker ErikssonOK Gynge49:29+15:378:39
13Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL49:32+15:408:40
14Ulf LinderfalkSkåneslättens OL49:49+15:578:43
15Pär EricssonHelsingborgs SOK50:43+16:518:52
16Yngve KihlbergHalmstad OK52:43+18:519:13
17Jörgen AnderssonMalmö OK59:42+25:5010:27
18Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:12:34+38:4212:42
Magnus JoelssonSOK 68ej start

D60

3 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena RunessonOK Vivill38:029:48
2Anne-Marie RöllikeOK Lindéna39:49+1:4710:15
3Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK42:18+4:1610:54
4Maria AnderssonBredaryds SOK46:04+8:0211:52
5Eva WildmarkFK Boken46:37+8:3512:00
6Leila LjunggrenMarkbygdens OK46:54+8:5212:05
7Kerstin Haugen LundStenungsunds OK51:17+13:1513:13
8Lena NielsenHelsingborgs SOK51:34+13:3213:17

H60

5 260 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Erik BengtssonLunds OK35:266:44 Ladda ner rutt i gpx-format
2Jörgen IvarssonGöteborg-Majorna OK36:07+0:416:51
3Leif SöderlindBredaryds SOK41:15+5:497:50
4Jan KarlssonVäxjö OK41:43+6:177:55
5Lars RunessonOK Vivill44:28+9:028:27
6Jan WahlströmMalmö OK44:33+9:078:28
7Ingemar MånssonRonneby OK44:50+9:248:31
8Patrick AdlercreutzLunds OK44:55+9:298:32
9Ingmar EkelövSkåneslättens OL46:10+10:448:46
10Dan SjöholmHalmstad OK47:51+12:259:05
11Lars ErikssonKalmar OK48:17+12:519:10
12Clas BörjessonIK Uven48:50+13:249:17
13Stellan MartinssonOK Tyringe51:34+16:089:48
14Stig NilssonOskarströms OK51:37+16:119:48
15Tor UddEslövs FK53:57+18:3110:15
16Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK54:19+18:5310:19
17Bernt AnderssonIF Rigor1:03:47+28:2112:07
Arne LundStenungsunds OKej godkänd
Dan JohanssonHelsingborgs SOKej start
Kyrre ThalbergLunds OKej start
Ulf PalmérUlricehamns OKej start

D65

3 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela NelsénFalkenbergs OK42:5010:58
2Mona EnforsTockarps IK51:33+8:4313:13
3Eva TykessonRävetofta OK53:23+10:3313:41
4Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared54:58+12:0814:05
Margareta SchölinTockarps IKej godkänd

H65

4 610 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK34:157:25
2Kent KardellLjungskile FK36:03+1:487:49
3Jan KarlssonOK Virdarna38:46+4:318:24
4Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe39:10+4:558:29
5Kalle LindqvistVäxjö OK41:41+7:269:02
6Bengt-Arne ClaessonMalmö OK42:36+8:219:14
7Peter NørgaardBallerup OK43:23+9:089:24
8Arne AnderssonOK Torfinn44:07+9:529:34
9Per Arne EvaldssonOK Gynge45:37+11:229:53
10Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK48:13+13:5810:27
11Göran JohnssonSkåneslättens OL58:17+24:0212:38
Kenneth FagerKarlskrona SOKej start

D70

3 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK37:0111:34
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK39:07+2:0612:13
3Karin PerssonOK Tyringe45:46+8:4514:18
4Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK46:23+9:2214:29
5Rosa JohanssonIK Uven48:03+11:0215:00
6Berit SchannongMalmö OK49:48+12:4715:33
7Lena JönssonLaholms IF OK50:17+13:1615:42
8Sonja HammarOK Kompassen51:17+14:1616:01
9Astrid JohannessonHelsingborgs SOK51:19+14:1816:02
10Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad52:01+15:0016:15
11Barbro MartinssonOK Tyringe52:23+15:2216:22
12Gunbritt FalkmanÖrkelljunga FK54:55+17:5417:09
13Kristin LindbergLunds OK57:02+20:0117:49
14Barbro BengtssonOskarströms OK1:02:14+25:1319:26
15Margareta HeldFK Åsen1:06:10+29:0920:40
Karin BengtssonOK Kompassenej start

H70

4 170 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle AdolfssonLerums SOK32:527:52
2Håkan WinnbergIK Trenne Ullared34:39+1:478:18
3Agne BengtssonOK Kompassen35:04+2:128:24
4Lars PerssonOK Kompassen37:31+4:398:59
5Kenth SundgrenSkåneslättens OL39:10+6:189:23
6Ingemar ArnessonIK Dran40:06+7:149:36
7Håkan NilssonMalmö OK40:39+7:479:44
8Per-Olof FernbergIS Skanne41:20+8:289:54
9Kjell ErlandssonOK Lindéna41:47+8:5510:01
10Erland MartinssonOK Tyringe42:48+9:5610:15
11Kent JogelandIK Ymer42:51+9:5910:16
12Stig JohanssonHelsingborgs SOK43:07+10:1510:20
13Johnny GustafssonGamleby OK43:08+10:1610:20
14Lennart RevströmLunds OK43:31+10:3910:26
15Rune EliassonFalkenbergs OK43:35+10:4310:27
16Bill SchölinTockarps IK44:17+11:2510:37
17Jan HanssonLunds OK44:29+11:3710:40
18Krister NilssonVäxjö OK45:49+12:5710:59
19Christer JönssonLunds OK47:20+14:2811:21
20Lennart MartinssonOK Tyringe48:30+15:3811:37
21Göran SvenssonFK Finn48:51+15:5911:42
22Kent OlaussonOK Orinto51:12+18:2012:16
23Tommy HeldFK Åsen52:00+19:0812:28
24Kaare HanssonMalmö OK52:43+19:5112:38
25Ulf JönssonLaholms IF OK53:40+20:4812:52
26Sven Erik JönssonOK Tyringe54:19+21:2713:01
27Göran LarssonOK Kompassen55:18+22:2613:15
28Leif KarlssonFrosta OK57:05+24:1313:41
29Nils-Erik BondessonFrosta OK1:05:01+32:0915:35
30Bo SenjeHalmstad OK1:05:21+32:2915:40
31Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:08:10+35:1816:20
Mats HåkanssonMalmö OKej start
Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOKej start

D75

3 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel SvenssonIK Ymer34:3410:58
2Gull SvenssonÖrkelljunga FK37:01+2:2711:45
3Gun LarssonOK Lindéna40:36+6:0212:53
4Birgit PalmFK Boken42:52+8:1813:36
5Gunilla GrönbladHärlövs IF52:59+18:2516:49
6Lena PehrssonOK Silva53:39+19:0517:01
7Siv EkelöfVärend GN OL59:58+25:2419:02
Gunnel WesterÖrkelljunga FKej start

H75

3 580 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören AnderssonIK Dran36:1810:08
2Kent JohanssonÖrkelljunga FK37:22+1:0410:26
3Benkt AnderssonFrosta OK42:30+6:1211:52
4Anders CarlssonSkåneslättens OL43:12+6:5412:04
5Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad43:13+6:5512:04
6Erling EkelöfVärend GN OL44:42+8:2412:29
7Christer GrönbladHärlövs IF44:57+8:3912:33
8Ingemar SvenssonLunds OK45:15+8:5712:38
9Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK45:16+8:5812:38
10Bo SvenssonÖrkelljunga FK46:37+10:1913:01
11Gerth SällströmLessebo OK46:44+10:2613:03
12Tom LindbergLunds OK47:35+11:1713:17
13Åke EkstrandHärlövs IF47:46+11:2813:20
14Bengt GardOskarströms OK48:52+12:3413:38
15Lars HenrikssonOK Älme49:14+12:5613:45
16Ingvar BengtssonOskarströms OK50:49+14:3114:11
17Karl-Axel JohanssonIK Uven51:05+14:4714:16
18Kjell MånssonRonneby OK51:06+14:4814:16
19Håkan BrostMalmö OK53:16+16:5814:52
20Arne GustafssonMalmö OK53:45+17:2715:00
21Sten Åke KvistIS Kullen54:11+17:5315:08
22Sven ThelanderssonLunds OK55:44+19:2615:34
23Inge PerssonFK Boken56:51+20:3315:52
24Hubert HugossonOK Gynge59:44+23:2616:41
25Verner LönnquistHärlövs IF1:01:16+24:5817:06
26Stig LarssonRävetofta OK1:06:39+30:2118:37
27Roland AkselssonLunds OK1:19:14+42:5622:07
Kjell LindauOK Kompassenej start
Bert LuvöFK Herkulesej start

D80

2 660 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel BörjessonIK Uven43:4116:25
2Karin LexellOK Torfinn54:45+11:0420:34
3Gun HanssonYstads OK1:02:32+18:5123:30

H80

2 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernt LarssonOK Lindéna50:5117:07
2Paul SchannongMalmö OK53:41+2:5018:04
3Jan-Eric NelkingFK Åsen55:01+4:1018:31
4Stig JohanssonHalmstad OK59:10+8:1919:55
Torbjörn WingqvistSkåneslättens OLej godkänd

H85

2 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Erik LundAnderstorps OK35:5513:52
2Carl-Henrik HallbergIK Uven39:40+3:4515:18
3Klas TykessonSkåneslättens OL41:14+5:1915:55
4Bengt EdvardssonOK Torfinn48:10+12:1518:35
5Torsten HannrupOK Kompassen48:35+12:4018:45
6Lasse OlssonIK Trenne Ullared52:23+16:2820:13
7Rune IsakssonHelsingborgs SOK54:55+19:0021:12
8Nils RågstedtIS Kullen1:07:02+31:0725:52

Inskolning

1 980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Wilton AspegrenOK Kontinentfullföljt
Alice CondoriHästveda OKfullföljt
Leo EngelbrektssonHalmstad OKfullföljt
Alva GrönlundLunds OKfullföljt
Ebba GrönlundLunds OKfullföljt
Emma HanssonHjärnarps OLfullföljt
Sara HanssonHjärnarps OLfullföljt
Agnes LejonLaholms IF OKfullföljt
Robin LönnHalmstad OKfullföljt
Albin SigboHjärnarps OLfullföljt

U1

2 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK16:577:53
2Hjalmar LarssonLaholms IF OK19:16+2:198:57
3Leonel Alvarez LönnÖrkelljunga FK20:28+3:319:31
4Stina HanssonEslövs FK21:18+4:219:54
5Dominyk PrakapasBig Foot Orienteers21:26+4:299:58
6Elionor PihlOK Pan-Kristianstad21:33+4:3610:01
7Emanuel SvenssonLaholms IF OK23:48+6:5111:04
8Freja HörströmEslövs FK26:59+10:0212:33
9Signe LarssonLaholms IF OK27:08+10:1112:37
10Charlie PhilipRonneby OK37:26+20:2917:24
11Elias JohanssonOK Tyringe46:27+29:3021:36
Liv PalmertzHelsingborgs SOKej start

U2

2 650 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK22:028:18
2Hannes LindströmHelsingborgs SOK26:49+4:4710:07
3Emma OlssonHelsingborgs SOK28:03+6:0110:35
4Karl AxelssonOK Älme28:48+6:4610:52
5Erik LindbergHjärnarps OL31:05+9:0311:43
6Noel StokesHjärnarps OL33:10+11:0812:30
7Carla BirgerssonIS Skanne35:53+13:5113:32
8Lukas SkogHjärnarps OL37:15+15:1314:03
9Amanda SjööarvOK Nackhe37:37+15:3514:11
10Ellen HallHjärnarps OL40:58+18:5615:27
11Holly StokesHjärnarps OL46:09+24:0717:24
12Lovisa StigbäckHjärnarps OL48:28+26:2618:17
13Felicia FärmLessebo OK49:16+27:1418:35
14Elsa JohanssonHjärnarps OL51:16+29:1419:20
15Harry ViktorssonHästveda OK54:09+32:0720:26
16Erik AnzeliusHästveda OK54:14+32:1220:27
17Frej BeringHelsingborgs SOK55:23+33:2120:53
18Isak GrönlundLunds OK56:22+34:2021:16
Linus RappSjövalla FKej godkänd

Öppen 1

2 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK38:4514:30
2Annika SvärdOskarströms OK39:14+0:2914:41
3Emelie MagnussonHalmstad OK42:07+3:2215:46
4Marlene GranÖrkelljunga FK45:18+6:3316:57

Öppen 3

2 980 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fabian TillanderYstads OK25:278:32
2Stefan LindbergYstads OK25:40+0:138:36
3Annette NilssonTormestorps IF30:22+4:5510:11
4Kerstin MartinssonOK Tyringe31:02+5:3510:24
5Peter SvenssonLaholms IF OK32:09+6:4210:47
6Patrik RybergEslövs FK36:39+11:1212:17
7Alma GieseÖrkelljunga FK38:34+13:0712:56
8Arne PerssonOK Gynge39:07+13:4013:07
9Camilla LohavHelsingborgs SOK40:12+14:4513:29
10Ivar LejonLaholms IF OK42:42+17:1514:19
11Linda SvärdKlubblös44:21+18:5414:52
12Git SvärdKlubblös44:35+19:0814:57
13Vilgot HjelmLunds OK46:34+21:0715:37
14Gunnar BengtssonOK Gläntan Vessigebro48:14+22:4716:11
15Jessica SchannongKlubblös48:43+23:1616:20
16Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK50:37+25:1016:59
17Helen OlssonHjärnarps OL50:40+25:1317:00
18Helen NilssonHärlövs IF52:17+26:5017:32
19Wiggo JönssonÖrkelljunga FK52:44+27:1717:41
20Caroline JönssonÖrkelljunga FK52:45+27:1817:42
21MariAnne MånssonRonneby OK53:05+27:3817:48
22Alice BrødsgaardBallerup OK54:11+28:4418:10
23Madeleine SjögrenHästveda OK56:28+31:0118:56
24Filip ErikssonOskarströms OK56:53+31:2619:05
24Edvin NilssonOskarströms OK56:53+31:2619:05
26Lukas ErikssonOskarströms OK56:54+31:2719:05
27Margareta RingRonneby OK57:54+32:2719:25
28Veronica DahlbomHelsingborgs SOK59:24+33:5719:55
29Andreas JohanssonHjärnarps OL1:01:34+36:0720:39
30Allan HammarOK Kompassen1:04:52+39:2521:46
31Axel MagnussonHalmstad OK1:06:33+41:0622:19
32Ulla KarlssonOK Tyringe1:07:10+41:4322:32
33Hjördis ErlandssonOK Lindéna1:10:35+45:0823:41
Anna-Stina ArnessonIK Dranej godkänd
Alma JohanssonHjärnarps OLej godkänd
Vilgot RappSjövalla FKej start

Öppen 4

5 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika NilssonEslövs FK50:159:52
2Hanna LundströmKlubblös53:40+3:2510:32
3Knut LangeOK Älme54:05+3:5010:37
4Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK1:00:27+10:1211:52
5Kristina TellqvistIK Dran1:06:17+16:0213:01
6Jan-Åke KarlssonOK Norrvirdarna1:11:41+21:2614:04

Öppen 5

3 650 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Moa LindskogOK Älme36:4210:03
2Claes OlvegårdFK Göingarna36:43+0:0110:03
3Lotta HanssonOK Kontinent40:08+3:2610:59
4Göran RosenkvistHelsingborgs SOK40:47+4:0511:10
5Gunnar SvärdKlubblös41:36+4:5411:23
6Håkan LejonLaholms IF OK41:41+4:5911:25
7Martin ErikssonOskarströms OK42:58+6:1611:46
8Jan HägerAndrarums IF44:48+8:0612:16
9Lars MattssonOK Tyringe45:28+8:4612:27
10Axel NilssonÖrkelljunga FK47:28+10:4613:00
11Christer NelsénFalkenbergs OK52:16+15:3414:19
12Henrik EnforsTockarps IK52:50+16:0814:28
13Håkan MalmgrenMalmö OK55:15+18:3315:08
14Elsa FahlénRydboholms SK55:17+18:3515:08
15Ingrid OlofssonFK Snapphanarna55:40+18:5815:15
16Oscar Andersson EnglerKlubblös56:34+19:5215:29
17Sune JohanssonLaholms IF OK56:38+19:5615:30
18Mattias SjögrenHästveda OK57:04+20:2215:38
19Jurgita PrakapieneBig Foot Orienteers59:02+22:2016:10
20Thomas ErichsenFK Boken59:52+23:1016:24
21Camilla JohanssonLaholms IF OK1:02:43+26:0117:10
Kajsa AspegrenOK Kontinentej godkänd
Leif AnzeliusHästveda OKej start

Öppen 6

6 320 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BirgerssonIS Skanne46:517:24
2Lotta EnbergHalmstad OK48:27+1:367:39
3Fredrik EnbergHalmstad OK49:17+2:267:47
4Ola AndertoftMarkaryds FK49:24+2:337:48
5Hans KulstadSkåneslättens OL55:37+8:468:48
6Pär RingströmMalmö OK1:01:14+14:239:41
7Mikael SöderströmOK Stigen1:03:18+16:2710:00
8Anders NilssonMalmö OK1:03:59+17:0810:07
9Kristoffer SvenssonOK Kontinent1:04:02+17:1110:07
10Martin HanssonHjärnarps OL1:06:53+20:0210:34
11Marie NilssonFK Boken1:09:05+22:1410:55
12Anna NilssonHästveda OK1:12:27+25:3611:27
13Marie SvenssonFK Åsen1:12:31+25:4011:28
14Jonas WahlströmMalmö OK1:12:57+26:0611:32
15Ann-Louise JohanssonMalmö OK1:13:05+26:1411:33
16Anette BerglundAndrarums IF1:16:40+29:4912:07
17Gunnar GustafssonKlubblös1:21:16+34:2512:51

Öppen 7

3 200 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas BogsjöHelsingborgs SOK34:1110:40
2Atle KulstadSkåneslättens OL34:13+0:0210:41
3Filip FlankegårdTjalve IF Norrköping34:28+0:1710:46
4Linda GunnarssonHästveda OK35:42+1:3111:09
5Anders LohavHelsingborgs SOK35:58+1:4711:14
6Edvin VensrydEslövs FK37:21+3:1011:40
7Morgan BjelkHästveda OK39:35+5:2412:22
8Anders HenrikssonIS Skanne40:56+6:4512:47
9Kerstin SegerLaholms IF OK42:57+8:4613:25
10Louise PihlOK Pan-Kristianstad43:01+8:5013:26
11Rickard HenrikssonHelsingborgs SOK43:05+8:5413:27
12Kerstin OlssonEslövs FK43:10+8:5913:29
13Margareta OlssonOK Tyringe44:59+10:4814:03
14Kerstin OlssonFK Snapphanarna46:37+12:2614:34
15Anne-Li AugustssonOK Tyringe48:30+14:1915:09
16Ebba NilssonÖrkelljunga FK50:16+16:0515:42
17Åke JohanssonRydboholms SK50:26+16:1515:45
18Eva PetterssonVäxjö OK51:14+17:0316:00
19Jonas KylmäHelsingborgs SOK51:38+17:2716:08
20Jessica BjelkHästveda OK52:25+18:1416:22
21Pia LarssonFK Göingarna52:38+18:2716:26
22Olle RingRonneby OK53:04+18:5316:35
23Ingvar PerssonOK Tyringe53:12+19:0116:37
24Ulrica OlovssonLaholms IF OK53:23+19:1216:40
25Lars Göran KillanderHästveda OK53:26+19:1516:41
26Veronika PalmertzHelsingborgs SOK54:12+20:0116:56
27Kajsa PerssonOK Tyringe54:57+20:4617:10
28Kerstin JohnssonKlubblös55:08+20:5717:13
29Anette BjelkHästveda OK55:30+21:1917:20
30Roland ErikssonHästveda OK57:29+23:1817:57
31Nina TillanderYstads OK58:18+24:0718:13
32Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:00:36+26:2518:56
33Lennart BorgqvistHelsingborgs SOK1:02:08+27:5719:25
34Emma BirgerssonIS Skanne1:03:19+29:0819:47
35Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:05:20+31:0920:25
36Margareta BengtssonOK Gläntan Vessigebro1:06:18+32:0720:43
37Lotta KihlbergHalmstad OK1:14:49+40:3823:22
38Margret HellborgKlubblös1:40:22+1:06:1131:21
39Erik BergstedtKlubblös1:40:28+1:06:1731:23
Helen AndertoftMarkaryds FKej godkänd
Laila PerssonIS Skanneej godkänd
Nils PerssonIS Skanneej godkänd
Margareta HaraldssonSigtuna OKej godkänd
Pontus GustavssonLunds OKej godkänd
Caroline MattssonOK Tyringeej godkänd

Öppen 8

5 020 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucian SemeniucFK Finn30:156:01
2Erik OlssonHelsingborgs SOK31:05+0:506:11
3Nils Wallentin TärkHalmstad OK31:25+1:106:15
4Andreas JohanssonIFK Göteborg Orientering32:05+1:506:23
5Staffan AhltinMalmö OK33:51+3:366:44
6Sebastian GieseÖrkelljunga FK34:54+4:396:57
7Ellen ReimerTormestorps IF35:06+4:516:59
8Rasmus GrönlundLunds OK36:31+6:167:16
9Erik TönsgårdKlubblös37:36+7:217:29
10Felix GustafssonLunds OK38:08+7:537:35
11Tobias SvenssonFK Finn38:27+8:127:39
12Isabella AumoKungälvs OK38:53+8:387:44
13Stefan LindgrenHelsingborgs SOK38:54+8:397:44
14Christian GlantzAndrarums IF39:22+9:077:50
15Stefan ReimerTormestorps IF40:25+10:108:03
16Robert BertilssonLunds OK40:54+10:398:08
17Martin LundStenungsunds OK40:56+10:418:09
18Jonas HörströmEslövs FK41:16+11:018:13
19Julia SvärdOskarströms OK42:14+11:598:24
20Johan GunnarssonGöteborg-Majorna OK42:28+12:138:27
21Jonas PeterssonHalmstad OK43:07+12:528:35
22Tobias NilssonOK Kompassen43:32+13:178:40
23Astrid HenrikssonHelsingborgs SOK44:09+13:548:47
24Magnus LinderothKlubblös44:22+14:078:50
25Göran JohanssonOK Tyringe45:37+15:229:05
26Mikael SvärdOskarströms OK45:42+15:279:06
27Mårten SpanneMalmö OK45:51+15:369:08
28Fredrik NilssonÖrkelljunga FK46:00+15:459:09
29Rebecca HardenFK Boken46:28+16:139:15
30Niklas GustafsonLunds OK46:46+16:319:18
31Emelie SandbergOK Kontinent47:10+16:559:23
32Martin EricssonFalkenbergs OK47:27+17:129:27
33Arne RantzowsKlubblös48:10+17:559:35
34Holger SigboOK Kompassen48:37+18:229:41
35Mathias PerssonHelsingborgs SOK50:27+20:1210:02
36Kajsa LarssonOK Kontinent50:28+20:1310:03
37Anders PerssonTockarps IK51:04+20:4910:10
38Anette HedlundKlubblös52:04+21:4910:22
38Per BengtssonKlubblös52:04+21:4910:22
40Marie GrönlundLunds OK53:48+23:3310:43
41Jenny GustafssonLunds OK55:05+24:5010:58
42Julia LundHästveda OK55:48+25:3311:06
43Edo DrenthHelsingborgs SOK56:40+26:2511:17
44Karin BorggrenGöteborg-Majorna OK57:45+27:3011:30
45Stein ØstbyMalmö OK1:00:41+30:2612:05
46Kristina HolmqvistFrosta OK1:08:49+38:3413:42
47Willie OlssonRävetofta OK1:10:00+39:4513:56
48Fredrik BerglundKlubblös1:16:36+46:2115:15
49Anna ReimerTormestorps IF1:18:45+48:3015:41
Jacob EnbergHalmstad OKej start

Öppen 9

7 960 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David AnderssonIFK Lidingö SOK43:555:31
2Henrik OlofssonOK Kompassen48:35+4:406:06
3Torgny LundHästveda OK54:20+10:256:49
4Jonas EdvardssonHästveda OK56:14+12:197:03
5Johan SanderSkåneslättens OL57:50+13:557:15
6Håkan ErikssonHästveda OK1:01:05+17:107:40
7Andreas KaverénAnderstorps OK1:01:51+17:567:46
8Bo-Arne OlssonEslövs FK1:02:06+18:117:48
9Daniel ÖrnIK Hakarpspojkarna1:02:31+18:367:51
10Simon LarssonOK Kontinent1:02:43+18:487:52
11Jonas HöijerSävedalens AIK1:06:19+22:248:19
12Oskar AronssonKlubblös1:07:36+23:418:29
13Janne KokkalaCentrum OK1:09:02+25:078:40
14Andreas BergLinköpings OK1:11:28+27:338:58
15Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:14:02+30:079:18
16Julius KindlundhFK Finn1:14:06+30:119:18
17Anna WikströmHästveda OK1:17:52+33:579:46
18Joachim ÖstlundKlubblös1:23:11+39:1610:27
Fredrik HolmerHästveda OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser