*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL
Arrangörsorganisation: Årsunda IF
Datum: tisdag 7 augusti 2018

Herrar 1

4 570 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK48:4910:40
2Martin PerssonÅrsunda IF51:57+3:0811:22
3Jan LindbergKorsnäs IF OK52:16+3:2711:26
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK54:59+6:1012:01
5Joel Börjesson ErikssonStorviks IF55:04+6:1512:02
6Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK55:19+6:3012:06
7Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK55:31+6:4212:08 Ladda ner rutt i gpx-format
8Anders RönnlundJärbo OK55:46+6:5712:12
9Anders Stefan VestlundOK Kåre55:59+7:1012:15
10Jonatan SöderbergGävle OK1:02:39+13:5013:42
11Kjell LidholmIFK Hedemora OK1:04:00+15:1114:00
12Edward LarssonIFK Mora OK1:08:28+19:3914:58
13Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF1:17:17+28:2816:54
14Tomas SundqvistOK Kåre1:25:24+36:3518:41
15Gunde HjalmarssonStora Tuna OK1:27:03+38:1419:02
16Bengt HanssonSäterbygdens OK1:36:51+48:0221:11
Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Andreas ForsbergValbo AIFej godkänd
Benny RendalenKorsnäs IF OKej godkänd
Hasse ÅbergValbo AIFej godkänd

Damer 1

4 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF44:019:37
2Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF48:14+4:1310:33
3Sara ÅbomGävle OK51:24+7:2311:14
4Ann-Sofi KarlssonGävle OK52:36+8:3511:30
Katarina SundqvistOK Kåreej godkänd
Hanna GustafssonOK Kåreej godkänd

Herrar 2

3 610 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK44:0312:12
2Kjell WiklundHofors OK44:40+0:3712:22
3Johan JungellKorsnäs IF OK45:17+1:1412:32
4Daniel FrodinStora Tuna IK SK46:01+1:5812:44
5Bengt StenerhagVästerbergslagens OL46:29+2:2612:52
6Olov SöderqvistDalaportens OL49:44+5:4113:46
7Mats HemströmGävle OK52:23+8:2014:30
8Roland BergSäterbygdens OK54:26+10:2315:04
9Dan WesterbergOK Kåre56:13+12:1015:34
10Claes NidebornStora Tuna OK57:09+13:0615:49
11Gunnar EricssonGävle OK57:45+13:4215:59
12Per EdénOK Kåre59:22+15:1916:26
13Hans KäckDalaportens OL1:01:36+17:3317:03
14Bernt LöfkvistBjursås OK1:02:27+18:2417:17
15Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:05:37+21:3418:10
16Göran NilssonValbo AIF1:09:05+25:0219:08
17Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK1:09:53+25:5019:21
18Stig OvelandValbo AIF1:11:01+26:5819:40
19Per-Erik WåhlbergOK Linné1:11:48+27:4519:53
20Mats MårtenssonStora Tuna OK1:18:41+34:3821:47
21Jonny NyhlinOK Kåre1:30:14+46:1124:59
22Per-Erik WikklundKarlsbyhedens IK1:40:59+56:5627:58
Sven-Erik KempeOK Hammarenej godkänd
Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Sven-Åke WindahlGävle OKej godkänd

Damer 2

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Heléna KruskopfKorsnäs IF OK1:04:5518:20
2Maria EngbergKorsnäs IF OK1:05:28+0:3318:29
3Annika GillgrenGävle OK1:10:26+5:3119:53
Helena HemströmGävle OKej godkänd

Herrar 3

2 850 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John SivarsDalaportens OL41:3214:34
2Folke BjörkmanDalaportens OL47:33+6:0116:41
3Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK48:46+7:1417:06
4Hans KruskopfKorsnäs IF OK49:31+7:5917:22
5Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK51:56+10:2418:13
6Jan DelbomDomnarvets GOIF56:35+15:0319:51
7Leif BjörkmanDalaportens OL58:07+16:3520:23
8P-G JanssonSäterbygdens OK59:53+18:2121:00
9Hans NybergGävle OK1:00:59+19:2721:23
10Lars-B LarssonOK Tyr1:01:04+19:3221:25
11Jan HultHofors OK1:02:56+21:2422:04
12Mats Olov ThomsonOK Kåre1:03:12+21:4022:10
13Sture BjörkOK Kåre1:06:03+24:3123:10
14Stig ÖstKorsnäs IF OK1:06:32+25:0023:20
15Yngve KarlssonIFK Mora OK1:10:50+29:1824:51
16Ale ThorslingKungsgårdens SK1:11:42+30:1025:09
17Lennart JahrLångshyttans AIK OK1:12:14+30:4225:20
18Per WestmanAvesta OK1:13:21+31:4925:44
19Mats OlssonKvarnsvedens GOIF OK1:30:26+48:5431:43
Karl MatschOK Kåreej godkänd
Magnus MejyrGävle OKej godkänd
Bertil HolmgrenGävle OKej godkänd
Örjan PerssonBjursås OKej godkänd
Sören GustafssonSäterbygdens OKej godkänd
Johan ErikssonGrangärde OKej godkänd
Vilho RokkaLångshyttans AIK OKej godkänd
Lars ÅbomGävle OKej godkänd
Hans GruddStora Tuna IK SKej godkänd

Damer 3

2 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK41:4615:31
2Siv HasselgrundBjursås OK54:16+12:3020:10
3Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL54:56+13:1020:25
4Mia GustafssonOK Kåre1:06:13+24:2724:36
5Tyra ForsbergValbo AIF1:08:36+26:5025:30
Harriet GunnarssonStorviks IFej godkänd

Herrar 4

2 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt SöderqvistDalaportens OL33:0416:07
2Karl-åke DahlgrenSvärdsjö SOK35:59+2:5517:33
3Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK38:53+5:4918:58
4Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK38:57+5:5319:00
5Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK39:04+6:0019:03
6Erik LindbergKorsnäs IF OK51:37+18:3325:10
7Sten BergmanKorsnäs IF OK54:29+21:2526:34
8Bert WikströmIK Jarl Rättvik55:16+22:1226:57
9Bore NybergSäterbygdens OK1:02:52+29:4830:40
10Kjell WennergrundJärbo OK1:03:14+30:1030:50
11Kenneth AnderssonValbo AIF1:04:30+31:2631:27
12Bo DanmoDomnarvets GOIF1:22:25+49:2140:12
13Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:39:53+1:06:4948:43
Jan Olof HedbergGagnefs OKej godkänd

Damer 4

2 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK37:1518:10
2Lena WahssAvesta OK49:39+12:2424:13
3Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF51:06+13:5124:55
4Meit KruskopfKorsnäs IF OK1:12:47+35:3235:30
Kerstin JahrLångshyttans AIK OKej godkänd

Herrar 5

1 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvar JönssonHofors OK32:3123:23
2Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL43:13+10:4231:05
3Leif MorénValbo AIF44:17+11:4631:51
4Adil KarlssonValbo AIF1:01:10+28:3944:00
5Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:12:42+40:1152:18

Damer 5

1 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita AnderssonValbo AIF39:0628:07
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK53:38+14:3238:35
Birgitta WestmanAvesta OKej godkänd
Judith ForsbergValbo AIFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser