Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran Korsnäs IF OK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran Korsnäs IF OK
Arrangörsorganisation: Korsnäs IF OK
Datum: tisdag 26 juni 2018

Herrar 1

4 390 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan ErikssonStora Tuna OK30:146:53
2Tryggve OttossonVästerbergslagens OL36:15+6:018:15
3Sven PerssonÅrsunda IF40:37+10:239:15
4Peter LidholmIFK Hedemora OK41:30+11:169:27
5Lennart BrunnbergBorlänge44:00+13:4610:01
6Anders LöwgrenOK Milan46:03+15:4910:29
7Kjell LidholmIFK Hedemora OK46:40+16:2610:37
8Hans JohanssonIFK Mora OK47:38+17:2410:51
9Johan KällmanNorbergs OK49:37+19:2311:18
10Svante LindgrenKorsnäs IF OK49:42+19:2811:19
11Görgen FondeliusVästerbergslagens OL50:44+20:3011:33
12Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK52:46+22:3212:01
13Gunde HjalmarssonStora Tuna OK57:59+27:4513:12 Ladda ner rutt i gpx-format
14Anders ClaessonIFK Mora OK59:28+29:1413:32
15Pelle FlorellGagnefs OK1:05:19+35:0514:52

Herrar 2

3 640 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL38:4310:38
2Tommy LundqvistBjursås OK41:19+2:3611:21
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK42:10+3:2711:35
4Bengt BjörkÅrsunda IF43:59+5:1612:05
5Lars LundénAvesta OK44:03+5:2012:06
6Claes NidebornStora Tuna OK44:16+5:3312:09
7Göran EngströmIFK Mora OK45:27+6:4412:29
8Roland BergSäterbygdens OK47:21+8:3813:00
9Mats MårtenssonStora Tuna OK48:05+9:2213:12
10Per ElfströmÅrsunda IF48:22+9:3913:17
11Hans AurellGävle OK48:40+9:5713:22
12Harry EnbergVästerbergslagens OL49:35+10:5213:37
12Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK49:35+10:5213:37
14Håkan RystedtStora Tuna OK50:20+11:3713:49
15Peter SvenssonAvesta OK50:23+11:4013:50
16Yngve KarlssonIFK Mora OK50:49+12:0613:57
17Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK50:59+12:1614:00
18Per Erik WiklundKarlsbyhedens IK52:52+14:0914:31
19Bernt LöfkvistBjursås OK55:01+16:1815:06
20Stig OvelandValbo AIF55:53+17:1015:21
21Per NybonsVästerås SOK56:49+18:0615:36
22Torbjörn HellquistTullinge SK57:59+19:1615:55
23Mats Olov ThomsonOK Kåre58:18+19:3516:00
24Tord AndersenVästerbergslagens OL1:05:55+27:1218:06
25Esko MalmbergStora Tuna OK1:47:42+1:08:5929:35
Johan JungellKorsnäs IF OKdiskvalificerad
Jan JohanssonIFK Hedemora OKej godkänd

Herrar 3

3 120 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilho RokkaLångshyttans AIK OK37:3312:02
2Hans BergströmNorbergs OK38:53+1:2012:27
3Yngve FrostIFK Mora OK39:46+2:1312:44
4Jan HultHofors OK40:56+3:2313:07
5Gunnar EricssonGävle OK41:11+3:3813:11
6Svante NyströmVästerbergslagens OL41:24+3:5113:16
7Folke NyströmVästerbergslagens OL41:28+3:5513:17
8Sven-Olof AspLeksands OK42:03+4:3013:28
9Tord HalvarsonOK Kåre43:52+6:1914:03
10Hans NordströmOK Kåre43:58+6:2514:05
11P-G JanssonSäterbygdens OK44:03+6:3014:07
12Bengt LockBjursås OK46:39+9:0614:57
13Jan DelbomDomnarvets GOIF46:53+9:2015:01
14Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo48:29+10:5615:32
15Sören GustafssonSäterbygdens OK48:44+11:1115:37
16Per EdénOK Kåre48:48+11:1515:38
17Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK49:34+12:0115:53
18Leif BjörkmanDalaportens OL49:36+12:0315:53
19Ingemar LindIFK Mora OK49:50+12:1715:58
20Lars Erik DanielssonInsjönsIF50:35+13:0216:12
21Sten BlomkvistVästerbergslagens OL54:13+16:4017:22
22Lars KarlssonDalaportens OL54:16+16:4317:23
23Rolf BjärudVästerbergslagens OL54:49+17:1617:34
24Ale ThorslingKungsgårdens SK54:59+17:2617:37
25Nils KarlssonIFK Hedemora OK55:00+17:2717:37
26Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK55:28+17:5517:46
27Stig NordqvistVästerbergslagens OL55:35+18:0217:48
28Roland ForsblomKungsgårdens SK55:43+18:1017:51
29Göran SöderströmDomnarvets GOIF55:57+18:2417:55
30Kurt MattssonIFK Djura56:40+19:0718:09
31Östen AnderssonVästerbergslagens OL57:07+19:3418:18
32Örjan PerssonBjursås OK58:54+21:2118:52
33Elias HörnellDomnarvets GOIF59:21+21:4819:01
34Jan ÅhsNorbergs OK1:01:33+24:0019:43
35Hans GruddStora Tuna OK1:03:00+25:2720:11
36Bo DanmoDomnarvets GOIF1:03:05+25:3220:13
37Erik LindbergKorsnäs IF OK1:04:58+27:2520:49
38Lars-Erik TjäderIFK Mora OK1:07:44+30:1121:42
39Per WestmanAvesta OK1:08:48+31:1522:03
40Kenneth AnderssonValbo AIF1:12:13+34:4023:08
41Lars KällgrenDomnarvets GOIF1:13:26+35:5323:32
42Lars JonellMalungs OK Skogsmårdarna1:16:02+38:2924:22
Sten-Olov HellbergSundsvalls OKej godkänd
Johan ErikssonGrangärde OKej godkänd
Torsten HedbomOK Kåreej godkänd
Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OKej godkänd
Ola AnderssonKarlsbyhedens IKej godkänd
Georg PelanderKlubblösej godkänd
Bo SundénKarlsbyhedens OKutgått

Herrar 4

2 160 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ErikssonStora Tuna OK32:3915:06
2Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK33:08+0:2915:20
3Karl-åke DahlgrenSvärdsjö SOK38:37+5:5817:52
4Rolf WestbergSK Trim/Virsbo43:35+10:5620:10
5Kjell WennergrundJärbo OK43:54+11:1520:19
6Tore SöderstenIFK Mora OK44:10+11:3120:26
7Lasse BackIFK Mora OK45:16+12:3720:57
8Bore NybergSäterbygdens OK46:23+13:4421:28
9Bert WikströmIK Jarl Rättvik48:45+16:0622:34
10Ingmar NykvistRembo IK51:07+18:2823:39
11Kjell PerssonDomnarvets GOIF54:51+22:1225:23
12Ingvar JohannessonSolna OK54:56+22:1725:25
13Per ErikssonLeksands OK56:52+24:1326:19
14Jan-Anders JanssonOK Kåre1:01:35+28:5628:30
15Svante Gunnar OlssonOK Kåre1:03:25+30:4629:21
16Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:04:36+31:5729:54
17Lars-Arne ForsbergLeksands OK1:05:32+32:5330:20
18Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:09:32+36:5332:11
19Elof BackFagersta OK1:25:07+52:2839:24
Bernt LiljegrenOK Kåreutgått

Damer 1

4 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva LorentssonOK Kåre46:0110:28

Damer 2

3 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK50:0513:45
2Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF52:00+1:5514:17
3Monica GustavssonIK Jarl Rättvik53:38+3:3314:44
4Ewa EdmanKorsnäs IF OK58:02+7:5715:56
5Agneta JansKlubblös1:01:26+11:2116:52
6Eva HalvarsonOK Kåre1:07:24+17:1918:30
7Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK1:09:21+19:1619:03
Gunilla BlomqvistRembo IKej godkänd
Petra LorentsonLeksands OKej godkänd

Damer 3

2 770 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK37:3013:32
2Inger LöfgrenStora Tuna OK43:00+5:3015:31
3Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL43:17+5:4715:37
4Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL43:25+5:5515:40
5Tyra ForsbergValbo AIF43:51+6:2115:49
6Judith ForsbergValbo AIF43:52+6:2215:50
7Kristin PetterssonStora Tuna OK48:16+10:4617:25
8Anna NordströmOK Kåre48:50+11:2017:37
9Siv HasselgrundBjursås OK51:08+13:3818:27
10Harriet GunnarssonStorviks IF51:21+13:5118:32
11Marianne DanielssonInsjöns IF OK52:32+15:0218:57
12Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik53:34+16:0419:20
13Anna MattssonInsjöns IF OK57:35+20:0520:47
14Kristina HolmbergOK Kåre59:46+22:1621:34
15Maj HedIK Jarl Rättvik1:01:14+23:4422:06
16Siv StamSäterbygdens OK1:03:29+25:5922:55
17Gunilla RylanderStora Tuna OK1:12:51+35:2126:17
Ingalill WestbergSK Trim/Virsboej godkänd

Damer 4

2 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta LöfkvistBjursås OK43:4620:15
2Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo44:54+1:0820:47
3Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK46:00+2:1421:17
4Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF49:44+5:5823:01
5Inger AndersenSmedjebackens OK56:28+12:4226:08
6Irma BjärudVästerbergslagens OL59:00+15:1427:18
7Margareta BoströmIFK Mora OK1:21:02+37:1637:30
Marianne NordkvistGagnefs OKej godkänd
Lisbeth EurénAvesta OKej godkänd

Mix 5

1 430 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvar JönssonHofors OK31:1521:51
2Leif ÅkerblomStora Tuna OK31:30+0:1522:01
3Gurli BackFagersta OK36:59+5:4425:51
4Anita AnderssonValbo AIF37:16+6:0126:03
5Göte ErikssonBjursås OK37:51+6:3626:28
6Ulla NykvistRembo IK39:07+7:5227:21
7Laila NygrenSäterbygdens OK39:13+7:5827:25
8Karin SundströmKvarnsvedens GOIF OK41:19+10:0428:53
9Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK44:09+12:5430:52
10Jan HedIK Jarl Rättvik44:22+13:0731:01
11Bengt SwensonSäterbygdens OK46:36+15:2132:35
12Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL52:02+20:4736:23
13Stig BerglundHJS-Vansbro OK1:04:47+33:3245:18
14Kristina PerssonDomnarvets GOIF1:09:25+38:1048:32
Viola ForsbergValbo AIFej godkänd
Alfred GruddStora Tuna OKej godkänd
Alvar CallesBjursås OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser