Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Grövelsjöorienteringen - prologen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Grövelsjöorienteringen - prologen
Arrangörsorganisationer: Dalarnas OF / Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Datum: torsdag 2 augusti 2018

D21

6 875 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK47:206:53
2Lisa AnderssonÄrla IF50:22+3:027:19
3Amanda HolmgrenVittjärvs IK51:14+3:547:27
4Maria BergkvistIFK Mora OK52:03+4:437:34
5Pim HedbergOK Pan-Kristianstad52:44+5:247:40
6Runa FremstadGöteborg-Majorna OK52:46+5:267:40
7Eva Huber SvenssonIFK Mora OK55:05+7:458:00
8Rebecka HeinrupTullinge SK55:45+8:258:06
9Sanna SkoogKils OK56:13+8:538:10
10Linda ByströmOK Kåre56:42+9:228:14
11Emma BergströmVittjärvs IK59:02+11:428:35
12Gabriella S BerganderEksjö SOK59:11+11:518:36
13Matilda ErikssonOK Kåre59:27+12:078:38
14Jenny SandhOK Roxen1:00:59+13:398:52
15Sara HelanderDomnarvets GOIF1:03:36+16:169:15
16Kristin E KarlssonKexholms SK1:04:00+16:409:18
17Diana SoldaggOK Klemmingen1:06:53+19:339:43
18Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK1:08:32+21:129:58
19Karin ElfvingDomnarvets GOIF1:09:15+21:5510:04
20Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK1:15:03+27:4310:54
21Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:21:24+34:0411:50
Emma BlixtOK Hammarenej godkänd
Magdalena OlssonStora Tuna OKej godkänd
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej start

H21

9 125 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna47:265:11
2Robbin KantarpÄrla IF48:28+1:025:18
3Max Peter BejmerIFK Göteborg Orientering49:18+1:525:24
4Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna49:34+2:085:25
5Oskar EdvardssonJärfälla OK49:41+2:155:26
6Ludvig ErikssonKils OK49:52+2:265:27
7Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna50:04+2:385:29
8Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF50:48+3:225:34
9Raffael Huber SvenssonIFK Mora OK51:54+4:285:41
10Joakim SvenskStora Tuna OK52:37+5:115:45
11Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF52:52+5:265:47
12Henrik JonssonÄrla IF53:06+5:405:49
13Erik MartinssonLinköpings OK54:00+6:345:55
14Andreas JonssonOK Orion54:24+6:585:57
15Tobias EliassonSundsvalls OK56:58+9:326:14
16Erik SandhOK Roxen57:50+10:246:20
17Fredrik HamreforsVästerås SOK1:01:42+14:166:45
18Lars SoldaggOK Klemmingen1:02:54+15:286:53
19Amund BeitnesOK771:02:55+15:296:53
20Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad1:03:41+16:156:58
21Erik ErikssonIFK Mora OK1:04:59+17:337:07
22Mathias WilhelmssonOK Kåre1:06:00+18:347:13
23Anton HelgmanOK Tyr1:06:47+19:217:19
24Leif HelgmanOK Tyr1:07:45+20:197:25
25Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö1:08:52+21:267:32
26Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK1:10:16+22:507:42
27Daniel RoosAttunda OK1:15:28+28:028:16
28Thomas E ErikssonKexholms SK1:17:23+29:578:28
29Anders PrästingsDomnarvets GOIF1:20:35+33:098:49
30Henrik HamreforsVästerås SOK1:22:41+35:159:03
Pontus JonssonOK Orionej godkänd
Frode KonstIL Tyrvingej start

D18

4 425 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Wilma S BerganderEksjö SOKej start

H18

5 675 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Povel HedbergLunds OK1:04:3811:23
2Allan HedbergLunds OK1:09:33+4:5512:15

D16

4 125 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia EdvardssonJärfälla OK46:5011:21

H16

4 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred ErdeliusIF Rigor40:098:43
2Loke HedbergLunds OK40:44+0:358:51
Adrian ZoellyOLG Stäfaej godkänd

H14

3 575 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Silvan ZoellyOLG Stäfa1:01:5217:18
2Anton KarlssonFK Finn1:08:09+6:1719:03

D12

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva EliassonSundsvalls OK19:158:45
2Verena KöhleO - Motion20:57+1:429:31

H12

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan ZoellyOLG Stäfa16:547:40

D10

1 975 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira BuudIFK Mora OK32:3616:30

H10

1 975 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Herman EliassonSundsvalls OK17:519:02
2Lukas HenrikssonAttunda OK27:39+9:4814:00
3Sixten BuudIFK Mora OK31:47+13:5616:05

D35

4 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma KantarpÄrla IF38:177:41
2Anna-Karin JonssonOK Orion43:48+5:318:48
3Lisa NäsholmNydalens SK47:30+9:139:32
4Sara TimnerSundsvalls OK57:19+19:0211:31
5Ulrika BornetunSkillingaryds FK59:20+21:0311:55

H35

6 725 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger LarssonSkillingaryds FK1:00:429:01

D40

4 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK45:049:47

H40

6 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna35:185:36
2Per HolmIFK Mora OK40:09+4:516:22
3Jonas BuudIFK Mora OK42:52+7:346:48
4Tomas HenrikssonAttunda OK43:58+8:406:58
5Kalle BjörkmanIFK Mora OK53:34+18:168:30
6Björn AlbinssonIFK Mora OK54:17+18:598:36
7Mikael BacklundDalaportens OL57:11+21:539:04
8Fredrik LindströmKvarnsvedens GOIF OK58:37+23:199:18
Fredrik NormanLjusdals OKej start

D45

4 125 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika LundströmSundbybergs IK36:478:55
2Nina VinnytskaO - Motion41:39+4:5210:05
3Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL50:06+13:1912:08
4Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK1:08:00+31:1316:29
5Maria PeterssonHalmstad OK1:14:57+38:1018:10
Maria EdvardssonJärfälla OKej godkänd

H45

5 675 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL46:278:11
2Martin JohanssonHalmstad OK57:56+11:2910:12
3Mattias GanslandtIFK Lidingö SOK59:13+12:4610:26
4Emil ErdeliusIF Rigor1:03:53+17:2611:15
5Nils EdvardssonJärfälla OK1:08:49+22:2212:07

D50

3 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Camilla WallinStora Tuna OK39:0210:16
2Anneli KarlssonFK Finn46:20+7:1812:11
3Anna AlbinssonIFK Mora OK50:09+11:0713:11
4Ulrika BacklundDalaportens OL58:29+19:2715:23
5Tina HelgmanOK Tyr1:00:40+21:3815:57
6Karin AckeretOLG Stäfa1:06:42+27:4017:33

H50

4 975 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK31:576:25
2Mats WallinStora Tuna OK33:28+1:316:43
3Tony KarlssonIFK Mora OK38:17+6:207:41
4Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK41:52+9:558:24
4Håkan KarlssonFK Finn41:52+9:558:24
6Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK48:13+16:169:41
7Urs KöhleO - Motion54:03+22:0610:51
8Jimmy NicklassonKexholms SK54:13+22:1610:53
Agnar RenolenWing OKej start

D55

3 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK40:5710:46
2Ingela AnderssonLunds OK42:05+1:0811:04
3Annlouise AlmqvistIFK Mora OK45:55+4:5812:05
4Susanne LüscherStora Tuna OK48:27+7:3012:45
5Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK57:20+16:2315:05

H55

4 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL32:046:58
2Anders LundJärfälla OK35:40+3:367:45
3Pesho HedbergLunds OK37:13+5:098:05
4Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK37:29+5:258:08
5Johan PalmgrenTäby OK39:23+7:198:33
6Anders AxelssonOK Skogsvargarna42:19+10:159:11
7Thomas AlfredssonMalungs OK Skogsmårdarna43:26+11:229:26
8Bengt HameliusSäterbygdens OK46:58+14:5410:12
9Erik WadmanIFK Mora OK48:55+16:5110:38
10Ulf HamreforsVästerås SOK49:35+17:3110:46
11Roy JohanssonOK Skogsvargarna52:21+20:1711:22
12Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK1:03:20+31:1613:46

D60

3 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kane AnderssonIFK Mora OK30:179:02
2Karin RabeUlriksbergs IK34:11+3:5410:12
3Marianne ThorssonIK Trenne Ullared49:37+19:2014:48
4Jannike WålbergOK Kåre52:38+22:2115:42
5Elisabet WiksellStora Tuna OK57:14+26:5717:05
Marianne EricsonAlfta-Ösa OKej godkänd

H60

4 425 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik SvenssonIFK Mora OK31:567:12
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK32:04+0:087:14
3Thomas EricsonAlfta-Ösa OK33:41+1:457:36
4Håkan LindbergOK Vilse 8735:22+3:267:59
5Arne HolmerIFK Mora OK42:36+10:409:37
6Åke BolanderLeksands OK42:46+10:509:39
7Svante LindgrenKorsnäs IF OK42:52+10:569:41
8Roland NorellSöders-Tyresö43:38+11:429:51
9Anders ErikssonIF Hagen47:56+16:0010:49
10Maffe FrostIFK Mora OK50:12+18:1611:20
11Tomas LefflerJärfälla OK50:21+18:2511:22
12Ola WiksellStora Tuna OK53:57+22:0112:11
13Ove ErikssonNyköpings OK59:44+27:4813:29
Thom SandvikAvesta OKej start

D65

3 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriella AxelssonIdefjordens SK42:3113:29
2Britt-Marie ByströmAlfta-Ösa OK49:16+6:4515:38
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF54:37+12:0617:20
Evamarie LundahlIF Hagenej godkänd
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H65

4 125 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL42:4710:22
2Bo DavidssonSolna OK49:09+6:2211:54
3Sven LarssonSärna SK51:39+8:5212:31
4Lars ÖstlinOK Milan52:23+9:3612:41
5Inge HultmanKovlands IF1:05:05+22:1815:46
6Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK1:06:17+23:3016:04

D70

2 525 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Lena LundellGävle OK42:3216:50

H70

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans JohanssonIFK Mora OK35:089:14
2Ove ThorssonIK Trenne Ullared39:39+4:3110:26
3Per SundbergGävle OK47:53+12:4512:36
4Nils-Erik ErikssonSala OK50:27+15:1913:16

D75

2 525 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK39:1215:31

H75

3 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik40:2712:50
2Olle AnderssonIFK Mora OK44:01+3:3413:58
3Kjell BlombergIK Standard45:05+4:3814:18
Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

Inskolning

1 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Angelica DahlgrenÄlvdalens IF OK28:4214:43
Ellie MörkÄlvdalens IF OK28:4714:45
Molly MörkÄlvdalens IF OK39:0720:03
Eskil LöfåsDomnarvets GOIF48:3924:56
Tuva SandhOK Roxen27:3214:07
Ella SandhOK Roxen36:2518:40
Lisa VestlingOK Kåre49:3525:25
Lovis LindströmKvarnsvedens GOIF OK48:2524:49
Juni LindströmKvarnsvedens GOIF OK48:2324:48
Hilma KaboIFK Mora OK33:0116:55
Noel MohnOLC Kapreolo23:0211:48
Amelie HameliusOK Linné51:2026:19

U1

1 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid SillénOK Linné20:2910:30
2Olle ErikssonIFK Mora OK22:04+1:3511:18

U2

1 975 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle VestlingOK Kåre27:0813:44
2Leonid RyapolovIFK Mora OK27:21+0:1313:50
3Edvin ErikssonIFK Mora OK27:48+0:4014:04

U3

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adrian DahlgrenÄlvdalens IF OK52:4123:56

Öppen motion 1

1 975 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jorin MohnOLC Kapreolo16:088:10
2Maria BlixtKlubblös42:52+26:4421:42

Öppen motion 2

2 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva PetersonÄlvdalens IF OK33:4014:57
2Monika WilhelmssonKorsnäs IF OK46:25+12:4520:37

Öppen motion 3

2 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola Granath37:3914:45
2Daniel FogelmarkKlubblös40:04+2:2515:42
3Märta WidenbrantEnebybergs IF40:16+2:3715:47
4Zandra BuudIFK Mora OK40:20+2:4115:49
5Sölve WidenbrantEnebybergs IF42:45+5:0616:45
6Irma FredrikssonKorsnäs IF OK48:41+11:0219:05
7Isac WadmanIFK Mora OK55:28+17:4921:45
Anna WadmanIFK Mora OKej godkänd

Öppen motion 4

4 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cathrine MörkÄlvdalens IF OK45:4811:10
2Anders BlixtKlubblös1:08:49+23:0116:47

Öppen motion 5

3 575 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicolas MohnOLC Kapreolo30:538:38
2Kaspar ZoellyOLG Stäfa1:04:47+33:5418:07
3Irmgard FabianOSE Woppler1:23:22+52:2923:19
4Gunilla HamreforsVästerås SOK1:34:14+1:03:2126:21

Öppen motion 6

4 275 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie MörkÄlvdalens IF OK35:228:16
2Anne MörkÄlvdalens IF OK39:20+3:589:12
3Daniel JönssonAttunda OK39:33+4:119:15
4Inge MörkÄlvdalens IF OK41:07+5:459:37

Öppen motion 7

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas OlssonÄlvdalens IF OK28:069:03
2Carolina OlssonÄlvdalens IF OK29:27+1:219:30
3Marianne MohnOLC Kapreolo30:49+2:439:56
4Matilda JonssonIFK Mora OK32:08+4:0210:21
5Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK35:03+6:5711:18
6Linnea NordkvistIFK Mora OK39:03+10:5712:35
7Josefin NorellSöders-Tyresö39:55+11:4912:52
8Agneta NilssonKlubblös40:59+12:5313:13
9Boel SundbergOK Södertörn1:05:09+37:0321:00
10Bengt HanssonSäterbygdens OK1:11:20+43:1423:00
11Loke SundbergOK Södertörn1:21:31+53:2526:17

Öppen motion 7500

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik FalkGöteborg-Majorna OK27:348:53
2Anita WehlinSkogspojkarnas OK29:26+1:529:29
3Göran EklundTrosabygdens OK37:42+10:0812:09
4Björn AlmLeksands OK39:48+12:1412:50
5Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF40:31+12:5713:04
6Kjersti SmåstuenOL Toten-Troll44:28+16:5414:20
7Håvard GjestvangOL Toten-Troll48:37+21:0315:40
8Britta EklundTrosabygdens OK52:28+24:5416:55
9Jan-Olov RaskOK Enen57:55+30:2118:40
10Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:01:31+33:5719:50
11Niklas BlixtJärbo OK1:09:22+41:4822:22

Öppen motion 8

4 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erlend SlokvikOL Toten-Troll31:426:53
2Simon ForsStora Tuna OK31:49+0:076:55
3Peter MohnOLC Kapreolo32:29+0:477:03
4Laura D AngeloAttunda OK40:17+8:358:45
5Dorothee LeisingerOLG Säuliamt44:56+13:149:46
6Tobbe JohanssonOK Södertörn47:11+15:2910:15
7Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK47:25+15:4310:18
8Matilda DammvikStora Tuna OK47:37+15:5510:21
9Lars NordgrenEksjö SOK50:59+19:1711:05
10Erika BlixtOK Hammaren56:54+25:1212:22
11Urs LeisingerOLG Säuliamt57:09+25:2712:25
12Frida PrästingsDomnarvets GOIF58:47+27:0512:46
13Wolfgang FabianOSE Woppler1:14:28+42:4616:11
14Kathrin FabianOSE Woppler1:16:56+45:1416:43
Mia DammvikStora Tuna OKej godkänd

Öppen motion 9

6 875 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michal BoránekUSK Praga45:306:37
2Tomas LöfgrenStora Tuna OK47:18+1:486:52
3Per VestlingOK Kåre47:59+2:296:58
4Petr BoranekUSK Praga58:40+13:108:32
5Simon LeisingerOLG Säuliamt1:04:15+18:459:20
6Karolina Borankova´USK Praga1:07:30+22:009:49
7Lars AmbrosiussonIFK Mora OK1:21:25+35:5511:50

Öppen motion 10

5 675 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF45:318:01
2Jonas LeisingerOLG Säuliamt48:08+2:378:28
3Emil ThalinOK Älvsjö-Örby50:37+5:068:55
4Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby53:35+8:049:26
5Jan LeisingerOLG Säuliamt1:27:30+41:5915:25

Öppen motion 1075

5 675 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ove WallénTäby OK49:138:40
2Stefan LillandtOK Kristina49:19+0:068:41
3Rasmus LillandtOK Kristina59:33+10:2010:29

Öppen H75

3 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik BlombergIK Standard36:0511:27
2Helén ErikssonOK Tor36:30+0:2511:35

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser