Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Grövelsjöorienteringen, etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Grövelsjöorienteringen
Arrangörsorganisationer: Dalarnas OF / Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Datum: fredag 3 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)

D21

3 975 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marte NarumNydalens SK26:436:43
2Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK29:52+3:097:30
3Rebecka HeinrupTullinge SK30:08+3:257:34
4Magdalena OlssonStora Tuna OK31:11+4:287:50
5Katarina SvahnIFK Mora OK31:56+5:138:02
6Eva Huber SvenssonIFK Mora OK31:59+5:168:02
7Gabriella S BerganderEksjö SOK32:23+5:408:08
8Runa FremstadGöteborg-Majorna OK32:25+5:428:09
9Lisa AnderssonÄrla IF32:40+5:578:13
10Sanna SkoogKils OK33:28+6:458:25
11Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK34:15+7:328:36
12Amanda HolmgrenVittjärvs IK35:23+8:408:54
13Karolina BorankovaUSK Praha35:47+9:049:00
14Jenny Bagge AnlindLeksands OK37:04+10:219:19
15Kristin E KarlssonKexholms SK37:47+11:049:30
16Matilda ErikssonOK Kåre38:36+11:539:42
17Elisa HameliusOK Linné39:39+12:569:58
18Cornelia IvarssonOK Hammaren41:17+14:3410:23
19Linda ByströmOK Kåre42:18+15:3510:38
20Anina SennO - Motion42:48+16:0510:46
21Julia Modig TjärnströmLinköpings OK44:13+17:3011:07
22Boel SundbergOK Södertörn46:34+19:5111:42
23Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK47:20+20:3711:54
24Matilda JonssonIFK Mora OK49:15+22:3212:23
Maria BergkvistIFK Mora OKej godkänd
Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OKej start

H21

5 000 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim SvenskStora Tuna OK26:535:22
2Daniel RoosAttunda OK27:37+0:445:31
3Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF27:48+0:555:33
4Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF27:52+0:595:34
5Henrik JonssonÄrla IF28:40+1:475:44
6Ludvig ErikssonKils OK29:26+2:335:53
7Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna29:39+2:465:55
8Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna29:50+2:575:58
9Oskar EdvardssonJärfälla OK29:55+3:025:59
10Robbin KantarpÄrla IF30:02+3:096:00
11Raffael Huber SvenssonIFK Mora OK30:57+4:046:11
12Michal BoranekUSK Praha31:03+4:106:12
13Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna31:53+5:006:22
14Boris NavratilJönköpings OK32:01+5:086:24
15Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad32:11+5:186:26
16Andreas JonssonOK Orion32:20+5:276:28
17Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna32:29+5:366:29
18Erik ErikssonIFK Mora OK33:57+7:046:47
19Stefan RingOK Löftan35:02+8:097:00
20Olov EricsonAlfta-Ösa OK35:07+8:147:01
21Michal BestaJönköpings OK35:10+8:177:02
22Erik MartinssonLinköpings OK35:20+8:277:04
23Tobias EliassonSundsvalls OK35:24+8:317:04
24Fredrik HamreforsVästerås SOK36:04+9:117:12
25Erik SandhOK Roxen36:13+9:207:14
26Daniel ZwikerOLG Galgenen37:58+11:057:35
27Amund BeitnesOK7738:00+11:077:36
28Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö38:14+11:217:38
29Mathias WilhelmssonOK Kåre39:33+12:407:54
30Johan HameliusOK Linné41:53+15:008:22
31Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK42:15+15:228:27
32Fredrik RosénJönköpings OK45:03+18:109:00
33Pontus JonssonOK Orion47:14+20:219:26
34Henrik HamreforsVästerås SOK49:20+22:279:52
35Thomas E ErikssonKexholms SK51:38+24:4510:19
Lars SoldaggOK Klemmingenej godkänd
Max Peter BejmerIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Anders PrästingsDomnarvets GOIFej godkänd

D18

3 550 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Wilma S BerganderEksjö SOKej start

H18

3 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon LeisingerOLG Säuliamt34:498:48

D16

3 525 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese NilssonOK Österåker38:4110:58
2Sofia EdvardssonJärfälla OK42:58+4:1712:11

H16

3 725 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto BalckTäby OK29:157:51
2Jan LeisingerOLG Säuliamt37:18+8:0310:00
3Jonas LeisingerOLG Säuliamt39:24+10:0910:34
4Alfred ErdeliusIF Rigor43:05+13:5011:33

H14

2 875 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus NilssonOK Österåker33:5811:48
2Axel BalckTäby OK40:10+6:1213:58
3Silvan ZoellyOLG Stäfa51:28+17:3017:54
4Anton KarlssonFK Finn1:18:43+44:4527:22

D12

2 625 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna SennO - Motion29:0011:02
2Verena KöhleO - Motion29:22+0:2211:11
3Alva EliassonSundsvalls OK30:20+1:2011:33

H12

2 625 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicolas MohnOLC Kapreolo23:018:46
2Stefan ZoellyOLG Stäfa37:34+14:3314:18
3Jacob Finstad LandIL Tyrving49:49+26:4818:58

D10

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira BuudIFK Mora OK24:0110:00
2Selma LöfqvistVästerås SOK28:56+4:5512:03

H10

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jorin MohnOLC Kapreolo18:057:32
2Herman EliassonSundsvalls OK20:58+2:538:44
3Sixten BuudIFK Mora OK34:08+16:0314:13
4Lukas KantarpÄrla IF38:49+20:4416:10
Erik BalckTäby OKej godkänd

D35

3 525 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma KantarpÄrla IF30:518:45
2Sara HelanderDomnarvets GOIF31:12+0:218:51
3Lisa NäsholmNydalens SK34:30+3:399:47
4Jenny SandhOK Roxen36:35+5:4410:22
5Karin ElfvingDomnarvets GOIF38:03+7:1210:47
6Anna-Karin JonssonOK Orion38:13+7:2210:50
7Josefin NorellSöders-Tyresö38:31+7:4010:55
8Ulrika BornetunSkillingaryds FK51:39+20:4814:39
9Maria Rosén ThelinJönköpings OK54:02+23:1115:19

H35

5 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnlindLeksands OK37:257:29
2Roger LarssonSkillingaryds FK48:45+11:209:45

D40

3 525 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK40:5311:35
2Sara TimnerSundsvalls OK45:05+4:1212:47
3Katja KinnunenTäby OK1:01:33+20:4017:27

H40

4 325 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HolmIFK Mora OK31:417:19
2Jonas BuudIFK Mora OK32:58+1:177:37
3Fredrik NormanLjusdals OK35:10+3:298:07
4Mattias LöfqvistVästerås SOK35:24+3:438:11
5Kalle BjörkmanIFK Mora OK42:48+11:079:53
6Mattias BrandtHällefors OK47:51+16:1011:03

D45

3 325 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina VinnytskaO - Motion31:359:29
2Annika LundströmSundbybergs IK36:13+4:3810:53
3Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK43:03+11:2812:56
4Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL51:05+19:3015:21
5Dorothee LeisingerOLG Säuliamt54:43+23:0816:27
6Maria EdvardssonJärfälla OK58:25+26:5017:34
7Maria PeterssonHalmstad OK1:09:51+38:1621:00

H45

4 325 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna28:556:41
2Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL30:06+1:116:57
3Peter MohnOLC Kapreolo35:00+6:058:05
4Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL37:35+8:408:41
5Petr BoranekUSK Praha39:36+10:419:09
6Emil ErdeliusIF Rigor40:20+11:259:19
7Nils EdvardssonJärfälla OK41:22+12:279:33
8Martin JohanssonHalmstad OK44:47+15:5210:21
9Mattias GanslandtIFK Lidingö SOK48:15+19:2011:09
10Johan HanssonOK Löftan57:10+28:1513:13
11Urs LeisingerOLG Säuliamt58:30+29:3513:31

D50

3 325 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika BacklundDalaportens OL43:0012:55
2Anna AlbinssonIFK Mora OK45:58+2:5813:49
3Anneli KarlssonFK Finn47:24+4:2414:15
4Susanne JohanssonFjärås AIK49:09+6:0914:46
5Karin AckeretOLG Stäfa51:31+8:3115:29

H50

3 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK34:268:43
2Håkan KarlssonFK Finn37:05+2:399:23
3Agnar RenolenWing OK39:55+5:2910:06
4Peter ZetterströmSöders-Tyresö41:52+7:2610:35
5Fredrik UrbergHammarkinds OK47:35+13:0912:02
6Urs KöhleO - Motion51:45+17:1913:06
Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Johan BalckTäby OKej godkänd

D55

3 325 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger BergLinköpings OK32:029:38
2Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK40:17+8:1512:06
3Åsa SundbergOK Södertörn42:06+10:0412:39
4Sussie BjörkmanDalaportens OL43:15+11:1313:00
5Inger ZetterströmSkarpnäcks OL45:05+13:0313:33
6Annlouise AlmqvistIFK Mora OK46:11+14:0913:53
7Susanne LüscherStora Tuna OK50:32+18:3015:11
8Ylva GrapeDalaportens OL52:04+20:0215:39
9Eva SundgrenVallentuna-Össeby OL52:20+20:1815:44
10Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK55:16+23:1416:37
11Britt ClaessonIFK Mora OK1:00:11+28:0918:06

H55

3 725 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BergLinköpings OK28:047:32
2Mikael BacklundDalaportens OL31:25+3:218:26
3Anders LundJärfälla OK32:58+4:548:51
4Björn AlbinssonIFK Mora OK33:31+5:278:59
5Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK34:36+6:329:17
6Jörgen HallénTrollhättans SOK35:44+7:409:35
7Anders AxelssonOK Skogsvargarna37:34+9:3010:05
8Johan PalmgrenTäby OK38:33+10:2910:20
9Thomas AlfredssonMalungs OK Skogsmårdarna39:40+11:3610:38
10Peter RutzO - Motion40:12+12:0810:47
11Roy JohanssonOK Skogsvargarna41:30+13:2611:08
12Thomas HenmyrOK Vilse 8742:01+13:5711:16
13Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK44:55+16:5112:03
14Ulf HamreforsVästerås SOK45:27+17:2312:12
15Torbjörn JohanssonOK Södertörn1:44:48+1:16:4428:08

D60

2 975 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kane AnderssonIFK Mora OK32:4811:01
2Jannike WålbergOK Kåre36:00+3:1212:06
3Karin RabeUlriksbergs IK36:41+3:5312:19
4Monika MathiassonElverum OK37:51+5:0312:43
5Marianne ThorssonIK Trenne Ullared43:22+10:3414:34
6Catharina KarlssonTrollhättans SOK44:16+11:2814:52
7Kerstin SvenssonTrollhättans SOK49:34+16:4616:39
Marianne EricsonAlfta-Ösa OKej godkänd

H60

3 725 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik SvenssonIFK Mora OK29:157:51
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK29:19+0:047:52
3Mats LundbergDalaportens OL29:22+0:077:53
4Andreas HjertsonOK Linné31:57+2:428:34
5Åke BolanderLeksands OK32:41+3:268:46
6Håkan LindbergOK Vilse 8733:01+3:468:51
7Arne HolmerIFK Mora OK39:05+9:5010:29
8Svante LindgrenKorsnäs IF OK42:44+13:2911:28
9Anders ErikssonIF Hagen43:02+13:4711:33
10Roland NorellSöders-Tyresö47:14+17:5912:40
11Ola WiksellStora Tuna OK47:30+18:1512:45
12Ove ErikssonNyköpings OK57:17+28:0215:22
Thomas EricsonAlfta-Ösa OKej godkänd
Elisabet WiksellStora Tuna OKej godkänd
Jan-Olof BjörklundBjursås OKej godkänd
Thom SandvikAvesta OKej start

D65

2 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina HjertsonOK Linné35:3011:55
2Inger LindholmFjärås AIK40:26+4:5613:35
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF43:03+7:3314:28
4Britt-Marie ByströmAlfta-Ösa OK45:58+10:2815:27
Gabriella AxelssonIdefjordens SKej godkänd
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start
Agneta AlbertssonÅre OKej start
Evamarie LundahlIF Hagenej start

H65

3 325 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL33:109:58
2Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL39:44+6:3411:56
3Lars ÖstlinOK Milan41:10+8:0012:22
4Bo DavidssonSolna OK42:57+9:4712:55
5Inge HultmanKovlands IF46:40+13:3014:02
6Sven LarssonSärna SK46:43+13:3314:03
7Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK50:39+17:2915:13

H70

2 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans JohanssonIFK Mora OK30:0410:06
2Ove ThorssonIK Trenne Ullared35:11+5:0711:49
3Anders JohanssonAvesta OK36:21+6:1712:13
4Nils-Erik ErikssonSala OK42:55+12:5114:25
Anders ClaessonIFK Mora OKej godkänd

D75

2 475 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK37:0314:58
2Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK46:14+9:1118:40
3Irma BjärudVästerbergslagens OL1:03:47+26:4425:46

H75

2 475 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AnderssonIFK Mora OK37:0614:59
2Sven-Olov NorlinRimbo SOK37:18+0:1215:04
3Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik38:00+0:5415:21
4Johnny BrandtHällefors OK38:18+1:1215:28
5Rolf BjärudVästerbergslagens OL40:04+2:5816:11
6Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna40:20+3:1416:17
7Kjell BlombergIK Standard44:31+7:2517:59
8Åke SundbergFagersta OK1:16:54+39:4831:04

Inskolning

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Herman Finstad LandIL Tyrving37:4515:06
Angelica DahlgrenÄlvdalens IF OK26:0410:25
Ellie MörkÄlvdalens IF OK26:1110:28
Hilma KaboIFK Mora OK53:1121:16
Lovis LindströmKvarnsvedens GOIF OK1:10:1128:04
Lisa VestlingOK Kåreej godkänd

U1

2 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leonid RyapolovIFK Mora OK25:0810:03
2Astrid SillénOK Linné26:06+0:5810:26
3Lucas Bagge AnlindLeksands OK26:21+1:1310:32
4Olle ErikssonIFK Mora OK29:07+3:5911:38
5Solveig SoldaggOK Klemmingen32:58+7:5013:11
6Markus KantarpÄrla IF33:07+7:5913:14
7Agaton SoldaggOK Klemmingen33:43+8:3513:29

U2

2 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin ErikssonIFK Mora OK22:329:23
2Kalle VestlingOK Kåre25:14+2:4210:30
3Wilma HermanssonIFK Mora OK28:26+5:5411:50
4Noel MohnOLC Kapreolo28:49+6:1712:00
5Adrian DahlgrenÄlvdalens IF OK32:34+10:0213:34
6Assar Rosén ThelinJönköpings OK41:53+19:2117:27
7Molly MörkÄlvdalens IF OK42:41+20:0917:47
8Astrid NäsholmNydalens SK44:01+21:2918:20
9Juni LindströmKvarnsvedens GOIF OK1:06:17+43:4527:37

Öppen motion 3

2 625 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus PetersonÄlvdalens IF OK30:4011:40
2Daniel FogelmarkKlubblös38:47+8:0714:46
3Zandra BuudIFK Mora OK52:17+21:3719:55
4Birgitta NorlinRimbo SOK55:21+24:4121:05
5Oskar WardOK Vivill1:08:22+37:4226:02
6Annelie WardOK Vivill1:08:31+37:5126:06
7Monika WilhelmssonKorsnäs IF OK1:24:36+53:5632:13
Barbro LindgrenUddevalla OKej godkänd

Öppen motion 5

2 875 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cathrine MörkÄlvdalens IF OK35:3712:23
2Anders StaffanssonÄlvdalens IF OK43:25+7:4815:06
3Kaspar ZoellyOLG Stäfa50:46+15:0917:39
4Märta WidenbrantEnebybergs IF50:57+15:2017:43
5Sölve WidenbrantEnebybergs IF51:10+15:3317:47
6Lilith WesterströmLjusdals OK52:52+17:1518:23
7Igor EngströmKlubblös56:54+21:1719:47
8Erica LöfqvistVästerås SOK1:00:10+24:3320:55
9Gustav LöfqvistVästerås SOK1:02:04+26:2721:35
10Gunilla HamreforsVästerås SOK1:37:30+1:01:5333:54

Öppen motion 7

2 975 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carolina OlssonÄlvdalens IF OK29:4910:01
2Niklas OlssonÄlvdalens IF OK33:56+4:0711:24
3Marianne MohnOLC Kapreolo36:29+6:4012:15
4Lena HermanssonIFK Mora OK37:44+7:5512:41
5Emma ZetterströmSkarpnäcks OL38:23+8:3412:54
6Kajsa WardOK Vivill45:34+15:4515:18
7Agneta NilssonKlubblös47:00+17:1115:47
8Marie MörkÄlvdalens IF OK49:28+19:3916:37
9Adrian ZoellyOLG Stäfa54:25+24:3618:17
10Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK1:03:27+33:3821:19

Öppen motion 8

4 275 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas IvarssonOK Hammaren32:347:37
2Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF32:35+0:017:37
3Emil ThalinOK Älvsjö-Örby38:57+6:239:06
4Carin RosanderFinspångs SOK39:20+6:469:12
5Martin PerssonÅrsunda IF41:04+8:309:36
6Terje GudbrandsenHamar OK43:41+11:0710:13
7Sven PerssonÅrsunda IF44:51+12:1710:29
8Jeanette VestlingOK Kåre45:31+12:5710:38
9Inge MörkÄlvdalens IF OK50:57+18:2311:55
10Patrik BlombergIK Standard52:34+20:0012:17
11Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby53:10+20:3612:26
11Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK53:10+20:3612:26
13Frida PrästingsDomnarvets GOIF55:17+22:4312:55
14Kathrin FabianOJE Wappler55:26+22:5212:58
15Anne MörkÄlvdalens IF OK56:34+24:0013:13
16Niclas NilssonOK Österåker1:03:52+31:1814:56
17Wolfgang WapplerOJE Wappler1:25:11+52:3719:55

Öppen motion 10

3 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ForsStora Tuna OK25:267:09
2Joel FrancénLinköpings OK30:51+5:258:41
3Laura D'AngeloAttunda OK35:28+10:029:59
4Lars NordgrenEksjö SOK42:46+17:2012:02
5Regina NeukomOL Zimmerberg47:01+21:3513:14
6Daniel JönssonAttunda OK1:10:30+45:0419:51

Öppen motion 1075

3 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ove WallénTäby OK36:4810:21
2Otti BisangOL Zimmerberg43:09+6:2112:09
3Lars AmbrosiussonIFK Mora OK47:02+10:1413:14
4Rune IvarssonOK Hammaren57:21+20:3316:09
5Imgard FabianOJE Wappler1:37:48+1:01:0027:32

Öppen motion 7500

2 975 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anita WehlinSkogspojkarnas OK31:2810:34
2Erik PetersonÄlvdalens IF OK32:27+0:5910:54
3Eva PetersonÄlvdalens IF OK36:53+5:2512:23
4Björn AlmLeksands OK40:36+9:0813:38
5Helén ErikssonOK Tor45:17+13:4915:13
6Ingemar YttergrenSärna SK48:57+17:2916:27
7Katarina HenmyrOK Vilse 8755:45+24:1718:44
8Karin ÖstlinOK Milan56:31+25:0318:59
9Bengt HanssonSäterbygdens OK59:12+27:4419:53
10Annelie PlahnOK Enen1:02:59+31:3121:10
11Mikael WardOK Vivill1:08:43+37:1523:05
12Britt BjörklundBjursås OK1:11:01+39:3323:52
13Christina Pripp IvarssonOK Hammaren1:12:30+41:0224:22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser