Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Grövelsjöorienteringen, etapp 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Grövelsjöorienteringen
Arrangörsorganisationer: Dalarnas OF / Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Datum: fredag 3 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)

D21

8 275 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marte NarumNydalens SK1:04:297:47
2Magdalena OlssonStora Tuna OK1:04:56+0:277:50
3Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:05:10+0:417:52
4Rebecka HeinrupTullinge SK1:05:19+0:507:53
5Katarina SvahnIFK Mora OK1:10:23+5:548:30
6Eva Huber SvenssonIFK Mora OK1:13:05+8:368:49
7Lisa AnderssonÄrla IF1:13:11+8:428:50
8Sanna SkoogKils OK1:16:00+11:319:11
9Karolina BorankovaUSK Praha1:18:07+13:389:26
10Kristin E KarlssonKexholms SK1:18:33+14:049:29
11Elisa HameliusOK Linné1:29:09+24:4010:46
12Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK1:33:55+29:2611:20
13Anina SennO - Motion1:37:28+32:5911:46
14Boel SundbergOK Södertörn1:39:34+35:0512:01
15Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:39:51+35:2212:03
16Linda ByströmOK Kåre1:40:42+36:1312:10
Jenny Bagge AnlindLeksands OKej godkänd
Runa FremstadGöteborg-Majorna OKej godkänd
Amanda HolmgrenVittjärvs IKej godkänd
Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OKej start
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej start
Maria BergkvistIFK Mora OKej start

H21

10 875 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robbin KantarpÄrla IF1:04:205:54
2Erik HerneOK Ravinen1:04:34+0:145:56
3Daniel RoosAttunda OK1:05:44+1:246:02
4Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:08:14+3:546:16
5Ludvig ErikssonKils OK1:08:36+4:166:18
6Erik MartinssonLinköpings OK1:08:54+4:346:20
7Oskar EdvardssonJärfälla OK1:10:15+5:556:27
8Olov EricsonAlfta-Ösa OK1:12:08+7:486:37
9Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:12:30+8:106:40
10Boris NavratilJönköpings OK1:14:58+10:386:53
11Björn LjunggrenOK Hammaren1:16:05+11:456:59
12Raffael Huber SvenssonIFK Mora OK1:17:56+13:367:09
13Fredrik HamreforsVästerås SOK1:19:07+14:477:16
14Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF1:19:15+14:557:17
15Michal BestaJönköpings OK1:21:22+17:027:28
16Henrik JonssonÄrla IF1:22:53+18:337:37
17Erik ErikssonIFK Mora OK1:25:51+21:317:53
18Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK1:26:29+22:097:57
19Daniel ZwikerOLG Galgenen1:30:05+25:458:17
20Amund BeitnesOK771:30:28+26:088:19
21Mathias WilhelmssonOK Kåre1:31:42+27:228:25
22Walter LagerhällRehns BK1:32:41+28:218:31
23Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö1:35:32+31:128:47
24Thomas E ErikssonKexholms SK1:55:33+51:1310:37
25Michal BoranekUSK Praha1:55:42+51:2210:38
26Andreas JonssonOK Orion1:55:50+51:3010:39
Pontus JonssonOK Orionej godkänd
Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Tobias EliassonSundsvalls OKej godkänd
Joakim SvenskStora Tuna OKej godkänd
Anders PrästingsDomnarvets GOIFej godkänd
Fredrik RosénJönköpings OKej start
Max Peter BejmerIFK Göteborg Orienteringej start
Frode KonstIL Tyrvingej start

H18

7 425 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon LeisingerOLG Säuliamt1:09:559:24

D16

4 725 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia EdvardssonJärfälla OK1:16:3016:11
Therese NilssonOK Österåkerej godkänd

H16

6 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto BalckTäby OK59:099:46
2Jan LeisingerOLG Säuliamt1:04:24+5:1510:38
3Alfred ErdeliusIF Rigor1:08:39+9:3011:20
4Jonas LeisingerOLG Säuliamt1:29:55+30:4614:51

D14

3 800 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Julia ForsgrenOK Tyrej start

H14

3 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus NilssonOK Österåker38:1510:03
2Axel BalckTäby OK51:55+13:4013:39
3Silvan ZoellyOLG Stäfa57:40+19:2515:10
4Gustav LöfqvistVästerås SOK1:26:11+47:5622:40
Edvin AlexanderssonIF Rigorej godkänd

D12

2 425 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna SennO - Motion22:469:23
2Alva EliassonSundsvalls OK25:52+3:0610:40
3Verena KöhleO - Motion26:34+3:4810:57

H12

2 425 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicolas MohnOLC Kapreolo20:438:32
2Gustav LjunggrenOK Hammaren25:26+4:4310:29
3Stefan ZoellyOLG Stäfa25:50+5:0710:39
4Alvar AlexanderssonIF Rigor28:24+7:4111:42
5Vaclav PernickaSKOB Zlin30:44+10:0112:40

D10

1 975 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira BuudIFK Mora OK21:2010:48
Selma LöfqvistVästerås SOKej godkänd

H10

1 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jorin MohnOLC Kapreolo14:367:23
2Herman EliassonSundsvalls OK16:20+1:448:16
3Martin PernickaSKOB Zlin18:08+3:329:10
4Lukas KantarpÄrla IF22:58+8:2211:37
5Sixten BuudIFK Mora OK27:51+13:1514:06
Erik BalckTäby OKej start

D35

6 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma KantarpÄrla IF1:00:529:09
2Anna-Karin JonssonOK Orion1:04:20+3:289:40
3Ulrika BornetunSkillingaryds FK1:09:44+8:5210:29
4Karin ElfvingDomnarvets GOIF1:13:41+12:4911:04
5Lisa NäsholmNydalens SK1:14:04+13:1211:08
6Sara HelanderDomnarvets GOIF1:16:08+15:1611:26
7Maria Rosén ThelinJönköpings OK1:28:45+27:5313:20

H35

8 525 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnlindLeksands OK1:04:067:31
2Stefan RingOK Löftan1:16:42+12:368:59
3Roger LarssonSkillingaryds FK1:29:20+25:1410:28

D40

5 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK1:02:2811:47
2Katja KinnunenTäby OK1:57:00+54:3222:04

H40

8 275 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HolmIFK Mora OK57:136:54
2Jonas BuudIFK Mora OK59:01+1:487:07
3Fredrik NormanLjusdals OK1:01:13+4:007:23
4Petr PernickaSKOB Zlin1:29:57+32:4410:52
Mattias BrandtHällefors OKej godkänd
Mattias LöfqvistVästerås SOKej godkänd
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej godkänd

D45

5 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika LundströmSundbybergs IK53:0210:00
2Nina VinnytskaO - Motion57:15+4:1310:48
3Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:18:47+25:4514:51
4Maria EdvardssonJärfälla OK1:30:52+37:5017:08
5Dorothee LeisingerOLG Säuliamt1:32:58+39:5617:32
Anna Isaksson ForsgrenOK Tyrej start

H45

7 425 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter MohnOLC Kapreolo57:577:48
2Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL1:00:41+2:448:10
3Emil ErdeliusIF Rigor1:12:59+15:029:49
4Martin JohanssonHalmstad OK1:16:20+18:2310:16
5Petr BoranekUSK Praha1:23:18+25:2111:13
6Nils EdvardssonJärfälla OK1:25:11+27:1411:28
7Mattias GanslandtIFK Lidingö SOK1:30:38+32:4112:12
8Urs LeisingerOLG Säuliamt1:43:57+46:0014:00
9Johan HanssonOK Löftan1:47:45+49:4814:30
Jonas HolmgrenVästerbergslagens OLej godkänd

D50

4 725 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Camilla WallinStora Tuna OK1:02:1513:10
2Ulrika BacklundDalaportens OL1:07:13+4:5814:13
3Susanne JohanssonFjärås AIK1:18:08+15:5316:32
4Lotta StålVästerbergslagens OL1:41:39+39:2421:30
Karin AckeretOLG Stäfaej godkänd

H50

6 650 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK48:547:21
2Mats WallinStora Tuna OK51:27+2:337:44
3Agnar RenolenWing OK1:04:19+15:259:40
4Peter ZetterströmSöders-Tyresö1:07:26+18:3210:08
5Ulf K. RaskIFK Mora OK1:10:39+21:4510:37
6Urs KöhleO - Motion1:19:55+31:0112:01
7Fredrik UrbergHammarkinds OK1:30:00+41:0613:32
Pär StålVästerbergslagens OLej godkänd
Johan BalckTäby OKej start

D55

4 275 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger BergLinköpings OK41:369:43
2Ylva GrapeDalaportens OL49:01+7:2511:27
3Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK51:46+10:1012:06
4Susanne LüscherStora Tuna OK57:23+15:4713:25
5Gunnel RaskIFK Mora OK58:07+16:3113:35
6Sussie BjörkmanDalaportens OL1:02:10+20:3414:32
7Britt ClaessonIFK Mora OK1:25:02+43:2619:53
8Åsa SundbergOK Södertörn1:55:49+1:14:1327:05
Rose-Marie HameliusSäterbygdens OKej godkänd
Inger ZetterströmSkarpnäcks OLej godkänd

H55

6 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BergLinköpings OK46:077:37
2Anders LundJärfälla OK51:30+5:238:30
3Mikael BacklundDalaportens OL57:15+11:089:27
4Per EngebakkenNord-Østerdal OK59:29+13:229:49
5Jörgen HallénTrollhättans SOK59:32+13:259:50
6Anders AxelssonOK Skogsvargarna1:03:33+17:2610:30
7Peter RutzO - Motion1:05:43+19:3610:51
8Ulf HamreforsVästerås SOK1:05:45+19:3810:52
9Thomas HenmyrOK Vilse 871:08:34+22:2711:20
10Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:11:24+25:1711:48
11Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK1:11:47+25:4011:51
12Torbjörn JohanssonOK Södertörn1:32:25+46:1815:16
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Johan PalmgrenTäby OKej start

D60

4 275 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kane AnderssonIFK Mora OK43:3010:10
2Karin RabeUlriksbergs IK48:13+4:4311:16
3Gunilla LärfarsLeksands OK48:24+4:5411:19
4Jannike WålbergOK Kåre50:11+6:4111:44
5Monika MathiassonElverum OK53:04+9:3412:24
6Catharina KarlssonTrollhättans SOK1:12:28+28:5816:57
7Marianne EricsonAlfta-Ösa OK1:12:42+29:1217:00
8Kerstin SvenssonTrollhättans SOK1:22:13+38:4319:13
Marianne ThorssonIK Trenne Ullaredej godkänd
Marianne AlmLeksands OKej godkänd

H60

5 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik SvenssonIFK Mora OK43:048:07
2Thomas EricsonAlfta-Ösa OK43:05+0:018:07
3Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK45:50+2:468:38
4Håkan LindbergOK Vilse 8749:00+5:569:14
5Andreas HjertsonOK Linné49:11+6:079:16
6Jan-Olof BjörklundBjursås OK49:51+6:479:24
7Mats LundbergDalaportens OL53:16+10:1210:03
8Arne HolmerIFK Mora OK53:22+10:1810:04
9Åke BolanderLeksands OK58:22+15:1811:00
10Anders ErikssonIF Hagen1:03:09+20:0511:54
11Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:03:40+20:3612:00
12Ola WiksellStora Tuna OK1:15:56+32:5214:19
13Roland NorellSöders-Tyresö1:23:18+40:1415:43
Elisabet WiksellStora Tuna OKej godkänd
Thom SandvikAvesta OKej start

D65

3 575 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina HjertsonOK Linné48:5113:39
2Gabriella AxelssonIdefjordens SK55:21+6:3015:28
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF56:43+7:5215:51
4Inger LindholmFjärås AIK1:01:12+12:2117:07
Britt-Marie ByströmAlfta-Ösa OKej godkänd
Evamarie LundahlIF Hagenej start
Agneta AlbertssonÅre OKej start
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H65

4 475 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LärfarsLeksands OK45:0210:03
2Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL51:09+6:0711:25
3Lars ÖstlinOK Milan56:19+11:1712:35
4Inge HultmanKovlands IF56:33+11:3112:38
5Sven LarssonSärna SK59:22+14:2013:15
Bo DavidssonSolna OKej start

H70

3 575 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils-Erik ErikssonSala OK48:2313:32
2Anders JohanssonAvesta OK53:12+4:4914:52
3Per SundbergGävle OK56:13+7:5015:43
4Anders ClaessonIFK Mora OK1:05:12+16:4918:14
5Ove ThorssonIK Trenne Ullared1:12:09+23:4620:10

D75

2 825 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK43:2515:22
2Irma BjärudVästerbergslagens OL1:10:36+27:1124:59
Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

H75

3 225 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik44:5913:56
2Sven-Olov NorlinRimbo SOK48:52+3:5315:09
3Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna49:28+4:2915:20
4Johnny BrandtHällefors OK50:35+5:3615:41
5Kjell BlombergIK Standard50:48+5:4915:45
6Rolf BjärudVästerbergslagens OL51:41+6:4216:01
7Olle AnderssonIFK Mora OK51:57+6:5816:06
8Åke SundbergFagersta OK1:09:37+24:3821:35

Inskolning

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Lisa VestlingOK Kåre1:06:2133:10
Hilma KaboIFK Mora OK40:2520:12
Noel MohnOLC Kapreolo22:4311:21

U1

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas Bagge AnlindLeksands OK22:2311:11
2Astrid SillénOK Linné22:54+0:3111:27
3Olle ErikssonIFK Mora OK24:04+1:4112:02
4Kent ErikssonBrattås CK25:34+3:1112:47
5Wilma HermanssonIFK Mora OK26:10+3:4713:05
6Leonid RyapolovIFK Mora OK28:12+5:4914:06
Emil ForsgrenOK Tyrej start

U2

1 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin ErikssonIFK Mora OK16:208:16
2Ludvig LjunggrenOK Hammaren18:49+2:299:31
3Kalle VestlingOK Kåre19:23+3:039:48
4Nils ErikssonBrattås CK25:04+8:4412:41
5Assar Rosén ThelinJönköpings OK31:47+15:2716:05

Öppen motion 1

1 975 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lenka PernickovaSKOB Zlin31:4316:03
2Maria BlixtKlubblös31:52+0:0916:08

Öppen motion 3

2 425 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola GranathKlubblös35:0614:28
2Lovisa BirathStenungsunds OK35:51+0:4514:47
3Peter AlexanderssonIF Rigor37:21+2:1515:24
4Daniel FogelmarkKlubblös37:25+2:1915:25
5Cecilia Leffler-47:57+12:5119:46
6Birgitta NorlinRimbo SOK52:42+17:3621:43
7Zandra BuudIFK Mora OK1:03:29+28:2326:10
8Monika WilhelmssonKorsnäs IF OK1:10:53+35:4729:13

Öppen motion 4

4 225 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders Blixt-1:09:2616:26

Öppen motion 5

3 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas LefflerJärfälla OK49:2012:58
2Linnea Sundberg-49:55+0:3513:08
3Kaspar ZoellyOLG Stäfa1:11:30+22:1018:48
4Erica LöfqvistVästerås SOK1:12:19+22:5919:01
5Märta WidenbrantEnebybergs IF1:15:42+26:2219:55
6Henrik Edholm-1:38:53+49:3326:01
7Sölve WidenbrantEnebybergs IF1:48:25+59:0528:31
8Gunilla HamreforsVästerås SOK2:05:21+1:16:0132:59
Lilith WesterströmLjusdals OKej godkänd

Öppen motion 6

4 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Igor EngströmKlubblös58:1112:55
2Maria PeterssonHalmstad OK1:07:20+9:0914:57

Öppen motion 7

3 225 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas OlssonÄlvdalens IF OK36:0611:11
2Marianne MohnOLC Kapreolo36:52+0:4611:25
3Erika BlixtOK Hammaren42:08+6:0213:03
4Emma BlixtOK Hammaren44:12+8:0613:42
5Lena HermanssonIFK Mora OK45:02+8:5613:57
6Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK46:38+10:3214:27
7Niklas BlixtJärbo OK47:53+11:4714:50
8Agneta NilssonKlubblös1:07:01+30:5520:46
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Adrian ZoellyOLG Stäfaej godkänd

Öppen motion 8

4 725 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas LöfgrenStora Tuna OK37:337:56
2Joel FrancénLinköpings OK39:05+1:328:16
3Terje GudbrandsenHamar OK48:57+11:2410:21
4Patrik BlombergIK Standard55:22+17:4911:43
5Bengt HameliusSäterbygdens OK56:31+18:5811:57
6Mia DammvikStora Tuna OK57:54+20:2112:15
7Matilda DammvikStora Tuna OK57:55+20:2212:15
8Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK1:13:08+35:3515:28
9Frida PrästingsDomnarvets GOIF1:13:12+35:3915:29
Pernilla AlexanderssonIF Rigorej godkänd

Öppen motion 9

7 425 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per VestlingOK Kåre1:09:399:22
2Maria Ehlin KollSkarpnäcks OL1:18:49+9:1010:36
3Jonatan LarssonUddevalla OK1:21:15+11:3610:56

Öppen motion 10

6 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ThalinOK Älvsjö-Örby57:039:25
2Carin RosanderFinspångs SOK58:15+1:129:37
3Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby1:07:37+10:3411:10
4Otti BisangOL Zimmerberg1:10:43+13:4011:41
5Regina NeukomOL Zimmerberg1:15:29+18:2612:28
6Julia BirathStenungsunds OK1:26:54+29:5114:21

Öppen motion 1075

6 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ove WallénTäby OK57:429:32

Öppen motion 7500

3 225 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik PetersonÄlvdalens IF OK36:5811:27
2Emma ZetterströmSkarpnäcks OL38:12+1:1411:50
3Eva PetersonÄlvdalens IF OK38:43+1:4512:00
4Björn AlmLeksands OK42:01+5:0313:01
5Helén ErikssonOK Tor47:17+10:1914:39
6Anders BerglundOK Skogshjortarna49:05+12:0715:13
7Katarina HenmyrOK Vilse 8751:40+14:4216:01
8Anna-Lena LundellGävle OK1:00:00+23:0218:36
9Britt BjörklundBjursås OK1:06:19+29:2120:33
10Ingemar YttergrenSärna SK1:08:02+31:0421:05

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser