Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Grövelsjöorienteringen, etapp 3, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Grövelsjöorienteringen
Arrangörsorganisationer: Dalarnas OF / Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Datum: fredag 3 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)

D21

4 125 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marte NarumNydalens SK30:377:25
2Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK35:17+4:408:33
3Katarina SvahnIFK Mora OK36:48+6:118:55
4Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK38:04+7:279:13
5Sanna SkoogKils OK38:41+8:049:22
6Runa FremstadGöteborg-Majorna OK39:11+8:349:29
7Lisa AnderssonÄrla IF40:09+9:329:44
8Eva Huber SvenssonIFK Mora OK41:21+10:4410:01
9Linda ByströmOK Kåre42:43+12:0610:21
10Amanda HolmgrenVittjärvs IK44:50+14:1310:52
11Elisa HameliusOK Linné45:16+14:3910:58
12Rebecka HeinrupTullinge SK45:55+15:1811:07
13Jenny Bagge AnlindLeksands OK46:09+15:3211:11
14Cornelia IvarssonOK Hammaren46:49+16:1211:20
15Kristin E KarlssonKexholms SK49:33+18:5612:00
16Karolina BorankovaUSK Praha50:18+19:4112:11
17Maria BergkvistIFK Mora OK50:36+19:5912:16
18Siana SennEspoon Suunta50:37+20:0012:16
19Anina SennO - Motion51:13+20:3612:24
19Emma BlixtOK Hammaren51:13+20:3612:24
21Boel SundbergOK Södertörn53:19+22:4212:55
22Julia Modig TjärnströmLinköpings OK54:00+23:2313:05
23Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK59:02+28:2514:18
24Matilda JonssonIFK Mora OK1:09:58+39:2116:57
Magdalena OlssonStora Tuna OKej godkänd

H21

5 250 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim SvenskStora Tuna OK33:386:24
2Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF34:48+1:106:37
3Max Peter BejmerIFK Göteborg Orientering34:49+1:116:37
4Erik HerneOK Ravinen35:38+2:006:47
5Ludvig ErikssonKils OK35:45+2:076:48
6Daniel RoosAttunda OK35:54+2:166:50
7Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna37:37+3:597:09
8Robbin KantarpÄrla IF37:39+4:017:10
9Björn LjunggrenOK Hammaren39:38+6:007:32
10Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF40:03+6:257:37
11Henrik JonssonÄrla IF42:28+8:508:05
12Boris NavratilJönköpings OK42:29+8:518:05
13Oskar EdvardssonJärfälla OK42:45+9:078:08
14Olov EricsonAlfta-Ösa OK42:56+9:188:10
15Michal BestaJönköpings OK43:16+9:388:14
16Tobias EliassonSundsvalls OK43:37+9:598:18
17Raffael Huber SvenssonIFK Mora OK44:10+10:328:24
18Fredrik HamreforsVästerås SOK44:15+10:378:25
19Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK44:48+11:108:32
20Andreas JonssonOK Orion45:17+11:398:37
21Erik MartinssonLinköpings OK46:08+12:308:47
22Daniel ZwikerOLG Galgenen46:28+12:508:51
23Mathias WilhelmssonOK Kåre46:54+13:168:56
24Stefan RingOK Löftan47:05+13:278:58
25Michal BoranekUSK Praha48:08+14:309:10
26Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö48:16+14:389:11
27Amund BeitnesOK7748:38+15:009:15
28Erik ErikssonIFK Mora OK50:21+16:439:35
29Pontus JonssonOK Orion51:18+17:409:46
30Johan HameliusOK Linné53:14+19:3610:08
31Thomas E ErikssonKexholms SK55:12+21:3410:30
32Walter LagerhällRehns BK56:53+23:1510:50
33Anders PrästingsDomnarvets GOIF59:38+26:0011:21
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Simon DahlbergOK Nolaskogsarnaej start
Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Fredrik RosénJönköpings OKej start
Frode KonstIL Tyrvingej start

H18

3 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LeisingerOLG Säuliamt35:209:10

D16

3 475 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese NilssonOK Österåker45:2213:03
2Sofia EdvardssonJärfälla OK55:35+10:1315:59

H16

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LeisingerOLG Säuliamt43:5311:32
2Otto BalckTäby OK45:10+1:1711:53
3Jonas LeisingerOLG Säuliamt48:17+4:2412:42
4Alfred ErdeliusIF Rigor49:39+5:4613:03

H14

2 675 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus NilssonOK Österåker25:339:33
2Axel BalckTäby OK34:01+8:2812:42
3Silvan ZoellyOLG Stäfa37:33+12:0014:02

D12

2 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna SennO - Motion18:388:40
2Verena KöhleO - Motion21:58+3:2010:13
3Alva EliassonSundsvalls OK22:25+3:4710:25

H12

2 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nicolas MohnOLC Kapreolo15:407:17
2Stefan ZoellyOLG Stäfa22:52+7:1210:38
3Vaclav PernickaSKOB Zlin27:07+11:2712:36
4Gustav LjunggrenOK Hammaren37:53+22:1317:37

D10

1 975 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira BuudIFK Mora OK27:0213:41

H10

1 975 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman EliassonSundsvalls OK17:288:50
2Martin PernickaSKOB Zlin21:28+4:0010:52
3Jorin MohnOLC Kapreolo21:45+4:1711:00
4Lukas KantarpÄrla IF22:07+4:3911:11
5Erik BalckTäby OK28:30+11:0214:25
6Sixten BuudIFK Mora OK39:04+21:3619:46

D35

3 525 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma KantarpÄrla IF36:0510:14
2Sara HelanderDomnarvets GOIF41:22+5:1711:44
3Josefin NorellSöders-Tyresö41:48+5:4311:51
4Karin ElfvingDomnarvets GOIF44:14+8:0912:32
5Anna-Karin JonssonOK Orion47:19+11:1413:25
6Ulrika BornetunSkillingaryds FK49:15+13:1013:58
7Maria Rosén ThelinJönköpings OK58:10+22:0516:30
Lisa NäsholmNydalens SKej start

H35

5 250 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan LarssonUddevalla OK1:00:2111:29
2Roger LarssonSkillingaryds FK1:00:44+0:2311:34
Göran AnlindLeksands OKej godkänd

D40

3 475 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK39:4911:27
2Sara TimnerSundsvalls OK41:38+1:4911:58
3Katja KinnunenTäby OK1:06:38+26:4919:10

H40

4 425 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per HolmIFK Mora OK34:497:52
2Fredrik NormanLjusdals OK39:31+4:428:55
3Kalle BjörkmanIFK Mora OK43:09+8:209:45
4Jonas BuudIFK Mora OK44:08+9:199:58
5Johan PerssonUlricehamns OK47:04+12:1510:38
6Mattias BrandtHällefors OK50:53+16:0411:29
7Petr PernickaSKOB Zlin58:59+24:1013:19

D45

3 325 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina VinnytskaO - Motion40:0812:04
2Dorothee LeisingerOLG Säuliamt46:52+6:4414:05
3Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL52:28+12:2015:46
4Annika LundströmSundbybergs IK53:53+13:4516:12
5Maria EdvardssonJärfälla OK1:00:54+20:4618:18
6Maria PeterssonHalmstad OK1:03:53+23:4519:12
7Marie ÅsbergOK Hedströmmen1:19:40+39:3223:57
Marianne SennO - Motionej godkänd

H45

4 425 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL40:069:03
2Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL44:38+4:3210:05
3Emil ErdeliusIF Rigor47:21+7:1510:42
4Petr BoranekUSK Praha49:00+8:5411:04
5Peter MohnOLC Kapreolo49:34+9:2811:12
6Martin JohanssonHalmstad OK51:59+11:5311:44
7Mattias GanslandtIFK Lidingö SOK59:03+18:5713:20
8Nils EdvardssonJärfälla OK1:02:38+22:3214:09
9Johan HanssonOK Löftan1:17:13+37:0717:27
Urs LeisingerOLG Säuliamtej godkänd

D50

3 325 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla WallinStora Tuna OK48:2214:32
2Ulrika BacklundDalaportens OL52:07+3:4515:40
3Susanne JohanssonFjärås AIK58:10+9:4817:29
4Lotta StålVästerbergslagens OL1:19:52+31:3024:01 Ladda ner rutt i gpx-format
5Karin AckeretOLG Stäfa1:24:53+36:3125:31

H50

3 850 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL33:128:37
2Mats WallinStora Tuna OK34:08+0:568:51
3Agnar RenolenWing OK39:19+6:0710:12
4Ola JernströmAvesta OK40:10+6:5810:25
5Peter ZetterströmSöders-Tyresö43:07+9:5511:11
6Ulf K. RaskIFK Mora OK44:30+11:1811:33
7Urs KöhleO - Motion1:01:53+28:4116:04
8Fredrik UrbergHammarkinds OK1:05:02+31:5016:53
Johan BalckTäby OKej godkänd

D55

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK33:5710:17
2Ylva GrapeDalaportens OL47:59+14:0214:32
3Gunnel RaskIFK Mora OK53:12+19:1516:07
4Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK53:36+19:3916:14
5Sussie BjörkmanDalaportens OL55:51+21:5416:55
6Britt ClaessonIFK Mora OK1:07:34+33:3720:28
Susanne LüscherStora Tuna OKej godkänd
Åsa SundbergOK Södertörnej godkänd
Rose-Marie HameliusSäterbygdens OKej godkänd
Inger ZetterströmSkarpnäcks OLej start

H55

3 850 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK35:089:07
2Roger ÅsbergOK Hedströmmen42:44+7:3611:05
3Anders LundJärfälla OK44:33+9:2511:34
4Jörgen HallénTrollhättans SOK47:21+12:1312:17
5Mikael BacklundDalaportens OL48:08+13:0012:30
6Thomas HenmyrOK Vilse 8748:48+13:4012:40
7Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK48:59+13:5112:43
8Ulf HamreforsVästerås SOK49:00+13:5212:43
9Erik WadmanIFK Mora OK49:32+14:2412:51
10Torbjörn JohanssonOK Södertörn51:38+16:3013:24
11Peter RutzO - Motion58:09+23:0115:06
Anders AxelssonOK Skogsvargarnaej start
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej start
Johan PalmgrenTäby OKej start

D60

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kane AnderssonIFK Mora OK37:0911:59
2Jannike WålbergOK Kåre39:48+2:3912:50
3Gunilla LärfarsLeksands OK48:10+11:0115:32
4Karin RabeUlriksbergs IK49:44+12:3516:02
5Monika MathiassonElverum OK51:19+14:1016:33
6Catharina KarlssonTrollhättans SOK53:26+16:1717:14
7Marianne EricsonAlfta-Ösa OK53:45+16:3617:20
8Kerstin SvenssonTrollhättans SOK1:00:20+23:1119:27
9Marianne AlmLeksands OK1:09:45+32:3622:30
10Marianne ThorssonIK Trenne Ullared1:15:36+38:2724:23

H60

3 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK32:518:38
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK35:13+2:229:16
3Jan-Olof BjörklundBjursås OK35:14+2:239:16
4Andreas HjertsonOK Linné36:08+3:179:30
5Mats LundbergDalaportens OL39:06+6:1510:17
6Erik SvenssonIFK Mora OK39:12+6:2110:18
7Håkan LindbergOK Vilse 8741:16+8:2510:51
8Arne HolmerIFK Mora OK41:34+8:4310:56
9Åke BolanderLeksands OK46:44+13:5312:17
10Svante LindgrenKorsnäs IF OK49:06+16:1512:55
11Roland NorellSöders-Tyresö51:03+18:1213:26
12Anders ErikssonIF Hagen58:00+25:0915:15
13Elisabet WiksellStora Tuna OK1:19:17+46:2620:51
Ola WiksellStora Tuna OKej godkänd
Thom SandvikAvesta OKej start

D65

2 775 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriella AxelssonIdefjordens SK40:1114:28
2Christina HjertsonOK Linné41:44+1:3315:02
3Inger LindholmFjärås AIK44:45+4:3416:07
4Britt-Marie ByströmAlfta-Ösa OK1:05:06+24:5523:27
5Evamarie LundahlIF Hagen1:06:23+26:1223:55
6Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:13:02+32:5126:19
Agneta AlbertssonÅre OKej start
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H65

3 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LärfarsLeksands OK37:2611:20
2Sven LarssonSärna SK45:07+7:4113:40
3Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL47:05+9:3914:16
4Inge HultmanKovlands IF52:02+14:3615:46
5Lars ÖstlinOK Milan58:52+21:2617:50

H70

2 725 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JohanssonAvesta OK35:1712:56
2Nils-Erik ErikssonSala OK36:08+0:5113:15
3Ove ThorssonIK Trenne Ullared36:28+1:1113:22
4Per SundbergGävle OK45:13+9:5616:35
5Anders ClaessonIFK Mora OK50:53+15:3618:40
Hans JohanssonIFK Mora OKej start

D75

2 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK40:4817:00
2Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:01:37+20:4925:40
3Irma BjärudVästerbergslagens OL1:12:46+31:5830:19

H75

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik32:2213:29
2Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna34:58+2:3614:34
3Rolf BjärudVästerbergslagens OL37:12+4:5015:30
4Sven-Olov NorlinRimbo SOK38:54+6:3216:12
5Kjell BlombergIK Standard39:03+6:4116:16
6Johnny BrandtHällefors OK40:30+8:0816:52
7Olle AnderssonIFK Mora OK42:06+9:4417:32
Åke SundbergFagersta OKej godkänd

Inskolning

1 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lisa VestlingOK Kåre37:3620:19
Hilma KaboIFK Mora OK34:5518:52
Eskil LöfåsDomnarvets GOIF39:0621:08
Tuva SandhOK Roxen27:0114:36
Ella SandhOK Roxen37:0620:03
Noel MohnOLC Kapreolo20:2911:04

U1

1 850 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid SillénOK Linné15:518:34
2Lucas Bagge AnlindLeksands OK16:26+0:358:52
3Olle ErikssonIFK Mora OK17:08+1:179:15
4Leonid RyapolovIFK Mora OK17:49+1:589:37
5Knut ErikssonBrattås CK20:58+5:0711:20

U2

1 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren18:409:27
2Edvin ErikssonIFK Mora OK20:04+1:2410:09
3Kalle VestlingOK Kåre24:06+5:2612:12
4Nils ErikssonBrattås CK24:09+5:2912:13
5Assar Rosén ThelinJönköpings OK31:53+13:1316:08

U3

2 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren39:4118:27
2Alicia IvarssonOK Hammaren39:45+0:0418:29

Öppen motion 1

1 975 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lenka PernickovaSKOB Zlin30:4115:32

Öppen motion 3

2 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola GranathKlubblös28:2413:12
2Daniel FogelmarkKlubblös28:35+0:1113:17
3Sofie LindellGustavsbergs OK31:01+2:3714:25
4Louise LindellGustavsbergs OK39:58+11:3418:35
5Zandra BuudIFK Mora OK40:49+12:2518:59
6Cecilia Leffler-43:24+15:0020:11

Öppen motion 5

2 675 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik Edholm-31:0411:36
2Tomas LefflerJärfälla OK34:59+3:5513:04
3Kaspar ZoellyOLG Stäfa54:20+23:1620:18
4Lilith WesterströmLjusdals OK55:10+24:0620:37
5Märta WidenbrantEnebybergs IF55:41+24:3720:48
6Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK1:02:50+31:4623:29
7Sölve WidenbrantEnebybergs IF1:20:29+49:2530:05

Öppen motion 7

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian ZoellyOLG Stäfa47:2815:18
2Igor EngströmKlubblös48:30+1:0215:38
3Agneta Nilsson-49:21+1:5315:55
4Marianne MohnOLC Kapreolo52:57+5:2917:04
5Petronella IvarssonOK Hammaren54:56+7:2817:43
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Annelie PlahnOK Enenej godkänd

Öppen motion 8

4 425 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per VestlingOK Kåre40:399:11
2Jonas IvarssonOK Hammaren42:05+1:269:30
3Jeanette VestlingOK Kåre55:47+15:0812:36
Thomas IvarssonOK Hammarenej godkänd
Frida PrästingsDomnarvets GOIFej start

Öppen motion 10

3 475 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Regina NeukomOL Zimmerberg47:4913:45
2Emma ZetterströmSkarpnäcks OL48:57+1:0814:05
3Sigrid LarssonSärna SK51:58+4:0914:57
4Otti BisangOL Zimmerberg53:02+5:1315:15
Fabian WolfgangOJE Wapplerej godkänd

Öppen motion 1075

3 475 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan LindellGustavsbergs OK45:1413:01
2Rune IvarssonOK Hammaren1:10:12+24:5820:12

Öppen motion 7500

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik PetersonÄlvdalens IF OK43:0013:52
2Eva PetersonÄlvdalens IF OK44:32+1:3214:21
3Björn AlmLeksands OK45:44+2:4414:45
4Ingemar YttergrenSärna SK53:41+10:4117:19
5Katarina HenmyrOK Vilse 8757:02+14:0218:23
6Kathrin FabianOJE Wappler1:04:50+21:5020:54
7Britt BjörklundBjursås OK1:16:15+33:1524:35
8Anna LindellGustavsbergs OK1:17:58+34:5825:09
9- FabianOJE Wappler1:29:12+46:1228:46
Helén ErikssonOK Torej godkänd
Christina Pripp IvarssonOK Hammarenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser