Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommar-OL 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommar-OL 3
Arrangörsorganisation: OK Klemmingen
Datum: tisdag 10 juli 2018

Damer 1 Svart

1 970 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats GustafssonNyköpings OK47:2124:02
1Evelina PeterssonNyköpings OK34:3917:35
2Rainer WichmannOLV Weimar51:25+4:0426:05
2Gunilla SahlOK Klemmingen46:38+11:5923:40
3Anders RunanderTrosabygdens OK1:02:55+15:3431:56
3Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OF3:55:07+3:20:281:59:20
4Örjan SahlOK Klemmingen1:03:16+15:5532:06
5Per SkyllbergOK Klemmingen1:04:55+17:3432:57
6Per LarssonOK Klemmingen4:16:13+3:28:522:10:03

Herrar 1 Svart

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders PeterssonNyköpings OK18:359:25
2Mika TonderSK Vuoksi27:27+8:5213:56

Damer 2 Blå

2 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena BachmanTäby OK43:0721:08
2Louise-Marie NilssonOK Klemmingen45:10+2:0322:08
3Eva KindlundhTrosabygdens OK47:24+4:1723:14
4Margareta ErikssonOK Klemmingen48:27+5:2023:45
Birgitta WallinTrosabygdens OKej godkänd
Miriam GustafssonTrosabygdens OKej godkänd

Herrar 2 Blå

2 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert HögforsTrosabygdens OK42:4920:59
2Kjell NilssonOK Klemmingen45:39+2:5022:22
3Rolf LindblomOK Klemmingen1:11:26+28:3735:00
Folke Hermansson SnickarsTrosabygdens OKej godkänd
Bente WendlerKlubblösej godkänd

Damer 3 Röd

3 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika DavidssonOK Klemmingen54:1517:23
2Britta EklundTrosabygdens OK1:00:19+6:0419:19
3Ann JärplingOK Klemmingen1:20:33+26:1825:49
4Charlotte JohnsonOK Klemmingen1:27:54+33:3928:10
katja gustafssonNyköpings OKej godkänd

Herrar 3 Röd

3 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF46:2614:52
2Göran DavidssonOK Klemmingen53:22+6:5617:06
3Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF54:23+7:5717:25
4Göran EklundTrosabygdens OK54:29+8:0317:27
5Bendy WallinTrosabygdens OK58:03+11:3718:36
6Göran SvärdOK Klemmingen1:06:59+20:3321:28
Erik JohnsonOK Klemmingenej godkänd
Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OKej godkänd

Damer 4 Gul

4 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF1:31:2722:08

Damer 5

6 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin PramlidOK Klemmingen1:17:3312:31
2Julia DavidssonÄrla IF1:17:34+0:0112:31

Herrar 5

6 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF52:598:33
2Carl PramlidOK Klemmingen58:46+5:479:29
3Johan HagströmerOK Hällen1:00:00+7:019:41
4Gunnar KindlundhTrosabygdens OK1:09:35+16:3611:14
5Jonas PålssonFMTM1:38:16+45:1715:52
Mattias BårströmOK Klemmingenej godkänd
Bart Van WijngaardenOK Klemmingenutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser