Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien
Arrangörsorganisation: Tumba-Mälarhöjden OK
Datum: tisdag 31 juli 2018

A

8 300 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HectorSnättringe SK56:086:45
2Anders EnglidTumba-Mälarhöjden OK1:10:03+13:558:26
3Johan BernhardCentrum OK1:13:39+17:318:52
4Josh BeechEspoon Suunta1:13:48+17:408:53
5Vojta NetukaSnättringe SK1:16:33+20:259:13
6David HectorSnättringe SK1:18:25+22:179:26
7Linus RisplingCentrum OK1:23:36+27:2810:04
8Johan ForsstedtSöders-Tyresö1:23:40+27:3210:04
9Anton GumaeliusWaxholms OK1:24:35+28:2710:11
10Johan LindqvistTäby OK1:26:01+29:5310:21
11Louise MarkstedtOK Södertörn1:27:45+31:3710:34
12Jesper LagerbergOK Södertörn1:28:23+32:1510:38
13Mats HainkeSnättringe SK1:29:41+33:3310:48
14Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:32:03+35:5511:05
15Mattias ÅgrenCentrum OK1:33:06+36:5811:13
16Hanna KorhonenOK Ravinen1:40:06+43:5812:03
17Stefan NorinSöders-Tyresö1:40:27+44:1912:06
18Jörgen HectorSnättringe SK1:42:28+46:2012:20
19Albin HainkeSnättringe SK1:42:44+46:3612:22
20Olle KallurOK Ravinen1:43:53+47:4512:30
Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Markus MartinelleSöders-Tyresöej godkänd

B

5 400 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irina NybergAlfta-Ösa OK45:358:26
2Niklas WraneSöders-Tyresö46:18+0:438:34
2Erik BoströmEnebybergs IF46:18+0:438:34
4Tobias GeliusSnättringe SK50:33+4:589:21
5Tomas LiljaSöders-Tyresö50:58+5:239:26
6Kristoffer EdshageCentrum OK52:46+7:119:46
7Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK54:03+8:2810:00
8Oskar HermanssonCentrum OK54:45+9:1010:08
9Martin KarlssonCentrum OK54:54+9:1910:10
10Hans SundqvistTullinge SK55:04+9:2910:11
11Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF55:42+10:0710:18
12Elisabeth LarssonOK Södertörn57:54+12:1910:43
13Lars GerhardssonAttunda OK57:59+12:2410:44
14Olle HjerneTumba-Mälarhöjden OK58:10+12:3510:46
15Mattias HovmöllerSöders-Tyresö58:30+12:5510:50
16Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK59:31+13:5611:01
17Moa KjellstrandCentrum OK59:50+14:1511:04
18Henrik ErlandssonOK Södertörn1:00:08+14:3311:08
19Ella SjöbergTullinge SK1:01:19+15:4411:21
20Torbjörn ThorsénSkogsluffarnas OK1:04:21+18:4611:55
21Mats LarssonIFK Enskede1:05:54+20:1912:12
22Tina JunegardTullinge SK1:06:12+20:3712:15
23Adam RegerOK Linné1:07:01+21:2612:24
24Erik ForsbergKlubblös1:07:42+22:0712:32
25Börje PerssonOK Ravinen1:07:52+22:1712:34
26Magnus GrafströmCentrum OK1:07:57+22:2212:34
27Daniel RejmentOK Linné1:08:09+22:3412:37
28Jonas PålssonFMTM1:08:27+22:5212:40
29Jessica SjöbergTullinge SK1:08:35+23:0012:42
30Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK1:10:02+24:2712:58
31Hanna LagerbergOK Södertörn1:10:07+24:3212:59
32Bengt NilssonSolna OK1:10:44+25:0913:05
33Magnus DalenstamSnättringe SK1:11:43+26:0813:16
34Björn LinderGustavsbergs OK1:11:49+26:1413:17
35Eric HuijsersHammarby IF OF1:11:54+26:1913:18
36Peter BergmanTullinge SK1:13:01+27:2613:31
37Harald BauerIFK Lidingö SOK1:15:49+30:1414:02
38Daniel MilletKlubblös1:20:09+34:3414:50
39Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK1:20:23+34:4814:53
40Tomas MovinSnättringe SK1:22:18+36:4315:14
41Gustaf EricsonJärla Orientering1:23:42+38:0715:30
42Magnus EricsonJärla Orientering1:25:01+39:2615:44
43Staffan ZillingOK Södertörn1:25:30+39:5515:50
44Ester AnderssonOK Södertörn1:30:50+45:1516:49
45Milosz SwiergielKlubblös1:32:54+47:1917:12
46Erik DyreliusSnättringe SK1:37:33+51:5818:03
47Gustav DelénCentrum OK1:40:42+55:0718:38
48Per LinderRåsunda IS1:42:14+56:3918:55
49Anders WinaldHellas Orientering1:51:29+1:05:5420:38
Nicklas DoyleSkarpnäcks OLej godkänd
William MöllerSkarpnäcks OLej godkänd
Per FranzénOK Södertörnej godkänd
Ingemar GardSöders-Tyresöej godkänd
Isak GeliusSnättringe SKej godkänd
Krister GumaeliusWaxholms OKej godkänd
Lars-Gunnar LarssonOK Södertörnej godkänd
Therese HolmströmOK Ravinenej godkänd
Johnny JunegardTullinge SKej godkänd

C

3 290 m, 87 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK26:318:03
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK31:36+5:059:36
3Björn RegerSöders-Tyresö32:54+6:2310:00
4Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF33:03+6:3210:02
5Per WallOK Södertörn33:45+7:1410:15
6Mikael MoserKlubblös34:49+8:1810:34
7Johan AnemyrNässjö OK35:12+8:4110:41
8Karl-Erik JohanssonOK Södertörn35:22+8:5110:44
9Dan KlangHaninge SOK35:33+9:0210:48
10Ann FranzénOK Södertörn37:08+10:3711:17
10Mikael SundqvistTullinge SK37:08+10:3711:17
12Bror FureskogAlfta-Ösa OK38:29+11:5811:41
13Ileana von MelenIFK Enskede38:50+12:1911:48
14Hans-Erik PerssonSundbybergs IK39:01+12:3011:51
15Anna-Karin SundqvistTullinge SK39:11+12:4011:54
16Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby40:07+13:3612:11
17Lena GumaeliusWaxholms OK40:58+14:2712:27
18Katarina RingelsOK Klemmingen41:19+14:4812:33
19Magnus HaraldssonGustavsbergs OK41:39+15:0812:39
20Lena SundqvistTullinge SK43:00+16:2913:04
21Anders JohnsonJärfälla OK43:09+16:3813:06
22Sören AnderssonOK Lochness43:10+16:3913:07
23Anette ÖnerudOK Ravinen43:12+16:4113:07
24Niklas ErlandssonOK Södertörn43:52+17:2113:20
25Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF44:48+18:1713:37
26Maria BrattTullinge SK45:08+18:3713:43
27Börje LenasSkogsluffarnas OK45:15+18:4413:45
28Daniel HelanderTullinge SK45:52+19:2113:56
29Leif CarlssonSkarpnäcks OL46:03+19:3213:59
30Henrik NordSnättringe SK46:24+19:5314:06
31Kjell HolmbergOK Södertörn46:34+20:0314:09
32Kristina KlangHaninge SOK47:05+20:3414:18
33Jonas EsbjörnssonFrösö IF47:26+20:5514:25
34Anna TedhamreSnättringe SK47:46+21:1514:31
35Tomas BjörelindJärla Orientering48:13+21:4214:39
36Carl-Johan RoubertFK Finn48:15+21:4414:39
37David Lidström-HulténFrösö IF48:41+22:1014:47
38Claes AnderssonSnättringe SK48:46+22:1514:49
39Håkan SjökvistSöders-Tyresö49:26+22:5515:01
40Åke WansölinSöders-Tyresö49:53+23:2215:09
41Lena ErlandssonOK Södertörn50:00+23:2915:11
42Jennie BlomqvistCentrum OK50:22+23:5115:18
43Sara NylénBromma-Vällingby SOK50:35+24:0415:22
44Emil HelanderTullinge SK50:59+24:2815:29
45Ingemar TedhamreSnättringe SK51:24+24:5315:37
46Åsa NylénBromma-Vällingby SOK51:57+25:2615:47
47Matts BjörkeSöders-Tyresö52:06+25:3515:50
48Torbjörn HellquistTullinge SK52:16+25:4515:53
49Bo RomsonHellas Orientering52:52+26:2116:04
50Rune RådeströmSnättringe SK53:10+26:3916:09
51Tommy AnderssonSöders-Tyresö53:15+26:4416:11
52Gösta GutelandSnättringe SK53:21+26:5016:12
53Albert NordSnättringe SK54:09+27:3816:27
54Helena KorhonenHaninge SOK54:57+28:2616:42
55Kristina AnderssonOK Södertörn55:34+29:0316:53
56Ronny HedlundOK Södertörn57:28+30:5717:28
57Kerstin JensenKlubblös58:56+32:2517:54
58Andreas BorängSnättringe SK59:05+32:3417:57
59Margareta HaraldssonGustavsbergs OK59:06+32:3517:57
60Marika KujalaKlubblös59:08+32:3717:58
61Stina BorängSnättringe SK59:33+33:0218:06
62Matz LarssonGustavsbergs OK59:58+33:2718:13
63Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:00:32+34:0118:23
64Eva NordSnättringe SK1:00:33+34:0218:24
65Rolf E. NilssonTullinge SK1:01:06+34:3518:34
66Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF1:01:47+35:1618:46
67Christer HedinIFK Enskede1:01:53+35:2218:48
68Martin ErikssonOK Södertörn1:01:58+35:2718:50
69Staffan ElmhagenSöders-Tyresö1:03:04+36:3319:10
70Jan LarssonTullinge SK1:03:20+36:4919:15
71Håkan FalkOK Ravinen1:03:53+37:2219:25
72Evy NordSödertälje IF1:06:35+40:0420:14
73Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK1:07:34+41:0320:32
74Roland LöwgrenSpårvägens OK1:07:52+41:2120:37
75Börje PahlénSöders-Tyresö1:08:27+41:5620:48
76Lars NordSödertälje IF1:11:43+45:1221:47
77Elisabeth HectorSnättringe SK1:13:26+46:5522:19
78Linnea CarlssonSkarpnäcks OL1:13:46+47:1522:25
79Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:14:22+47:5122:36
80Jonas BerglundBromma-Vällingby SOK1:15:44+49:1323:01
81Christina NordströmBodens BK1:15:46+49:1523:01
82Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby1:19:06+52:3524:02
83Britt ErikssonHammarby IF OF1:19:12+52:4124:04
Leif HermundstadSnättringe SKej godkänd
Lars DyrhageJärfälla OKej godkänd
Niclas LidströmFrösö IFej godkänd
Lotta ValentinGustavsbergs OKej godkänd

D

2 740 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik NorinSöders-Tyresö26:599:50
2Freja HjerneTumba-Mälarhöjden OK39:24+12:2514:22
3Filippa HjerneTumba-Mälarhöjden OK39:26+12:2714:23
4Alicia BjörnbergSöders-Tyresö41:31+14:3215:09
5Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK42:39+15:4015:33
6Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF43:40+16:4115:56
7Jan RönnbergOK Älvsjö-Örby44:23+17:2416:11
8Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK44:53+17:5416:22
9Mattias SöderströmKlubblös47:30+20:3117:20
10Margareta WadinOK Älvsjö-Örby51:46+24:4718:53
11Andreas MöllerKlubblös52:30+25:3119:09
12Rune CarlssonSundbybergs IK53:07+26:0819:23
13Johanna JoberKlubblös54:58+27:5920:03
14Ingrid GraneliHaninge SOK56:17+29:1820:32
15Linda BergmanTullinge SK58:02+31:0321:10
16Louise Eggöy MarkhesterSnättringe SK58:23+31:2421:18
17Leif ThorssonOK Grip1:01:29+34:3022:26
18Åke LinderothSundbybergs IK1:01:49+34:5022:33
19Majken LindqvistSkogsluffarnas OK1:03:38+36:3923:13
19Kalle LindqvistSkogsluffarnas OK1:03:38+36:3923:13
21Kristina NorinSöders-Tyresö1:04:10+37:1123:25
22Kristina ZillingOK Södertörn1:04:51+37:5223:40
23Emma StremanKlubblös1:05:06+38:0723:45
24Karina GrimaKlubblös1:05:09+38:1023:46
25Mia JanssonKlubblös1:05:45+38:4623:59
26Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:07:25+40:2624:36
27Inger PahlénSöders-Tyresö1:09:23+42:2425:19
28Ludvig NordSnättringe SK1:10:53+43:5425:52
29Carin BauerIFK Lidingö SOK1:12:31+45:3226:27
30Ingvar OskarssonKlubblös1:12:47+45:4826:33
31Bertil RydgrenIFK Enskede1:13:27+46:2826:48
32Ylva LagerbergOK Södertörn1:16:13+49:1427:48
33Torsten LundborgHammarby IF OF1:27:54+1:00:5532:04
Sonja PernebyTullinge SKej godkänd
Christer AskerblomKlubblösej godkänd
Bengt HermansonBromma-Vällingby SOKej godkänd

E

2 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL37:1516:24
2Eeva EuropeOK Älvsjö-Örby39:48+2:3317:31
3Claes RundströmOK Älvsjö-Örby40:09+2:5417:41
4Lars NordinSolna OK41:53+4:3818:27
5Dondi NilssonJärla Orientering44:19+7:0419:31
6Göran R WallénIFK Lidingö SOK1:01:44+24:2927:11
7Yvonne NilssonSolna OK1:07:42+30:2729:49
8Axel OrstadiusKlubblös1:07:58+30:4329:56
9Klara OrstadiusSöders-Tyresö1:08:26+31:1130:08
10Mats JonssonBromma-Vällingby SOK1:15:27+38:1233:14

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser