Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tour de Medelpad, tdM Etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tour de Medelpad
Arrangörsorganisationer: Sundsvalls OK / Timrå SOK
Datum: fredag 20 maj 2011 - söndag 22 maj 2011

TdM Etapp 1Etapp 2 TimråluffenEtapp 2 Timråluffen (totalt)TdM Etapp 3TdM Etapp 3 (totalt)

D21 Elit

7 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina SvahnIFK Moras OK40:155:08
2Sabina BäckIF Femman43:43+3:285:35
3Lisa CarlssonOK Linné44:01+3:465:37
4Ellinor SternerOK Kåre47:35+7:206:05
5Linn GrällsOK Kåre48:27+8:126:11
6Emma IsakssonOK Linné49:42+9:276:21
7Linda SundinVästerås SOK50:02+9:476:23
8Carin EmlénVittjärvs IK50:03+9:486:24
9Elisabeth FriesUmeå OK50:48+10:336:29
10Christine RuferOK Linné51:15+11:006:33
11Ingela ErikssonGävle OK52:01+11:466:39
12Johanna BergmanSundsvalls OK53:18+13:036:48
13Mari TroengOK Linné53:47+13:326:52
14Annika RidellIF Thor54:18+14:036:56
Åsa LindqvistUmeå OKej godkänd
Helena ForsbergSkogslöparnaej start
Linnéa WikingOK Kåreej start

H21 Elit

10 650 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob JanssonJärla Orientering33:153:07
2Hans PerssonGävle OK35:08+1:533:17
3Lukas PetersonIFK Umeå35:44+2:293:21
4Jan JohanssonIFK Umeå35:47+2:323:21
5Lasse JanssonGävle OK36:31+3:163:25
6Joakim IngelssonOK Hammaren36:36+3:213:26
7Erik LindIFK Umeå36:38+3:233:26
8Stefan SjölundSkogslöparna36:53+3:383:27
9Andreas CallebergRehns BK37:21+4:063:30
10Björn OlovssonOK Linné37:30+4:153:31
11Henrik PilvingeSkogslöparna37:34+4:193:31
12Niklas WraneSöders SOL Tyresö38:07+4:523:34
13Mats FröbergOK Linné38:50+5:353:38
14Tobias EliassonSundsvalls OK39:55+6:403:44
15David HolmbergSundsvalls OK40:05+6:503:45
16Jan MobergGävle OK41:33+8:183:54
17Mattias JohanssonIFK Moras OK48:03+14:484:30
18Pierre SchambergerCentrum OK49:15+16:004:37
19Charlie StoltRehns BK49:50+16:354:40
20Daniel JohannessonVästerås SOK52:59+19:444:58
Tomas JohanssonIFK Umeåej godkänd
Johan ForsgrenOK Kåreej start

D20 Elit

6 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin AnderssonOK Nolaskogsarna37:496:00
2Emma EdejernAlfta-Ösa OK39:10+1:216:13
3Sara LundstenVittjärvs IK42:29+4:406:44
4Ann-Sofie KarlssonÅrsunda IF45:24+7:357:12
5Ida WillénÖstersunds OK50:36+12:478:01
6Sanna RönnlundUmeå OK54:29+16:408:38
7Malin JohanssonSundsvalls OK54:32+16:438:39
8Evelina WallentinÖstersunds OK58:25+20:369:16

H20 Elit

8 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola SvahnIFK Moras OK32:143:59
2Johan KorsmanUmeå OK42:21+10:075:14
3Erik ToomingasSundsvalls OK44:17+12:035:28
4Alexander AnderssonAlfta-Ösa OK54:01+21:476:40
5Johan GunnarsIFK Moras OK57:23+25:097:05
6Claes LundströmSkellefteå OK1:12:48+40:348:59
Emil ÅströmSundsvalls OKej start
Jon ÅkessonForsa OKej start
Jonas SundellUmeå OKej start

D18 Elit

5 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tina SelinHägglunds IoFK37:466:55
2Johanna NäslundOK Nolaskogsarna42:08+4:227:43
3Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna48:01+10:158:47
4Malin EngströmOK Kåre53:42+15:569:50
5Katarina JohanssonSundsvalls OK1:42:29+1:04:4318:46
Julia BäckströmSundsvalls OKej godkänd

H18 Elit

6 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MagnussonOK Nolaskogsarna28:364:18
2William ErikssonHögåkers OK33:48+5:125:04
3Gustav KvickForsa OK34:32+5:565:11
4Emil NilssonUmeå OK35:18+6:425:18
5Sixten WalheimRobertsfors IK35:59+7:235:24
6Erik BomanGävle OK38:19+9:435:45
7Christoffer BacklundNjurunda OK41:39+13:036:15
8Joakim NordlingSundsvalls OK41:45+13:096:16
9Glen BalesOK Kåre42:53+14:176:26
10Anders SjöbomNjurunda OK46:06+17:306:55
11Jonatan HöjlindIFK Moras OK53:47+25:118:05
Albin SjöhedGävle OKej godkänd
Vilhelm KilanderÖstersunds OKej start

D21

5 840 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna MaxénStora Tuna OK39:176:43
2Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK43:43+4:267:29
3Nina HjorthLillehammer OK46:43+7:267:59
4Sofia StenbergKarlsbyhedens IK48:03+8:468:13
5Johanna SellingUmeå OK49:18+10:018:26
6Åsa JönssonJärla Orientering49:40+10:238:30
7Marika HagelbergOK Kåre49:46+10:298:31
8Malin PilvingeSkogslöparna50:09+10:528:35
9Anna-Maria RoubertUmeå OK50:13+10:568:35
10Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna52:51+13:349:02
11Martina ArkåsenOK Kåre53:41+14:249:11
12Ida ÅkessonForsa OK55:00+15:439:25
13Jessica BäckströmSundsvalls OK55:03+15:469:25
14Erika SundlingNjurunda OK57:42+18:259:52
15Karin FägerlindCentrum OK1:06:24+27:0711:22
Anna T PerssonOK Kåreej godkänd
Elin OlovssonOK Linnéej godkänd

H21

7 970 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KarlinCentrum OK39:264:56
2Lars JonssonVK Uvarna40:47+1:215:07
3Per HolmIFK Moras OK41:37+2:115:13
4Raphael ZwikerOK Linné42:08+2:425:17
5Simon HannusVK Uvarna50:53+11:276:23
6Magnus NeumanHärnösands OK51:41+12:156:29
7Magnus SvenssonUmeå OK52:13+12:476:33
8Anders BjörklundNjurunda OK1:09:07+29:418:40
9Mattias HenrikssonCentrum OK1:19:59+40:3310:02
Niclas ErikssonOK Kåreej godkänd

H17-20

5 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan StrömOK Nolaskogsarna41:277:46
2Björn Larsson-SnyggNjurunda OK47:17+5:508:52
3Martin Larsson-SnyggNjurunda OK58:14+16:4710:55
Nils SchönenbergerIFK Moras OKej start

D16

4 520 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara WadmanIFK Moras OK31:407:00
2Elina Von KrusenstiernaOK Kåre38:03+6:238:25
3Stina MagnussonOK Nolaskogsarna38:09+6:298:26
4Ida KallurOK Ravinen43:32+11:529:37
5Ellen SjögrenSundsvalls OK44:39+12:599:52
6Lina ÅhlundOK Nolaskogsarna45:42+14:0210:06
7Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna46:09+14:2910:12
8Kristin BomanGävle OK46:55+15:1510:22
9Stina ÅströmSundsvalls OK47:30+15:5010:30
10Kajsa EngströmOK Kåre48:13+16:3310:40
11Ellen ForsgrenForsa OK49:27+17:4710:56
12Johanna SjölundSundsvalls OK52:38+20:5811:38
13Hanna SjöbergGävle OK53:01+21:2111:43
14Sanna WassbrinkVK Uvarna55:24+23:4412:15
15Kristin OlovssonRehns BK57:11+25:3112:39
16Lina FredrikssonKorsnäs IF OK1:04:39+32:5914:18
Jorunn LindströmSundsvalls OKej godkänd
Linda StrömOK Nolaskogsarnaej godkänd
Stina WidmarkOK Storsjönej godkänd
Melina CarlssonStora Tuna OKej start
Linnéa EmlénVittjärvs IKej start

H16

4 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JissbackeGävle OK35:087:16
2Eddie EdströmSundsvalls OK39:09+4:018:06
3Erik WickbergOK Nolaskogsarna39:41+4:338:12
4Leon JämtinLugnviks IF40:39+5:318:24
5Anton NilssonUmeå OK40:51+5:438:27
6Daniel DuhlboIFK Moras OK41:18+6:108:33
7Lars SjöbomNjurunda OK45:33+10:259:25
8Felix KarsboAlfta-Ösa OK47:42+12:349:52
9Josef LandénSöderhamns OK52:24+17:1610:50
10Donnie FredrikssonSöderhamns OK1:07:24+32:1613:57
Martin SanderHärnösands OKej godkänd
Johan NordinSundsvalls OKej godkänd
Gabriel HöjlindIFK Moras OKej godkänd
Viktor NordlingSundsvalls OKej start

D16 Kort

3 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabelle G LagerqvistGrycksbo IF OK1:41:3030:07

D14

3 370 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna JungåkerKorsnäs IF OK26:397:54
2Stina NordinSundsvalls OK32:36+5:579:40
3Hanna HugossonSundsvalls OK32:58+6:199:46
4Tova OlssonGrycksbo IF OK35:34+8:5510:33
5Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK36:49+10:1010:55
6Caroline JohanssonSundsvalls OK39:44+13:0511:47
7Elin WickbergOK Nolaskogsarna40:42+14:0312:04
8Frida FredrikssonKorsnäs IF OK40:48+14:0912:06
9Tua DahlgrenÖstersunds OK42:31+15:5212:36
10Matilda MelénOK Kåre43:30+16:5112:54
11Erika DuhlboIFK Moras OK46:31+19:5213:48
12Engla FläckGrycksbo IF OK50:28+23:4914:58
13Frida KårénSundsvalls OK53:04+26:2515:44
14Elin NilssonVK Uvarna57:32+30:5317:04
15Anna LampinenSelånger SOK1:06:51+40:1219:50
Noa-Ristin C LagerqvistGrycksbo IF OKej godkänd

H14

3 490 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ForsbergLånghundra IF23:096:37
2Isac Von KrusenstiernaOK Kåre25:14+2:057:13
3Erik HanssonHärnösands OK33:45+10:369:40
4Andreas SandbergTimrå SOK34:23+11:149:51
5Simon SjöbergGävle OK37:39+14:3010:47
6Oscar SundlöfTimrå SOK38:02+14:5310:53
7Alexander HörnquistHägglunds IoFK38:07+14:5810:55
8Axel EnglundTimrå SOK39:24+16:1511:17
9Erik BerglundOK Kåre40:00+16:5111:27
10Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna40:12+17:0311:31
11Axel JutterströmIFK Moras OK40:38+17:2911:38
12Martin MörsellOK Kåre41:24+18:1511:51
13Eric DanielssonOK Kåre42:45+19:3612:14
14Samuel HöjlindIFK Moras OK44:13+21:0412:40
15Jonas NorlinIFK Moras OK47:23+24:1413:34
16Johannes BjörklundNjurunda OK48:31+25:2213:54
17Petter JohanssonTimrå SOK51:11+28:0214:39
18Axel MartinNjurunda OK53:58+30:4915:27
19Jacob AlbinssonIFK Moras OK54:04+30:5515:29
Alfred NilssonUmeå OKej start

D14 Kort

2 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor AlbinssonIFK Moras OK33:1811:36
Elin JohanssonForsa OKej start

H14 Kort

2 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus SelinHägglunds IoFK37:0112:53
2Erik ÅkreSundsvalls OK41:21+4:2014:24
Francois G LagerqvistGrycksbo IF OKej start

D12

2 870 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella OlssonGrycksbo IF OK17:276:04
2Jenny WegebroUmeå OK19:13+1:466:41
3Ronja JungåkerKorsnäs IF OK19:27+2:006:46
4Alva RingiOK Kåre19:35+2:086:49
5Frida VikströmSundsvalls OK22:04+4:377:41
6Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre23:38+6:118:14
7Ann JohanssonSundsvalls OK25:36+8:098:55
8Maja PeterssonOK Nolaskogsarna29:33+12:0610:17
9Ida DahlgrenÖstersunds OK32:17+14:5011:14
10Frida SvedbergSundsvalls OK39:39+22:1213:48
11Maja WillénÖstersunds OK46:18+28:5116:07
12Beatrice HörnquistHägglunds IoFK48:43+31:1616:58
13Sara NilssonVK Uvarna57:40+40:1320:05
Åsa FribergÖstersunds OKej godkänd
Alva BarchèusSundsvalls OKej godkänd

H12

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil HornlidenUmedalens IF21:407:32
2Simon DahlbergOK Nolaskogsarna25:48+4:088:59
3Gustav FrænellSundsvalls OK27:28+5:489:34
4Erik KärrlanderUmedalens IF29:13+7:3310:10
5Nils LundgrenSundsvalls OK30:28+8:4810:36
6Albin JohanssonTimrå SOK32:40+11:0011:22
7Björn JohanssonSundsvalls OK36:23+14:4312:40
8Axel LindqvistSundsvalls OK53:02+31:2218:28
Lukas KarsboAlfta-Ösa OKej start
Björn EnglundTimrå SOKej start

D12 Kort

2 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin VikerOK Kåre28:1512:30
2Josephine BergmanForsa OK44:57+16:4219:53
3Hanna KjellinForsa OK49:47+21:3222:01
Emelie JonassonForsa OKej start
Ronja HuggForsa OKej start

H12 Kort

2 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin EmlénVittjärvs IK18:027:58
2Martin DanielssonOK Kåre39:42+21:4017:33
3Karl FredrikssonKorsnäs IF OK43:26+25:2419:13
4Jimmy JohanssonForsa OK45:14+27:1220:00
5Tomas JonssonForsa OK58:24+40:2225:50
6Mårten EdströmSundsvalls OK58:50+40:4826:01

D10

2 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove RingiOK Kåre38:1816:56
2Cecilia LindgrenOK Kåre41:35+3:1718:23
3Anna AdetorpSundsvalls OK42:22+4:0418:44
4Ida WickbergOK Nolaskogsarna50:26+12:0822:18
5Nelly PerssonVK Uvarna55:42+17:2424:38
6Elin UnanderSundsvalls OK55:52+17:3424:43
7Alice PalmgrenSundsvalls OK1:11:46+33:2831:45
Sofie FröjdSundsvalls OKej start
Magdalena NilssonHögåkers OKej start

H10

2 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob SjöbergGävle OK21:569:42
2Isak ErikssonOK Nolaskogsarna32:06+10:1014:12
3Jonas KärrlanderUmedalens IF49:41+27:4521:59
Albin KårénSundsvalls OKej godkänd
Oskar BütikoferLjusdals OKej godkänd
Robin EdlundSundsvalls OKej godkänd
Marcus DahlbergOK Nipanej start
Egon EnglundTimrå SOKej start

D35

4 830 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne LiukkonenSundsvalls OK37:167:42
2Eva Singman PalmVästerås SOK46:11+8:559:33
3Annika LundströmSundbybergs IK47:27+10:119:49
4Helena WidegrenIF Thor53:11+15:5511:00
5Jenny UnanderSundsvalls OK55:51+18:3511:33
6Sarah VikerOK Kåre56:18+19:0211:39

H35

6 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas EdströmSundsvalls OK39:085:55
2Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna40:29+1:216:08
3Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK50:08+11:007:35
4Johnny BlästaNjurunda OK54:26+15:188:14
5Pontus JohnssonMatteus SI56:10+17:028:30
6Micael StammOK Klemmingen1:01:05+21:579:15
7Martin JönssonÖstersunds OK1:22:52+43:4412:33
Oskar ForsbergSkogslöparnaej start

D40

4 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ErssonIFK Moras OK46:2310:15
2Ulrica Swärd-BütikoferForsa OK48:02+1:3910:37
3Anna KårénSundsvalls OK49:42+3:1910:59
4Cecilia EdströmSundsvalls OK50:01+3:3811:03
5Berit GummusIFK Moras OK54:01+7:3811:57
6Anna HallVästerås SOK54:17+7:5412:00
7Izabell BirklinOK Kåre54:28+8:0512:03
8Inger DahlgrenÖstersunds OK58:02+11:3912:50
9Camilla EngbergSundsvalls OK1:00:27+14:0413:22
10Kersti RingiOK Kåre1:03:04+16:4113:57
11Anna WadmanIFK Moras OK1:14:30+28:0716:28
12Marita SöderlindHägglunds IoFK1:18:30+32:0717:22
13Kristina NilssonIFK Umeå1:35:31+49:0821:07
Ewa Edström-ForsbergLånghundra IFej start

H40

6 350 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna31:324:57
2Sören PeterssonOK Nolaskogsarna31:41+0:094:59
3Robert PalmVästerås SOK34:00+2:285:21
4Magnus RunsvikKarlsbyhedens IK34:49+3:175:28
5Petter RanefallIF Thor35:40+4:085:37
6Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK37:23+5:515:53
7Jörgen BlästaNjurunda OK40:57+9:256:26
8Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna43:06+11:346:47
9Martin PerssonOK Kåre44:06+12:346:56
10Dick FribergÖstersunds OK44:43+13:117:02
11Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK45:20+13:487:08
12Stefan KärrlanderUmedalens IF55:35+24:038:45
13Fredrik PonténIF Strategen57:50+26:189:06
14Tomas VikerOK Kåre1:00:53+29:219:35
15Mats EnglundTimrå SOK1:03:04+31:329:55
Stefan NilssonHögåkers OKej start
Mattias EdströmKovlands IFej start
Ola CarlssonStora Tuna OKej start

D45

3 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica BomanGävle OK33:548:34
2Dorothe SpillmannIF Thor34:34+0:408:45
3Anette SjöbergGävle OK37:17+3:239:26
4Anna Von KrusenstiernaOK Kåre40:17+6:2310:11
5Lotta JungåkerKorsnäs IF OK44:19+10:2511:13
6Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK46:13+12:1911:42
7Pernilla HannusVK Uvarna1:02:55+29:0115:55
8Lena JohanssonSelånger SOK1:22:23+48:2920:51
Lena DahlbergOK Nipanej start

H45

5 840 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars NordinSundsvalls OK29:505:06
2Marcus ErikssonVK Uvarna32:35+2:455:34
3Lars KarlssonValbo AIF34:39+4:495:55
4Niklas MartinNjurunda OK35:41+5:516:06
5Hans-Erik JanssonVK Uvarna39:18+9:286:43
6Peter KarsboAlfta-Ösa OK40:13+10:236:53
7Richard LindströmNjurunda OK41:30+11:407:06
8Gunnar ForsgrenForsa OK42:56+13:067:21
9Karl-Anders LarssonVK Uvarna48:49+18:598:21
10Christer MikaelssonHusums IF OK50:54+21:048:42
11Mikael DanielssonOK Kåre58:50+29:0010:04
12Ben StrengellVästerås SOK1:00:19+30:2910:19
13Anders KarlssonÅrsunda IF1:04:07+34:1710:58
14Erik WillénÖstersunds OK1:07:29+37:3911:33
15Anders DahlgrenÖstersunds OK1:12:47+42:5712:27
Björn AlbinssonIFK Moras OKej godkänd
Michael HolmgrenIF Thorej start
Peter AnderssonKramfors-Alliansenej start

D50

3 950 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin SundqvistTullinge SK34:548:50
2Kane AnderssonIFK Moras OK35:31+0:378:59
3Mona ÅkermanValbo AIF39:56+5:0210:06
4Pia FrostIFK Moras OK41:13+6:1910:26
5Marie RappIFK Moras OK41:33+6:3910:31
6Ulla SvahnIFK Moras OK42:30+7:3610:45
7Anna NieminenOK Nipan47:09+12:1511:56
8Ann-Christin VedinSelånger SOK47:28+12:3412:01
9Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen49:06+14:1212:25
10Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna50:26+15:3212:46
11Karin ForsgrenForsa OK52:45+17:5113:21
12Marianne ÅhlströmOK Storsjön54:12+19:1813:43
13Ann BjörklundNjurunda OK54:18+19:2413:44
14Anette AnderssonOK Nolaskogsarna57:41+22:4714:36
15Kajsa HedinUmeå OK1:00:07+25:1315:13
16Ingrid HallströmValbo AIF1:05:14+30:2016:30
17Siv SvahnIFK Moras OK1:13:05+38:1118:30
18Vivianne EdblomHägglunds IoFK1:16:24+41:3019:20
19Carina SandströmSkutskärs OK1:17:25+42:3119:35
20Gunilla JacobssonNjurunda OK1:18:02+43:0819:45
21Anita SundlingNjurunda OK1:26:18+51:2421:50
22Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:27:11+52:1722:04
Britt ClaessonIFK Moras OKej godkänd
Annika StaafForsa OKej godkänd
Tina PetersonIFK Umeåej godkänd
Anki TeikeForsa OKej start

H50

5 330 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna30:385:44
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK31:07+0:295:50
3Mats JönssonKorsnäs IF OK35:02+4:246:34
4Mats NissiläSelånger SOK37:16+6:386:59
5Lars AmbrosiussonIFK Moras OK38:08+7:307:09
6Jan-Olov BergmanVästerås SOK41:01+10:237:41
7Lennart StrandbergSkogslöparna41:45+11:077:49
8Uno JohanssonSundsvalls OK44:51+14:138:24
9Maffe FrostIFK Moras OK46:04+15:268:38
10Inge NilssonUmeå OK46:31+15:538:43
11Mikael SundqvistTullinge SK47:52+17:148:58
12Erik WadmanIFK Moras OK52:51+22:139:54
13Jan ÖstmanSundsvalls OK1:01:51+31:1311:36
14Per HanssonHärnösands OK1:05:18+34:4012:15
Werner KöhlerTullinge SKej godkänd
Leif EdejernIFK Bergvikej start
Mikael ErikssonVK Uvarnaej start
Tom KorsmanUmeå OKej start
Per MelènOK Kåreej start

D55

3 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica SvärdOK Klemmingen54:1815:38
2Karin BergströmGävle OK56:01+1:4316:08
3Eva Bernhardt KilanderÖstersunds OK57:53+3:3516:40
4Ingeborg DanielssonÖstersunds OK1:18:12+23:5422:32
5Ulla Britt SundinSkogslöparna1:20:14+25:5623:07
Agneta LiljestamOK Linnéej start
Yvonne CarlssonStora Tuna OKej start

H55

4 830 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clas FriesUmeå OK30:426:21
2Andreas HjertsonOK Linné31:03+0:216:25
3Thomas EricssonAlfta-Ösa OK32:16+1:346:40
4Rolf EmlénVittjärvs IK32:45+2:036:46
5Kjell BomanSöderhamns OK37:46+7:047:49
6Mikael TarandiIFK Lidingös Skid o OK39:10+8:288:06
7Per NordinSöders SOL Tyresö42:21+11:398:46
8Lars ForsstedtSöders SOL Tyresö42:33+11:518:48
9Tjelvar OtterbjörkUmeå OK43:23+12:418:58
10Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna45:32+14:509:25
11Seth PerssonFältjägarnas IF48:26+17:4410:01
12Lennart WinbergHudiksvalls OK50:30+19:4810:27
13Mats SandewallUmeå OK50:41+19:5910:29
14Leif SundlingNjurunda OK52:05+21:2310:46
15Anders SvenssonSelånger SOK54:42+24:0011:19
16Tommy ÖsthLjusdals OK55:20+24:3811:27
17Christer EngmanForsa OK55:33+24:5111:30
18Stig LundströmSöderhamns OK1:00:56+30:1412:36
19Arne OlssonHudiksvalls OK1:01:22+30:4012:42
20Nils Thomas SellstedtSelånger SOK1:05:00+34:1813:27
21Lars-Peter JohnssonSelånger SOK1:07:22+36:4013:56
22Kalle HögbergOK Södertörn1:07:55+37:1314:03
23Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK1:09:41+38:5914:25
24Tomas LundströmSkellefteå OK1:10:51+40:0914:40
Håkan Berglund-LakeKovlands IFej godkänd
Bo DavidssonSolna OKej start

D60

3 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HalvarsonOK Kåre35:1310:08
2Louise MaxénTimrå SOK45:10+9:5713:00
3Christina FlordalLjusdals OK47:34+12:2113:42
4Karin WalltinÖstersunds OK54:38+19:2515:44
5Ingrid Wiklander-NylanderSundsvalls OK1:00:58+25:4517:34
Helene WiknerOK Storsjönej godkänd

H60

4 520 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats Åke AnderssonSelånger SOK41:479:14
2Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK43:39+1:529:39
3Per SundinSkogslöparna43:41+1:549:39
4Sven-Erik SundinSelånger SOK45:00+3:139:57
5Erik BromanAlfta-Ösa OK45:51+4:0410:08
6Peter ÖstlundOK Milan47:36+5:4910:31
7Inge HultmanKovlands IF48:23+6:3610:42
8Göran SvärdOK Klemmingen48:26+6:3910:42
9Anders ClaessonIFK Moras OK49:18+7:3110:54
10Stefan GullbackIF Strategen49:37+7:5010:58
11Sten Åke VedinSelånger SOK56:56+15:0912:35
12Gaston HådénTimrå SOK57:49+16:0212:47
13Ove VesterbergLycksele IF58:07+16:2012:51
14Gunnar HedbergÖstersunds OK1:11:26+29:3915:48

D65

3 130 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina WestmanHudiksvalls OK40:5813:05
2Laila NäslundTimrå SOK42:05+1:0713:26
3Gunborg WestinLeksands OK47:28+6:3015:09
4Irene VestmanOK Nolaskogsarna57:09+16:1118:15
5Lena TimnerUmeå OK1:03:27+22:2920:16
6Caje JacobssonIF Thor1:16:27+35:2924:25
Gun EdströmOK Nipanej godkänd
Solveig SvahnOckelbo OKej godkänd
Monica KrigOK Nipanej godkänd
Viola PerssonVK Uvarnaej start

H65

3 950 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Owe EdströmKovlands IF30:577:50
2Åke HöglundTimrå SOK38:40+7:439:47
3Hans JohanssonIFK Moras OK38:57+8:009:51
4Kurt SandströmSkutskärs OK44:27+13:3011:15
5Jan-Gunnar SwärdForsa OK44:55+13:5811:22
6Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK45:56+14:5911:37
7Roland OffrellFrosta OK46:14+15:1711:42
8Hans NybergGävle OK49:02+18:0512:24
9Stig BlidefalkOK Nipan49:06+18:0912:25
10Jim PerssonVK Uvarna49:17+18:2012:28
11Kjell ErikssonVK Uvarna49:36+18:3912:33
12Göran HällströmLugnviks IF50:01+19:0412:39
13Christer MöllenbergTimrå SOK50:09+19:1212:41
14Harri NäätänenKovlands IF50:39+19:4212:49
15Rune JonssonLjusdals OK53:42+22:4513:35
16Elof HöglundTimrå SOK55:27+24:3014:02
Leif PerssonLjusdals OKej godkänd
Alf BerggrenÖstersunds OKej start

D70

2 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK48:5817:10
2Birgit GunnarssonKramfors-Alliansen55:16+6:1819:23
Vera BlomHudiksvalls OKej godkänd
Britt BöleniusOK Brantenej godkänd

H70

3 470 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BergSundsvalls OK39:2611:21
2Lars EdströmOK Nipan46:58+7:3213:32
3Bernt BöleniusOK Branten50:32+11:0614:33
4Sven JacobssonIF Thor53:20+13:5415:22
5Janne MånssonLeksands OK54:56+15:3015:49
6Gustav KrigOK Nipan55:23+15:5715:57
7Evert BergströmHudiksvalls OK1:11:38+32:1220:38
8Olle NäslundTimrå SOK1:17:03+37:3722:12
9Hans GunnarssonKramfors-Alliansen1:17:11+37:4522:14
Torsten WestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd
Sten ErikssonOK Brantenej godkänd
Gunnar NorénNjurunda OKej godkänd
Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarnaej start

D75

2 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK33:3414:24
2Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK34:57+1:2315:00
Gun KrohnHudiksvalls OKej godkänd

H75

3 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LindKramfors-Alliansen59:3419:01
2John BerglundAlfta-Ösa OK1:02:57+3:2320:06
3Bengt LarssonKovlands IF1:16:49+17:1524:32
4Gunder BorgKovlands IF1:23:08+23:3426:33
Rolf KrohnHudiksvalls OKej godkänd
Gunnar TimnerUmeå OKej godkänd
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd
Roland LundqvistTimrå SOKej godkänd

H80

2 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yngve LarssonKovlands IF1:43:2336:16
2Gösta NilssonÖstersunds OK1:46:58+3:3537:31
3Ola ÖdlingHusums IF OK2:29:22+45:5952:24
Harry LarssonTimrå SOKej start

Inskolning

2 050 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Alma BirklinOK Kårefullföljt
Gusav CederströmSundsvalls OKfullföljt
Gry DahlgrenÖstersunds OKfullföljt
Hanny EdströmHärnösands OKfullföljt
Adam ErikssonSundsvalls OKfullföljt
Petter ErlandssonSundsvalls OKfullföljt
Alva ErssonIFK Mora OKfullföljt
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKfullföljt
Elsa GranholmSundsvalls OKfullföljt
Julia Hagelberg-NordahlOK Kårefullföljt
Leo IsakssonGrycksbo IF OKfullföljt
Jesper LidströmTynderö Ikfullföljt
Hannes LindahlSundsvalls OKfullföljt
Elis LiukkonenSundsvalls OKfullföljt
Elmina MolinHärnösands OKfullföljt
Theo OlssonGrycksbo IF OKfullföljt
Filip PerssonSundsvalls OKfullföljt
Olle RingiOK Kårefullföljt
Albin SelanderSundsvalls OKfullföljt
Albin SöderbergSundsvalls OKfullföljt
Anton SöderbergSundsvalls OKfullföljt
Hjalmar VennbergHudiksvalls OKfullföljt
Wilmer VennbergHudiksvalls OKfullföljt
Magne WestbergTimrå SOKfullföljt
Alva VikerOK Kårefullföljt
Lovisa CederströmSundsvalls OKej godkänd
Alma ErikssonSundsvalls OKej godkänd
Astrid ErikssonSundsvalls OKej godkänd
Kajsa HallVästerås SOKej godkänd
Ellen KårénSundsvalls OKej godkänd
Sebastian LidströmTynderö Ikej godkänd

U1

2 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar VikströmSundsvalls OK20:3110:00
2Viktor BütikoferLjusdals OK23:00+2:2911:13
3Alvin HornlidenUmedalens IF24:31+4:0011:57
4Axel ErikssonSundsvalls OK27:46+7:1513:32
5Tore PalmgrenSundsvalls OK28:22+7:5113:50
6Amanda HallVästerås SOK29:02+8:3114:09
7Anna FröjdSundsvalls OK29:13+8:4214:15
8Hugo NordlanderSundsvalls OK31:27+10:5615:20
9Julia NordlanderSundsvalls OK31:45+11:1415:29
10Axel LundgrenSundsvalls OK32:05+11:3415:39
11Simon NordlanderSundsvalls OK33:38+13:0716:24
12Tove FrænellSundsvalls OK35:40+15:0917:23
Filip IsakssonGrycksbo IF OKej godkänd

U2

2 260 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christoffer LindgrenOK Kåre24:2010:46
2Markus MelénOK Kåre25:19+0:5911:12
3Jonne LiukkonenSundsvalls OK25:23+1:0311:13
4Arvid HenningHärnösands OK28:36+4:1612:39
5Mette SellgrenHärnösands OK30:00+5:4013:16
6Elin EdströmHärnösands OK32:04+7:4414:11
7Tilde EngbergHärnösands OK32:36+8:1614:25
8Martin EliassonHärnösands OK34:39+10:1915:19
9Cajsa ÅströmSundsvalls OK39:22+15:0217:25
10Jesper UnanderSundsvalls OK45:19+20:5920:03
11Sebastian FryklundHärnösands OK1:19:14+54:5435:03
Lydia GrandinTimrå SOKej godkänd

Öppen motion 1

2 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva-Britt JohanssonTimrå SOK26:5211:53
2Helena LagerqvistGrycksbo IF OK36:11+9:1916:00
3Lars EklundSundsvalls OK45:39+18:4720:11

Öppen motion 3

2 870 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Satu SvedbergSundsvalls OK37:4913:10
2Anna Djärv-DanielssonOK Kåre38:34+0:4513:26
3Christina FribergÖstersunds OK42:47+4:5814:54
4Agneta JonzonSöderhamns OK49:34+11:4517:16
5Catrin StenehällGävle OK50:23+12:3417:33
6Anna FredrikssonKorsnäs IF OK50:40+12:5117:39
7Eva ErikssonHögåkers OK50:45+12:5617:40
8Ewa WickbergOK Nolaskogsarna54:43+16:5419:03
9Karolina OlssonGrycksbo IF OK55:42+17:5319:24
10Maja BjörklundOK Kåre59:04+21:1520:34
11Tova WestbergTimrå SOK1:17:39+39:5027:03
12Amanda Hällelrot GoriniTimrå SOK1:17:52+40:0327:07
13Lars-Göran JönssonKlubblös1:25:49+48:0029:54
14Åke NordlanderKlubblös2:27:03+1:49:1451:14
Annmarie LindgrenOK Nolaskogsarnaej godkänd
Marléne LindströmSundsvalls OKej godkänd
Tobias LindgrenOK Kåreej godkänd
Karin OrreTimrå SOKej start

Öppen motion 5

3 370 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer LundstedtSundsvalls OK35:4710:37
2Daniel AntonssonSundsvalls OK42:34+6:4712:37
3Kent OlssonNjurunda OK43:24+7:3712:52
4Peter SundlöfTimrå SOK45:46+9:5913:34
5Mari FläckGrycksbo IF OK46:31+10:4413:48
6Annika BlückertSelånger SOK47:27+11:4014:04
7Åke ErikssonOK Nolaskogsarna50:58+15:1115:07
8Johan NylanderNjurunda OK51:18+15:3115:13
9Peter SjöbomNjurunda OK52:37+16:5015:36
10Cecilia ForslundOK Kåre53:15+17:2815:48
11Pernilla StammOK Klemmingen54:08+18:2116:03
12Bo SandbergTimrå SOK56:19+20:3216:42
13Inga-Britt NäslundHägglunds IoFK59:10+23:2317:33
14Anna AlbinssonIFK Moras OK1:00:25+24:3817:55
15Ulrica NilssonUmeå OK1:01:31+25:4418:15
16Johan OlssonGrycksbo IF OK1:01:45+25:5818:19
17Susanne MikaelssonHusums IF OK1:02:26+26:3918:31
18Peter LagerqvistGrycksbo IF OK1:02:42+26:5518:36
19Klas-Erik HjorthSelånger SOK1:06:11+30:2419:38
20Louise RohdénSundsvalls OK1:06:44+30:5719:48
21Anna SöderlundKlubblös1:06:45+30:5819:48
22Sara HornlidenUmedalens IF1:07:25+31:3820:00
23Ingrid AnderssonNjurunda OK1:11:15+35:2821:08
24Luise HeermannNjurunda OK1:17:12+41:2522:54
25Elias FredrikssonSöderhamns OK1:56:21+1:20:3434:31
Leif DahlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd
Signar BygdellNjurunda OKej godkänd
Sten-Olov HellbergSundsvalls OKej godkänd
Johan WegebroUmeå OKej godkänd

Öppen motion 7

3 410 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif BylarsForsa OK33:349:50
2Sebastian Jonsson NordströmSelånger SOK44:45+11:1113:07
3Tomas VirtanenSelånger SOK45:16+11:4213:16
4Anders SjögrenSundsvalls OK45:45+12:1113:24
5Catherine VennbergHudiksvalls OK45:51+12:1713:26
6Tore StrömOK Nolaskogsarna47:13+13:3913:50
7Monika GustafssonOK Södertörn50:07+16:3314:41
8Torbjörn JohanssonSundsvalls OK50:47+17:1314:53
9Ingemar SöderströmSundsvalls OK50:59+17:2514:57
10Malin UnanderSundsvalls OK51:03+17:2914:58
11Kjetil BrandsarLillehammer OK51:04+17:3014:58
12Lena HöjlindIFK Moras OK52:20+18:4615:20
13Mikael RingiOK Kåre52:24+18:5015:21
14Ola KårénSundsvalls OK54:33+20:5915:59
15Martin KarlssonCentrum OK55:58+22:2416:24
16Josefin NilssonVK Uvarna58:24+24:5017:07
17Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna1:15:16+41:4222:04
18Kristina NilssonVK Uvarna1:23:44+50:1024:33
19Håkan DuhlboIFK Moras OK1:24:11+50:3724:41
Anders ForsstedtSöders SOL Tyresöej godkänd
Ulrika WillénÖstersunds OKej godkänd
Kristina NordlanderSundsvalls OKej godkänd
Kerstin FrænellSundsvalls OKej godkänd
Hans NilssonSöderhamns OKej godkänd
Lina SöderkvistSäterbygdens OKej godkänd
Håkan WickbergOK Nolaskogsarnaej godkänd
Leif AnderssonNjurunda OKej godkänd
Lars HallVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergJärla Orientering36:518:09
2Jonas BäckströmMalungs OK Skogsmårdarna37:45+0:548:21
3Björn ArvidssonStora Tuna IK SK40:00+3:098:50
4Per MolinHärnösands OK44:17+7:269:47
5Per EdströmHärnösands OK46:17+9:2610:14
6Håkan KallurOK Ravinen47:40+10:4910:32
7Arja HannusKlubblös48:43+11:5210:46
8Magnus JonssonSundsvalls OK52:22+15:3111:35
9Sara TimnerSundsvalls OK53:25+16:3411:49
10Anna WesterlundSelånger SOK1:04:22+27:3114:14
11Tomas JohnssonSundsvalls OK1:09:14+32:2315:19
12Stefan WassbrinkVK Uvarna1:13:33+36:4216:16
13Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:25:22+48:3118:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser