Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tour de Medelpad, etapp 2 Timråluffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tour de Medelpad
Arrangörsorganisationer: Sundsvalls OK / Timrå SOK
Datum: fredag 20 maj 2011 - söndag 22 maj 2011

TdM Etapp 1Etapp 2 TimråluffenEtapp 2 Timråluffen (totalt)TdM Etapp 3TdM Etapp 3 (totalt)

D21 Elit

14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Lisa CarlssonOK Linné1:16:44
2Anna QuayleSundsvalls OK1:24:59+8:15
3Elisabeth FriesUmeå OK1:29:48+13:04
4Linn GrällsOK Kåre1:31:18+14:34
5Sabina BäckIF Femman1:33:34+16:50
6Ingela ErikssonGävle OK1:35:47+19:03
7Ellinor SternerOK Kåre1:42:24+25:40
8Carin EmlénVittjärvs IK1:49:32+32:48
9Annika RidellIF Thor1:54:18+37:34
10Mari TroengOK Linné1:55:39+38:55
Christine RuferOK Linnéej godkänd
Linnéa WikingOK Kåreej godkänd
Linda SundinVästerås SOKej godkänd
Åsa LindqvistUmeå OKej godkänd
Johanna BergmanSundsvalls OKej start
Helena ForsbergSkogslöparnaej start

H21 Elit

25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Lukas PetersonIFK Umeå1:11:30
2Jakob JanssonJärla Orientering1:23:16+11:46
3Stefan SjölundSkogslöparna1:26:09+14:39
4Börje PaulerSkogslöparna1:27:20+15:50
5Jan JohanssonIFK Umeå1:28:19+16:49
6Markus FrödinSundsvalls OK1:28:37+17:07
7Niklas WraneSöders SOL Tyresö1:29:00+17:30
8Hans PerssonGävle OK1:30:37+19:07
9Erik LindIFK Umeå1:31:17+19:47
10Henrik PilvingeSkogslöparna1:31:48+20:18
11David HolmbergSundsvalls OK1:32:28+20:58
12Olov VikströmSundsvalls OK1:33:44+22:14
13Björn OlovssonOK Linné1:37:25+25:55
14Pessi LiukkonenSundsvalls OK1:40:01+28:31
15Jan MobergGävle OK1:50:38+39:08
16Pierre SchambergerCentrum OK1:58:42+47:12
Johan ForsgrenOK Kåreej godkänd
Andreas CallebergRehns BKej godkänd
Jan NordinSundsvalls OKej godkänd
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Charlie StoltRehns BKej godkänd
Mattias JohanssonIFK Moras OKej godkänd
Tobias EliassonSundsvalls OKej godkänd
Tomas JohanssonIFK Umeåej godkänd
Joakim IngelssonOK Hammarenej godkänd
Mats FröbergOK Linnéej start

D20 Elit

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Emma EdejernAlfta-Ösa OK1:08:48
2Malin AnderssonOK Nolaskogsarna1:12:58+4:10
3Ann-Sofie KarlssonÅrsunda IF1:31:23+22:35
4Malin JohanssonSundsvalls OK1:38:40+29:52
5Ida WillénÖstersunds OK1:41:57+33:09
Sanna RönnlundUmeå OKej godkänd
Sara LundstenVittjärvs IKej godkänd
Evelina WallentinÖstersunds OKej start

H20 Elit

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ola SvahnIFK Moras OK1:05:38
2Johan GunnarsIFK Moras OK1:32:50+27:12
3Claes LundströmSkellefteå OK1:34:32+28:54
4Erik ToomingasSundsvalls OK1:45:01+39:23
Alexander AnderssonAlfta-Ösa OKej godkänd
Emil ÅströmSundsvalls OKej godkänd
Johan KorsmanUmeå OKej godkänd

D18 Elit

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Tina SelinHägglunds IoFK1:05:21
2Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna1:07:46+2:25
3Johanna NäslundOK Nolaskogsarna1:14:02+8:41
4Malin EngströmOK Kåre1:16:44+11:23
5Amanda ÅströmVK Uvarna1:38:20+32:59
Katarina JohanssonSundsvalls OKej start

H18 Elit

11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Erik MagnussonOK Nolaskogsarna53:05
2Albin SjöhedGävle OK56:59+3:54
3Erik BomanGävle OK57:24+4:19
4William ErikssonHögåkers OK1:10:50+17:45
5Glen BalesOK Kåre1:23:06+30:01
6Anders SjöbomNjurunda OK1:27:05+34:00
7Vilhelm KilanderÖstersunds OK1:29:46+36:41
8Jonatan HöjlindIFK Moras OK1:36:24+43:19
9Christoffer BacklundNjurunda OK1:52:58+59:53
Sixten WalheimRobertsfors IKej godkänd
Emil NilssonUmeå OKej godkänd
Joakim NordlingSundsvalls OKej start

D21

14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Marika HagelbergOK Kåre1:15:43
2Karin FägerlindCentrum OK1:18:51+3:08
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna1:22:33+6:50
4Martina ArkåsenOK Kåre1:23:48+8:05
5Sofia StenbergKarlsbyhedens IK1:24:08+8:25
6Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK1:26:01+10:18
7Jessica BäckströmSundsvalls OK1:30:17+14:34
8Malin PilvingeSkogslöparna1:34:27+18:44
9Erika SundlingNjurunda OK1:42:34+26:51
10Åsa JönssonJärla Orientering1:44:35+28:52
11Johanna SellingUmeå OK1:45:10+29:27
Elin OlovssonOK Linnéej godkänd
Nina HjorthLillehammer OKej godkänd
Anna-Maria RoubertUmeå OKej godkänd

H21

13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Oskar KarlinCentrum OK1:19:41
2Per HolmIFK Moras OK1:21:46+2:05
3Mikael AnderssonIK Gandvik1:23:04+3:23
4Lars JonssonVK Uvarna1:24:40+4:59
5Magnus SvenssonUmeå OK1:24:57+5:16
6Raphael ZwikerOK Linné1:25:04+5:23
7Niclas ErikssonOK Kåre1:40:21+20:40
8Mattias AnderssonIK Gandvik1:44:14+24:33
9Joakim FuruströmLjusdals OK1:47:42+28:01
10Simon HannusVK Uvarna1:51:48+32:07
11Daniel AnderssonIK Gandvik1:52:15+32:34
Kristofer WesterSkogslöparnaej godkänd
Mattias HenrikssonCentrum OKej godkänd

H17-20

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Björn Larsson-SnyggNjurunda OK1:25:20
2Jonathan StrömOK Nolaskogsarna1:27:22+2:02
3Martin Larsson-SnyggNjurunda OK1:53:50+28:30
Arvid StrandbergSkogslöparnaej godkänd
Nils SchönenbergerIFK Moras OKej start

D16

17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Stina MagnussonOK Nolaskogsarna51:47
2Ellen SjögrenSundsvalls OK55:48+4:01
3Sara WadmanIFK Moras OK57:24+5:37
4Ida KallurOK Ravinen57:30+5:43
5Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna58:08+6:21
6Lina ÅhlundOK Nolaskogsarna1:00:22+8:35
7Kristin BomanGävle OK1:02:13+10:26
8Johanna ÅströmVK Uvarna1:02:25+10:38
9Stina ÅströmSundsvalls OK1:03:10+11:23
10Johanna SjölundSundsvalls OK1:14:24+22:37
11Lina FredrikssonKorsnäs IF OK1:17:06+25:19
12Linda StrömOK Nolaskogsarna1:18:29+26:42
13Kajsa EngströmOK Kåre1:20:29+28:42
14Stina WidmarkOK Storsjön1:24:11+32:24
15Jorunn LindströmSundsvalls OK1:27:41+35:54
16Sanna WassbrinkVK Uvarna1:35:12+43:25
Kristin OlovssonRehns BKej godkänd
Melina CarlssonStora Tuna OKej start
Linnéa EmlénVittjärvs IKej start

H16

11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Daniel DuhlboIFK Moras OK57:13
2Anton NilssonUmeå OK57:16+0:03
3Lars SjöbomNjurunda OK1:01:43+4:30
4Leon JämtinLugnviks IF1:03:05+5:52
5Jesper JissbackeGävle OK1:12:23+15:10
6Gabriel HöjlindIFK Moras OK1:15:36+18:23
7Johan NordinSundsvalls OK1:21:39+24:26
8Josef LandénSöderhamns OK1:22:04+24:51
Felix KarsboAlfta-Ösa OKej godkänd
Donnie FredrikssonSöderhamns OKej godkänd
Erik WickbergOK Nolaskogsarnaej godkänd
Viktor NordlingSundsvalls OKej start

D16 Kort

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Isabelle G LagerqvistGrycksbo IF OK1:25:01

D14

16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Hanna HugossonSundsvalls OK38:05
2Tova OlssonGrycksbo IF OK45:48+7:43
3Tua DahlgrenÖstersunds OK46:55+8:50
4Jonna JungåkerKorsnäs IF OK48:39+10:34
5Erika DuhlboIFK Moras OK53:32+15:27
6Engla FläckGrycksbo IF OK55:42+17:37
7Stina NordinSundsvalls OK57:42+19:37
8Matilda MelénOK Kåre59:32+21:27
9Noa-Ristin C LagerqvistGrycksbo IF OK1:00:09+22:04
10Caroline JohanssonSundsvalls OK1:03:12+25:07
11Anna LampinenSelånger SOK1:21:53+43:48
12Elin WickbergOK Nolaskogsarna1:23:02+44:57
13Elin NilssonVK Uvarna1:36:14+58:09
14Frida KårénSundsvalls OK1:41:54+1:03:49
Emmy FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Frida FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd

H14

20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Anton ForsbergLånghundra IF29:00
2Isac Von KrusenstiernaOK Kåre33:28+4:28
3Erik HanssonHärnösands OK38:48+9:48
4Johannes BjörklundNjurunda OK47:13+18:13
5Alexander HörnquistHägglunds IoFK49:03+20:03
6Andreas SandbergTimrå SOK49:59+20:59
7Oscar SundlöfTimrå SOK53:03+24:03
8Simon SjöbergGävle OK59:42+30:42
9Axel EnglundTimrå SOK1:00:11+31:11
9Martin MörsellOK Kåre1:00:11+31:11
11Axel MartinNjurunda OK1:04:48+35:48
12Samuel HöjlindIFK Moras OK1:07:37+38:37
13Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna1:13:51+44:51
14Erik BerglundOK Kåre1:14:43+45:43
15Petter JohanssonTimrå SOK1:14:55+45:55
16Axel JutterströmIFK Moras OK1:23:13+54:13
17Jonas NorlinIFK Moras OK1:40:42+1:11:42
Anton StrandbergSkogslöparnaej godkänd
Eric DanielssonOK Kåreej godkänd
Jacob AlbinssonIFK Moras OKej godkänd
Alfred NilssonUmeå OKej start

D14 Kort

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ellinor AlbinssonIFK Moras OK54:29

H14 Kort

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Oskar HjalteTimrå SOK54:04
2Marcus SelinHägglunds IoFK1:00:57+6:53
Francois G LagerqvistGrycksbo IF OKej start

D12

15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK22:45
2Alva RingiOK Kåre23:44+0:59
3Jenny WegebroUmeå OK25:29+2:44
4Ella OlssonGrycksbo IF OK26:21+3:36
5Frida VikströmSundsvalls OK27:40+4:55
6Maja WillénÖstersunds OK28:05+5:20
7Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre30:52+8:07
8Maja PeterssonOK Nolaskogsarna32:03+9:18
9Ida DahlgrenÖstersunds OK32:35+9:50
10Ann JohanssonSundsvalls OK33:09+10:24
11Åsa FribergÖstersunds OK34:27+11:42
12Sara NilssonVK Uvarna35:54+13:09
13Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna47:17+24:32
14Frida SvedbergSundsvalls OK48:07+25:22
15Beatrice HörnquistHägglunds IoFK51:39+28:54
Alva BarchèusSundsvalls OKej start

H12

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna29:15
2Emil HornlidenUmedalens IF35:38+6:23
3Albin JohanssonTimrå SOK41:54+12:39
4Gustav FrænellSundsvalls OK44:34+15:19
5Nils LundgrenSundsvalls OK48:26+19:11
6Björn JohanssonSundsvalls OK52:37+23:22
7Erik KärrlanderUmedalens IF53:51+24:36
Lukas KarsboAlfta-Ösa OKej start
Björn EnglundTimrå SOKej start

D12 Kort

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Elin VikerOK Kåre31:16
Hanna KjellinForsa OKej start
Ronja HuggForsa OKej start
Josephine BergmanForsa OKej start
Emelie JonassonForsa OKej start

H12 Kort

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Albin EmlénVittjärvs IK20:36
2Martin DanielssonOK Kåre28:46+8:10
3Karl FredrikssonKorsnäs IF OK32:59+12:23

D10

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Cecilia LindgrenOK Kåre23:59
2Cajsa ÅströmSundsvalls OK24:15+0:16
3Tove RingiOK Kåre25:19+1:20
4Ida WickbergOK Nolaskogsarna26:17+2:18
5Anna AdetorpSundsvalls OK27:22+3:23
6Ida JohnssonOK Kåre29:20+5:21
7Nelly PerssonVK Uvarna36:28+12:29
Sofie FröjdSundsvalls OKej start
Magdalena NilssonHögåkers OKej start

H10

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Jakob SjöbergGävle OK16:54
2Oskar BütikoferLjusdals OK21:42+4:48
3Isak ErikssonOK Nolaskogsarna22:52+5:58
4Robin EdlundSundsvalls OK25:02+8:08
5Jonas KärrlanderUmedalens IF26:10+9:16
6Albin KårénSundsvalls OK41:46+24:52
Egon EnglundTimrå SOKej start

D35

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Susanne LiukkonenSundsvalls OK49:23
2Sara TimnerSundsvalls OK1:00:42+11:19
3Karin JohnssonOK Kåre1:02:45+13:22
4Charlotta PalmgrenSundsvalls OK1:03:41+14:18
5Annika LundströmSundbybergs IK1:04:37+15:14
6Eva Singman PalmVästerås SOK1:05:45+16:22
Sarah VikerOK Kåreej godkänd

H35

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna1:02:03
2Patrik JohnssonOK Kåre1:04:34+2:31
3Pontus JohnssonMatteus SI1:06:09+4:06
4Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK1:09:50+7:47
5Johnny BlästaNjurunda OK1:22:56+20:53
6Micael StammOK Klemmingen1:44:30+42:27
7Martin JönssonÖstersunds OK2:13:39+1:11:36
Oskar ForsbergSkogslöparnaej start

D40

16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Anna NordinSundsvalls OK48:27
2Kersti RingiOK Kåre52:07+3:40
3Anna KårénSundsvalls OK55:07+6:40
4Anna-Lena LindströmSundsvalls OK56:01+7:34
5Ulrica Swärd-BütikoferForsa OK57:33+9:06
6Inger DahlgrenÖstersunds OK57:37+9:10
7Åsa BäckstrandHudiksvalls OK1:05:04+16:37
8Karin ErssonIFK Moras OK1:06:26+17:59
9Kristina NilssonIFK Umeå1:08:19+19:52
10Cecilia EdströmSundsvalls OK1:12:11+23:44
11Anna HallVästerås SOK1:13:34+25:07
12Izabell BirklinOK Kåre1:22:05+33:38
13Berit GummusIFK Moras OK1:29:34+41:07
14Kristina NilssonVK Uvarna1:34:30+46:03
15Anna WadmanIFK Moras OK1:40:09+51:42
Camilla EngbergSundsvalls OKej godkänd
Catrin JohanssonSundsvalls OKej start
Ewa Edström-ForsbergLånghundra IFej start
Charlotte VikströmSundsvalls OKej start

H40

15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Robert PalmVästerås SOK56:24
2Petter RanefallIF Thor1:04:56+8:32
3Magnus RunsvikKarlsbyhedens IK1:05:25+9:01
4Sören PeterssonOK Nolaskogsarna1:06:05+9:41
5Martin PerssonOK Kåre1:11:36+15:12
6Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK1:16:54+20:30
7Lars HenrikssonSundsvalls OK1:20:41+24:17
8Jörgen BlästaNjurunda OK1:21:41+25:17
9Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna1:23:39+27:15
10Hans JohanssonSundsvalls OK1:26:01+29:37
11Dick FribergÖstersunds OK1:32:33+36:09
12Tomas VikerOK Kåre2:00:03+1:03:39
13Stefan KärrlanderUmedalens IF2:00:09+1:03:45
Rune LindströmSundsvalls OKej godkänd
Magnus FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Ola CarlssonStora Tuna OKej start
Stefan NilssonHögåkers OKej start

D45

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Dorothe SpillmannIF Thor45:09
2Lotta JungåkerKorsnäs IF OK47:45+2:36
3Monica BomanGävle OK49:01+3:52
4Anette SjöbergGävle OK50:17+5:08
5Anna Von KrusenstiernaOK Kåre52:46+7:37
6Karin NordlingSundsvalls OK53:25+8:16
7Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK57:54+12:45
8Lena JohanssonSelånger SOK1:23:00+37:51
9Pernilla HannusVK Uvarna1:24:26+39:17

H45

18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Marcus ErikssonVK Uvarna52:46
2Per NordlingSundsvalls OK52:55+0:09
3Niklas MartinNjurunda OK58:38+5:52
4Rolf JohanssonSundsvalls OK1:00:14+7:28
5Gunnar ForsgrenForsa OK1:02:05+9:19
6Christer MikaelssonHusums IF OK1:02:53+10:07
7Lars KarlssonValbo AIF1:05:18+12:32
8Joakim MarmelidSundsvalls OK1:06:41+13:55
9Johan OhlströmIF Thor1:11:36+18:50 Ladda ner rutt i gpx-format
10Ben StrengellVästerås SOK1:11:41+18:55
11Peter KarsboAlfta-Ösa OK1:15:32+22:46
12Björn AlbinssonIFK Moras OK1:19:34+26:48
13Mikael DanielssonOK Kåre1:36:04+43:18
14Richard LindströmNjurunda OK1:38:58+46:12
15Anders KarlssonÅrsunda IF1:47:21+54:35
16Anders DahlgrenÖstersunds OK1:54:32+1:01:46
17Erik WillénÖstersunds OK1:56:46+1:04:00
Hans-Erik JanssonVK Uvarnaej godkänd
Michael HolmgrenIF Thorej start
Thomas JohanssonSundsvalls OKej start

D50

25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Anna-Karin SundqvistTullinge SK40:31
2Kane AnderssonIFK Moras OK41:05+0:34
3Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna46:25+5:54
4Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen47:24+6:53
5Marie RappIFK Moras OK49:37+9:06
6Ulla SvahnIFK Moras OK51:39+11:08
7Annika StaafForsa OK51:58+11:27
8Mona ÅkermanValbo AIF52:07+11:36
9Pia FrostIFK Moras OK56:03+15:32
10Anna NieminenOK Nipan56:21+15:50
11Birgitta StrandbergSkogslöparna57:39+17:08
12Karin ForsgrenForsa OK57:51+17:20
13Ann-Christin VedinSelånger SOK1:00:39+20:08
14Ann BjörklundNjurunda OK1:01:42+21:11
15Ingrid HallströmValbo AIF1:02:16+21:45
16Siv SvahnIFK Moras OK1:04:35+24:04
17Tina PetersonIFK Umeå1:06:16+25:45
18Kajsa HedinUmeå OK1:12:26+31:55
19Marianne ÅhlströmOK Storsjön1:16:11+35:40
20Vivianne EdblomHägglunds IoFK1:18:54+38:23
21Anita SundlingNjurunda OK1:20:45+40:14
22Carina SandströmSkutskärs OK1:24:21+43:50
23Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:26:18+45:47
24Gunilla JacobssonNjurunda OK2:01:59+1:21:28
Britt ClaessonIFK Moras OKej godkänd

H50

18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna45:10
2Mikael ErikssonVK Uvarna45:58+0:48
3Tom KorsmanUmeå OK50:08+4:58
4Mats NissiläSelånger SOK52:15+7:05
5Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK52:28+7:18
6Bengt HaglundLeksands OK53:43+8:33
7Lars AmbrosiussonIFK Moras OK54:28+9:18
8Mats JönssonKorsnäs IF OK55:51+10:41
9Jan-Olov BergmanVästerås SOK55:59+10:49
10Maffe FrostIFK Moras OK1:03:59+18:49
11Erik WadmanIFK Moras OK1:05:02+19:52
12Lennart StrandbergSkogslöparna1:10:22+25:12
13Inge NilssonUmeå OK1:19:58+34:48
14Uno JohanssonSundsvalls OK1:28:36+43:26
15Per HanssonHärnösands OK1:29:28+44:18
16Werner KöhlerTullinge SK1:30:27+45:17
Leif EdejernIFK Bergvikej godkänd
Jan ÖstmanSundsvalls OKej godkänd
Lars HolmquistSundsvalls OKej start
Per MelènOK Kåreej start

D55

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Karin BergströmGävle OK54:12
2Monica SvärdOK Klemmingen56:54+2:42
3Eva Bernhardt KilanderÖstersunds OK1:02:34+8:22
4Agneta ThorsellForsa OK1:03:57+9:45
5Ingeborg DanielssonÖstersunds OK1:07:51+13:39
6Ulla Britt SundinSkogslöparna1:09:46+15:34
7Agneta LiljestamOK Linné1:11:55+17:43
Yvonne CarlssonStora Tuna OKej start

H55

27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Thomas EricssonAlfta-Ösa OK42:40
2Clas FriesUmeå OK42:55+0:15
3Andreas HjertsonOK Linné47:28+4:48
4Anders FriesUmeå OK49:50+7:10
5Rolf EmlénVittjärvs IK51:42+9:02
6Lars ForsstedtSöders SOL Tyresö51:59+9:19
7Kjell BomanSöderhamns OK53:03+10:23
8Mikael TarandiIFK Lidingös Skid o OK55:30+12:50
9Tjelvar OtterbjörkUmeå OK56:15+13:35
10Håkan Berglund-LakeKovlands IF58:05+15:25
11Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna58:31+15:51
12Bo DavidssonSolna OK59:10+16:30
13Leif StrandbergSkogslöparna1:00:28+17:48
14Per NordinSöders SOL Tyresö1:03:18+20:38
15Leif AnderssonNjurunda OK1:03:24+20:44
16Tommy ÖsthLjusdals OK1:04:56+22:16
17Lars-Peter JohnssonSelånger SOK1:07:57+25:17
18Stig LundströmSöderhamns OK1:08:01+25:21
19Leif SundlingNjurunda OK1:08:47+26:07
20Anders SvenssonSelånger SOK1:11:56+29:16
21Seth PerssonFältjägarnas IF1:16:40+34:00
22Christer EngmanForsa OK1:17:22+34:42
23Nils Thomas SellstedtSelånger SOK1:26:12+43:32
24Arne OlssonHudiksvalls OK1:26:38+43:58
25Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:29:05+46:25
26Kalle HögbergOK Södertörn1:59:31+1:16:51
Mats SandewallUmeå OKej godkänd

D60

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Eva HalvarsonOK Kåre45:35
2Ingrid Wiklander-NylanderSundsvalls OK1:03:28+17:53
3Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:08:16+22:41
4Inger LorentzsonSundsvalls OK1:08:42+23:07
5Carin NordinSkogslöparna1:10:54+25:19
6Karin WalltinÖstersunds OK1:11:12+25:37
7Helene WiknerOK Storsjön1:15:59+30:24
8Rosita BlidefalkOK Nipan2:12:29+1:26:54
Christina FlordalLjusdals OKej godkänd
Elisabet LundgrenSundsvalls OKej start

H60

13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Per SundinSkogslöparna57:23
2Sven-Erik SundinSelånger SOK1:00:12+2:49
3Peter ÖstlundOK Milan1:01:21+3:58
4Stefan GullbackIF Strategen1:02:06+4:43
5Dan ThorsellForsa OK1:02:46+5:23
6Ingmar SöderströmSundsvalls OK1:04:54+7:31
7Göran SvärdOK Klemmingen1:05:01+7:38
8Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK1:05:58+8:35
9Ove VesterbergLycksele IF1:09:39+12:16
10Bertil NordinSkogslöparna1:19:38+22:15
11Gunnar HedbergÖstersunds OK1:32:12+34:49
12Sten Åke VedinSelånger SOK1:32:56+35:33
Anders ClaessonIFK Moras OKej godkänd

D65

12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Christina WestmanHudiksvalls OK36:43
2Gunborg WestinLeksands OK39:22+2:39
3Solveig SvahnOckelbo OK39:58+3:15
4Caje JacobssonIF Thor41:25+4:42
5Ulla HellmanSundsvalls OK43:39+6:56
6Elvy PetersonSundsvalls OK47:42+10:59
7Monica KrigOK Nipan53:12+16:29
8Ingrid PeterssonSundsvalls OK57:03+20:20
9Lena TimnerUmeå OK1:00:46+24:03
10Gun EdströmOK Nipan1:19:26+42:43
11Viola PerssonVK Uvarna1:38:17+1:01:34
12Irene VestmanOK Nolaskogsarna1:59:00+1:22:17

H65

18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Hans JohanssonIFK Moras OK42:06
2Göran HällströmLugnviks IF45:17+3:11
3Åke BöleniusOK Branten45:54+3:48
4Stig BlidefalkOK Nipan53:36+11:30
5Winn BjörklundSundsvalls OK53:57+11:51
6Harri NäätänenKovlands IF54:25+12:19
7Gunnar BengtssonSundsvalls OK55:11+13:05
8Jan-Gunnar SwärdForsa OK55:51+13:45
9Leif SjöströmOK Branten56:12+14:06
10Owe EdströmKovlands IF56:17+14:11
11Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK57:09+15:03
12Hans NybergGävle OK58:32+16:26
13Tore LundgrenSundsvalls OK1:01:27+19:21
14Kjell ErikssonVK Uvarna1:03:31+21:25
15Ove PetersonSundsvalls OK1:14:34+32:28
16Kurt SandströmSkutskärs OK1:14:43+32:37
Jim PerssonVK Uvarnaej godkänd
Roland OffrellFrosta OKej godkänd
Gunnar HellmanSundsvalls OKej start
Alf BerggrenÖstersunds OKej start
Sören PetterssonOK Nipanej start

D70

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Britt BöleniusOK Branten49:42
2Vera BlomHudiksvalls OK51:44+2:02
3Anne-Marie ByströmSidensjö IK52:08+2:26
4Birgit GunnarssonKramfors-Alliansen58:30+8:48

H70

14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Göran BergSundsvalls OK39:19
2Bernt BöleniusOK Branten45:54+6:35
3Sören JanssonSundsvalls OK50:48+11:29
4Torsten WestmanOK Nolaskogsarna50:53+11:34
5Lars EdströmOK Nipan54:34+15:15
6Janne MånssonLeksands OK58:01+18:42
7Sten ErikssonOK Branten1:02:08+22:49
8Evert BergströmHudiksvalls OK1:07:14+27:55
9Gunnar NorénNjurunda OK1:09:19+30:00
10Gustav KrigOK Nipan1:09:35+30:16
11Rolf DahlströmVK Uvarna1:22:03+42:44
12Hans GunnarssonKramfors-Alliansen1:23:50+44:31
Sven JacobssonIF Thorej godkänd
Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarnaej godkänd

D75

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK33:02
2Maja-Lisa BergströmSelånger SOK36:07+3:05
3Gun KrohnHudiksvalls OK45:55+12:53

H75

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1John BerglundAlfta-Ösa OK37:05
2Birger ByströmSidensjö IK37:14+0:09
3Lars LindKramfors-Alliansen39:12+2:07
4Bert-Erik BergströmVK Uvarna45:59+8:54
5Gunder BorgKovlands IF47:49+10:44
6Bengt LarssonKovlands IF49:06+12:01
7Rolf KrohnHudiksvalls OK53:46+16:41
8Gunnar JonssonKovlands IF57:14+20:09
Lennart ÖsterbergSundsvalls OKej godkänd
Gunnar TimnerUmeå OKej start

H80

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Yngve LarssonKovlands IF1:03:41
2Gösta NilssonÖstersunds OK1:08:15+4:34
3Ola ÖdlingHusums IF OK1:39:12+35:31

Inskolning

24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
Gry DahlgrenÖstersunds OKfullföljt
Markus EngbergVK Uvarnafullföljt
Alva ErssonIFK Mora OKfullföljt
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKfullföljt
Julia Hagelberg-NordahlOK Kårefullföljt
Kajsa HallVästerås SOKfullföljt
Leo IsakssonGrycksbo IF OKfullföljt
Emilia JohnssonOK Kårefullföljt
Linn JohnssonMatteus SIfullföljt
Emmy KärrlanderUmedalens IFfullföljt
Elis LiukkonenSundsvalls OKfullföljt
Olle LångbergHudiksvalls OKfullföljt
Wille LångbergHudiksvalls OKfullföljt
Sofia MårtenssonTimrå SOKfullföljt
Evelina NilssonHögåkers OKfullföljt
Theo OlssonGrycksbo IF OKfullföljt
Edit OrreTimrå SOKfullföljt
Ella OrreTimrå SOKfullföljt
Filip PerssonSundsvalls OKfullföljt
Olle RingiOK Kårefullföljt
Svante SirviöHudiksvalls OKfullföljt
Tuva SirviöHudiksvalls OKfullföljt
Magne WestbergTimrå SOKfullföljt
Alva VikerOK Kårefullföljt

U1

19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Oskar VikströmSundsvalls OK19:40
2Irma JohanssonÖstersunds OK20:08+0:28
3Axel LundgrenSundsvalls OK23:20+3:40
4Lukas WaltherVK Uvarna23:40+4:00
5Viktor BütikoferLjusdals OK23:44+4:04
6Amanda HallVästerås SOK25:25+5:45
7Tore PalmgrenSundsvalls OK25:28+5:48
8Filip IsakssonGrycksbo IF OK26:09+6:29
9Simon NordlanderSundsvalls OK27:36+7:56
10Simon NordlanderSundsvalls OK27:38+7:58
11Lydia GrandinTimrå SOK31:34+11:54
12Alvin HornlidenUmedalens IF31:48+12:08
13Tove FrænellSundsvalls OK34:00+14:20
14Alice LarssonSundsvalls OK40:08+20:28
15Felicia SahlenVästerårs SOK40:13+20:33
16Alva LarsonSundsvalls OK41:04+21:24
Hugo NordlanderSundsvalls OKej godkänd
Simon NordlanderSundsvalls OKej godkänd
Tore PalmgrenSundsvalls OKej godkänd

U2

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Christoffer LindgrenOK Kåre23:05
2Markus MelénOK Kåre24:49+1:44
3Ylva JohanssonÖstersunds OK26:35+3:30
4Jonne LiukkonenSundsvalls OK26:56+3:51
5Oskar MårtenssonTimrå SOK30:59+7:54
6Julia NordlanderSundsvalls OK37:10+14:05
7Maja EngbergVK Uvarna47:06+24:01
8Sarah HjalteTimrå SOK58:27+35:22

Öppen motion 1

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Tova WestbergTimrå SOK29:14
2Nanna WestbergTimrå SOK29:15+0:01
3Helena LagerqvistGrycksbo IF OK30:15+1:01

Öppen motion 3

25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Sara ForsbergSundsvalls OK29:50
2Torbjörn HornlidenUmedalens IF30:25+0:35
3Jonas PerssonSöderhamns OK33:54+4:04
4Anna Djärv-DanielssonOK Kåre35:03+5:13
5Karolina OlssonGrycksbo IF OK37:13+7:23
6Lotta GustafssonIngen förening37:55+8:05
7Annmarie LindgrenOK Nolaskogsarna38:47+8:57
8Ewa WickbergOK Nolaskogsarna39:00+9:10
9Ingrid AnderssonNjurunda OK40:06+10:16
10Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna40:51+11:01
11Catrin StenehällGävle OK41:55+12:05
12Christina FribergÖstersunds OK42:09+12:19
13Jim HjortsbergTimrå SOK42:13+12:23
14Agneta JonzonSöderhamns OK43:40+13:50
15Yasmine OffrellGävle OK44:09+14:19
16Tobias LindgrenOK Kåre47:40+17:50
17Lena DahlbergOK Nolaskogsarna48:19+18:29
18Eva ErikssonHögåkers OK49:43+19:53
19Anna FredrikssonKorsnäs IF OK51:51+22:01
20Maja BjörklundOK Kåre54:50+25:00
21Bert Erik WibergLugnviks IF1:00:10+30:20
22Karin OrreTimrå SOK1:02:03+32:13
23Karin ÅströmVK Uvarna1:08:09+38:19
24Hillevi SjöbomNjurunda OK1:12:02+42:12
25Lars Göran JönssonIngen förening1:17:57+48:07
Test LundahlTimrå SOKej start

Öppen motion 5

22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Cecilia ForslundOK Kåre54:27
2Anna AlbinssonIFK Moras OK55:26+0:59
3Peter SjöbomNjurunda OK59:16+4:49
4Marie FläckGrycksbo IF OK1:01:41+7:14
5Pernilla StammOK Klemmingen1:04:03+9:36
6Annika BlückertSelånger SOK1:08:09+13:42
7Ulrica NilssonUmeå OK1:11:37+17:10
8Peter LorentzsonSundsvalls OK1:13:51+19:24
9Anette AnderssonOK Nolaskogsarna1:13:52+19:25
10Jan WallgrenSelånger SOK1:16:27+22:00
11Bo OlssonHärnösands OK1:17:11+22:44
12Johan OlssonGrycksbo IF OK1:18:19+23:52
13Elin ForslundSöderhamns OK1:23:12+28:45
14Luise HeermannNjurunda OK1:23:51+29:24
15Agneta SandströmFrösö IF1:31:42+37:15
16Elias FredrikssonSöderhamns OK1:38:37+44:10
17Siw SöderqvistLeksands OK1:38:48+44:21
Peter LagerqvistGrycksbo IF OKej godkänd
Lars-Olov OrreTimrå SOKej godkänd
Julia BäckströmSundsvalls OKej godkänd
Åke ErikssonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Anette AnderssonOK Nolaskogsarnaej godkänd

Öppen motion 6

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Tobias LångbergHudiksvalls OK46:48
2Karl LundinIngen förening1:00:36+13:48
3Mikael SirviöHudiksvalls OK1:24:47+37:59
4Torbjörn JohanssonSundsvalls OK1:24:52+38:04
5Jonas LångbergHudiksvalls OK1:27:36+40:48
6Tore StrömOK Nolaskogsarna1:27:39+40:51
7Sebastian Jonsson NordströmSelånger SOK1:33:50+47:02
Alexander KuzminIngen föreningej godkänd

Öppen motion 7

26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Anna LundgrenSundsvalls OK33:41
2Maria CastenborgNjurunda OK35:06+1:25
3Bengt PerssonSöderhamns OK36:30+2:49
4Anna HammarbergSundsvalls OK37:58+4:17
5Patrick CastenborgNjurunda OK38:07+4:26
6Henrik BergmanOK Tranan38:14+4:33
7Håkan DuhlboIFK Moras OK39:30+5:49
8Anders SjögrenSundsvalls OK39:35+5:54
9Lina SöderkvistSäterbygdens OK40:18+6:37
10Martin KarlssonCentrum OK41:50+8:09
11Lena HöjlindIFK Moras OK41:54+8:13
12Mikael RingiOK Kåre43:23+9:42
12Kjetil BrandsarLillehammer OK43:23+9:42
14Johan WegebroUmeå OK44:16+10:35
15Ingela BergmanÖstersunds OK48:56+15:15
16Lars HallVästerås SOK49:05+15:24
17Henrik LundgrenSundsvalls OK49:08+15:27
18Sten-Olov HellbergSundsvalls OK52:31+18:50
19Christer RognellVallentuna-Össeby OL52:37+18:56
20Monika HögbergOK Södertörn53:11+19:30
21Jan HammarbergSundsvalls OK54:54+21:13
21Birgitta HammarbergSundsvalls OK54:54+21:13
23Susanne MikaelssonHusums IF OKs57:07+23:26
24Ulrika WillénÖstersunds OK1:06:38+32:57
25Hans BohlinIFK Moras OK1:15:26+41:45
26Marianne OffrellFrosta OK1:19:16+45:35
Leif BylarsForsa OKej start

Öppen motion 8

23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Erik WidegrenIngen förening41:20
2Martin HässlerIngen förening47:24+6:04
3Ola LindströmSundsvalls OK48:03+6:43
4Arja HannusIngen förening48:59+7:39
5Stefan IvarssonSundsvalls OK49:49+8:29
6Lars SjölanderOK Nipan52:07+10:47
7Daniel OlssonSundsvalls OK52:15+10:55
8Anders JohanssonÖstersunds OK54:31+13:11
9Morgan NäslundSkogslöparna55:12+13:52
10Bo MellerstedtSelånger SOK55:50+14:30
11Håkan KallurOK Ravinen55:55+14:35
12Tony DalebrandSundsvalls OK57:44+16:24
13Johnny NylanderSelånger SOK58:24+17:04
14Jan AnderssonGävle OK58:59+17:39
15Jonas NilssonVK Uvarna1:03:19+21:59
16Catherine VennbergHudiksvalls OK1:12:57+31:37
17Tomas JohnssonSundsvalls OK1:14:21+33:01
18Stefan WassbrinkVK Uvarna1:14:25+33:05
19Jon FlordalLjusdals OK1:21:19+39:59
20Mikael SundqvistTullinge SK1:27:48+46:28
21Lars WesterlundSelånger SOK1:42:04+1:00:44
Leif BlomqvistSöderhamns OKej godkänd
Björn AbelssonSundsvalls OKej godkänd

Öppen motion 9

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Mattias HovmöllerSöders SOL Tyresö58:04
2Lars GustavssonHammarby IF OF58:06+0:02
3Jonas BäckströmMalungs OK Skogsmårdarna59:13+1:09
4Mattias EdströmKovlands IF1:07:06+9:02
5Per WesterlundSelånger SOK1:12:45+14:41
6Ulrik OlssonSundsvalls OK1:12:52+14:48
7Anna WesterlundSelånger SOK1:19:18+21:14
8Per-Erik ModigSöderhamns OK1:41:42+43:38
Mattias EdströmKovlands IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser