Swedish Orienteering Federation

Official results for Tour de Medelpad, tdM Etapp 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Tour de Medelpad
Organisers: Sundsvalls OK / Timrå SOK
Date: Friday 20 May 2011 - Sunday 22 May 2011

TdM Etapp 1Etapp 2 TimråluffenEtapp 2 Timråluffen (overall)TdM Etapp 3TdM Etapp 3 (overall)

D21 Elit

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Katarina SvahnIFK Moras OK36:52
2Linn GrällsOK Kåre38:44+1:52
3Lisa CarlssonOK Linné40:14+3:22
4Johanna BergmanSundsvalls OK40:36+3:44
5Sabina BäckIF Femman44:13+7:21
6Linnéa WikingOK Kåre45:33+8:41
7Carin EmlénVittjärvs IK47:15+10:23
8Annika RidellIF Thor47:58+11:06
9Christine RuferOK Linné50:47+13:55
10Ingela ErikssonGävle OK52:48+15:56
11Ellinor SternerOK Kåre53:40+16:48
12Linda SundinVästerås SOK1:00:50+23:58
Helena ForsbergSkogslöparnadid not start

H21 Elit

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Lukas PetersonIFK Umeå34:26
2Jonas BäckströmMalungs OK Skogsmårdarna34:48+0:22
3Erik LindIFK Umeå36:03+1:37
4Jan JohanssonIFK Umeå37:06+2:40
5Joakim IngelssonOK Hammaren37:42+3:16
6Hans PerssonGävle OK37:59+3:33
7Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna38:16+3:50
8Björn OlovssonOK Linné38:24+3:58
9Jakob JanssonJärla Orientering39:28+5:02
10Samuel AnderssonIFK Umeå39:49+5:23
11Niklas WraneSöders SOL Tyresö40:04+5:38
12Mattias JohanssonIFK Moras OK40:39+6:13
13Andreas CallebergRehns BK40:56+6:30
14Mats FröbergOK Linné41:00+6:34
15Tobias EliassonSundsvalls OK42:33+8:07
16Charlie StoltRehns BK43:24+8:58
17David HolmbergSundsvalls OK44:45+10:19
18Lasse JanssonGävle OK50:09+15:43
19Pierre SchambergerCentrum OK52:26+18:00
Johan ForsgrenOK Kåremispunched
Tomas JohanssonIFK Umeåmispunched
Pessi LiukkonenSundsvalls OKdid not start

D20 Elit

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Emma EdejernAlfta-Ösa OK40:29
2Malin AnderssonOK Nolaskogsarna43:32+3:03
3Ida WillénÖstersunds OK50:05+9:36
4Ann-Sofie KarlssonÅrsunda IF51:35+11:06
5Malin JohanssonSundsvalls OK1:02:52+22:23
Evelina WallentinÖstersunds OKmispunched
Sara LundstenVittjärvs IKdid not start

H20 Elit

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ola SvahnIFK Moras OK34:00
2Claes LundströmSkellefteå OK41:48+7:48
3Erik ToomingasSundsvalls OK49:22+15:22
4Johan GunnarsIFK Moras OK52:55+18:55
5Emil ÅströmSundsvalls OK53:14+19:14
6Alexander AnderssonAlfta-Ösa OK1:04:41+30:41
Jon ÅkessonForsa OKmispunched

D18 Elit

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Johanna NäslundOK Nolaskogsarna44:12
2Tina SelinHägglunds IoFK48:05+3:53
3Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna52:57+8:45
4Katarina JohanssonSundsvalls OK55:44+11:32
5Malin EngströmOK Kåre59:30+15:18
6Amanda ÅströmVK Uvarna1:03:08+18:56

H18 Elit

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Erik BomanGävle OK29:03
2Erik MagnussonOK Nolaskogsarna29:07+0:04
3Gustav KvickForsa OK33:52+4:49
4William ErikssonHögåkers OK36:55+7:52
5Jonatan HöjlindIFK Moras OK39:53+10:50
6Anders SjöbomNjurunda OK42:02+12:59
7Emil NilssonUmeå OK42:30+13:27
8Joakim NordlingSundsvalls OK43:41+14:38
9Glen BalesOK Kåre45:59+16:56
10Christoffer BacklundNjurunda OK56:42+27:39
Albin SjöhedGävle OKmispunched

D21

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Marika HagelbergOK Kåre43:55
2Sofia StenbergKarlsbyhedens IK45:01+1:06
3Martina ArkåsenOK Kåre45:38+1:43
4Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK49:26+5:31
5Karin FägerlindCentrum OK55:18+11:23
6Stina SkyttnerLjusdals OK55:43+11:48
7Åsa JönssonJärla Orientering56:10+12:15
8Elin OlovssonOK Linné58:11+14:16

H21

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Björn ArvidssonStora Tuna OK34:23
2Oskar KarlinCentrum OK36:16+1:53
3Raphael ZwikerOK Linné36:17+1:54
4Per HolmIFK Moras OK36:18+1:55
5Mikael AnderssonIK Gandvik36:57+2:34
6Lars JonssonVK Uvarna38:30+4:07
7Joakim FuruströmLjusdals OK42:01+7:38
8Mattias AnderssonIK Gandvik42:40+8:17
9Niclas ErikssonOK Kåre44:02+9:39
10Per EdströmHärnösands OK44:26+10:03
11Daniel AnderssonIK Gandvik45:49+11:26
12Simon HannusVK Uvarna47:01+12:38
13Magnus NeumanHärnösands OK50:19+15:56
14Anders BjörklundNjurunda OK1:10:11+35:48
15Mattias HenrikssonCentrum OK1:29:18+54:55

H17-20

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jonathan StrömOK Nolaskogsarna28:34
2Martin Larsson-SnyggNjurunda OK35:56+7:22
3Björn Larsson-SnyggNjurunda OK38:47+10:13
Nils SchönenbergerIFK Moras OKmispunched

D16

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sara WadmanIFK Moras OK30:22
2Ida KallurOK Ravinen30:57+0:35
3Stina MagnussonOK Nolaskogsarna31:39+1:17
4Kristin OlovssonRehns BK34:57+4:35
5Ellen SjögrenSundsvalls OK36:51+6:29
6Kristin BomanGävle OK37:13+6:51
7Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna37:44+7:22
8Hanna SjöbergGävle OK37:59+7:37
9Stina ÅströmSundsvalls OK39:17+8:55
10Linda StrömOK Nolaskogsarna40:32+10:10
11Lina ÅhlundOK Nolaskogsarna40:52+10:30
12Johanna SjölundSundsvalls OK41:30+11:08
13Johanna ÅströmVK Uvarna41:54+11:32
14Kajsa EngströmOK Kåre42:46+12:24
15Lina FredrikssonKorsnäs IF OK43:22+13:00
16Stina WidmarkOK Storsjön50:19+19:57
17Sanna WassbrinkVK Uvarna1:03:36+33:14
18Jorunn LindströmSundsvalls OK1:20:14+49:52
Linnéa EmlénVittjärvs IKdid not start
Melina CarlssonStora Tuna OKdid not start

H16

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Daniel DuhlboIFK Moras OK30:10
2Eddie EdströmSundsvalls OK30:15+0:05
3Jesper JissbackeGävle OK32:32+2:22
4Lars SjöbomNjurunda OK32:40+2:30
5Anton NilssonUmeå OK33:34+3:24
6Gabriel HöjlindIFK Moras OK34:38+4:28
7Johan NordinSundsvalls OK38:07+7:57
8Leon JämtinLugnviks IF42:43+12:33
9Josef LandénSöderhamns OK44:25+14:15
10Donnie FredrikssonSöderhamns OK58:09+27:59
Viktor NordlingSundsvalls OKdid not start

D16 Kort

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Isabelle G LagerqvistGrycksbo IF OK1:00:06

D14

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Hanna HugossonSundsvalls OK22:09
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK22:57+0:48
3Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK25:50+3:41
4Stina NordinSundsvalls OK27:20+5:11
5Tua DahlgrenÖstersunds OK28:09+6:00
6Caroline JohanssonSundsvalls OK30:08+7:59
7Tova OlssonGrycksbo IF OK32:10+10:01
8Engla FläckGrycksbo IF OK33:12+11:03
9Matilda MelénOK Kåre37:19+15:10
10Erika DuhlboIFK Moras OK38:42+16:33
11Elin NilssonVK Uvarna39:19+17:10
12Anna LampinenSelånger SOK42:40+20:31
13Frida FredrikssonKorsnäs IF OK52:21+30:12
14Noa-Ristin C LagerqvistGrycksbo IF OK56:07+33:58
Ellinor AlbinssonIFK Moras OKdid not start

H14

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Isac Von KrusenstiernaOK Kåre21:55
2Erik HanssonHärnösands OK25:58+4:03
3Johannes BjörklundNjurunda OK27:47+5:52
4Simon SjöbergGävle OK29:06+7:11
5Alexander HörnquistHägglunds IoFK31:33+9:38
6Axel MartinNjurunda OK31:54+9:59
7Jonas NorlinIFK Moras OK32:10+10:15
8Andreas SandbergTimrå SOK32:48+10:53
9Erik BerglundOK Kåre33:28+11:33
10Oscar SundlöfTimrå SOK33:54+11:59
11Samuel HöjlindIFK Moras OK34:51+12:56
12Eric DanielssonOK Kåre36:15+14:20
13Jacob AlbinssonIFK Moras OK37:04+15:09
14Axel EnglundTimrå SOK37:58+16:03
15Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna47:05+25:10
Petter JohanssonTimrå SOKmispunched
Axel JutterströmIFK Moras OKmispunched

D14 Kort

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Lovisa EdströmSundsvalls OK43:28

H14 Kort

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Marcus SelinHägglunds IoFKmispunched
Francois G LagerqvistGrycksbo IF OKdid not start

D12

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK18:04
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre19:16+1:12
3Jenny WegebroUmeå OK19:59+1:55
4Frida VikströmSundsvalls OK20:54+2:50
5Sara NilssonVK Uvarna22:00+3:56
6Alva RingiOK Kåre23:23+5:19
7Ann JohanssonSundsvalls OK23:48+5:44
8Frida SvedbergSundsvalls OK26:03+7:59
9Maja PeterssonOK Nolaskogsarna26:08+8:04
10Åsa FribergÖstersunds OK29:59+11:55
11Ida DahlgrenÖstersunds OK32:58+14:54
12Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna39:16+21:12
13Maja WillénÖstersunds OK45:34+27:30
Ella OlssonGrycksbo IF OKmispunched
Alva BarchèusSundsvalls OKmispunched
Beatrice HörnquistHägglunds IoFKmispunched

H12

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna21:33
2Emil HornlidenUmedalens IF23:30+1:57
3Albin EmlénVittjärvs IK24:33+3:00
4Nils LundgrenSundsvalls OK26:22+4:49
5Gustav FrænellSundsvalls OK27:24+5:51
6Lucas StrandlundOK Nipan29:08+7:35
7Axel LindqvistSundsvalls OK42:04+20:31
8Albin JohanssonTimrå SOK54:59+33:26
9Erik KärrlanderUmedalens IF56:07+34:34
Björn EnglundTimrå SOKmispunched
Björn JohanssonSundsvalls OKdid not start

D12 Kort

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Elin VikerOK Kåre42:09
Ronja HuggForsa OKdid not start
Josephine BergmanForsa OKdid not start
Emelie JonassonForsa OKdid not start
Hanna KjellinForsa OKdid not start

H12 Kort

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Karl FredrikssonKorsnäs IF OK50:46
2Martin DanielssonOK Kåre55:08+4:22
3Mårten EdströmSundsvalls OK1:01:19+10:33

D10

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Cecilia LindgrenOK Kåre19:09
2Tove RingiOK Kåre22:15+3:06
3Ida JohnssonOK Kåre26:10+7:01
4Sofie FröjdSundsvalls OK29:47+10:38
Magdalena NilssonHögåkers OKdid not start

H10

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jakob SjöbergGävle OK13:31
2Isak ErikssonOK Nolaskogsarna16:27+2:56
3Jonas KärrlanderUmedalens IF18:06+4:35
4Oskar BütikoferLjusdals OK19:15+5:44
5William StrandlundOK Nipan21:03+7:32
6Robin EdlundSundsvalls OK23:14+9:43
Egon EnglundTimrå SOKdid not start

D35

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Eva Singman PalmVästerås SOK39:57
2Karin JohnssonOK Kåre46:17+6:20
3Sarah VikerOK Kåre51:05+11:08
4Annika LundströmSundbybergs IK54:36+14:39
5Susanna EdströmHärnösands OK57:31+17:34

H35

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tomas EdströmSundsvalls OK40:59
2Patrik JohnssonOK Kåre43:55+2:56
3Pontus JohnssonMatteus SI49:32+8:33
4Magnus JonssonSundsvalls OK50:12+9:13
5Johnny BlästaNjurunda OK50:22+9:23
6Micael StammOK Klemmingen53:27+12:28
Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OKmispunched
Oskar ForsbergSkogslöparnadid not start

D40

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Åsa BäckstrandHudiksvalls OK41:28
2Karin ErssonIFK Moras OK41:44+0:16
3Izabell BirklinOK Kåre48:18+6:50
4Kersti RingiOK Kåre52:15+10:47
5Inger DahlgrenÖstersunds OK53:31+12:03
6Berit GummusIFK Moras OK56:14+14:46
7Anna HallVästerås SOK58:33+17:05
8Camilla EngbergSundsvalls OK1:06:29+25:01
9Anna WadmanIFK Moras OK1:07:53+26:25
10Kristina NilssonIFK Umeå1:17:46+36:18
11Marita SöderlindHägglunds IoFK1:19:49+38:21
12Kristina NilssonVK Uvarna1:25:01+43:33
Ulrica Swärd-BütikoferForsa OKmispunched
Cecilia EdströmSundsvalls OKdid not start

H40

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sören PeterssonOK Nolaskogsarna32:58
2Mattias EdströmKovlands IF34:02+1:04
3Robert PalmVästerås SOK34:43+1:45
4Tomas VikerOK Kåre37:44+4:46
5Petter RanefallIF Thor39:52+6:54
6Magnus RunsvikKarlsbyhedens IK40:29+7:31
7Jörgen BlästaNjurunda OK46:24+13:26
8Stefan KärrlanderUmedalens IF47:38+14:40
9Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna47:49+14:51
10Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK48:09+15:11
11Dick FribergÖstersunds OK55:37+22:39
12Lars HallVästerås SOK1:06:15+33:17
13Fredrik PonténIF Strategen1:14:01+41:03
Ulf FredrikssonKorsnäs IF OKmispunched
Ola CarlssonStora Tuna OKdid not start
Stefan NilssonHögåkers OKdid not start

D45

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre33:27
2Lotta JungåkerKorsnäs IF OK34:34+1:07
3Dorothe SpillmannIF Thor35:03+1:36
4Monica BomanGävle OK35:20+1:53
5Anette SjöbergGävle OK43:55+10:28
6Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK44:03+10:36
7Pernilla HannusVK Uvarna52:17+18:50
8Lena JohanssonSelånger SOK1:03:36+30:09

H45

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Marcus ErikssonVK Uvarna32:06
2Lars KarlssonValbo AIF36:16+4:10
3Niklas MartinNjurunda OK37:04+4:58
4Richard LindströmNjurunda OK39:24+7:18
5Michael HolmgrenIF Thor41:35+9:29
6Johan OhlströmIF Thor45:23+13:17 Download route in GPX format
7Karl-Anders LarssonVK Uvarna46:34+14:28
8Christer MikaelssonHusums IF OK50:42+18:36
9Hans-Erik JanssonVK Uvarna53:59+21:53
10Mikael DanielssonOK Kåre59:29+27:23
11Björn AlbinssonIFK Moras OK1:01:07+29:01
12Ben StrengellVästerås SOK1:01:10+29:04
13Erik WillénÖstersunds OK1:06:38+34:32
14Anders DahlgrenÖstersunds OK1:09:35+37:29
Peter AnderssonKramfors-Alliansendid not start

D50

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Kane AnderssonIFK Moras OK27:56
2Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna34:40+6:44
3Ingrid HallströmValbo AIF36:43+8:47
4Mona ÅkermanValbo AIF37:02+9:06
5Ann BjörklundNjurunda OK39:00+11:04
6Pia FrostIFK Moras OK39:21+11:25
7Ulla SvahnIFK Moras OK39:28+11:32
8Anna NieminenOK Nipan39:50+11:54
9Britt ClaessonIFK Moras OK52:09+24:13
10Ann-Christin VedinSelånger SOK52:29+24:33
11Carina SandströmSkutskärs OK53:17+25:21
12Gunilla JacobssonNjurunda OK53:34+25:38
13Marianne ÅhlströmOK Storsjön55:41+27:45
14Marie RappIFK Moras OK56:16+28:20
15Anita SundlingNjurunda OK1:08:27+40:31
16Vivianne EdblomHägglunds IoFK1:12:13+44:17
Agneta SamuelssonFältjägarnas IFmispunched

H50

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna29:01
2Mikael ErikssonVK Uvarna30:32+1:31
3Tom KorsmanUmeå OK31:27+2:26
4Bengt HaglundLeksands OK34:37+5:36
5Mats JönssonKorsnäs IF OK35:38+6:37
6Mats NissiläSelånger SOK37:05+8:04
7Lars AmbrosiussonIFK Moras OK40:13+11:12
8Jan-Olov BergmanVästerås SOK42:51+13:50
9Mikael SundqvistTullinge SK44:16+15:15
10Uno JohanssonSundsvalls OK45:46+16:45
11Maffe FrostIFK Moras OK45:58+16:57
12Peter SkyttnerLjusdals OK46:32+17:31
13Per HanssonHärnösands OK58:18+29:17
14Werner KöhlerTullinge SK1:00:44+31:43
Inge NilssonUmeå OKmispunched
Erik WadmanIFK Moras OKmispunched
Lennart StrandbergSkogslöparnadid not start
Per MelènOK Kåredid not start

D55

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Karin BergströmGävle OK49:59
2Monica SvärdOK Klemmingen59:39+9:40
3Ulla Britt SundinSkogslöparna1:05:44+15:45
4Ingeborg DanielssonÖstersunds OK1:10:36+20:37
Agneta LiljestamOK Linnémispunched
Yvonne CarlssonStora Tuna OKdid not start

H55

22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andreas HjertsonOK Linné29:30
2Anders FriesUmeå OK34:52+5:22
3Kjell BomanSöderhamns OK36:09+6:39
4Håkan Berglund-LakeKovlands IF36:19+6:49
5Rolf EmlénVittjärvs IK37:14+7:44
6Lars ForsstedtSöders SOL Tyresö39:18+9:48
7Mikael TarandiIFK Lidingös Skid o OK39:45+10:15
8Bo DavidssonSolna OK43:55+14:25
9Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna43:58+14:28
10Stig LundströmSöderhamns OK44:57+15:27
11Anders SvenssonSelånger SOK45:28+15:58
12Lars-Peter JohnssonSelånger SOK49:06+19:36
13Lennart WinbergHudiksvalls OK49:12+19:42
14Leif SundlingNjurunda OK51:35+22:05
15Tommy ÖsthLjusdals OK52:48+23:18
16Arne OlssonHudiksvalls OK55:52+26:22
17Seth PerssonFältjägarnas IF57:14+27:44
18Nils Thomas SellstedtSelånger SOK1:06:08+36:38
19Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK1:06:34+37:04
20Kalle HögbergOK Södertörn1:11:39+42:09
Tomas LundströmSkellefteå OKmispunched
Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OLmispunched
Mats SandewallUmeå OKdid not start

D60

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Louise MaxénTimrå SOK37:21
2Eva HalvarsonOK Kåre39:18+1:57
3Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL39:53+2:32
4Karin WalltinÖstersunds OK41:52+4:31
5Helene WiknerOK Storsjön48:13+10:52
Christina FlordalLjusdals OKmispunched

H60

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Bengt A PerssonRehns BK37:59
2Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK40:31+2:32
3Stefan GullbackIF Strategen44:39+6:40
4Inge HultmanKovlands IF44:56+6:57
5Mats Åke AnderssonSelånger SOK46:18+8:19
6Ove VesterbergLycksele IF47:16+9:17
7Sven-Erik SundinSelånger SOK47:45+9:46
8Göran SvärdOK Klemmingen49:02+11:03
9Peter ÖstlundOK Milan50:50+12:51
10Gunnar HedbergÖstersunds OK1:04:49+26:50
11Anders ClaessonIFK Moras OK1:05:22+27:23
Per SundinSkogslöparnamispunched
Sten Åke VedinSelånger SOKmispunched

D65

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Christina WestmanHudiksvalls OK32:48
2Laila NäslundTimrå SOK41:26+8:38
3Heléne CardellTimrå SOK41:33+8:45
4Caje JacobssonIF Thor42:10+9:22
5Gun EdströmOK Nipan43:34+10:46
6Lena TimnerUmeå OK44:29+11:41
7Gunborg WestinLeksands OK46:13+13:25
8Monica KrigOK Nipan47:38+14:50
9Irene VestmanOK Nolaskogsarna59:00+26:12
Viola PerssonVK Uvarnamispunched

H65

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Owe EdströmKovlands IF31:03
2Åke HöglundTimrå SOK31:32+0:29
3Winn BjörklundSundsvalls OK37:47+6:44
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK37:59+6:56
5Jim PerssonVK Uvarna40:51+9:48
6Stig BlidefalkOK Nipan40:54+9:51
7Hans NybergGävle OK44:27+13:24
8Elof HöglundTimrå SOK47:45+16:42
9Jan-Gunnar SwärdForsa OK48:12+17:09
10Kurt SandströmSkutskärs OK54:37+23:34
Harri NäätänenKovlands IFmispunched
Alf BerggrenÖstersunds OKdid not start
Göran HällströmLugnviks IFdid not start

D70

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK55:34

H70

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Gustav KrigOK Nipan37:05
2Lars EdströmOK Nipan37:58+0:53
3Sten ErikssonOK Branten38:16+1:11
4Sven JacobssonIF Thor38:29+1:24
5Janne MånssonLeksands OK38:33+1:28
6Sören JanssonSundsvalls OK39:16+2:11
7Torsten WestmanOK Nolaskogsarna40:19+3:14
8Evert BergströmHudiksvalls OK43:38+6:33
9Gunnar NorénNjurunda OK50:34+13:29
10Olle NäslundTimrå SOK57:59+20:54

D75

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK35:21
2Gun KrohnHudiksvalls OK40:32+5:11

H75

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rolf KrohnHudiksvalls OK36:27
2John BerglundAlfta-Ösa OK39:01+2:34
3Birger ByströmSidensjö IK42:38+6:11
4Gunder BorgKovlands IF54:10+17:43
5Bengt LarssonKovlands IF57:51+21:24
6Roland LundqvistTimrå SOK1:07:45+31:18
Gunnar TimnerUmeå OKmispunched

H80

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Yngve LarssonKovlands IF1:26:11
2Harry LarssonTimrå SOK1:31:16+5:05
3Gösta NilssonÖstersunds OK1:41:12+15:01
4Ola ÖdlingHusums IF OK2:09:49+43:38

Inskolning

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Alma BirklinOK Kårecompleted
Arvid CarlssonSundsvalls OKcompleted
Gry DahlgrenÖstersunds OKcompleted
Axel ErikssonKlubblöscompleted
Petter ErlandssonSundsvalls OKcompleted
Alva ErssonIFK Moras OKcompleted
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKcompleted
Lydia GrandinTimrå SOKcompleted
Julia Hagelberg-NordahlOK Kårecompleted
Kajsa HallVästerås SOKcompleted
Leo IsakssonGrycksbo IF OKcompleted
Emilia JohnssonOK Kårecompleted
Olle RingiOK Kårecompleted
Albin SöderbergSundsvalls OKcompleted
Anton SöderbergSundsvalls OKcompleted
Alva VikerOK Kårecompleted
Elis LiukkonenSundsvalls OKdid not start
Evelina NilssonHögåkers OKdid not start

U1

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tove ErikssonSundsvalls OK22:22
2Oskar VikströmSundsvalls OK23:18+0:56
3Viktor BütikoferLjusdals OK23:35+1:13
4Irma JohanssonÖstersunds OK27:48+5:26
5Tove FrænellSundsvalls OK42:41+20:19
6Amanda HallVästerås SOK1:05:45+43:23
Filip IsakssonGrycksbo IF OKmispunched
Axel LundgrenSundsvalls OKdid not start

U2

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Christoffer LindgrenOK Kåre27:56
2Ylva JohanssonÖstersunds OK30:18+2:22
3Jonne LiukkonenSundsvalls OK30:24+2:28
4Markus MelénOK Kåre32:32+4:36
5Nanna WestbergTimrå SOK35:26+7:30
6Alvin HornlidenUmedalens IF35:54+7:58
7Maja EngbergVK Uvarna1:02:31+34:35

Öppen motion 1

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Cecilia EnglundTimrå SOK28:22
2Angelica SaurTimrå SOK30:02+1:40
3Helena LagerqvistGrycksbo IF OK41:35+13:13
Eva-Britt JohanssonTimrå SOKmispunched

Öppen motion 3

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Anna Djärv-DanielssonOK Kåre31:55
2Karolina OlssonGrycksbo IF OK37:39+5:44
3Agneta JonzonSöderhamns OK40:15+8:20
4Jonas PerssonSöderhamns OK40:35+8:40
5Catrin StenehällGävle OK41:32+9:37
6Marléne LindströmSundsvalls OK42:10+10:15
7Emma NäslundHägglunds IoFK45:27+13:32
8Monika HögbergOK Södertörn45:44+13:49
9Eva ErikssonHögåkers OK48:15+16:20
10Tobias LindgrenOK Kåre50:57+19:02
11Anna FredrikssonKorsnäs IF OK53:48+21:53
12Karin ÅströmVK Uvarna58:00+26:05
13Lars-Göran JönssonKlubblös59:15+27:20

Öppen motion 5

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Carl LundinKlubblös37:38
2Peter LagerqvistGrycksbo IF OK38:54+1:16
3Johan WegebroUmeå OK39:26+1:48
4Marie FläckGrycksbo IF OK40:03+2:25
5Cecilia ForslundOK Kåre40:28+2:50
6Pernilla StammOK Klemmingen46:18+8:40
7Kajsa HedinUmeå OK47:31+9:53
8Annika BlückertSelånger SOK48:03+10:25
9Johan OlssonGrycksbo IF OK49:07+11:29
10Peter SjöbomNjurunda OK49:37+11:59
11Anna AlbinssonIFK Moras OK50:00+12:22
12Ulrica NilssonUmeå OK50:48+13:10
13Sebastian Jonsson NordströmSelånger SOK51:50+14:12
14Agneta SandströmFrösö IF53:15+15:37
15Luise HeermannNjurunda OK59:46+22:08
16Elias FredrikssonSöderhamns OK1:00:07+22:29
17Julia BäckströmSundsvalls OK1:03:50+26:12
18Lars-Olov OrreTimrå SOK1:10:38+33:00
19Lena DahlbergOK Nolaskogsarna1:11:30+33:52
20Karin OrreTimrå SOK1:12:02+34:24
21Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna1:12:38+35:00

Öppen motion 7

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Johanna StrandlundOK Nipan31:34
2Bengt PerssonSöderhamns OK32:51+1:17
3Anders SjögrenSundsvalls OK32:54+1:20
4Malin UnanderSundsvalls OK34:45+3:11
5Lena HöjlindIFK Moras OK38:57+7:23
6Martin KarlssonCentrum OK41:10+9:36
7Håkan DuhlboIFK Moras OK48:21+16:47
8Anders CarlssonÅrsunda IF50:48+19:14
9Ulrika WillénÖstersunds OK55:39+24:05
Hans BohlinIFK Moras OKmispunched
Mikael RingiOK Kåremispunched
Leif BylarsForsa OKdid not start

Öppen motion 8

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tomas UnanderSundsvalls OK31:49
2Lars GustavssonHammarby IF OF38:57+7:08
3Tony DalebrandSundsvalls OK40:53+9:04
4Jonatan BylarsForsa OK48:09+16:20
5Magnus SäterbergSundsvalls OK48:50+17:01
6Håkan KallurOK Ravinen49:29+17:40
7Tomas JohnssonSundsvalls OK1:00:58+29:09
8Stefan WassbrinkVK Uvarna1:05:49+34:00
9Thomas EngbergVK Uvarna1:10:27+38:38
10Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:22:10+50:21

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements