Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL i Norberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL i Norberg
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: torsdag 16 augusti 2018

Bana A

4 600 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KarlssonAvesta OK32:427:06
2Håkan RambergHallstahammars OK37:37+4:558:10
3Lars JakobssonVästerås SOK40:00+7:188:41
4Thom SandvikAvesta OK42:03+9:219:08
5Kjell LidholmIFK Hedemora OK43:34+10:529:28
6Per Erik FogelVästerås SOK44:42+12:009:43
7Stig LandstorpOK Tor45:45+13:039:56
8Kuno ÖsterlundVästerås SOK47:07+14:2510:14
9Henrik OlssonHallstahammars OK48:05+15:2310:27
10Alf LindbergKöping-Kolsva OK48:18+15:3610:30
11Leo JohanssonVandrarringen50:19+17:3710:56
12Göran LarssonSala OK50:31+17:4910:58
13Göran WelénKöping-Kolsva OK51:40+18:5811:13
14Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK51:43+19:0111:14
15Gunnar JonssonHallstahammars OK51:48+19:0611:15
16Mats JönssonKorsnäs IF OK54:24+21:4211:49
17Kurt Håkan AnderssonOK Tor55:43+23:0112:06
18Leif WadmanKöping-Kolsva OK56:14+23:3212:13
19Peder WickströmArboga OK56:27+23:4512:16
20Ulf KjellinOK Hedströmmen59:37+26:5512:57
21Kurt ErikssonVandrarringen1:01:25+28:4313:21
21Stefan PetterssonArboga OK1:01:25+28:4313:21
23Nils OlssonVandrarringen1:01:36+28:5413:23
24Lena LiljeforsAvesta OK1:03:11+30:2913:44
25Bengt HanssonSäterbygdens OK1:07:27+34:4514:39
26Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:08:12+35:3014:49
27Tommy WåhlinVästerås SOK1:14:16+41:3416:08
Johan KlingbergNorbergs OKej godkänd

Bana B

3 700 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig Arne BorgÄrla IF39:2610:39
1Sten-Åke HolmbergSala OK39:2610:39
3Hans AurellGävle OK39:53+0:2710:46
4Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK41:04+1:3811:05
5Per-Ivar MöllbergArboga OK42:56+3:3011:36
6Hans KäckDalaportens OL43:59+4:3311:53
7Hans GreijerVästerås SOK44:55+5:2912:08
8Ragnar ErikssonOK Hedströmmen45:07+5:4112:11
9Roland BergSäterbygdens OK46:34+7:0812:35
10Jan JohanssonIFK Hedemora OK49:03+9:3713:15
11Per-Arne EkbomArboga OK49:09+9:4313:17
12Ulf SvedestamEskilstuna OL49:28+10:0213:22
13Christer SundströmSala OK50:19+10:5313:35
13Bernt LöfkvistBjursås OK50:19+10:5313:35
15Nils-Erik ErikssonSala OK51:41+12:1513:58
16Lennart LundquistOK Nalle52:14+12:4814:07
17Nils-Erik HjelmerVandrarringen52:32+13:0614:11
18Hans AnderssonVästerås SOK53:00+13:3414:19
19Olle GranathSurahammars SOK53:22+13:5614:25
20Åke GranstamOK Tor53:46+14:2014:31
21Bo SundbergIFK Hedemora OK53:58+14:3214:35
22Göran JanzonArboga OK54:46+15:2014:48
23Bo OrtmanVandrarringen55:04+15:3814:52
24Lars-Erik RaskVästerås SOK55:47+16:2115:04
25Lars JohanssonOK Tor58:45+19:1915:52
26Hans MalmkvistVästerås SOK58:59+19:3315:56
27Torsten LundVästerås SOK1:02:41+23:1516:56
28Björn EkholmVästerås SOK1:04:40+25:1417:28
29Pia JohanssonNorbergs OK1:04:45+25:1917:30
30Putte DahlströmNorbergs OK1:09:56+30:3018:54
31Kerstin SundbergVästerås SOK1:17:35+38:0920:58
Björn ÅhsLeksands OKutgått

Bana C

3 000 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael HogréusOK Tor37:4412:34
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen38:33+0:4912:51
3Östen ErikssonAvesta OK41:03+3:1913:41
4Esko RaitaÄrla IF41:04+3:2013:41
5Lennart JohanssonOK Tor41:27+3:4313:49
6Ingemar JonssonHallstahammars OK42:22+4:3814:07
7Bengt SöderqvistDalaportens OL42:46+5:0214:15
8Lars KjellmanVandrarringen42:48+5:0414:16
9Håkan SöderqvistArboga OK42:57+5:1314:19
10Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo43:19+5:3514:26
11Leif JanssonEskilstuna OL43:43+5:5914:34
12Ia GranatSurahammars SOK44:26+6:4214:48
13Kjell MjöbergHallstahammars OK45:07+7:2315:02
14Toni AnderssonVästerås SOK45:39+7:5515:13
15Margareta LöfqvistVästerås SOK45:45+8:0115:15
16Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK45:49+8:0515:16
17Annika NorströmHallstahammars OK46:23+8:3915:27
18Lars WisellFagersta OK46:51+9:0715:37
19Lars-B LarssonOK Tyr46:53+9:0915:37
20Ove EkKöping-Kolsva OK47:01+9:1715:40
21Sören GustafssonSäterbygdens OK47:21+9:3715:47
22Erik JohanssonAvesta OK47:25+9:4115:48
23Göran SöderströmDomnarvets GOIF47:27+9:4315:49
24Anita JohanssonOK Tor48:07+10:2316:02
25Gun MillingerVästerås SOK48:09+10:2516:03
26Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK48:13+10:2916:04
27Rolf JohanssonOK Tor48:39+10:5516:13
28Bo KarlssonKöping-Kolsva OK48:59+11:1516:19
29Kerstin LissEskilstuna OL49:01+11:1716:20
30Anders WelénKöping-Kolsva OK49:21+11:3716:27
31Bo LindkvistKöping-Kolsva OK49:38+11:5416:32
32Johan ErikssonGrangärde OK49:49+12:0516:36
33Jouko TaskinenVästerås SOK50:27+12:4316:49
34Lena JakobssonVästerås SOK50:46+13:0216:55
35Eva KjellmanVandrarringen50:50+13:0616:56
36Ingemar GreisOK Måsen51:11+13:2717:03
37Kerstin Vidner - ErikssonKöping-Kolsva OK52:46+15:0217:35
38Göran AnderssonVästerås SOK52:49+15:0517:36
39Kurt ZanderVästerås SOK53:12+15:2817:44
40Dolwai HellbergSurahammars SOK54:11+16:2718:03
41Roland SturkVästerås SOK55:09+17:2518:23
42Lars-Olov JohanssonSala OK56:02+18:1818:40
43Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL58:56+21:1219:38
44Christer LiwellÄrla IF59:44+22:0019:54
45Hans L AnderssonVästerbergslagens OL59:57+22:1319:59
46Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo1:01:50+24:0620:36
47Nils HellbergVästerås SOK1:02:26+24:4220:48
48Anders MillingerVästerås SOK1:02:30+24:4620:50
49Jan BurellOK Enen1:05:33+27:4921:51
50Nils KarlssonIFK Hedemora OK1:06:58+29:1422:19
51Bengt OdeVästerås SOK1:15:42+37:5825:14
Björn BelfrageKöping-Kolsva OKej godkänd

Bana D

2 300 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK36:1215:44
2Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK37:18+1:0616:13
3Karl-Robert MoqvistOK Tor38:21+2:0916:40
4Eva HogréusOK Tor39:07+2:5517:00
5Barbro MöllbergArboga OK39:14+3:0217:03
6Jörgen BergströmÄrla IF40:02+3:5017:24
7Lars AndreassonOK Tor42:51+6:3918:37
8Kurt ElvénVästerås SOK44:52+8:4019:30
9Per WiigHallstahammars OK45:22+9:1019:43
10Göran WiigHallstahammars OK45:33+9:2119:48
11Marianne ArnholmEskilstuna OL45:41+9:2919:51
12Bengt DagermarkÄrla IF45:44+9:3219:53
13Alf KårefältOK Tor46:28+10:1620:12
14Kjell LindbergVästerås SOK46:59+10:4720:25
15Sune AhlinKöping-Kolsva OK47:20+11:0820:34
16Rune SandbergHallstahammars OK47:39+11:2720:43
17Lennart ErikssonOK Enen48:12+12:0020:57
18Monica AndreassonOK Tor48:42+12:3021:10
19Görel SvedestamEskilstuna OL49:16+13:0421:25
20Stig LundinEskilstuna OL49:17+13:0521:25
21Christina GohdeVästerås SOK49:45+13:3321:37
22Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo50:23+14:1121:54
23Inger OlssonSala OK50:45+14:3322:03
24Lennart KarlénVästerås SOK51:58+15:4622:35
25Karin LönnVandrarringen52:38+16:2622:53
26Elisabeth W-ErikssonAvesta OK53:19+17:0723:10
27Rolf WestbergSK Trim/Virsbo53:26+17:1423:13
28Lena WahssAvesta OK53:45+17:3323:22
29Stig WesterbergOK Tor55:23+19:1124:04
30Birgit LönnVandrarringen55:38+19:2624:11
31Lars SöderlundHallstahammars OK59:13+23:0125:44
32Liz PorteousVästerås SOK59:35+23:2325:54
33Thorolf OlssonOK Tor1:00:44+24:3226:24
34Ingmar NykvistRembo IK1:01:11+24:5926:36
35Barbro MelvingerOK Enen1:02:59+26:4727:23
36Eskil HiertnerOK Kåre1:06:49+30:3729:03
37Margareta JohanssonOK Tor1:06:59+30:4729:07
38Alva FelldinOK Kåre1:07:24+31:1229:18
39Britt-Inger LindbergSträngnäs-Malmby OL1:10:13+34:0130:31
40Berit NylinVästerås SOK1:18:15+42:0334:01
41Elof BackFagersta OK1:39:18+1:03:0643:10
Stig-Olof StålAvesta OKej godkänd

Bana E

1 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Olof StenströmEskilstuna OL33:4122:27
2Lars Olov PetterssonArboga OK34:27+0:4622:58
3Ulf LindgrenVästerås SOK35:25+1:4423:36
4Bengt-Olof BlidströmOK Tor35:40+1:5923:46
5Gunnar LordArboga OK36:01+2:2024:00
6Gurli BackFagersta OK37:44+4:0325:09
7Tea AnderssonFagersta OK37:50+4:0925:13
8Göta KåbergKöping-Kolsva OK38:09+4:2825:26
9Ulla NykvistRembo IK38:42+5:0125:48
10Ingrid LundinEskilstuna OL39:07+5:2626:04
11Leif NilssonVästerås SOK40:50+7:0927:13
12Catrine LundquistNorbergs OK41:52+8:1127:54
13Birgit HaglundOK Hedströmmen46:20+12:3930:53
Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser