Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tibrotrippeln höst, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tibrotrippeln höst, lång
Arrangörsorganisation: Tibro OK
Datum: lördag 29 september 2018

D21

7 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa AlsiöIF Hagen1:00:538:38
2Evelina EricssonSöders-Tyresö1:05:04+4:119:13
3Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK1:08:07+7:149:39
4Emma KindbomIF Hagen1:08:08+7:159:39
5Sara IvarssonOK Kullingshof1:09:26+8:339:50
6Anna RunessonOK Vivill1:19:27+18:3411:16
7Evelina JohanssonGävle OK1:30:04+29:1112:46
Yasmin JohanssonTibro OKej start
Maria KlamfeltSävedalens AIKej start

H21

9 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF57:445:51
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF59:21+1:376:01
3Johan TörnrothHestra IF1:03:05+5:216:23
4Simon LarssonSävedalens AIK1:13:17+15:337:25
5Per FredbergKristinehamns OK1:20:42+22:588:11
6Christoffer JohanssonTrollhättans SOK1:25:21+27:378:39
Filip SödervallIK Gandvikej godkänd

D20

5 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SonessonFalköpings AIK OK41:337:47
2Hanna AlsiöIF Hagen47:10+5:378:50
3Moa SkoogFalköpings AIK OK48:54+7:219:10
4Tove ErikssonRyda SK1:18:23+36:5014:42
Emia HjortFalköpings AIK OKej godkänd

H20

7 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl HolmbergIF Hagen57:047:35
2Albin AlsiöIF Hagen58:17+1:137:45
3Oscar StombergIF Hagen1:09:56+12:529:18

H35

8 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik JohanssonOK Skogsstjärnan1:10:108:23
2Johan HöögMariestads FK1:20:47+10:379:39

D40

5 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna BerlinKungälvs OK1:00:0011:28
2Sofia HjortFalköpings AIK OK1:02:48+2:4812:00

H40

7 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders PåhlmanIstrums SK1:00:387:59
2Jan HjortFalköpings AIK OK1:02:42+2:048:15
3Daniel HägerstrandKungälvs OK1:06:33+5:558:46
4Patrick EricsonMullsjö SOK1:08:51+8:139:04
Magnus BertilssonOK Skogshjortarnaej start

D45

4 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika ErikssonRyda SK1:38:0321:38

H45

6 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Motala51:587:51
2Håkan SonessonFalköpings AIK OK1:08:26+16:2810:21
3Henrik PellméStenungsunds OK1:16:18+24:2011:32
Björn SvenssonTibro OKej start

D50

4 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin TorstenssonFalköpings AIK OK39:449:38
2Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK46:24+6:4011:15
Åsa AlsiöIF Hagenej godkänd

H50

6 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars KarlssonValbo AIF44:197:04
2Fredrik JönssonMotala AIF OL47:45+3:267:36
3Bo SvenssonIstrums SK1:04:55+20:3610:21

D55

4 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina BirathStenungsunds OK41:0310:14
2Maria SkogsbergMariestads FK41:34+0:3110:21
3Annette Falck LarssonVänersborgs SK42:15+1:1210:32
4Maria WidmarkIF Hagen42:54+1:5110:41
5Marita FilipssonMarkaryds FK54:26+13:2313:34
Kerstin OhlssonHaninge SOKej godkänd
Kerstin LarssonIF Hagenej start

H55

5 750 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr44:007:39
2Lars HolmbergIF Hagen45:16+1:167:52
3Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna52:26+8:269:07
4Olov ÖströmOK Tyr55:28+11:289:38
5Thomas HollowellOK Tyr56:06+12:069:45
6Tommy LjungdahlIK Hakarpspojkarna56:25+12:259:48 Ladda ner rutt i gpx-format
7Ingemar MånssonRonneby OK57:59+13:5910:05
8Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan58:18+14:1810:08
9Bo GustafssonOK Tylöskog58:34+14:3410:11
10Arne SääfGudhems IF1:01:06+17:0610:37
11Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:01:52+17:5210:45
12Jonas KarlssonOK Tylöskog1:05:49+21:4911:26
13Jan NylundOK Linné1:06:48+22:4811:37
14Torbjörn OhlssonHaninge SOK1:09:12+25:1212:02
15Mats KensbyOK Tyr1:12:42+28:4212:38
16Leif SandahlOK Tyr1:13:27+29:2712:46
17Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK1:25:11+41:1114:48

D60

3 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin AnderssonRyda SK31:038:47
2Mona ÅkermanValbo AIF31:47+0:449:00
3Eva Rabe MagnussonIF Hagen32:24+1:219:10
4Monica MartinssonOK Tranan40:52+9:4911:34
5Monica AbrahamssonGudhems IF41:44+10:4111:49
6Inger JohanssonOK Klyftamo57:48+26:4516:22
Ing-Marie HjertFalköpings AIK OKej start

H60

5 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy BergerGävle OK47:389:02
2Thomas HjertFalköpings AIK OK50:48+3:109:38
3Johan LindgrenIF Hagen51:09+3:319:42
4Morgan TidemanJönköpings OK1:00:12+12:3411:25
5Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK1:00:39+13:0111:30
6Tommy RoosFalköpings AIK OK1:19:04+31:2615:00

D65

3 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina LarssonOK Klyftamo42:2212:00
2Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu46:26+4:0413:09
3Monica IvarssonOK Skogshjortarna1:19:17+36:5522:27
Britt-Marie AnderssonOK Amneej godkänd

H65

4 480 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars GrehnMullsjö SOK44:399:57
2Håkan OlssonHjobygdens OK46:37+1:5810:24
3Ingvar AnderssonOK Amne50:48+6:0911:20
4Bertil KarlssonHjobygdens OK51:06+6:2711:24
5Kent IvarssonOK Skogshjortarna53:37+8:5811:58
6Lars-Eric AnderssonFalköpings AIK OK55:52+11:1312:28
7Kjell MartinssonOK Tranan57:24+12:4512:48
8Bernhard GrenaboHjobygdens OK1:02:18+17:3913:54
9Jens TörnmarckAskersunds OK1:38:57+54:1822:05
Leif Magne EggestadBodø & Omegn IF Orienteringej start

D70

3 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL41:0512:45
2Bibbi AppelgrenMariestads FK45:32+4:2714:08
3Kajsa TofténHjobygdens OK49:21+8:1615:19
4Eva HöijeOK Skogsstjärnan52:21+11:1616:15

H70

4 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl Evert SvenssonIF Hagen51:3611:51
2Roland BomanUlricehamns OK52:56+1:2012:10
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK54:01+2:2512:25
4Christer OttossonOK P458:59+7:2313:33
5Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan1:04:30+12:5414:49
Sven-Olof PetterssonMullsjö SOKej godkänd

D75

3 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin BengtssonMotala AIF OL43:4314:03
2Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK46:14+2:3114:51
Ulla HöökOK Klyftamoej godkänd
Anne-Catrine PerssonMariestads FKej godkänd

H75

3 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna37:1510:12
2Lars-Erik NilssonMariestads FK38:34+1:1910:33
3Lennart HöijeOK Skogsstjärnan40:06+2:5110:59
4Bo GustafssonOK Gränsen46:25+9:1012:43
5Per-Olof JohanssonOK Klyftamo48:28+11:1313:16
6Åke KarlssonSOK Träff49:34+12:1913:34
7Sven Erik SjöholmMullsjö SOK52:34+15:1914:24
8Kay SvenssonOK P454:52+17:3715:01
9Arne AnderssonOK Motala56:17+19:0215:25
10Gunnar BrystHjobygdens OK56:45+19:3015:32
11Knut HöökOK Klyftamo57:24+20:0915:43
12Sigvard OscarssonIstrums SK1:10:51+33:3619:24

D80

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna40:5116:20
2Margareta HolmbergIF Hagen55:32+14:4122:12

H80

3 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell PerssonMariestads FK43:1013:29
2Stig BengtssonMotala AIF OL59:01+15:5118:26
3Ingemar HolmbergIF Hagen1:01:44+18:3419:17

Öppen motion 1

2 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HägerstrandKungälvs OK19:328:02
2Erik HägerstrandKungälvs OK24:07+4:359:55
3Christina ElfTibro OK28:35+9:0311:45
4Svea PellméStenungsunds OK48:31+28:5919:57
5Berit IvarssonOK Skogshjortarna53:13+33:4121:53

Öppen motion 3

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella PellméStenungsunds OK43:5314:37
2Eva-Karin PetterssonMullsjö SOK44:24+0:3114:48

Öppen motion 5

3 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen JonssonKlubblös40:5911:44
2Sofia JanssonHjobygdens OK44:07+3:0812:38
3Katrin PellméStenungsunds OK50:53+9:5414:34
4Catrine StoltOK Milan54:55+13:5615:44
5Karin StattinSOK Träff58:28+17:2916:45
6Staffan WelanderOK P41:00:40+19:4117:22
Charlotta LarssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 6

5 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens MårtenssonFTMIF1:11:4712:06
2Philip StensbyTibro OK1:32:43+20:5615:38

Öppen motion 7

3 570 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn LöfvingMullsjö SOK28:428:02
2Uno MagnussonIF Hagen35:51+7:0910:02
3Jan AlbertssonIstrums SK36:35+7:5310:14
4Elsa VilhelmssonFalköpings AIK OK39:46+11:0411:08
5Jan-Åke EmilssonGudhems IF41:08+12:2611:31
6Karin HolmIstrums SK42:31+13:4911:54
7Ulf NylénSOK Träff44:06+15:2412:21
8Sigrid VemdalMullsjö SOK44:57+16:1512:35
9Ylva GefvertOK P448:42+20:0013:38
10Stefan Karlsson AlsiöIF Hagen50:41+21:5914:11
11Carl-Erik FogelstrandRyda sk54:22+25:4015:13
12Torben GustavssonSOK Träff57:34+28:5216:07
13Gert IvarssonOK Skogshjortarna59:52+31:1016:46
14Lars EkmarkHjobygdens OK1:00:45+32:0317:01
15Ewa HolmbergIF Hagen1:03:59+35:1717:55
16Leif FredbergKristinehamns OK1:12:36+43:5420:20
17Åsa GrenaboHjobygdens OK1:33:48+1:05:0626:16
Håkan EggertIF Hagenej godkänd

Öppen motion 8

4 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SörstrandIstrums SK48:1810:30
2Therese EnengeHestra IF53:09+4:5111:33
3Sara RosengrenOK Gränsen1:04:17+15:5913:58

Öppen motion 9

7 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SödervallIK Gandvik1:07:499:12
2Andreas BranellRyda SK1:10:15+2:269:31
3Tommy StenkvistRyda SK1:10:21+2:329:32
4Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:23:19+15:3011:18

Trail

6 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar PerssonKlubblös1:04:0610:08
Emma PedersenTibro OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser