Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL - Grängesberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL - Grängesberg
Arrangörsorganisation: OK Malmia
Datum: tisdag 31 juli 2018

H1

4 410 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils OlssonOK Linné29:526:46
2Tord HederskogHJS-Vansbro OK37:37+7:458:31
3Henrik PetrisiVästerbergslagens OL41:45+11:539:28
4Fredrika NordquistTäby OK42:23+12:319:36
5Christoffer LindgrenOK Kåre43:39+13:479:53
6Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK45:05+15:1310:13
7Per ErikssonVästerbergslagens OL45:17+15:2510:16
8Stefan PetterssonOxvretens SK45:37+15:4510:20
9Mikael NordquistTäby OK48:26+18:3410:58
10Per KjellanderGöteborg-Majorna OK48:43+18:5111:02
11Torbjörn OttossonStora Tuna OK49:11+19:1911:09
12Anders Stefan VestlundOK Kåre49:37+19:4511:15
13Mats JönssonKorsnäs IF OK50:18+20:2611:24
14Hans-Erik LangVästerbergslagens OL50:55+21:0311:32
15Gunnar JonssonHallstahammars OK52:10+22:1811:49
16Michael BergkvistHällefors OK53:00+23:0812:01
17Bengt StenerhagVästerbergslagens OL53:28+23:3612:07
18Robert ÖstlundSäterbygdens OK53:33+23:4112:08
19Peter BergkvistVästerbergslagens OL58:03+28:1113:09
20Roger LarssonOK Kåre59:57+30:0513:35
21Kurt ErikssonVandrarringen1:03:08+33:1614:18
22Henrik OlssonHallstahammars OK1:04:36+34:4414:38
23Anders BerglundOK Skogshjortarna1:09:13+39:2115:41
24Pelle FlorellGagnefs OK1:09:45+39:5315:48
25Christer HellströmStora Tuna OK1:13:48+43:5616:44
26Lennart LundgrenAvesta OK1:21:47+51:5518:32
27Bengt HanssonSäterbygdens OK1:25:40+55:4819:25

D1

4 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennie Hellström OlssonOK Linné47:5111:01
2Ylva LorentssonOK Kåre51:37+3:4611:53
3Karin HederskogHJS-Vansbro OK1:12:28+24:3716:41

H2

3 690 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias KähäriVästerbergslagens OL33:479:09
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:59+7:1211:06
3Frodin DanielStora Tuna OK42:39+8:5211:33
4Claes NidebornStora Tuna OK45:22+11:3512:17
5Tommy LundqvistBjursås OK45:38+11:5112:22
6Lars LundénAvesta OK45:42+11:5512:23
7Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK47:28+13:4112:51
8Roland BergSäterbygdens OK47:58+14:1112:59
9Bertil HöökVästerbergslagens OL48:16+14:2913:04
10Tryggve OttossonKorsnäs IF OK49:27+15:4013:24
11Harry EnbergVästerbergslagens OL50:43+16:5613:44
12Benny RendalenKorsnäs IF OK50:49+17:0213:46
13Håkan RystedtStora Tuna OK51:12+17:2513:52
14Bernt LöfkvistBjursås OK51:41+17:5414:00
15Anders ErikssonIF Hagen51:48+18:0114:02
15Mikael StövlingKvarnsvedens GOIF OK51:48+18:0114:02
17Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK53:19+19:3214:26
18Mats MårtenssonStora Tuna OK56:49+23:0215:23
19Jan Olof DahlströmBjursås OK57:34+23:4715:36
20Ingemar LindIFK Mora OK57:42+23:5515:38
21Bernt GustafssonVästerbergslagens OL58:09+24:2215:45
22Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK59:36+25:4916:09
23Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:07:30+33:4318:17
24Ove JohanssonOK Järnbärarna1:09:45+35:5818:54
25John VallinOK Hedströmmen1:14:29+40:4220:11
Per EdénOK Kåreej godkänd

D2

3 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria EngbergKorsnäs IF OK44:1412:17
2Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK46:04+1:5012:47
3Maria StrömbergAvesta OK50:34+6:2014:02
4Cecilia NordquistTäby OK52:55+8:4114:41
5Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF53:19+9:0514:48
6Inger MattssonVästerbergslagens OL53:33+9:1914:52
7Karin ErikssonVästerbergslagens OL58:30+14:1616:15
8Tyra DernfalkVästerbergslagens OL59:35+15:2116:33
9Anna-Karin LövgrenAvesta OK1:04:35+20:2117:56
10Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK1:06:15+22:0118:24
11Titti RudhAvesta OK1:07:12+22:5818:40
Maud NilssonHJS-Vansbro OKej godkänd

H3

3 270 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilho RokkaLångshyttans AIK OK44:1513:31
2Lars Erik NilssonStora Tuna OK46:10+1:5514:07
3Åke AnderssonVästerbergslagens OL47:53+3:3814:38
4Stig ÖstKorsnäs IF OK48:16+4:0114:45
5P-G JanssonSäterbygdens OK48:52+4:3714:56
6Bengt SimonssonDomnarvets GOIF49:25+5:1015:06
7Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo50:12+5:5715:21
8Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL50:30+6:1515:26
9Sture BjörkOK Kåre50:54+6:3915:33
10Hans KruskopfKorsnäs IF OK51:45+7:3015:49
11Kalle MatschOK Kåre53:02+8:4716:13
12Sten BlomkvistVästerbergslagens OL53:14+8:5916:16
13Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK53:37+9:2216:23
14Sven-Olof AspLeksands OK54:40+10:2516:43
15Anders EklundStora Tuna OK55:12+10:5716:52
16Hans GruddStora Tuna OK58:19+14:0417:50
17Per WestmanAvesta OK58:38+14:2317:55
18Sören GustafssonSäterbygdens OK59:58+15:4318:20
19Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:01:53+17:3818:55
20Johan ErikssonVästerbergslagens OL1:01:56+17:4118:56
21Kurt ZanderVästerås SOK1:02:26+18:1119:05
22Mats OlssonKvarnsvedens GOIF OK1:03:20+19:0519:22
23Lars-Olof JohanssonLeksands OK1:04:21+20:0619:40
24Lars-Erik TjäderIFK Mora OK1:08:44+24:2921:01
25Lennart JahrLångshyttans AIK OK1:09:16+25:0121:10
26Lars KällgrenDomnarvets GOIF1:09:19+25:0421:11
27Stig NordqvistVästerbergslagens OL1:11:44+27:2921:56
28Örjan PerssonBjursås OK1:14:34+30:1922:48
29Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK1:15:33+31:1823:06
30Jan BurellOK Enen1:34:26+50:1128:52
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd

D3

3 210 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma SandVästerbergslagens OL56:2717:35
2Gunborg WestinLeksands OK58:52+2:2518:20
3Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL59:26+2:5918:30
4Kristin PetterssonStora Tuna OK59:28+3:0118:31
5Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:00:17+3:5018:46
6Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL1:03:14+6:4719:41
7Asta SjöbergLindebygdens OK1:03:33+7:0619:47
8Evamarie LundahlIF Hagen1:04:12+7:4520:00
9Lillemor RystedtStora Tuna OK1:17:36+21:0924:10
10Gunvor NyströmStora Tuna OK1:30:44+34:1728:15
11Ulrika SandVästerbergslagens OL1:43:15+46:4832:09
12Sara GustafssonVästerbergslagens OL1:43:18+46:5132:10

H4

2 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans BergströmNorbergs OK35:1016:44
2Jan ÅhsNorbergs OK45:26+10:1621:38
3Bore NybergSäterbygdens OK46:48+11:3822:17
4Lasse BackIFK Mora OK49:43+14:3323:40
5Hjalmar NordquistOK Järnbärarna59:08+23:5828:09
6Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:04:04+28:5430:30
7Sten BergmanKorsnäs IF OK1:15:00+39:5035:42
Lars-Arne ForsbergLeksands OKej godkänd
Thorwald JanssonVästerbergslagens OLej godkänd

D4

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL42:0420:37
2Kerstin JahrLångshyttans AIK OK45:03+2:5922:05
3Meit KruskopfKorsnäs IF OK46:35+4:3122:50
4Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo49:42+7:3824:21
5Barbro VallinKungälvs OK56:51+14:4727:52
6Birgitta WestmanAvesta OK57:28+15:2428:10
7Irma BjärudVästerbergslagens OL1:00:08+18:0429:28
8Kristina HöökVästerbergslagens OL1:11:07+29:0334:51
9Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:17:20+35:1637:54

H5

1 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten SvenssonStora Tuna OK35:5524:16
2Axel SandVästerbergslagens OL48:59+13:0433:05
3Erik SandVästerbergslagens OL49:08+13:1333:11
4Stig HeinemanLeksands OK49:09+13:1433:12
5Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:24:40+48:4557:12

D5

1 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella SandVästerbergslagens OL48:5333:01
Laila NygrenSäterbygdens OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser