Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Höga Kusten, träningsrace OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten, träningsrace OL
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: fredag 20 juli 2018

Mycket lätt 2,0

2 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob RingströmOK Landehof32:5015:56
2Jurin MohnOLC Kapreolo34:59+2:0916:58
3Lukáš Št?rbaSlovan Karlovy Vary1:02:44+29:5430:27

Lätt 2,5

2 620 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ÅbergOK Linné23:058:48
2Coralie WaldnerOLG Pfäffikon23:54+0:499:07
3Emil ClashammarNyköpings OK27:53+4:4810:38
4Ville LindskogOK Älme31:19+8:1411:57
5Benjamin Birk NielsenAalborg OK33:21+10:1612:43
6Selma WhiteSøgne Og Songdalen OK38:51+15:4614:49
7Emmy RoosIF Thor40:19+17:1415:23
8Alfons WesterberghRasbo IK42:04+18:5916:03
9Mathias Pedersen holmskauTrösken45:52+22:4717:30
9Aprilia CinthioSkåneslättens OL45:52+22:4717:30
11Alf LundkvistOK Tor49:00+25:5518:42
12Anton ÅbergOK Linné49:44+26:3918:58
13Ingrid Pedersen holmskauTrösken50:16+27:1119:11
14Filippa GuttkeNyköpings OK55:36+32:3121:13
15Anna GuttkeNyköpings OK56:22+33:1721:30
16Jacob LiljeGävle OK56:50+33:4521:41
17Anna ClashammarNyköpings OK59:32+36:2722:43
18Vilmer HagelbergEksjö SOK1:06:37+43:3225:25
Nicolas MohnOLC Kapreoloej godkänd
Samuel RingströmOK Landehofej godkänd
Nils PerssonOK Tyringeej start

Lätt 4,0

4 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena HorstadiusKlubblös1:08:1116:37
2Gian RettichOL Zimmerberg1:18:47+10:3619:12
3Tomas MårtensonOk Vivill1:30:44+22:3322:07
4Kirsten RöhrichUSV Jena1:52:04+43:5327:20
Henrik BoströmKlubblösej godkänd
Helen AhlstrandOk Vivillej godkänd
Manuel GasserOL Zimmerbergej godkänd
Flurin RettichOL Zimmerbergej godkänd

Medelsvår 3,0

3 060 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl GranforsOK Landehof29:209:35
2Isak BengtssonOK Lindéna30:53+1:3310:05
3Sara ÅbomGävle OK31:34+2:1410:18
4Elias WesterberghRasbo IK34:13+4:5311:10
5Rasmus HedarOK Tor37:54+8:3412:23
6Marie HedarOK Tor38:04+8:4412:26
7Anna RettichOL Zimmerberg40:01+10:4113:04
8Albin SjöblomOK Kåre40:09+10:4913:07
9Eddie KarlssonOK Vilse 8741:54+12:3413:41
10Tilda HagelbergEksjö SOK42:13+12:5313:47
11Enni LindskogOK Älme43:17+13:5714:08
12Hugo AtterbrandOK Kåre43:48+14:2814:18
13Joel RingströmOK Landehof44:31+15:1114:32
14Ida HjortOK Roxen45:49+16:2914:58
15Emelie ForslundKristinehamns OK47:54+18:3415:39
16Alva HagelbergEksjö SOK48:05+18:4515:42
16Lena GasserOL Zimmerberg48:05+18:4515:42
18Elsa MartanderTrollhättans SOK48:08+18:4815:43
19sofie Karlsson holmerIFK Mora OK48:48+19:2815:56
20Anna GranforsOK Landehof51:45+22:2516:54
21Lea RettichOL Zimmerberg53:43+24:2317:33
22Helena HolmOK Roxen54:01+24:4117:39
23Nova SahlenVästerås SOK55:17+25:5718:03
24Emma RingströmOK Landehof57:14+27:5418:42
25Helena DiedrichsOK Kåre57:59+28:3918:56
26Per EdénOK Kåre58:05+28:4518:58
27Bengt JönssonÅkers IF58:10+28:5019:00
28Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:00:17+30:5719:42
29Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK1:01:27+32:0720:04
30Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro1:09:22+40:0222:40
31Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro1:09:40+40:2022:46
32Maria BergHagaby GoIF Örebro1:10:09+40:4922:55
33Henry PilstålOK Renen1:14:12+44:5224:14
34Ute LöschUSV Jena1:14:34+45:1424:22
Synne SandvenNotodden OLej godkänd
Analyn BaumannY2Yej godkänd
Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Helle NielsenAalborg OKej godkänd
Anna-Moa LindskogOK Älmeej godkänd
Nadia WaldnerOLG Pfäffikonej godkänd
Nora Cederberg LöwgrenStora Tuna OKej start
Stefan ZoellyOL Zimmerbergej start
Andrei GalateanuUnefs Bucuresti - Romaniaej start
Ute LöschUSV Jenaej start
Alice PerssonOK Tyringeej start

Medelsvår 4,0

4 020 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias SnellOK Renen37:519:24
2Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna40:03+2:129:57
3Mathias VestinOK Kåre44:14+6:2311:00
4Hanna ÖbergGamleby OK44:54+7:0311:10
5Henrik Julian Fontes ÅrbuVarteig OL45:48+7:5711:23
6Johanna NilssonKungälvs OK50:07+12:1612:28
7Benjamin WeyOLG Zürich50:23+12:3212:31
8Mikael LiljeGävle OK52:03+14:1212:56
9Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF52:04+14:1312:57
10Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK52:06+14:1512:57
11Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK52:28+14:3713:03
12Astrid WhiteSøgne Og Songdalen OK52:55+15:0413:09
13Lars HagelbergEksjö SOK54:18+16:2713:30
14Hugo CedervallÖrkelljunga FK55:39+17:4813:50
15Julia AnderssonOK Tor56:14+18:2313:59
16Mikael AnderssonOK Tor56:19+18:2814:00
17Tove ValleriusGamleby OK57:55+20:0414:24
18Helmer JöhnemarkStora Tuna OK1:00:59+23:0815:10
19Micael ElmbladBredaryds SOK1:04:26+26:3516:01
20Göran FastOK Pan-Kristianstad1:09:40+31:4917:19
21Gustav LidmanTibro OK1:13:16+35:2518:13
22Kent StrömbergOK Roxen1:14:25+36:3418:30
22Maria SundbergOK Njudung1:14:25+36:3418:30
24Mattias Lundgren1:15:41+37:5018:49
25Benno RaupachUSV Jena1:27:49+49:5821:50
26Paulina StrobelUSV Jena1:27:58+50:0721:52
27Daria GalateanuUnefs Bucuresti - Romania1:39:51+1:02:0024:50
Lisa BörnstedtKungälvs OKej godkänd
Kristina Wall JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Johan Wall JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Silvan ZoellyOL Zimmerbergej godkänd
Test TestssonO-Ringen OKej godkänd
Moa HjortOK Roxenej start
Axel WiknerOK Österåkerej start

Medelsvår 5,0

4 970 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fabian ValleriusGamleby OK1:00:4612:13
2Till GeilerUSV Jena1:02:03+1:1712:29
3Paul PasdaUSV Jena1:02:47+2:0112:37
4Raphael HeiniOL Zimmerberg1:07:07+6:2113:30
5Lukas GasserOL Zimmerberg1:08:37+7:5113:48
6Nico PöhlmannUSV Jena1:14:25+13:3914:58
7Tore MårtensonOk Vivill1:18:04+17:1815:42
8Katrin RettichOL Zimmerberg1:41:25+40:3920:24
9Anita GasserOL Zimmerberg1:43:10+42:2420:45
10Petra EklundLunds OK1:56:30+55:4423:26
Hampus WiknerOK Österåkerej start
Adrian ZoellyOL Zimmerbergej start

Svår 3,0

3 080 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marek Št?rbaSlovan Karlovy Vary29:369:36
2Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK30:49+1:1310:00
3Tobias RingströmOK Landehof32:33+2:5710:34
4Staffan OlssonStigsökarna35:32+5:5611:32
5Katja BrutschKlubblös36:47+7:1111:56
6Hanna WeyOLG Zürich36:52+7:1611:58
7Annick MeisterNwk zh/sh36:54+7:1811:58
8Thomas SjöholmMullsjö SOK36:59+7:2312:00
9Olof MartanderTrollhättans SOK37:43+8:0712:14
10Joelle MeisterNwk zh/sh40:09+10:3313:02
11Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK40:23+10:4713:06
12Jonathan Birk NielsenAalborg OK40:45+11:0913:13
13Nicolina MobergOKtyr41:04+11:2813:20
14Elsa Aderstedt AlthoffKungälv OK41:53+12:1713:35
15Jörgen HjortOK Roxen42:29+12:5313:47
16Mikael GuttkeNyköpings OK42:30+12:5413:47
17Caroline GuttkeNyköpings OK44:26+14:5014:25
18Vendela LönkvistOk Vivill45:21+15:4514:43
19Kristin SandvenNotodden OL46:43+17:0715:10
20Ulf NordzellOK Djerf47:43+18:0715:29
21Jürg BosshardOLG Pfäffikon48:14+18:3815:39
22Hanna DahlbergBredaryds SOK48:24+18:4815:42
23Mimmi DahlbergBredaryds SOK48:25+18:4915:43
24Roland EggliFuersten OK Ettingen49:38+20:0216:06
25Henrik KarlssonKuusankosken Urheiluseura49:56+20:2016:12
26Nathalie WaldnerOLG Pfäffikon51:25+21:4916:41
27Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK51:54+22:1816:51
28Tanja DalheimerIK Vikings OK53:39+24:0317:25
29Gabriela Savi?ováSlovan Karlovy Vary54:57+25:2117:50
30Tomas SundqvistOK Kåre55:53+26:1718:08
31Alison RadfordBendigo Orienteers56:17+26:4118:16
32Marie LindbladOK Djerf56:20+26:4418:17
33Katarina SjöholmMullsjö SOK57:11+27:3518:33
34Anna OlssonIF Thor59:41+30:0519:22
35Niclas MobergOK Tyr1:02:04+32:2820:09
36Karin AlthoffKungälv OK1:05:03+35:2721:07
37Katarina Hoffsten SundqvistOK Kåre1:09:21+39:4522:30
38Embla CinthioSkåneslättens OL1:10:01+40:2522:43
39Magnus CinthioSkåneslättens OL1:11:30+41:5423:12
40Henrik EklundLunds OK1:21:38+52:0226:30
41Pia NordinKorsnäs IF OK1:28:58+59:2228:53
42Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:29:27+59:5129:02
43Ji?í Št?rbaSlovan Karlovy Vary1:43:40+1:14:0433:39
44Nicolas BaumannY2Y2:29:04+1:59:2848:23
Maja Elnerudej godkänd
Markku HyvönenLynxej godkänd
Felicia SahlenVästerås SOKej godkänd
Helena KristianssonHässleholms OKej godkänd
Christina HallinOK Milanej godkänd
Sarah HowesSaxons OCej start
Kaspar ZoellyOL Zimmerbergej start
Margrit EggliFuersten OK Ettingenej start

Svår 5,0

4 960 m, 77 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Zhenyang QiuCrazy Young-9:37:15-1:56:22
2Axel ElmbladBredaryds SOK34:24+10:11:396:56
3Johannes ÖhgrenOK Kåre39:12+10:16:277:54
4Tim JohanssonFK Friskus-Varberg39:50+10:17:058:01
5Gustav ÖhgrenOK Kåre41:43+10:18:588:24
6Casper HedarOK Tor41:53+10:19:088:26
7Sven GranforsOK Landehof42:24+10:19:398:32
8Jenny ErikssonOK Kåre43:20+10:20:358:44
9Colin McIntyreOK Tyr44:50+10:22:059:02
10Petter ValleriusGamleby OK45:50+10:23:059:14
11Erik Lidström LauriSnättringe SK45:52+10:23:079:14
12Mattias IvaresOK Södertörn46:25+10:23:409:21
13Patrik JohnssonOK Kåre46:27+10:23:429:21
14Isak OlssonStigsökarna46:33+10:23:489:23
15Måns LennermoNässjö OK47:26+10:24:419:33
16Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg48:55+10:26:109:51
17Peter MohnOLC Kapreolo49:07+10:26:229:54
18Jenny WesterberghRasbo IK49:19+10:26:349:56
19Jonas WepferOL NWK NWS49:35+10:26:509:59
20Patrik OttossonGävle OK50:21+10:27:3610:09
21Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna51:46+10:29:0110:26
22Magnus MattssonÖrnsköldsviks OK52:23+10:29:3810:33
23Jonas BrutschKlubblös53:16+10:30:3110:44
24Johan WesterberghRasbo IK53:21+10:30:3610:45
25Simon LennermoNässjö OK53:40+10:30:5510:49
26Anders SahlenVästerås SOK54:27+10:31:4210:58
27William GrunderJärfälla OK54:32+10:31:4710:59
28Karin JohnssonOK Kåre54:40+10:31:5511:01
29Rasmus PetterssonOK Djerf55:21+10:32:3611:09
30Christina WhiteSøgne Og Songdalen OK55:23+10:32:3811:09
31Henrik PerssonUmeå OK55:30+10:32:4511:11
32Tsutomu YoshidaMichi56:20+10:33:3511:21
33Ida JohnssonOK Kåre58:04+10:35:1911:42
34Fritjof Aderstedt AlthoffKungälv OK59:20+10:36:3511:57
35Flurina BieriOL NWK NWS1:00:03+10:37:1812:06
36Christer ÖbergGamleby OK1:00:04+10:37:1912:06
36Robert LarssonGamleby OK1:00:04+10:37:1912:06
38Erik AderstedtKungälv OK1:00:11+10:37:2612:08
39Per CarlssonStora Tuna OK1:00:16+10:37:3112:09
40Anders PeterssonOK Njudung1:00:46+10:38:0112:15
41Elin LindbladOK Djerf1:02:31+10:39:4612:36
42Bo LauriSnättringe SK1:03:10+10:40:2512:44
43Torbjörn LönkvistOk Vivill1:04:16+10:41:3112:57
44Remo ThomaOLG Pfäffikon1:04:25+10:41:4012:59
45Elisabeth HagelbergEksjö SOK1:04:46+10:42:0113:03
46Clara SamuelssonOk Vivill1:05:03+10:42:1813:06
47Ahti AasaÖvertorneå IF1:05:24+10:42:3913:11
48Steffen LöschUSV Jena1:05:53+10:43:0813:16
49Andreas GrunderJärfälla OK1:11:19+10:48:3414:22
50Magdalena GrunderJärfälla OK1:11:22+10:48:3714:23
51Thomas RoosIF Thor1:12:07+10:49:2214:32
52Carl WennertorpOK Linné1:12:18+10:49:3314:34
53Thomas LjungqvistTibro OK1:12:24+10:49:3914:35
54Adrian KellerOLG Davos1:12:57+10:50:1214:42
55Anna AasaÖvertorneå IF1:19:01+10:56:1615:55
56Matilda AasaÖvertorneå IF1:19:02+10:56:1715:56
57Michael ForslundKristinehamns OK1:22:03+10:59:1816:32
58Hans NilssonKungälvs OK1:27:34+11:04:4917:39
59Nik KellerOLG Pfäffikon1:29:32+11:06:4718:03
60Antony RadfordBendigo Orienteers1:30:27+11:07:4218:14
61Kirsty McIntyreOK Tyr1:35:10+11:12:2519:11
62Gilbert LEEYAOC, Hong Kong1:51:24+11:28:3922:27
63Zijie NingCrazy Young1:58:03+11:35:1823:48
Yuehao LiuCrazy Youngej godkänd
Yuman LiCrazy Youngej godkänd
Xuelin ZhangCrazy Youngej godkänd
Horia GalateanuUnefs Bucuresti - Romaniaej godkänd
Kyongsa RiNydalens SKej godkänd
Anna Von KrusenstiernaOK Kåreej godkänd
Thomas SommerOLG Cordobaej godkänd
Pernilla SahlenVästerås SOKej godkänd
Andrin WeyOLG Zürichej godkänd
Chi Kin ChauYAOC, Hong Kongej godkänd
Anson MUIYAOC, Hong Kongej godkänd
Matts BjörkeSöders-Tyresöej godkänd
Yuxuan ZhaoCrazy Youngej godkänd
Hengyue LiCrazy Youngej godkänd
Helena ErikssonEds SKej start
Maria ErikssonEds SKej start
Raul FerraKooveeej start
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start
Lujia WangCrazy Youngej start
Anders LöwgrenOK Milanej start
Karin AckeretOL Zimmerbergej start
Adela GalateanuUnefs Bucuresti - Romaniaej start
Ivar Lidström LauriSnättringe SKej start
Jonna JungåkerSundsvalls OKej start

Svår 7,5

7 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak Von KrusenstiernaOK Kåre52:507:08
2Reto EggerOL NWK NWS1:03:45+10:558:36
3Lars widmerOL NWK ZH/SH1:16:51+24:0110:23
4Florian WepferOL NWK NWS1:24:07+31:1711:22
5Thomas HoferOLG Huttwil1:24:38+31:4811:26
6Sandrine MullerOLK Argus1:26:48+33:5811:43
7Patrik ForsmanIF Brahe1:44:49+51:5914:09
8Michael GasserOL Zimmerberg1:47:01+54:1114:27
9Jon LindskogOK Älme1:55:33+1:02:4315:36
10Ian Malcolm McKenzieUringa Orienteers2:04:23+1:11:3316:48
11Jerker DrottenmyrVisborgs OK2:07:47+1:14:5717:16
12Bruce LIYAOC, Hong Kong2:35:59+1:43:0921:04
Andrin BieriOL NWK NWSej godkänd
Filip BengtssonOK Lindénaej godkänd
Bo Birk NielsenAalborg OKej godkänd
Marko Birk NielsenAalborg OKej godkänd
Lea WidmerOL NWK NWSej start
Lars WidmerOL NWK NWSej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser