Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien
Arrangörsorganisation: Skogsluffarnas OK
Datum: torsdag 26 juli 2018

Bana A

6 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena BergmanOK Ravinen52:057:53
2Anders EnglidTumba-Mälarhöjden OK1:01:45+9:409:21
3Mattias SkepplingOK Södertörn1:22:43+30:3812:31
4Daniel RejmentOK Linné2:00:38+1:08:3318:16
Jonas HolmgrenVästerbergslagens OLej godkänd
Torkel SkogmanSkogsluffarnas OKej godkänd
John LindbergTacton Systems AButgått

Bana B

4 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter AnderssonSöders-Tyresö43:229:02
2Hans SundqvistTullinge SK51:51+8:2910:48
3Torbjörn PerssonNässjö OK52:15+8:5310:53
4Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOK52:26+9:0410:55
5Hanna KorhonenOK Ravinen59:17+15:5512:21
6Clas WickbomVittjärvs IK1:01:51+18:2912:53
7Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:25:20+41:5817:46
8Kristian LundgrenOK Älvsjö-Örby1:45:50+1:02:2822:02
Simon StridhSkogsluffarnas OKej godkänd
Douglas LundinSkogsluffarnas OKej godkänd

Bana C

3 300 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK30:099:08
2Janne NilssonCentrum OK34:19+4:1010:23
3Mikael MoserKlubblös34:54+4:4510:34
4Dan KlangHaninge SOK37:08+6:5911:15
5Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF39:18+9:0911:54
6Johan AnemyrNässjö OK43:58+13:4913:19
7Ebbe AdolfssonSundbybergs IK44:15+14:0613:24
7Per-Ake ErikssonKlubblös44:15+14:0613:24
9Bo HedlundIFK Enskede45:11+15:0213:41
10Emma EnglidTumba-Mälarhöjden OK45:31+15:2213:47
11Elin AhlströmIFK Enskede46:41+16:3214:08
12Ileana von MelenIFK Enskede49:18+19:0914:56
13Staffan ElmhagenSöders-Tyresö50:52+20:4315:24
14Daniel HelanderTullinge SK50:59+20:5015:26
15Hans-Erik PerssonSundbybergs IK53:08+22:5916:06
16Lena SundqvistTullinge SK53:16+23:0716:08
17Roland LöwgrenSpårvägens OK53:31+23:2216:13
18Lars-Åke AspelinKlubblös54:36+24:2716:32
19Olle ArmanNyköpings OK55:23+25:1416:46
20Kristina KlangHaninge SOK58:13+28:0417:38
21Håkan SjökvistSöders-Tyresö59:32+29:2318:02
22Leif HermundstadSnättringe SK59:47+29:3818:06
23Martin ErikssonOK Södertörn1:00:05+29:5618:12
24Kjell HolmbergOK Södertörn1:00:30+30:2118:20
25Joel BerringCentrum OK1:01:46+31:3718:43
26Avenir KobetskiKlubblös1:01:50+31:4118:44
27Björn SandénOK Södertörn1:03:18+33:0919:10
28Kurt ErikssonVandrarringen1:03:48+33:3919:20
29Gösta GutelandSnättringe SK1:04:16+34:0719:28
30Håkan FalkOK Ravinen1:05:28+35:1919:50
31Kerstin JensenKlubblös1:07:29+37:2020:26
32Jan LarssonTullinge SK1:07:40+37:3120:30
33Christer HedinIFK Enskede1:12:07+41:5821:51
34Hugo IsgrenIFK Enskede1:13:12+43:0322:10
35Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:18:21+48:1223:44
36Helena KorhonenHaninge SOK1:21:16+51:0724:37
37jonas berglundbvsok1:41:03+1:10:5430:37
Alf Eriksson-LångSöders-Tyresöej godkänd
Lena HellströmOK Ravinenej godkänd
Jonas GudziunasIFK Lidingö SOKej godkänd

Bana D

2 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LundKlubblös31:4915:09
2Johanna RaukolaOK Södertörn33:01+1:1215:43
3Christer AskerblomKlubblös37:19+5:3017:46
4Bertil RydgrenIFK Enskede41:24+9:3519:42
5Ulf EskilssonOK Södertörn47:51+16:0222:47
6Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby48:56+17:0723:18
7Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF50:09+18:2023:52
8Björn StoltOK Ravinen53:44+21:5525:35
9Britt ErikssonHammarby IF OF55:37+23:4826:29
10Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby55:38+23:4926:29
11Jan BurellOK Enen1:02:01+30:1229:31
12Mats JonssonBromma-Vällingby SOK1:40:18+1:08:2947:45
Ingvar LarssonGustavsbergs OKutgått

Bana E

2 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim RobertsHellas Orientering43:5715:41
2Olle PaulssonKlubblös59:17+15:2021:10
3Mattias SöderströmKlubblös1:04:04+20:0722:52
Johanna JoverKlubblösej godkänd

Bana F

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rut LundinOK Södertörn41:4016:40
2Elin AlmgrenSöders-Tyresö51:33+9:5320:37
3Karin AlmgrenSöders-Tyresö51:40+10:0020:40
4Simon AhlströmIFK Enskede1:09:34+27:5427:49
5Caroline RobertsHellas Orientering1:11:18+29:3828:31
6Nora AhlströmIFK Enskede1:11:33+29:5328:37
7Madeleine FrödinIFK Enskede1:12:09+30:2928:51
Ulf LundinOK Södertörnej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser