Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VOL 10 2018

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VOL 10 2018
Arrangörsorganisation: Njurunda OK
Datum: torsdag 16 augusti 2018

H Lång

2 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonSelånger SOK28:179:45
2Winn BjörklundSundsvalls OK30:30+2:1310:31
3Sven Erik SundinSelånger SOK30:42+2:2510:35
4Sten Åke VedinSelånger SOK32:39+4:2211:15
5Jon FlordalLjusdals OK35:56+7:3912:23
6Håkan EnerudTimrå SOK36:58+8:4112:44
7Peter LorentzsonSundsvalls OK37:32+9:1512:56
8Åke HöglundTimrå SOK38:54+10:3713:24
9Gunnar BengtssonSundsvalls OK41:24+13:0714:16
10Björn AbelssonEj klubbansluten41:25+13:0814:16
11Tore LundgrenSundsvalls OK45:08+16:5115:33
12Sten-Olov HellbergSundsvalls OK48:06+19:4916:35
13Ove PeterssonSundsvalls OK48:24+20:0716:41
14Ingmar SöderströmSundsvalls OK56:51+28:3419:36
Göran NilssonVK Uvarnaej godkänd
Gunnar MellinTimrå SOKutgått
Kjell ErikssonVK Uvarnaej start

D Lång

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina FlordalLjusdals OK38:4913:23
2Christina WestmanHudiksvalls OK39:57+1:0813:46
3Ulla HellmanSundsvalls OK48:21+9:3216:40
4Elisabet LundgrenSundsvalls OK49:21+10:3217:01
5Inger LorentzsonSundsvalls OK49:39+10:5017:07
6Heléne CardellTimrå SOK50:56+12:0717:33
7Elvy PeterssonSundsvalls OK55:23+16:3419:05

H Kort

2 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BergSundsvalls OK25:3312:46
2Kjell AnderssonSundsvalls OK27:42+2:0913:51
3Björnar OlssonForsa OK28:58+3:2514:29
4Bernt NordinVK Uvarna29:15+3:4214:37
5Clas-Åke NybergTimrå SOK29:20+3:4714:40
6Rolf KrohnHudiksvalls OK29:48+4:1514:54
7Lars-Göran ForsTimrå SOK32:07+6:3416:03
8Jan WallgrenSelånger SOK32:10+6:3716:05
9Bernt KårbergTimrå SOK35:07+9:3417:33
10Gunder BorgKovlands IF36:09+10:3618:04
11Bert-Erik BergströmVK Uvarna40:12+14:3920:06
12Göte BengtssonIF Strategen43:19+17:4621:39
13Magnus StrömSundsvalls OK48:12+22:3924:06
14Stefan VestmanNjurunda OK51:59+26:2625:59
15Jan Erik LindvallSundsvalls OK55:18+29:4527:39

D Kort

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK36:3118:15
2Kerstin BrunnSundsvalls OK46:25+9:5423:12
3Monica ÅkerstedtSOK50:31+14:0025:15
4Lill NilssonVK Uvarna55:31+19:0027:45
5Gun KrohnHudiksvalls OK57:43+21:1228:51
Gunilla EnerudTimrå SOKej godkänd

Promenad

1 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar JonssonKovlands IF13:528:09
2Berith LindvallSundsvalls OK15:36+1:449:10
3Åsa NilssonVK Uvarna18:46+4:5411:02
4Sanne AbelssonEj klubbansluten19:32+5:4011:29
5Eva LarssonSelånger SOK19:48+5:5611:38
6Gun NybergTimrå SOK22:18+8:2613:07
7Rigmor ErikssonVK Uvarna23:29+9:3713:48
8Yngve LarssonKovlands IF23:44+9:5213:57
Barbro LindholmSundsvalls OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser