Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för KSK-sprinten, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: KSK-sprinten
Arrangörsorganisation: Kinnaströms SK
Datum: söndag 13 oktober 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Stanley TaivulaÖppen motion 7 (32)20:42+8:569:02

Anderstorps OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Stina AnderssonD16 (10)14:116:39
2Victor HörnquistH14 (13)13:38+0:486:24
5Patrik AnderssonH45 (12)17:04+4:297:27
5Ella AnderssonD12 (9)43:00+26:3323:53
13Klas ChristenssonÖppen motion 3 (30)27:13+12:1117:33
16Jenny AnderssonÖppen motion 7 (32)27:16+15:3011:54

Borås GIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Stig WallermanÖppen motion 3 (30)21:47+6:4514:03

Bredareds IF

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Marita HaglundD50 (6)16:49+3:049:11
2Mariann KjellbergD75 (8)17:54+2:3312:31
2Alice LarssonD12 (9)25:52+9:2514:22
4Joar BlomqvistH12 (12)15:14+4:038:27
8Lasse BjörfjällÖppen motion 7 (32)18:38+6:528:08
Oliver JohanssonH14 (13)ej godkänd

Bredaryds SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Sölve AnderssonH70 (24)18:44+5:1811:09

Eds SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lasse JohanssonH60 (15)13:26+1:427:20

Eksjö SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Klara AxelssonD21 (10)13:42+0:335:58
Arne KlintbergH60 (15)ej start

Falköpings AIK OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Rolf GabrielssonH75 (28)18:22+6:2711:50

FK Friskus-Varberg

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Annika BechtelD45 (8)12:256:58
7Axel BechtelH21 (18)16:46+5:066:52

FK Herkules

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Helena SvenssonD50 (6)13:457:30
1Catarina ÅkerströmD55 (4)18:3511:03
1Ragnar UppströmH55 (12)12:567:04
7Magnus UppströmH60 (15)20:33+8:4911:13
12Bert LuvöH75 (28)18:52+6:5712:10

Gränna-Bygdens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Monika HjellströmD50 (6)19:37+5:5210:43
5Philip HjellströmH21 (18)15:50+4:106:29

Gällstadbygdens SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Ann-Christine NilssonD40 (12)13:08+0:527:25
2Anita BodinD55 (4)22:13+3:3813:13
15Kurt BodinÖppen motion 3 (30)33:38+18:3621:41

Göteborg-Majorna OK

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kristina LorentzonD35 (2)15:098:33
1Gudrun BromanD80 (8)19:5113:52
1Jörgen IvarssonH60 (15)11:446:24
1Joakim KaminskyÖppen motion 7 (32)11:465:08
2Laust SörensenH45 (12)13:33+0:585:55
2Pär GustavssonH55 (12)12:58+0:027:05
2Amanda SidebyD10 (4)55:37+41:3744:08
2Jens KaminskyH60 (15)12:48+1:046:59
3Bengt JonassonH65 (16)14:39+2:278:43
3Christer BorgH55 (12)13:12+0:167:12
4Acke WåhlanderH75 (28)13:38+1:438:47
6Felix GarmerH21 (18)16:23+4:436:42
6Linda SidebyD40 (12)21:09+8:5311:56
9Sune MentorH75 (28)17:44+5:4911:26
14Siw PetterssonÖppen motion 3 (30)32:14+17:1220:47
Hans GarmerH60 (15)ej godkänd

Göteborgs SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Lennart AnderssonH70 (24)17:42+4:1610:32

Halmstad OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ernie BroströmH80 (8)17:1511:07

Hestra IF

15 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Filip IngemarssonH16 (8)12:415:52
1Tova DuellD14 (16)12:307:01
1Åsa LindqvistD40 (12)12:166:55
2Ebba HjertbergD21 (10)13:29+0:205:53
2Klara NilssonD14 (16)13:31+1:017:35
3Brett WeihartH45 (12)15:14+2:396:39
4Emely WeihartD21 (10)15:55+2:466:57
4Hanna NilssonD14 (16)14:17+1:478:01
4Nikki WeihartD12 (9)39:59+23:3222:12
4Bo LindqvistH70 (24)15:16+1:509:05
7Morgan NilssonÖppen motion 7 (32)18:24+6:388:02
8Moa HolstenD14 (16)17:29+4:599:49
9Karin InghammarÖppen motion 7 (32)19:47+8:018:38
Maja InghammarD16 (10)ej godkänd
Bill AnderssonH65 (16)ej godkänd
Tom WeihartH14 (13)ej start

Hjobygdens OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Gunnar BrystH75 (28)ej godkänd

IF Hagen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Evamarie LundahlD65 (4)18:20+3:3011:49
5Anders ErikssonH65 (16)15:23+3:119:09

IF Rigor

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Martin BobergH45 (12)12:355:29
8Kjell JeppsonH70 (24)15:56+2:309:29
Fredrik BergH45 (12)ej start

IFK Göteborg Orientering

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Hans CarlssonH70 (24)14:45+1:198:46

IK Dran

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Kristina TellqvistÖppen motion 7 (32)24:29+12:4310:41

IK Hakarpspojkarna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lena BarkestamD70 (10)14:40+0:1010:15
2Albin HjellströmH16 (8)12:50+0:095:56
7Gunnar EckertH65 (16)18:39+6:2711:06

IK Stern

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ulla LindheD75 (8)15:2110:44
5Henrik HvoslefH75 (28)13:46+1:518:52

IK Trenne Ullared

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Magnus WallinH40 (6)13:556:26
3Alva WallinD16 (10)20:43+6:329:43
3Lasse OlssonH80 (8)29:42+12:2719:09
5Katharina MyrénD40 (12)18:59+6:4310:43
7Vidar WallinU1 (14)17:27+6:0816:00

IK Uven

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Carl-Henrik HallbergH80 (8)24:35+7:2015:51
2Gunnel BörjessonD80 (8)24:06+4:1516:51
6Clas BörjessonH60 (15)16:05+4:218:47

IK Vista

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Gunnar AnderssonH75 (28)18:03+6:0811:38

IK Ymer

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anita EklöfD65 (4)14:509:34
1Eva AlsinD70 (10)14:3010:08
1Tomas GöransonÖppen motion 3 (30)15:029:41
2Peter WernklevH40 (6)14:14+0:196:35
3Gunnel SvenssonD75 (8)18:45+3:2413:06
4Stella BurénD16 (10)21:30+7:1910:05
4Ingrid HermanssonD75 (8)37:24+22:0326:09
5Alice WernklevD14 (16)14:32+2:028:09
8Bengt-Åke SvenssonH75 (28)15:55+4:0010:16
11Robert BurénÖppen motion 7 (32)20:12+8:268:49
17Göran EklövÖppen motion 7 (32)41:54+30:0818:17

Kinnaströms SK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Felicia AugustssonInskolning (4)53:52+36:3649:25
2Sixten WingU2 (23)18:45+5:4114:52
3Oliver AugustssonInskolning (4)53:54+36:3849:26

KLubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ture ChristenssonInskolning (4)17:1615:50

KLubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Lotta FalkÖppen motion 7 (32)16:25+4:397:10

Lerums SOK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ellen HederströmD10 (4)14:0011:06
1Amanda MelanderU2 (23)13:0410:22
2Kent ErikssonH65 (16)13:55+1:438:17
2Gustaf HederströmÖppen motion 7 (32)14:18+2:326:14
2Olle AdolfssonH70 (24)14:10+0:448:25
5Emilia HederströmU1 (14)16:53+5:3415:29
8Anna HederströmÖppen motion 3 (30)23:50+8:4815:22

Lidköpings VSK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Linus MagnussonU2 (23)27:59+14:5522:12
8Emelie MagnussonU2 (23)28:00+14:5622:13

Ljungskile FK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kent KardellH65 (16)12:127:15

Lunds OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Astrid HjelmD12 (9)16:279:08
6Stefan JohanssonÖppen motion 7 (32)17:13+5:277:31
11Vilgot HjelmÖppen motion 3 (30)25:12+10:1016:15

Markbygdens OK

32 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Pontus KarlssonH21 (18)11:404:46
1Hjalmar SkogevallU1 (14)11:1910:22
1Alfred MartinssonÖppen motion 1 (2)14:2511:26
2Judith GranatU1 (14)13:23+2:0412:16
2Helena BlomqvistD45 (8)13:29+1:047:34
2Andreas MartinssonH35 (6)15:16+2:176:40
2Felix AxelssonH21 (18)12:26+0:465:05
2Leila LjunggrenD60 (6)19:40+3:2811:42
3Olle BlomqvistH10 (10)13:59+1:3311:05
3Åsa HagnestålD40 (12)13:41+1:257:43
3Martin GustafssonÖppen motion 7 (32)15:33+3:476:47
3Olle BergstedtH21 (18)12:52+1:125:16
3Kristian ErikssonH35 (6)16:19+3:207:07
3Elin BlomqvistD14 (16)13:58+1:287:50
4Axel EckhardtH16 (8)15:12+2:317:02
4Olle SörqvistH21 (18)13:14+1:345:25
4Linus NilssonU1 (14)16:31+5:1215:09
4Einar SörqvistH14 (13)17:27+4:378:11
4Lizkulla PetterssonÖppen motion 3 (30)20:59+5:5713:32
5Edith WingrenU2 (23)23:44+10:4018:50
6Anton SvahnU1 (14)17:05+5:4615:40
6Ronny RagnarssonH70 (24)15:38+2:129:18
8Marcus RagnarssonH21 (18)17:33+5:537:11
8My Hagnestål LundeniusU1 (14)23:59+12:4022:00
9Elena EckhardtÖppen motion 7 (32)19:47+8:018:38
9Einar GranatÖppen motion 3 (30)24:11+9:0915:36
9Linnéa HolmU2 (23)31:33+18:2925:02
10Martin GranatÖppen motion 3 (30)24:18+9:1615:40
10Vanja Hagnestål LundeniusU2 (23)31:35+18:3125:03
11Lilly WingrenU2 (23)37:44+24:4029:56
12Torgny PetterssonÖppen motion 7 (32)20:17+8:318:51
Ulla RagnarssonD60 (6)ej godkänd

Mölndal Outdoor IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Maria PollD21 (10)18:01+4:527:52

OK Frisene

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Dag LorénH75 (28)15:11+3:169:47

OK Gränsen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Viggo WulffH14 (13)12:506:01
4Catrin MolanderD45 (8)18:59+6:3410:39
6Aron MolanderH14 (13)23:43+10:5311:08

OK Landehof

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Edvin SonedahlH12 (12)11:116:12
4Rasmus WannhedenU2 (23)23:40+10:3618:46
6Ida WannhedenU2 (23)24:04+11:0019:06

OK Löftan

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Annie ErikssonD16 (10)17:37+3:268:16
4Johanna RönnqvistD40 (12)14:59+2:438:27
9Axel ErikssonH21 (18)18:29+6:497:34
9Lars-Olof RönnqvistH70 (24)17:00+3:3410:07

OK Orinto

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Adelia BurvallU1 (14)14:16+2:5713:05
3Ingemar LindblomH75 (28)13:03+1:088:25
4Ludvig BurvallH10 (10)14:21+1:5511:23
5Inger LindblomD70 (10)33:03+18:3323:06
5Elliot BurvallH12 (12)18:41+7:3010:22
Daniel SundqvistH35 (6)ej start

OK Skogshjortarna

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Veronica LindgrenD21 (10)13:095:44
1Kalle JohanssonH75 (28)11:557:41
2Lars JohanssonH75 (28)12:56+1:018:20
4Barbro AnderssonD70 (10)20:39+6:0914:26
4Lisbeth JohanssonD80 (8)34:22+14:3124:01
5Maria Wallin JohanssonÖppen motion 3 (30)21:14+6:1213:41
6Ronny AnderssonH75 (28)14:24+2:299:17
6Hans LindgrenH55 (12)17:21+4:259:28

OK Skogsvargarna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Roy JohanssonH55 (12)16:50+3:549:11
Anders KjellbergH55 (12)ej start

OK Tranan

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Elias BengtssonH12 (12)14:25+3:148:00
3Rebecka BengtssonÖppen motion 3 (30)17:40+2:3811:23

OK Tyr

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Sara Storm-AnderssonD14 (16)14:33+2:038:10

Rydboholms SK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Urban RingströmH40 (6)14:52+0:576:52
3Vivi-Anne BylundD80 (8)27:31+7:4019:14
3Jonathan RingströmU2 (23)18:52+5:4814:58
4Gunnar BylundH80 (8)30:25+13:1019:37
7Nathalie RingströmD14 (16)16:54+4:249:29

Sjövalla FK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Axel LydmarkH10 (10)14:55+2:2911:50
6Nils LydmarkH12 (12)20:34+9:2311:25
14Sara LydmarkÖppen motion 7 (32)21:08+9:229:13

SOK 68

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lennart BjufströmÖppen motion 3 (30)17:05+2:0311:01
4Magnus BåthH45 (12)15:37+3:026:49

Stenungsunds OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kerstin Haugen LundD60 (6)16:129:38
1Arne AlexanderssonH70 (24)13:267:59
3Johan LundH16 (8)15:03+2:226:58
4Arne LundH60 (15)13:54+2:107:35
Erik LundH21 (18)ej start

Svenljunga OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Kurt JohanssonÖppen motion 3 (30)22:06+7:0414:15
12Ingrid ÅhlundÖppen motion 3 (30)26:25+11:2317:02

Tibro OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Angelica BrandqvistD45 (8)13:56+1:317:49
4Jens LindströmH55 (12)13:45+0:497:30

Tolered-Utby Ol-klubb

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Sven Erik MolanderH65 (16)14:41+2:298:44

Trollhättans SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Lars LjungbergH75 (28)24:30+12:3515:48

Ulricehamns OK

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Mio KlassonH10 (10)12:269:52
1Martin KlassonH35 (6)12:595:40
2Johannes HolmbergH10 (10)12:54+0:2810:14
2Jacob HolmbergH12 (12)12:59+1:487:12
3Frida SkoglundD12 (9)36:28+20:0120:15
3Lukas KlangH14 (13)16:21+3:317:40
5Maria LennartsonÖppen motion 7 (32)16:53+5:077:22
5Edvin LennartsonH14 (13)18:53+6:038:51
5Magnus AnderssonH60 (15)15:37+3:538:32
5Kjell-Åke NilssonH70 (24)15:17+1:519:05
6Björn PetterssonH65 (16)16:53+4:4110:02
6Roland BomanH70 (24)15:38+2:129:18
Per HolmbergH45 (12)ej godkänd

Vaggeryds SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lisbeth KarlssonD70 (10)16:03+1:3311:13

Värend GN OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Lars-Åke SjökvistH70 (24)21:25+7:5912:44

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser