Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär totalresultatlista för KSK-sprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: KSK-sprinten
Arrangörsorganisation: Kinnaströms SK
Datum: söndag 13 oktober 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Veronica LindgrenOK Skogshjortarna28:10
2Klara AxelssonEksjö SOK29:11+1:01
3Ebba HjertbergHestra IF29:59+1:49
4Emely WeihartHestra IF34:00+5:50
5Maria PollMölndal Outdoor IF38:37+10:27

H21

2 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Pontus KarlssonMarkbygdens OK25:08
2Felix AxelssonMarkbygdens OK26:09+1:01
3Olle BergstedtMarkbygdens OK27:12+2:04
4Olle SörqvistMarkbygdens OK28:56+3:48
5Philip HjellströmGränna-Bygdens OK34:15+9:07
6Axel BechtelFK Friskus-Varberg34:30+9:22
7Felix GarmerGöteborg-Majorna OK35:34+10:26
8Marcus RagnarssonMarkbygdens OK38:43+13:35
9Axel ErikssonOK Löftan38:46+13:38
Erik LundStenungsunds OKej start

D16

2 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Stina AnderssonAnderstorps OK29:19
2Annie ErikssonOK Löftan35:17+5:58
3Stella BurénIK Ymer41:23+12:04
4Alva WallinIK Trenne Ullared42:36+13:17
Maja InghammarHestra IFej godkänd

H16

2 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Filip IngemarssonHestra IF27:21
2Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna28:09+0:48
3Johan LundStenungsunds OK32:07+4:46
4Axel EckhardtMarkbygdens OK32:28+5:07

D14

1 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tova DuellHestra IF27:47
2Klara NilssonHestra IF28:33+0:46
3Elin BlomqvistMarkbygdens OK29:01+1:14
4Hanna NilssonHestra IF29:22+1:35
5Sara Storm-AnderssonOK Tyr30:43+2:56
6Alice WernklevIK Ymer33:20+5:33
7Nathalie RingströmRydboholms SK34:57+7:10
8Moa HolstenHestra IF35:08+7:21

H14

2 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Victor HörnquistAnderstorps OK25:52
2Viggo WulffOK Gränsen26:11+0:19
3Lukas KlangUlricehamns OK33:32+7:40
4Einar SörqvistMarkbygdens OK35:08+9:16
5Edvin LennartsonUlricehamns OK36:32+10:40
6Aron MolanderOK Gränsen1:03:04+37:12
Oliver JohanssonBredareds IFej start
Tom WeihartHestra IFej start

D12

1 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Astrid HjelmLunds OK29:31
2Alice LarssonBredareds IF41:32+12:01
3Nikki WeihartHestra IF1:00:47+31:16
4Frida SkoglundUlricehamns OK1:06:19+36:48
Ella AnderssonAnderstorps OKej start

H12

1 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Edvin SonedahlOK Landehof21:13
2Jacob HolmbergUlricehamns OK23:09+1:56
3Elias BengtssonOK Tranan26:10+4:57
4Joar BlomqvistBredareds IF29:23+8:10
5Elliot BurvallOK Orinto34:49+13:36
6Nils LydmarkSjövalla FK52:30+31:17

D10

1 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ellen HederströmLerums SOK33:44
2Amanda SidebyGöteborg-Majorna OK1:31:01+57:17

H10

1 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mio KlassonUlricehamns OK22:40
2Johannes HolmbergUlricehamns OK22:50+0:10
3Ludvig BurvallOK Orinto26:05+3:25
4Olle BlomqvistMarkbygdens OK26:41+4:01
5Axel LydmarkSjövalla FK27:03+4:23

D35

1 740 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK31:54

H35

2 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Martin KlassonUlricehamns OK29:21
2Andreas MartinssonMarkbygdens OK32:38+3:17
3Kristian ErikssonMarkbygdens OK35:37+6:16
Daniel SundqvistOK Orintoej start

D40

1 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Åsa LindqvistHestra IF27:14
2Ann-Christine NilssonGällstadbygdens SOK27:18+0:04
3Åsa HagnestålMarkbygdens OK29:40+2:26
4Johanna RönnqvistOK Löftan31:00+3:46
5Katharina MyrénIK Trenne Ullared41:27+14:13
6Linda SidebyGöteborg-Majorna OK43:18+16:04

H40

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Peter WernklevIK Ymer29:58
2Magnus WallinIK Trenne Ullared30:02+0:04
3Urban RingströmRydboholms SK30:55+0:57

D45

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Annika BechtelFK Friskus-Varberg27:02
2Helena BlomqvistMarkbygdens OK28:21+1:19
3Angelica BrandqvistTibro OK28:43+1:41
4Catrin MolanderOK Gränsen39:13+12:11

H45

2 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Martin BobergIF Rigor27:42
2Laust SörensenGöteborg-Majorna OK30:11+2:29
3Brett WeihartHestra IF33:54+6:12
4Magnus BåthSOK 6834:19+6:37
5Patrik AnderssonAnderstorps OK38:16+10:34
Per HolmbergUlricehamns OKej godkänd
Fredrik BergIF Rigorej start

D50

1 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Helena SvenssonFK Herkules26:31
2Marita HaglundBredareds IF33:47+7:16
3Monika HjellströmGränna-Bygdens OK39:01+12:30

D55

1 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Catarina ÅkerströmFK Herkules37:43
2Anita BodinGällstadbygdens SOK40:55+3:12

H55

1 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Pär GustavssonGöteborg-Majorna OK25:10
2Christer BorgGöteborg-Majorna OK25:46+0:36
3Jens LindströmTibro OK26:23+1:13
4Roy JohanssonOK Skogsvargarna32:07+6:57
5Hans LindgrenOK Skogshjortarna34:16+9:06
Ragnar UppströmFK Herkulesej godkänd
Anders KjellbergOK Skogsvargarnaej start

D60

1 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kerstin Haugen LundStenungsunds OK33:03
2Leila LjunggrenMarkbygdens OK39:40+6:37
Ulla RagnarssonMarkbygdens OKej godkänd

H60

1 580 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK25:17
2Lasse JohanssonEds SK26:48+1:31
3Arne LundStenungsunds OK27:34+2:17
4Magnus AnderssonUlricehamns OK30:16+4:59
5Clas BörjessonIK Uven31:52+6:35
6Magnus UppströmFK Herkules36:25+11:08
Hans GarmerGöteborg-Majorna OKej godkänd
Jörgen IvarssonGöteborg-Majorna OKej start
Arne KlintbergEksjö SOKej start

D65

1 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anita EklöfIK Ymer33:18
2Evamarie LundahlIF Hagen41:38+8:20

H65

1 610 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kent KardellLjungskile FK26:22
2Kent ErikssonLerums SOK28:51+2:29
3Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK29:54+3:32
4Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb30:19+3:57
5Anders ErikssonIF Hagen30:29+4:07
6Björn PetterssonUlricehamns OK34:43+8:21
7Gunnar EckertIK Hakarpspojkarna38:35+12:13
Bill AnderssonHestra IFej godkänd

D70

1 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna32:08
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK35:13+3:05
3Barbro AnderssonOK Skogshjortarna44:07+11:59
4Inger LindblomOK Orinto1:15:17+43:09
Eva AlsinIK Ymerej godkänd

H70

1 610 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Olle AdolfssonLerums SOK28:43
2Arne AlexanderssonStenungsunds OK29:22+0:39
3Hans CarlssonIFK Göteborg Orientering29:45+1:02
4Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK32:57+4:14
5Kjell JeppsonIF Rigor34:07+5:24
6Ronny RagnarssonMarkbygdens OK34:45+6:02
7Lennart AnderssonGöteborgs SK36:56+8:13
8Sölve AnderssonBredaryds SOK37:49+9:06
9Roland BomanUlricehamns OK39:18+10:35
10Lars-Åke SjökvistVärend GN OL40:32+11:49
11Lars-Olof RönnqvistOK Löftan48:25+19:42
Bo LindqvistHestra IFej godkänd

D75

1 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulla LindheIK Stern33:56
2Gunnel SvenssonIK Ymer38:01+4:05
3Mariann KjellbergBredareds IF38:53+4:57
4Ingrid HermanssonIK Ymer1:02:01+28:05

H75

1 590 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna26:57
2Ingemar LindblomOK Orinto28:56+1:59
3Henrik HvoslefIK Stern30:17+3:20
4Lars JohanssonOK Skogshjortarna30:37+3:40
5Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OK31:48+4:51
6Dag LorénOK Frisene31:59+5:02
7Ronny AnderssonOK Skogshjortarna33:38+6:41
8Bengt-Åke SvenssonIK Ymer35:45+8:48
9Gunnar AnderssonIK Vista36:52+9:55
10Sune MentorGöteborg-Majorna OK40:37+13:40
11Lars LjungbergTrollhättans SOK40:41+13:44
12Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK41:42+14:45
13Bert LuvöFK Herkules43:12+16:15
Gunnar BrystHjobygdens OKej godkänd

D80

1 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK44:30
2Gunnel BörjessonIK Uven49:15+4:45
3Vivi-Anne BylundRydboholms SK57:02+12:32
4Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna1:01:54+17:24

H80

1 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ernie BroströmHalmstad OK44:24
2Carl-Henrik HallbergIK Uven1:00:29+16:05
3Gunnar BylundRydboholms SK1:11:32+27:08
Lasse OlssonIK Trenne Ullaredej godkänd

Inskolning

1 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ture ChristenssonKLubblös33:59
Oliver AugustssonKinnaströms SKej start

U1

1 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Hjalmar SkogevallMarkbygdens OK24:24
2Adelia BurvallOK Orinto28:24+4:00
3Judith GranatMarkbygdens OK29:05+4:41
4Vidar WallinIK Trenne Ullared31:43+7:19
5Emilia HederströmLerums SOK37:24+13:00
6Anton SvahnMarkbygdens OK45:14+20:50
My Hagnestål LundeniusMarkbygdens OKej start
Linus NilssonMarkbygdens OKej start

U2

1 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Amanda MelanderLerums SOK29:17
2Jonathan RingströmRydboholms SK35:36+6:19
3Rasmus WannhedenOK Landehof40:20+11:03
4Linus MagnussonLidköpings VSK44:14+14:57
5Emelie MagnussonLidköpings VSK44:17+15:00
6Edith WingrenMarkbygdens OK48:21+19:04
7Ida WannhedenOK Landehof48:40+19:23
8Linnéa HolmMarkbygdens OK55:53+26:36
9Vanja Hagnestål LundeniusMarkbygdens OK55:54+26:37
10Lilly WingrenMarkbygdens OK1:17:32+48:15
Isabell DobaliKLubblösej godkänd
Maria DobaliKLubblösej godkänd
Sixten WingKinnaströms SKej start

Öppen motion 1

1 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Alfred MartinssonMarkbygdens OK27:35

Öppen motion 3

1 590 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tomas GöransonIK Ymer34:08
2Rebecka BengtssonOK Tranan34:59+0:51
3Lennart BjufströmSOK 6837:44+3:36
4Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK44:46+10:38
5Maria Wallin JohanssonOK Skogshjortarna47:02+12:54
6Kurt JohanssonSvenljunga OK47:39+13:31
7Anna HederströmLerums SOK47:46+13:38
8Stig WallermanBorås GIF48:47+14:39
9Martin GranatMarkbygdens OK49:22+15:14
10Einar GranatMarkbygdens OK49:39+15:31
11Vilgot HjelmLunds OK53:43+19:35
12Ingrid ÅhlundSvenljunga OK55:16+21:08
13Kurt BodinGällstadbygdens SOK1:02:38+28:30
14Siw PetterssonGöteborg-Majorna OK1:09:14+35:06
Henrik QuicklundKinnaströms SKej godkänd
Klas ChristenssonAnderstorps OKej start

Öppen motion 7

2 370 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK25:42
2Gustaf HederströmLerums SOK31:23+5:41
3Stefan JohanssonLunds OK37:41+11:59
4Lasse BjörfjällBredareds IF40:06+14:24
5Morgan NilssonHestra IF41:49+16:07
6Karin InghammarHestra IF42:05+16:23
7Elena EckhardtMarkbygdens OK42:59+17:17
8Robert BurénIK Ymer43:24+17:42
9Sara LydmarkSjövalla FK45:02+19:20
10Torgny PetterssonMarkbygdens OK45:04+19:22
11Jenny AnderssonAnderstorps OK50:10+24:28
12Stanley Taivula51:34+25:52
13Kristina TellqvistIK Dran54:48+29:06
14Göran EklövIK Ymer1:25:54+1:00:12
Maria LennartsonUlricehamns OKej godkänd
Martin GustafssonMarkbygdens OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser