Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VET-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VET-OL
Arrangörsorganisation: Eskilstuna OL
Datum: torsdag 23 augusti 2018

Klass A

4 550 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL39:328:41 Ladda ner rutt i gpx-format
2Weine WolterÅkers IF40:54+1:228:59
3Thom SandvikAvesta OK41:31+1:599:07
4Alf LindbergKöping-Kolsva OK43:44+4:129:36
5Tichouska HanaSK Praga44:03+4:319:40
6Göran LarssonSala OK45:07+5:359:54
7Leo JohanssonVandrarringen45:22+5:509:58
8Michael WickströmArboga OK46:01+6:2910:06
9Per Erik FogelVästerås SOK46:18+6:4610:10
10Ola LindholmKöping-Kolsva OK47:43+8:1110:29
11Kuno ÖsterlundVästerås SOK47:52+8:2010:31
12Stig LandstorpOK Tor48:42+9:1010:42
13Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL49:14+9:4210:49
14Henrik OlssonHallstahammars OK49:40+10:0810:54
15Lars JakobssonVästerås SOK50:58+11:2611:12
16Hans-Erik SkalbergVästerås SOK51:13+11:4111:15
17Roger PetterssonÄrla IF53:09+13:3711:40
18Sten-Åke HolmbergSala OK53:37+14:0511:47
19Peder WickströmArboga OK56:13+16:4112:21
20Ulf KjellinOK Hedströmmen56:23+16:5112:23
21Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF56:30+16:5812:25
22Kurt ErikssonVandrarringen57:59+18:2712:44
23Kurt Håkan AnderssonOK Tor58:57+19:2512:57
24Inger OnsbringEskilstuna OL59:54+20:2213:09
25Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:01:00+21:2813:24
26Lennart OlssonIK Standard1:01:01+21:2913:24
27Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:04:18+24:4614:07
28Kjell BlombergIK Standard1:08:15+28:4315:00
29Rolf LindIK Standard1:09:05+29:3315:10
30Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:12:31+32:5915:56
31Ronny AnderssonIF Rune1:24:00+44:2818:27
32Nils OlssonVandrarringen1:43:55+1:04:2322:50
Leif WadmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Krister KarlssonIK Standardej godkänd
Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OKutgått
Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OFutgått
Tichousky MartinSK Pragautgått

Klass B

4 070 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig Arne BorgÄrla IF40:4810:01
2Göran SvärdOK Klemmingen47:37+6:4911:41
3Leif ZettervallVästerås SOK49:36+8:4812:11
4Per-Arne EkbomArboga OK50:03+9:1512:17
5Per HaepplingVästerås SOK50:15+9:2712:20
6Anders ErikssonIF Hagen50:35+9:4712:25
7Bengt JönssonÅkers IF52:35+11:4712:55
8Torsten LundVästerås SOK53:47+12:5913:12
9Bo OrtmanVandrarringen54:50+14:0213:28
10Kenneth JanssonSala OK56:16+15:2813:49
11Peter LjungströmVästerås SOK56:20+15:3213:50
12Åke GranstamOK Tor56:58+16:1013:59
13Sven-Erik SjöbergOK Tor57:59+17:1114:14
14Christer SundströmSala OK59:56+19:0814:43
15Lars JohanssonOK Tor1:02:17+21:2915:18
16Jarl Erik PalmKjula IF1:03:58+23:1015:42
17Stig PedersonSno1:06:10+25:2216:15
18Sören JohanssonSala OK1:09:59+29:1117:11
19Göran JanzonArboga OK1:13:10+32:2217:58
20Sven AnderssonOK Hällen1:15:04+34:1618:26
Nils-Erik ErikssonSala OKej godkänd
Mats GärlingStjärnhovs OK 65ej godkänd

Klass C

3 230 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF35:4011:02
2Per-Ivar MöllbergArboga OK37:04+1:2411:28
3Lennart JohanssonOK Tor39:27+3:4712:12
4Anders RymanSträngnäs-Malmby OL40:50+5:1012:38
5Håkan SöderqvistArboga OK40:56+5:1612:40
6Börje KarlssonOK Nalle41:29+5:4912:50
7Gun JanssonSala OK41:48+6:0812:56
8Mikael HogréusOK Tor41:52+6:1212:57
9Lennart LundquistOK Nalle42:23+6:4313:07
10Anita JohanssonOK Tor42:32+6:5213:10
11Lars-Erik RaskVästerås SOK42:49+7:0913:15
12Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK42:57+7:1713:17
13Ove EkKöping-Kolsva OK43:06+7:2613:20
14Tommy LjungkvistÄrla IF43:53+8:1313:35
15Monica SvärdOK Klemmingen44:06+8:2613:39
16Ingemar JonssonHallstahammars OK44:30+8:5013:46
17Lennart GustafssonOK Tisaren45:11+9:3113:59
18Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF45:43+10:0314:09
19Östen ErikssonAvesta OK45:45+10:0514:09
20Kerstin PalmKjula IF45:49+10:0914:11
21Åke ErikssonOK Grip45:54+10:1414:12
22Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK46:27+10:4714:22
23Annette RagvaldVingåkers OK47:40+12:0014:45
24Sonja JedarÅkers IF47:43+12:0314:46
25Siv FrodinKöping-Kolsva OK48:00+12:2014:51
26Annika NorströmHallstahammars OK48:11+12:3114:55
27Lennart KarlssonOK Grip49:49+14:0915:25
28Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo50:25+14:4515:36
29Toni AnderssonVästerås SOK50:59+15:1915:47
30Gittan JonssonKjula IF52:02+16:2216:06
31Evamarie LundahlIF Hagen52:08+16:2816:08
32Bo LenanderVästerås SOK52:18+16:3816:11
33Rolf JohanssonOK Tor52:26+16:4616:13
34Dolwai HellbergSurahammars SOK52:48+17:0816:20
35Ulf BetshammarVandrarringen52:55+17:1516:22
36Margareta LöfqvistVästerås SOK53:27+17:4716:32
37Holmberg SvenEskilstuna OL54:01+18:2116:43
38Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF54:13+18:3316:47
39Gun MillingerVästerås SOK55:49+20:0917:16
40Britt-Marie SjöbergOK Tor56:58+21:1817:38
41Björn EkholmVästerås SOK57:25+21:4517:46
42Berit GustavssonSödertälje IF58:01+22:2117:57
43Stig GustavssonSödertälje IF58:34+22:5418:07
44Sixten WesterlundSödertälje IF59:19+23:3918:21
45Centh PåledalSträngnäs-Malmby OL59:40+24:0018:28
46Göran AnderssonVästerås SOK1:00:01+24:2118:34
47Hans RagvaldVingåkers OK1:00:16+24:3618:39
48Lars-Gunnar LarssonOK Tor1:01:05+25:2518:54
49Jouko TaskinenVästerås SOK1:01:12+25:3218:56
50Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL1:01:17+25:3718:58
51Stina GunnarssonÄrla IF1:02:09+26:2919:14
52Lena JakobssonVästerås SOK1:03:22+27:4219:37
53Bengt OdeVästerås SOK1:10:29+34:4921:49
54Kurt ZanderVästerås SOK1:10:48+35:0821:55
55Anders MillingerVästerås SOK1:11:07+35:2722:01
56Nils HellbergVästerås SOK1:12:40+37:0022:29
57Christer LiwellÄrla IF1:17:39+41:5924:02
58Lars KjellmanVandrarringen1:19:20+43:4024:33
59Gunnar LarssonOK Klemmingen1:23:09+47:2925:44
60Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:30:17+54:3727:57
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Esko RaitaÄrla IFutgått

Klass D

2 180 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK27:0512:25
2Leif ThorssonOK Grip28:05+1:0012:52
3Karl-Robert MoqvistOK Tor29:33+2:2813:33
4Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL30:11+3:0613:50
5Per WiigHallstahammars OK34:15+7:1015:42
6Kjell LindbergVästerås SOK34:16+7:1115:43
7Lennart KarlénVästerås SOK34:40+7:3515:54
8Margareta JönssonÅkers IF34:49+7:4415:58
9Arne HolmbergOK Tor35:03+7:5816:04
10Holmberg MarieOK Tor36:01+8:5616:31
11Christina GohdeVästerås SOK36:16+9:1116:38
12Bengt DagermarkÄrla IF37:01+9:5616:58
13Jan FlodinOK Nalle37:22+10:1717:08
14Sune AhlinKöping-Kolsva OK37:34+10:2917:13
15Rune SandbergHallstahammars OK38:03+10:5817:27
16Lars AndreassonOK Tor38:26+11:2117:37
17Jörgen BergströmÄrla IF38:55+11:5017:51
18Marita LindholmKöping-Kolsva OK38:56+11:5117:51
19Kerstin SundbergVästerås SOK39:11+12:0617:58
20Kjell HanningIK Standard39:58+12:5318:20
21Eva HogréusOK Tor40:10+13:0518:25
22Lennart LundhÄrla IF40:29+13:2418:34
23Thorolf OlssonOK Tor40:32+13:2718:35
24Alf LundkvistOK Tor41:01+13:5618:48
25Karlssson henryÄrla IF41:11+14:0618:53
26Marianne ArnholmEskilstuna OL42:14+15:0919:22
27Monica AndreassonOK Tor43:33+16:2819:58
28Alf KårefältOK Tor44:28+17:2320:23
29Göran WiigHallstahammars OK45:58+18:5321:05
30Karin LönnVandrarringen46:16+19:1121:13
31Johnny ErixonFellingsbro GOIF47:54+20:4921:58
32Hans SundgrenVästerås RK48:22+21:1722:11
33Stig WesterbergOK Tor48:24+21:1922:12
34Anders JohanssonKjula IF49:45+22:4022:49
35Rolf WestbergSK Trim/Virsbo52:02+24:5723:52
36Jan BurellOK Enen52:06+25:0123:53
37Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo53:48+26:4324:40
38Britt-Marie ErikssonOK Grip55:34+28:2925:29
39Elisabeth W-ErikssonAvesta OK56:32+29:2725:55
40Liz PorteousVästerås SOK56:44+29:3926:01
41Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL56:53+29:4826:05
42Inga-Britt MalmGarphyttans IF59:11+32:0627:08
43Harriet KarlssonOK Grip1:01:13+34:0828:04
44Rolf JanssonIF Rune1:02:19+35:1428:35
45Berit LundgrenEskilstuna OL1:04:27+37:2229:33
46Rolf SvenssonVästerås SOK1:05:39+38:3430:06
47Lennart SchweitzOK Grip1:17:35+50:3035:35
48Barbro MelvingerOK Enen1:29:02+1:01:5740:50
Lars AhlströmVästerås SOKej godkänd

Klass E

1 690 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf LindgrenVästerås SOK36:0621:21
2Ann-Britt FlodinOK Nalle37:51+1:4522:23
3Els-Marie LundquistOK Nalle40:01+3:5523:40
4Martin BergstrandVandrarringen40:15+4:0923:48
5Margareta JohanssonOK Tor40:19+4:1323:51
6Harry AxelssonKatrineholms OK41:57+5:5124:49
7Leif NilssonVästerås SOK41:59+5:5324:50
8Bengt JohanssonVästerås SOK42:09+6:0324:56
9Dagny AnderssonOK Tjärnen44:09+8:0326:07
10Lars PetterssonOK Nalle44:37+8:3126:24
11Lena LarssonOK Klemmingen53:21+17:1531:34
12Margareta LarssonOK Tor53:33+17:2731:41
Bengt-Olof BlidströmOK Torej godkänd
Gunnar LordArboga OKej godkänd
Lennart ÖbergVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser