Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Uppland
Arrangörsorganisation: Sigtuna OK
Datum: lördag 8 september 2012

D10

2 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa BäsénIF Thor18:489:12
2Lisa JarpnerVallentuna-Össeby OL21:07+2:1910:21
3Ida HofstedtVallentuna-Össeby OL23:14+4:2611:23
4Amanda CedstedtVallentuna-Össeby OL24:48+6:0012:09
4Cornelia KrafftLänna IF24:48+6:0012:09
6Maja SandvikAttunda OK31:03+12:1515:13
7Frida NilssonOK Triangeln46:04+27:1622:34
Alva SundblomRånäs OKej start

D12

2 350 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordströmSigtuna OK21:539:18
2Lina SvärdIF Thor27:20+5:2711:37
3Agnes BromanOK Roslagen28:56+7:0312:18
4Felicia CedstedtVallentuna-Össeby OL30:29+8:3612:58
5Malva SteenOK Enen30:35+8:4213:00
6Lovisa WigertzLånghundra IF31:56+10:0313:35
7Hanna KarlssonLänna IF34:47+12:5414:48
8Sara EdenhamnLänna IF36:07+14:1415:22
9Astrid AnderVallentuna-Össeby OL41:31+19:3817:40
10Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL51:36+29:4321:57
Ellen NorströmLänna IFej godkänd
Sofia GidingVallentuna-Össeby OLej start

D14

2 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen BromanOK Roslagen34:0211:25
2Maria JanssonOK Linné35:55+1:5312:03
3Sandra BoströmOK Linné36:38+2:3612:17
4Sofia BerglundSigtuna OK38:00+3:5812:45
5Carolina JonsellVallentuna-Össeby OL44:48+10:4615:02
6Ellen FrostOK Roslagen46:51+12:4915:43
Wilma GilleOK Roslagenej start

D16

3 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika von EssenOK Linné30:489:25
2Alice FrostOK Roslagen38:56+8:0811:54
3Lisa JohanssonOK Rodhen48:39+17:5114:52
4Linnéa GranlundTäby OK51:48+21:0015:50
5Carolina NealisLänna IF53:18+22:3016:17
Viktoria AnderssonOK Triangelnej godkänd
Malin JohnsonSigtuna OKej godkänd
Caroline Løchting ThunbergOK Roslagenej start
Emma GraasOK Linnéej start

D18

3 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathilda KarlssonOK Rodhen31:589:25
2Elin Leijon ThorellLånghundra IF54:35+22:3716:06
3Elin GidingVallentuna-Össeby OL56:21+24:2316:37
Maria BengtssonLånghundra IFej godkänd
Annika CarlbergVallentuna-Össeby OLej start
Sanna ForsbergLånghundra IFej start

D20

3 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna Axelsson-MeyersonOK Linné27:217:57
2Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OL27:26+0:057:58
3Sofia ForngrenOK Enen33:42+6:219:47
4Anna LindeOK Linné34:31+7:1010:02
5Emma BromarkLånghundra IF38:12+10:5111:06
6Sara LundstenVittjärvs IK39:13+11:5211:24
7Claire SandevoirOrientation Caennaise43:40+16:1912:41
Hilda ForsgrenOK Linnéej start
Sara BengtssonLånghundra IFej start

D21

3 570 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BäckströmOK Linné26:207:22
2Rasa PtasekaiteOK Linné27:19+0:597:39
3Inga KazlauskaiteOK Linné27:43+1:237:45
4Gunilla SvärdIF Thor28:10+1:507:53
5Maria SjölanderOK Rodhen28:25+2:057:57
6Elin SjölanderOK Rodhen30:35+4:158:34
7Ursula KadanOK Linné30:40+4:208:35
8Maria von SchmalenséeAttunda OK30:53+4:338:39
9Rebecka LindbergOK Linné31:03+4:438:41
9Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OL31:03+4:438:41
11Rebecka OlssonOK Skogsfalken31:04+4:448:42
12Emma Pihl SkoogOK Linné31:37+5:178:51
13Petra OlanderLånghundra IF31:44+5:248:53
14Lisa RönnolsOK Linné31:52+5:328:55
15Samantha SaegerOK Linné32:13+5:539:01
16Annika RidellIF Thor32:19+5:599:03
17Kristina RobertoOK Linné32:50+6:309:11
18Katarina BerganderOK Linné33:39+7:199:25
19Elisa ElstnerOK Linné33:53+7:339:29
20Annika LundströmSundbybergs IK35:27+9:079:55
21Fanny FredrikssonIF Thor35:30+9:109:56
22Kate MorrisonOK Linné36:04+9:4410:06
23Kristina RosénIF Thor36:27+10:0710:12
24Stina BanckIF Hagen37:12+10:5210:25
25Ulrika LindstamGöteborg-Majorna OK37:18+10:5810:26
26Lisa CarlssonOK Linné37:53+11:3310:36
27Elin LindTierps SOK38:50+12:3010:52
28Johanna RagvaldOK Linné39:04+12:4410:56
29Jessica SöllvanderOK Rodhen39:48+13:2811:08
30Elin KarlssonOK Linné40:32+14:1211:21
31Camilla ÖhmanVallentuna-Össeby OL41:56+15:3611:44
32Emma JonssonOK Rodhen46:08+19:4812:55
33Josefin BengtssonLånghundra IF49:28+23:0813:51
34Frida GuerreroOK Linné50:11+23:5114:03
35Evelin MagnussonSala OK58:19+31:5916:20
36Johanna HallbergUmeå OK58:22+32:0216:20
37Erika JanssonRasbo IK1:12:13+45:5320:13
Frida ÖhlundOK Linnéej godkänd
Katarina LandströmLånghundra IFej start
Maria HellströmVäsby OKej start
Ida Pihl SkoogOK Linnéej start
Rebecka HoppeIF Thorej start

D35

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annette RoosOK Linné38:4511:23
2Anna ThorsellOK Enen41:39+2:5412:15
3Eva CedstedtLånghundra IF45:18+6:3313:19
4Malin SparrmanOK Linné47:08+8:2313:51
5Marie LindströmOK Triangeln55:04+16:1916:11
6Åsa KruysIF Thor57:19+18:3416:51

D40

3 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln35:3010:28
2Ewa Edström-ForsbergLånghundra IF39:25+3:5511:37
3Pernilla SvedinLånghundra IF39:56+4:2611:46

D45

3 060 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL30:3910:00
2Annika ArdellOK Rodhen31:21+0:4210:14
3Lena NilssonOK Linné34:09+3:3011:09
4Maria HartOK Linné36:28+5:4911:55
5Ann-Mari SilfverLånghundra IF36:29+5:5011:55
6Cathrine JohanssonTierps SOK36:39+6:0011:58
7Dorothe SpillmannIF Thor37:18+6:3912:11
8Lena GrandinOK Linné38:55+8:1612:43
9Carin KihlströmTäby OK39:24+8:4512:52
10Maria KvarnlöfOK Roslagen39:56+9:1713:03
11Pia ThunmanOK Linné41:47+11:0813:39
12Maria LännevallOK Roslagen43:51+13:1214:19
13Ann-Christin PousetteRånäs OK44:37+13:5814:34
14Agneta KarlssonRånäs OK44:41+14:0214:36
15Ingela AlnessLånghundra IF47:20+16:4115:28
16Anette ArksandVallentuna-Össeby OL47:54+17:1515:39
17Camilla AdlertegOK Enen48:30+17:5115:50
18Ulrika MeyersonOK Linné1:05:57+35:1821:33
Birgitta SkoglundOK Roslagenej godkänd
Eva SundgrenVallentuna-Össeby OLej start

D50

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL39:0112:50
2Katarina BengtssonLånghundra IF39:07+0:0612:52
3Maria SkantzOK Triangeln39:15+0:1412:54
4Eva SvanbergJärfälla OK41:54+2:5313:46
5Maria HallmansVäsby OK45:44+6:4315:02
6Karin JanssonOK Rodhen48:48+9:4716:03
7Inger SkantzLänna IF49:40+10:3916:20
8Brita NilssonOK Linné50:49+11:4816:42
9Lise-Lott AlmgrenOK Rodhen52:19+13:1817:12
Anna MalmOK Enenej godkänd

D55

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HedlöfRånäs OK32:5410:53
2Eva OlssonRånäs OK38:27+5:3312:43
3Helena BachmanTäby OK40:52+7:5813:31
4Helena EkbrinkIF Thor42:55+10:0114:12
5Monica OhlinRånäs OK44:07+11:1314:36
6Britt-Marie ErikssonOK Rodhen50:04+17:1016:34
7Birgitta PetersenOK Enen53:40+20:4617:46
8Lena Åhman-LarssonRånäs OK58:05+25:1119:13
9Britt LarssonLänna IF1:04:54+32:0021:29

D60

2 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné27:4910:37
2Gunlis LarssonOK Enen39:00+11:1114:53
3Agneta Pihl-SkoogEnköpings AIF39:05+11:1614:55
4Lena JohnssonRånäs OK40:28+12:3915:26
5Ingrid SjölanderOK Rodhen43:08+15:1916:27
6Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:00:44+32:5523:10
7Maria PeterssonOK Linné1:04:00+36:1124:25

D65

2 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun-Inger SahlbergLånghundra IF36:4914:12
2Ewa NordlundLänna IF39:47+2:5815:21
3Birgitta KlangLånghundra IF49:27+12:3819:05
4Elke Wilke-GüntherTierps SOK1:04:15+27:2624:48
Ingvor ThorsellOK Enenej godkänd

D70

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caje JacobssonIF Thor50:4620:13
2Margaretha NyströmLänna IF52:27+1:4120:53
3Margareta WallénTäby OK1:00:05+9:1923:56
4Margareta AnderssonRånäs OK1:15:27+24:4130:03

H10

2 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil BoströmOK Linné14:177:00
2Albin ForsbergLånghundra IF14:21+0:047:02
3Karl GrywenzOK Linné14:24+0:077:03
4David MelinOK Rodhen15:56+1:397:48
5Pelle NilssonOK Linné20:06+5:499:51
6Oskar SundblomRånäs OK20:18+6:019:57
7Aron HellgrenIF Thor22:20+8:0310:56
8Carl HenrikssonRånäs OK22:21+8:0410:57
9Viktor BoströmOK Linné23:19+9:0211:25
10Kevin SjölanderOK Rodhen24:02+9:4511:46
11David NäslundOK Roslagen24:40+10:2312:05
12Simon PeterssonOK Roslagen24:49+10:3212:09
13Jacob HenrikssonRånäs OK26:27+12:1012:57
Olle BrahmLånghundra IFej start

H12

2 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor16:387:04
2Emil JonsellIF Thor21:16+4:389:02
3Andreas JohnsonSigtuna OK22:46+6:089:41
4Arvid RoosOK Linné24:21+7:4310:21
5Hugo BäsénIF Thor25:19+8:4110:46
6David FornanderSigtuna OK28:50+12:1212:16
7Niklas GillbergLånghundra IF44:21+27:4318:52
8Filip NilssonOK Triangeln1:16:12+59:3432:25
Elias LarssonOK Enenej start
Axel Leijon ThorellLånghundra IFej start

H14

3 070 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustaf BerglundSigtuna OK24:408:02
2Tuve MöllerOK Linné25:14+0:348:13
3John LarssonRånäs OK26:26+1:468:36
4Simon SchusterVallentuna-Össeby OL27:04+2:248:48
5Olle GrywenzOK Linné28:11+3:319:10
6Daniel RönnqvistOK Linné29:04+4:249:28
7Alexander AlnessLånghundra IF31:33+6:5310:16
8Waldemar AnderssonOK Roslagen32:20+7:4010:31
9Johan  EdenhamnLänna IF35:47+11:0711:39
10Adam LiljaOK Enen35:58+11:1811:42
11Gustav NyholmOK Linné40:49+16:0913:17
12Jakob LundbladOK Linne51:22+26:4216:43
13Erik StarkmanSigtuna OK53:53+29:1317:33
Jakob NäslundOK Roslagenej godkänd
Pontus ThörnRånäs OKej start
Isak NordströmSigtuna OKej start

H16

3 330 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ForsbergLånghundra IF22:556:52
2Daniel Carlson BjernaldOK Linné30:22+7:279:07
3Johannes RidefeltOK Linné33:45+10:5010:08
4Henrik NordströmSigtuna OK34:41+11:4610:24
5Olle NilssonOK Linné36:24+13:2910:55
6Fabian SteenOK Enen37:37+14:4211:17
7Joel BohmanRånäs OK40:54+17:5912:16
8Simon BernersonOK Enen42:51+19:5612:52
9Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK48:50+25:5514:39
10Felix ClassonRånäs OK51:05+28:1015:20
11Jakob LiljaOK Enen54:03+31:0816:13
12Anton ErikssonOK Linné1:02:01+39:0618:37
13Bobby BrahmLånghundra IF1:11:47+48:5221:33

H18

3 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon AnderssonOK Rodhen22:106:34
2Filip Axelsson MeyersonOK Linné26:04+3:547:44
3William HultqvistVallentuna-Össeby OL28:05+5:558:20
4Jesper TibellLånghundra IF28:35+6:258:28
5Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL37:02+14:5210:59
6Daniel BengtssonLånghundra IF55:55+33:4516:35
7Gottfrid ArksandVallentuna-Össeby OL1:12:38+50:2821:33
Rasmus RostöRånäs OKej start

H20

3 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarna22:056:17
2Niklas AldénOK Linné22:58+0:536:32
3Henrik JonssonOK Rodhen25:33+3:287:16
4Martin JanssonOK Rodhen25:47+3:427:20
5Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL26:47+4:427:37
6Joel LenellOK Linné26:51+4:467:38
7Robin PousetteRånäs OK27:12+5:077:44
8Robert PetterssonIF Thor30:55+8:508:48
9Torbjörn JacobssonOK Rodhen34:50+12:459:55
Fredrik WigertzLånghundra IFej godkänd

H21

4 560 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn Orientering25:375:37
2Albin RidefeltOK Linné26:13+0:365:44
3Lukas PetersonIFK Umeå26:33+0:565:49
4David LingforsOK Linné28:15+2:386:11
5Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn Orientering28:51+3:146:19
6Anders HåkanssonOK Linné29:04+3:276:22
7Erik LindIFK Umeå29:17+3:406:25
8Lars MagnussonOK Linné29:20+3:436:25
9Liutauras BileviciusOK Linné30:08+4:316:36
9Petter ErikssonSödertälje-Nykvarn Orientering30:08+4:316:36
11Joel SjölanderIFK Umeå30:27+4:506:40
12Lars Håkan SandvikAttunda OK30:32+4:556:41
13Tommy LindbergOK Roslagen30:41+5:046:43
14Jörgen OhlinOK Linné30:49+5:126:45
15Oskar MalmbergIFK Umeå31:08+5:316:49
16Mats FröbergOK Linné31:10+5:336:50
17Ralph StreetSödertälje-Nykvarn Orientering31:56+6:197:00
18Per-Åke OlssonOK Ravinen32:04+6:277:01
19Olof ErikssonOK Linné32:37+7:007:09
20ulrik imbergOK Linne33:37+8:007:22
21Pontus JohanssonOK Linné34:01+8:247:27
22Boris GranovskiyOK Linné34:47+9:107:37
23Tomas JohanssonIFK Umeå34:55+9:187:39
24Oskar WallénOK Linné35:16+9:397:44
25Johan HameliusOK Linné35:17+9:407:44
26Torbjörn LännevallOK Roslagen35:37+10:007:48
27Simon EklövOK Linné36:15+10:387:56
28Fredrik ÅkerlindVallentuna-Össeby OL36:20+10:437:58
29Joel LännevallOK Roslagen38:18+12:418:23
30Andreas SvenssonIF Thor38:56+13:198:32
31Thomas PetterssonIF Thor39:53+14:168:44
32Rickard EkströmIF Thor42:01+16:249:12
33Niklas ReinholdssonIF Thor43:37+18:009:33
34Andreas AronssonIFK Umeå44:14+18:379:42
35Ross SmithOK Linné45:21+19:449:56
36Mattias HenrikssonCentrum OK52:17+26:4011:27
37Erik LindhOK Linné1:35:20+1:09:4320:54
Viktor LindbergOK Roslagenej godkänd
Rassmus AnderssonOK Linnéej start
Emil JanssonOK Rodhenej start
Carl-Johan HögbergOK Linnéej start

H35

4 380 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik RoosOK Linné32:307:25
2Olof BorellOK Linné33:54+1:247:44
3Jonas ErikssonRånäs OK34:00+1:307:45
4Henrik SundblomRånäs OK34:34+2:047:53
5Dan HörnellOK Linné35:41+3:118:08
6Mathias TärnlundOK Linné41:55+9:259:34
7Pål JanssonOK Roslagen42:42+10:129:44
8Mats ÅbergOK Linné45:31+13:0110:23
9Andreas KrafftLänna IF52:48+20:1812:03
10Kristoffer LarssonOK Enen57:55+25:2513:13
11Svante GustafsonLänna IF59:27+26:5713:34
12Jonas SellingLänna IF1:03:22+30:5214:28

H40

4 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen28:346:58
2Jonas NordströmOK Roslagen28:54+0:207:02
3Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL30:44+2:107:29
4Mattias NilssonOK Linné31:43+3:097:44
5John SolbreckOK Roslagen31:51+3:177:46
6Roger TynellRånäs OK32:07+3:337:50
7Petter RanefallIF Thor33:05+4:318:04
8Rob HartOK Linné33:15+4:418:06
9Fredrik SundinOK Linné34:01+5:278:17
10Jonas EklundVallentuna-Össeby OL34:19+5:458:22
11Per MelinOK Rodhen35:19+6:458:36
12Pontus GilleOK Roslagen36:26+7:528:53
13Christer ArksandVallentuna-Össeby OL38:19+9:459:20
14Johan CarlenstamVäsby OK39:16+10:429:34
15Johan HofstedtVallentuna-Össeby OL39:22+10:489:36
16Svante JonsellVallentuna-Össeby OL43:23+14:4910:34
17Andreas EhnIF Thor46:16+17:4211:17
18Robert CederholmLänna IF1:00:30+31:5614:45
19Jonathan NealisLänna IF1:32:26+1:03:5222:32
Jonas HasselOK Triangelnej start
Ulf BergströmOK Rodhenej start
Jörgen HellgrenIF Thorej start

H45

4 090 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GidingVallentuna-Össeby OL27:126:39
2Conny ForsbergLånghundra IF28:26+1:146:57
3Ola HultinOK Roslagen29:20+2:087:10
4Per CarlbergVallentuna-Össeby OL29:28+2:167:12
5Mats JonsellIF Thor29:38+2:267:14
6Johan JakobssonLånghundra IF30:52+3:407:32
7Anders ErikssonOK Linné32:53+5:418:02 Ladda ner rutt i gpx-format
8Håkan BerglundIF Thor33:35+6:238:12
9Johan OhlströmIF Thor34:03+6:518:19 Ladda ner rutt i gpx-format
10Thomas JanssonOK Roslagen34:09+6:578:20
11Anders OhlinRånäs OK36:33+9:218:56
12Per GrywenzOK Linné37:49+10:379:14
13Peter HambäckLånghundra IF38:27+11:159:24
14Anders BengtssonSundbybergs IK39:14+12:029:35
15Mikael BäsénIF Thor47:23+20:1111:35
16Leif AnderssonRånäs OK48:18+21:0611:48
17Ove NäslundOK Roslagen51:40+24:2812:37
18Johan KällbäckHammarby IF OF55:58+28:4613:41
19Patrik SteenOK Enen56:30+29:1813:48
Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OLej start
Per-Olov WedinIF Thorej start

H50

3 550 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy ÅhmanLånghundra IF25:257:09
2Lars PalmqvistJärfälla OK26:25+1:007:26
3Anders JönssonOK Triangeln26:43+1:187:31
4Tommy HolmérVäsby OK27:41+2:167:47
5Peter LundbergJärfälla OK28:17+2:527:58
6Peter RidefeltOK Linné29:33+4:088:19
7Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn Orientering30:07+4:428:29
8Sven WigertzLånghundra IF30:19+4:548:32
9Rolf LarssonOK Linné32:59+7:349:17
10Björn SöderbäckOK Linné33:24+7:599:24
11Lars-Olof JanssonOK Linné33:52+8:279:32
12Lars AnderssonOK Triangeln35:14+9:499:55
13Per OlanderLånghundra IF35:17+9:529:56
14Tryggve RönnqvistOK Linné35:34+10:0910:01
15Håkan HellströmOK Linné36:29+11:0410:16
16Per EdenhamnLänna IF37:01+11:3610:25
17Gunnar SvanbergJärfälla OK38:16+12:5110:46
18Lars LundinOK Borgen40:44+15:1911:28
19Gunnar TegendalOK Linné46:27+21:0213:05
20Eric JönssonOK Triangeln46:31+21:0613:06
21Stefan MokvistLänna IF55:31+30:0615:38
22Mats BernersonOK Enen55:44+30:1915:41
23Pär GustavssonVallentuna-Össeby OL57:05+31:4016:04
24Mats FrostOK Roslagen1:07:40+42:1519:03
Magnus BergströmRånäs OKej godkänd
Leif NyholmOK Linnéej start
Roine AnderssonRånäs OKej start

H55

3 470 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohanssonRånäs OK25:227:18
2Lars OhlinRånäs OK28:11+2:498:07
3Anders LöfgrenJärfälla OK28:47+3:258:17
4Andreas HjertsonOK Linné30:57+5:358:55
5Mikael ByströmJärfälla OK32:08+6:469:15
6Berth-Arne BengtssonLånghundra IF32:10+6:489:16
7Carl BachmanTäby OK32:38+7:169:24
8Lars LandströmLånghundra IF32:47+7:259:26
9Svend Erik MathiassenOK Linné33:25+8:039:37
10Hans OhlinRånäs OK33:29+8:079:38
11Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL35:26+10:0410:12
12Göran DoyleSundbybergs IK36:05+10:4310:23
13Lars BoudrieVäsby OK36:11+10:4910:25
14Mats LundmanOK Roslagen36:48+11:2610:36
15Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL38:00+12:3810:57
16Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OL38:58+13:3611:13
17Mats WickbomOK Linné39:43+14:2111:26
18Sture LarssonLänna IF41:36+16:1411:59
19Göran ReinholdssonJärfälla OK45:02+19:4012:58
20Kurt MaxéSundbybergs IK52:40+27:1815:10
21Curt ReinholdssonIF Thor1:03:56+38:3418:25
21Kenneth AlnessLånghundra IF1:03:56+38:3418:25
Claes HammarlingLänna IFej godkänd
Bengt JonssonOK Linnéej start
Sven-Erik LevinTierps SOKej start

H60

3 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer ErikssonOK Linné34:269:45
2Kenneth LarssonOK Enen40:32+6:0611:28
3Folke BoströmOK Linné40:56+6:3011:35
4Jan ÅsbergHäverödals SK41:39+7:1311:47
5Lars Erik HermanssonOK Linné41:53+7:2711:51
6Sune HedströmOK Rodhen43:50+9:2412:25
7Tommy SjölanderOK Rodhen46:22+11:5613:08
8Lars WestinVallentuna-Össeby OL47:36+13:1013:29
9Tommy WåhlinOK Enen49:19+14:5313:58
10Mats LiljaOK Enen51:33+17:0714:36
11Mats-Ola ÖbergSundbybergs IK1:32:21+57:5526:09
Tom KarlssonOK Linnéej godkänd
Rolf HjortRånäs OKej godkänd
Per Johan JanssonLänna IFej start
Stig AnderssonOK Linnéej start

H65

3 040 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif ErikssonHeby AIF33:4311:05
2Torsten PetterssonLånghundra IF34:10+0:2711:14
3Per-Erik WåhlbergOK Linné35:22+1:3911:38
4Ingemar LindqvistSnättringe SK38:01+4:1812:30
5Leif NordlundLänna IF38:02+4:1912:30
6Conny HusénOK Roslagen39:09+5:2612:52
7Sven PihlEnköpings AIF41:01+7:1813:29
8Christer SolbreckLånghundra IF41:30+7:4713:39
9Mats TörngrenOK Linné41:41+7:5813:42
10Ulf SkogtjärnOK Linné44:41+10:5814:41
11Torbjörn AtterbrandTierps SOK46:08+12:2515:10
12Karl-Åke LarssonOK Enen49:39+15:5616:19
13Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben50:01+16:1816:27
14Hans HolmbergVallentuna-Össeby OL52:33+18:5017:17
15Anders EdlingOK Linné57:24+23:4118:52
16Hans SahlbergLånghundra IF59:52+26:0919:41
Jan-Olov RaskOK Enenej godkänd
Bernt JohanssonHäverödals SKej godkänd
Jan Olov JonssonTierps SOKej godkänd
Boris AnderssonRånäs OKej start
Karl-Göran GustafssonUpsala IFej start

H70

3 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sverre JonssonOK Ravinen34:0311:21
2Kurt BoströmOK Linné35:16+1:1311:45
3Thord RådbergOK Roslagen36:06+2:0312:02
4Henrik BergmanOK Linné37:58+3:5512:39
5Sven-Olov NorlinRimbo SOK38:58+4:5512:59
5Martin EngqvistUpsala IF38:58+4:5512:59
7Lars-Erik KarlssonRasbo IK39:43+5:4013:14
8Lennart TorstenssonOK Rodhen41:51+7:4813:57
9Olov JanssonHäverödals SK46:30+12:2715:30
10Sven JacobssonIF Thor55:46+21:4318:35
11Rune ThurenVallentuna-Össeby OL57:36+23:3319:12
12Gunnar BramstenSundbybergs IK1:01:41+27:3820:33
13Rune HaulinIF Thor1:01:54+27:5120:38
14Kjell NilssonOK Linné1:12:06+38:0324:02
Folke LindblomHeby AIFej godkänd
Bertil KarlssonOK Linnéej godkänd

H75

2 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK37:3812:35
2Sigurd WallénTäby OK41:06+3:2813:44
3Stig RoosOK Linné44:57+7:1915:02
4Lennart ErikssonOK Enen48:07+10:2916:05
5Ove ÅbergOK Roslagen49:54+12:1616:41
6Lars-Erik LindellVäsby OK50:35+12:5716:55
Lennart HedlundVallentuna-Össeby OLej godkänd
Eddy LundqvistHeby AIFej godkänd
Sven ErikssonOK Roslagenej start
Tryggve TryggOK Roslagenej start

H80

2 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge HåkanssonOK Linné48:4318:48
2Tage AbrahamssonRånäs OK51:05+2:2219:43
3Ragnar AnderssonHäverödals SK53:34+4:5120:40
4Jörgen AxelssonUpsala SIF1:09:18+20:3526:45

Inskolning

1 610 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Filip BorellOK Linnéfullföljt
Elin FornanderSigtuna OKfullföljt
Klara GraversenTäby OKfullföljt
Isabelle GyllenhammarSigtuna OKfullföljt
amalia hamlinKlubblösfullföljt
Lina HamlinLånghundra IFfullföljt
Emily KruysIF Thorfullföljt
Jakob NordströmSigtuna OKfullföljt
Ella ServinLånghundra IFfullföljt
Adam SparrmanOK Linnéfullföljt
axel sparrmanOK Linnefullföljt
emil åbergOK Linnefullföljt

U1

2 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes EklundOK Rodhen21:3610:35
2Elsa EklundOK Rodhen21:40+0:0410:37
3Joni muller af uhrOK Linne23:40+2:0411:36
4Johanna RoosOK Linne24:11+2:3511:51
5Fanny CedstedtLånghundra IF27:56+6:2013:41
6Agnes CedstedtLånghundra IF32:08+10:3215:45
7Olle BrahmLånghundra IF32:33+10:5715:57
Emil EnckellSödertälje-Nykvarn Orienteringej godkänd
Måna Bertilsson SkoogOK Linnéej start
Johanna PalmOK Triangelnej start

U2

2 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LundbergOK Roslagen35:4215:11
2Marie-Chantal BallnusSnättringe SK42:46+7:0418:11
3Alva SvenssonOK Roslagen46:46+11:0419:54
4Birk TillmanOK Roslagen47:24+11:4220:10
5Johanna LundbladOK Linne47:25+11:4320:10
6jonatan graversenKlubblös48:35+12:5320:40
7Erik BernersonOK Enen51:02+15:2021:42
8Karin LarssonOK Enen54:18+18:3623:06
9Hillevi LarssonOK Enen54:26+18:4423:09
10Wilmer NahnfeldtSigtuna OK55:17+19:3523:31
Viktor GranbergIF Thorej start

Öppen motion 1

2 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1emelie graffKlubblös33:2814:14
2Arlett BallnusSnättringe SK1:09:14+35:4629:27
3Barbro MelvingerOK Enen1:31:52+58:2439:05

Öppen motion 3

2 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper HenrikssonRånäs OK41:3813:58 Ladda ner rutt i gpx-format
2Britt-Marie ReinholdssonJärfälla OK44:57+3:1915:05
3Ingrid E StrömTäby OK48:54+7:1616:24
4Kurt LindblomJärfälla OK50:15+8:3716:51
5Jan  RisingerLånghundra IF52:27+10:4917:36
6Roland SundqvistOK Linné54:32+12:5418:17
7Staffan JacobsonOK Linné55:07+13:2918:29
8LarsOwe StrömTäby OK58:41+17:0319:41
9Leif LarssonRånäs OK1:03:56+22:1821:27
10Karl Börje SundströmOK Enen1:08:01+26:2322:49
11Ulrika LonaeusUmeå OK1:09:18+27:4023:15
12linda wåhlströmKlubblös1:12:32+30:5424:20
13catrin leichsenringKlubblös1:12:42+31:0424:23
14Anna-Lena BlomLänna IF1:17:18+35:4025:56
15Johanna BergmanRånäs OK1:31:57+50:1930:51
Malin TillmanKlubblösej godkänd
Birgitta ByströmJärfälla OKej godkänd
Carl MohlinOK Linnéej start

Öppen motion 5

3 400 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kari EnckellSödertälje-Nykvarn Orientering29:568:48
2Alexander CullbergKlubblös36:31+6:3510:44
3erik viklundKlubblös40:55+10:5912:02
4Anders LindgrenLånghundra IF46:52+16:5613:47
5Mattis FondellOK Linné47:20+17:2413:55
6Amelie FondellOK Linné48:05+18:0914:08
7Robert LarssonIF Thor48:41+18:4514:19
8mats brandonKlubblös52:17+22:2115:22
9Bernhard KlingOK Rodhen53:19+23:2315:40
10Thorbjörn HallmansVäsby OK54:53+24:5716:08
11Carl LundqvistLänna IF1:01:45+31:4918:09
12Erik JonssonLånghundra IF1:09:45+39:4920:30
13elin vestmanKlubblös1:16:14+46:1822:25
14patric wesslundPWeco ab1:18:30+48:3423:05
15Yvonne BrantingSkarpnäcks OL1:28:52+58:5626:08
16Fredrik NilssonLånghundra IF2:02:54+1:32:5836:08
kristin numminenKlubblösej godkänd
mattias gålnanderKlubblösej godkänd
roine vestmanKlubblösej godkänd
Clary BernersonOK Enenej godkänd
Annette WigertzLånghundra IFej godkänd
Elisabet Lindblom larssonOK Enenej godkänd
Beata LarssonRånäs OKej start

Öppen motion 7

3 020 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1lars ågrenKlubblös33:2211:02
2Per BrahmLånghundra IF36:39+3:1712:08
3Hugo BergmanOK Linné39:11+5:4912:58
4Nic KruysIF Thor42:20+8:5814:01
5Anders LundbergOK Roslagen43:02+9:4014:14
6Leif MörkforsJärfälla OK45:47+12:2515:09
7Emma MileusLinköpings OK46:06+12:4415:15
8Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarna51:18+17:5616:59
9Karolina AnderssonLänna IF51:54+18:3217:11
10Christina OhlinRånäs OK59:23+26:0119:39
11Marie Niska ThörnvikCentrum OK1:00:12+26:5019:56
12Anita TalltjärnVästerås SOK1:03:25+30:0320:59
13Nils ErikssonLänna IF1:03:46+30:2421:06
14Birgitta ErikssonLänna IF1:04:08+30:4621:14
15John AlexanderCentrum OK1:07:07+33:4522:13
16Marica TynellRånäs OK1:07:57+34:3522:30
17Inge LarssonIF Thor1:12:48+39:2624:06
18Mats-Olof WallinIF Thor1:18:01+44:3925:50
19Gabriella MeyersonBromma-Vällingby SOK1:20:04+46:4226:30
20Staffan WikströmSöders SOL Tyresö1:25:16+51:5428:14
Åsa RidefeltOK Linnéej godkänd
Linnea RönnqvistOK Linnéej godkänd

Öppen motion 8

4 380 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1henrik boströmOK Linne34:467:56
2Anders GustavssonJärfälla OK35:39+0:538:08
3Andreas ErikssonUmeå OK37:36+2:508:35
4Cristian LarssonKöping-Kolsva OK38:15+3:298:43
5petter ljungbergKlubblös40:36+5:509:16
6Michael PalmOK Triangeln43:11+8:259:51
7Erik ZanderIFK Moras OK43:21+8:359:53
8Sten-Olof MattssonLeksands OK47:39+12:5310:52
9Johan AnderssonOK Linné50:35+15:4911:32
10jenny bjurKlubblös50:39+15:5311:33
11Kari TalltjärnVästerås SOK51:38+16:5211:47
12Ammie BerglundIF Thor52:23+17:3711:57
13Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby52:25+17:3911:58
14Pär JanssonIF Thor53:08+18:2212:07
15Helena WidegrenIF Thor53:16+18:3012:09
16staffan åkerblomOK Linne56:41+21:5512:56
17Olof NilssonOK Triangeln58:00+23:1413:14
18Daniel BoströmKlubblös58:48+24:0213:25
19Mats BrobergIFK Lidingös Skid o OK59:03+24:1713:28
20Sofia WallinIF Thor59:35+24:4913:36
21Anders TollOK Linné1:00:16+25:3013:45
22Mattias ThorsellVattenfalls IF Stockholm1:03:15+28:2914:26
23Jan BergmanSundbybergs IK1:11:16+36:3016:16
24Gunnar LarssonOK Enen1:14:45+39:5917:03
25Mika NumminenOK Linné1:15:15+40:2917:10
26Bjarne ErlandssonHammarby IF OF1:21:18+46:3218:33
27Ulf GrandinOK Linne1:21:25+46:3918:35
28Olle KällbäckHammarby IF OF1:45:03+1:10:1723:59
Anders FalkIF Thorej godkänd
peter palmKlubblösej godkänd
Mattias ErikssonGävle OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser