Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran Ol i Södra Vätterbygden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran Ol i Södra Vätterbygden
Arrangörsorganisation: Bottnaryds IF
Datum: torsdag 9 augusti 2018

Dam kort

2 460 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne CarlssonIK Vista39:1715:58
2Janet TenlidJönköpings OK41:29+2:1216:51
3Vega SlottnerJönköpings OK42:36+3:1917:19
4Ann-Britt BjörnlingerIK Vista43:09+3:5217:32
5Bernice AntonssonVSOK44:21+5:0418:01
6Kristina JohanssonMullsjö SOK1:00:00+20:4324:23
7Ulla LingJönköpings OK1:04:44+25:2726:18
8Monica KammenhedJönköpings OK1:06:17+27:0026:56
9Marie-Louise PeterssonJönköpings OK1:06:18+27:0126:57
10Karin ClaessonJönköpings OK1:09:17+30:0028:09
Gerd WallinJönköpings OKutgått

Herr kort

2 460 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn BlomqvistJönköpings OK37:1715:09
2Weine CarlssonIK Hakarpspojkarna37:42+0:2515:19
3Hans BredhIK Hakarpspojkarna37:44+0:2715:20
4Kurt ErikssonKFUM38:31+1:1415:39
5Lennart KarlströmTenhults SOK39:51+2:3416:11
6Agne RybeckVaggeryds SOK40:00+2:4316:15
7Kenneth GattmalmJönköpings OK40:12+2:5516:20
8Gunnar JohanssonTenhults SOK41:48+4:3116:59
9Per AxelssonTenhults SOK42:37+5:2017:19
10Lars-Åke LarssonOK Tranan45:34+8:1718:31
11Olof OlssonSkillingaryds FK46:37+9:2018:56
12Elis TällbergIK Hakarpspojkarna46:38+9:2118:57
13Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna46:53+9:3619:03
13Kenneth CarlssonIK Vista46:53+9:3619:03
15Per-Åke SandbergIK Vista46:59+9:4219:05
16Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK47:41+10:2419:23
17Åke RommedahlJönköpings OK49:21+12:0420:03
18Lars-Göran BjörnlingerIK Vista53:07+15:5021:35
19Eibert DanielssonSkillingaryds FK53:39+16:2221:48
20Sture FilipssonSkillingaryds FK53:42+16:2521:49
21Agne PerssonTenhults SOK58:32+21:1523:47
22Anders HjorthJönköpings OK1:03:26+26:0925:47
23Alf LarssonIK Vista1:05:55+28:3826:47
24Jan WennerbergIF Hallby SOK1:06:57+29:4027:12
25Sture KarlssonOK Gränsen1:21:50+44:3333:15
26Gösta LindblomÖlmstads IS1:32:23+55:0637:33
Björn MalmqvistJönköpings OKej godkänd
Eskil FolkelidTenhults SOKej godkänd
Arne JohanssonTenhults SOKej godkänd
Rolf GabrielssonFalköpings AIK OKutgått

Dam mellan

3 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK55:4717:06
2Liselott SigbyIK Vista1:00:27+4:4018:32
3Kerstin GustafssonOK Gränsen1:03:01+7:1419:19
4Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK1:03:46+7:5919:33

Herr mellan

3 260 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK38:3511:50
2Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK41:15+2:4012:39
3Kent ErikssonLerums SOK42:02+3:2712:53
4Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna45:26+6:5113:56
5Erland LingJönköpings OK46:07+7:3214:08
6Sven Erik SjöholmMullsjö SOK46:09+7:3414:09
7Bengt SörensenJönköpings OK46:23+7:4814:13
8Bernt EkfeldtVaggeryds SOK46:52+8:1714:22
9Ivan ErnvidUlricehamns OK47:12+8:3714:28
10Bo GustafssonOK Gränsen47:33+8:5814:35
11Stig KarlsmoIK Hakarpspojkarna49:46+11:1115:15
12Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK49:52+11:1715:17
13Gunnar AntonssonJönköpings OK50:11+11:3615:23
14Rolf JonassonJönköpings OK50:58+12:2315:38
15Rainer ScholzIK Vista51:34+12:5915:49
16Karl-Axel MalmbergTenhults SOK51:38+13:0315:50
17Harald HenrikssonLekeryd-Svarttorps SK52:29+13:5416:05
18Gunnar AnderssonIK Vista53:33+14:5816:25
19Lars WürsigJönköpings OK55:11+16:3616:55
20Torild BornetunSkillingaryds FK56:15+17:4017:15
21Gunnar WallinJönköpings OK56:21+17:4617:17
22Bengt BengtssonSkillingaryds FK56:52+18:1717:26
23Lennart KammenhedJönköpings OK58:17+19:4217:52
24Per LarssonJönköpings OK58:49+20:1418:02
25Ingemar GustavssonVaggeryds SOK59:24+20:4918:13
26Jan GustavssonIK Vista1:01:11+22:3618:46
27Rune AhlanderJönköpings OK1:06:21+27:4620:21
28Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK1:06:48+28:1320:29
29Rolf LindJönköpings OK1:22:42+44:0725:22
Tomas LindbladJönköpings OKej godkänd
Berndt TenlidJönköpings OKej godkänd
Ingemar EmilssonVaggeryds SOKutgått
Gunnar EckertIK Hakarpspojkarnautgått

Herr lång

4 180 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmérUlricehamns OK37:449:01
2Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna37:49+0:059:02
3Lars GustafssonOK Gränsen46:55+9:1111:13
4Leif AsplundJönköpings OK49:31+11:4711:50
5Magnus AnderssonUlricehamns OK53:05+15:2112:41
6Hans TrofastTenhults SOK53:09+15:2512:42
7Allan ArnessonJönköpings OK54:26+16:4213:01
8Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna58:18+20:3413:56
9Per GranevikJönköpings OK1:03:32+25:4815:11
10Sören KarlssonMullsjö SOK1:05:26+27:4215:39

Motion

1 340 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt LindmanOK Gränsen20:5815:38
2Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna25:56+4:5819:21
3Bengt CarlheimKFUM26:14+5:1619:34
4Lennart RunströmKFUM28:57+7:5921:36
5Harald HåkanssonOK Gränsen30:27+9:2922:43
6Gunvor ArnessonJönköpings OK36:58+16:0027:35
7Inger BlomqvistJönköpings OK39:08+18:1029:12
8Gunnel TällbergIK Hakarpspojkarna39:11+18:1329:14
9Inga PetterssonTenhults SOK39:12+18:1429:15

Öppen lång

4 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna40:419:43

Öppen kort

2 460 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim SvenssonIK Hakarpspojkarna44:5218:14

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser