Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien
Arrangörsorganisation: Gustavsbergs OK
Datum: tisdag 7 augusti 2018

Bana A

6 800 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HectorSnättringe SK46:316:50
2Olle BoströmJärla Orientering47:56+1:257:02
3Love BerzellOK Ravinen48:40+2:097:09
4David BejbomJärla Orientering49:44+3:137:18
5Erik BerzellJärla Orientering50:00+3:297:21
6Oskar MalmbergIFK Umeå54:13+7:427:58
7Martin LindskogOK Ravinen55:05+8:348:06
8Allan MogensenOK Ravinen56:43+10:128:20
9Niklas WraneSöders-Tyresö58:56+12:258:40
10Erik BoströmEnebybergs IF1:00:47+14:168:56
11Conny StrandbergGustavsbergs OK1:02:35+16:049:12
12Per MårtenssonOK Ravinen1:02:54+16:239:15
13Robert SöderbergTäby OK1:03:21+16:509:18
14Mattias JohanssonKamrat och IF KIF1:03:52+17:219:23
15David HedbergTumba-Mälarhöjden OK1:04:56+18:259:32
16Peter AnderssonSöders-Tyresö1:06:12+19:419:44
17Simon FriskJärla Orientering1:06:32+20:019:47
18Linus RisplingCentrum OK1:07:31+21:009:55
19Viktor AntonssonEksjö SOK1:09:03+22:3210:09
20Lars AnderssonOK Södertörn1:12:10+25:3910:36
21Roland PerssonSkarpnäcks OL1:16:22+29:5111:13
22Mattias ÅgrenCentrum OK1:16:35+30:0411:15
23Karin SkogholmTumba-Mälarhöjden OK1:16:48+30:1711:17
24Urban SelanderSkarpnäcks OL1:17:34+31:0311:24
25Martin BjurnerBromma-Vällingby SOK1:17:50+31:1911:26
26Sofia BörjeskogOK Tor1:19:35+33:0411:42
27Henrik LundgrenCentrum OK1:23:06+36:3512:13
28Stefan NorinSöders-Tyresö1:23:50+37:1912:19
29Peter LandénGustavsbergs OK1:24:31+38:0012:25
30Emil WippJärla Orientering1:27:32+41:0112:52
31Lars SegermanSkarpnäcks OL1:27:38+41:0712:53
32Jörgen BatzSkarpnäcks OL1:28:19+41:4812:59
33Mats HainkeSnättringe SK1:33:23+46:5213:43
34Frida JunegardTullinge SK1:35:06+48:3513:59
Albin LindskogOK Ravinenutgått
Justus ArenanderSkarpnäcks OLutgått

Bana B

4 600 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emik GrankvistOK Ravinen31:446:53
2Stina HaraldssonJärla Orientering41:08+9:248:56
3Ulf ÖjeboIFK Lidingö SOK43:33+11:499:28
4Henrik ErlandssonOK Södertörn46:21+14:3710:04
5Julia LauriOK Tisaren46:27+14:4310:05
6Mats ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK47:15+15:3110:16
7Sara PrinceMölndal Outdoor IF47:56+16:1210:25
8Hans TarandiIFK Lidingö SOK48:29+16:4510:32
9Maria MogensenOK Ravinen48:34+16:5010:33
10Marielle LarssonOK Södertörn49:24+17:4010:44
11Per LembreJärla Orientering54:27+22:4311:50
12Erik NylundJärfälla OK54:28+22:4411:50
13Lars GerhardssonAttunda OK54:39+22:5511:52
14Katrin SöderbergTäby OK55:21+23:3712:01
14Carl-Johan ThorellOK Ravinen55:21+23:3712:01
16Björn RegerSöders-Tyresö55:39+23:5512:05
17Malin LindskogOK Ravinen55:48+24:0412:07
18Niklas EverittCentrum OK56:14+24:3012:13
19Dan KlangHaninge SOK57:20+25:3612:27
20Smilla MogensenOK Ravinen58:11+26:2712:38
21Jan LavénGustavsbergs OK58:14+26:3012:39
22Joachim WansölinOK Ravinen58:39+26:5512:45
23Per LjungStockholms OK58:47+27:0312:46
24Clas WickbomI 19 IF59:15+27:3112:52
25Mikael MoserKlubblös59:36+27:5212:57
26Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn59:40+27:5612:58
27Ingemar GardSöders-Tyresö1:00:24+28:4013:07
28Emma AlmgrenOK Ravinen1:00:43+28:5913:11
29Göran HellgrenOK Södertörn1:00:46+29:0213:12
30Tilda MårtenssonOK Ravinen1:03:10+31:2613:43
31Sara JonassonCentrum OK1:03:23+31:3913:46
32Hannes MogensenOK Ravinen1:04:03+32:1913:55
33Eric HuijsersHammarby IF OF1:05:47+34:0314:18
34Per-Anders LindgrenCentrum OK1:06:41+34:5714:29
35Martin KarlssonCentrum OK1:07:01+35:1714:34
36Johanna AlmgrenOK Ravinen1:07:12+35:2814:36
37Börje WahlgrenSundbybergs IK1:09:14+37:3015:03
38Mattias HenrikssonCentrum OK1:12:56+41:1215:51
39Malin StrandbergGustavsbergs OK1:15:41+43:5716:27
40Christina StrandbergGustavsbergs OK1:15:44+44:0016:27
41Maria CarlströmCentrum OK1:16:29+44:4516:37
42Per-Erik JanssonIF Thor1:16:39+44:5516:39
43Per LinderKlubblös1:20:00+48:1617:23
44Peter WippJärla Orientering1:24:44+53:0018:25
45Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL1:25:54+54:1018:40
46Claes AnderssonSnättringe SK1:30:16+58:3219:37
47Milosz SwiergielKlubblös1:31:03+59:1919:47
48Lisa WadenbrantSundbybergs IK1:34:59+1:03:1520:38
49Fredrik AnderssonStockholm Multisport Klubb1:41:18+1:09:3422:01
50Niklas JohanssonStockholm Multisport Klubb1:41:52+1:10:0822:08
51Tomas MovinSnättringe SK3:41:10+3:09:2648:04
Kristina BergstrandSöders-Tyresöej godkänd
Petrina CostermansJärla Orienteringutgått
Louise KlingstedtOK Södertörnutgått
Elias TidevallSkogsluffarnas OKutgått

Bana C

4 000 m, 82 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin AnderssonOK Ravinen34:188:34
2Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering38:12+3:549:33
3Maria AnderssonKamrat och IF KIF38:30+4:129:37
4Patrik LeicktTullinge SK40:17+5:5910:04
5David BjörelindJärla Orientering40:53+6:3510:13
6Erik MöllerOK Södertörn42:06+7:4810:31
7Torbjörn ThorsénSkogsluffarnas OK43:01+8:4310:45
8Emilia EngelOK Ravinen44:13+9:5511:03
9Per WallOK Södertörn45:06+10:4811:16
10Sonia RodiereIFK Lidingö SOK45:46+11:2811:26
11Eidar LindgrenOK Ravinen45:50+11:3211:27
12Emelie HolmströmJärla Orientering45:59+11:4111:29
13Tina JunegardTullinge SK46:04+11:4611:31
14Johnny JunegardTullinge SK46:50+12:3211:42
15Carin RosénGustavsbergs OK48:32+14:1412:08
16Mikael SundqvistTullinge SK48:46+14:2812:11
17Anna-Karin SundqvistTullinge SK49:24+15:0612:21
18Camilla EngelOK Ravinen50:35+16:1712:38
19Nils EklöwOK Södertörn50:38+16:2012:39
20Stina AndreassonGustavsbergs OK51:04+16:4612:46
21Maria BrattTullinge SK51:31+17:1312:52
22Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL51:40+17:2212:55
23Maria HenriquesOK Södertörn51:46+17:2812:56
24Anna GyllenstiernaIFK Lidingö SOK51:52+17:3412:58
25Sofia LauriJärla Orientering52:41+18:2313:10
26Matts AnderssonOK Ravinen52:56+18:3813:14
27Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF55:23+21:0513:50
28Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK55:47+21:2913:56
29Bo DavidssonSolna OK57:13+22:5514:18
30Curt RahlénOK Ravinen57:32+23:1414:23
31Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK58:15+23:5714:33
32Mattias RobertsonCentrum OK58:20+24:0214:35
32Christer NordströmOK Älvsjö-Örby58:20+24:0214:35
34Olle BlomgrenOK Södertörn58:32+24:1414:38
35Jan KihlSundbybergs IK58:36+24:1814:39
36Emma RosénOK Njudung58:41+24:2314:40
37Anders LarssonSkarpnäcks OL58:46+24:2814:41
38Ileana von MelenIFK Enskede59:29+25:1114:52
39Leif MörkforsJärfälla OK1:04:04+29:4616:01
40Jan LindgrenOK Södertörn1:04:12+29:5416:03
41Johannes SigurdsonSkogsluffarnas OK1:05:18+31:0016:19
42Hans-Erik PerssonSundbybergs IK1:05:34+31:1616:23
43Malin SamuelssonJärla Orientering1:05:45+31:2716:26
44Katarina RingelsOK Klemmingen1:06:12+31:5416:33
45Petra HellbergOK Södertörn1:07:28+33:1016:52
46William MöllerSkarpnäcks OL1:08:24+34:0617:06
47Karin AlmgrenSöders-Tyresö1:08:58+34:4017:14
48Anna-Karin FridmarGustavsbergs OK1:09:29+35:1117:22
49Lars SegerqvistSkarpnäcks OL1:10:01+35:4317:30
50Katja LeicktTullinge SK1:10:21+36:0317:35
51Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:10:56+36:3817:44
52Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:11:02+36:4417:45
53Matts BjörkeSöders-Tyresö1:11:18+37:0017:49
54Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK1:15:24+41:0618:51
55Tord JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:15:29+41:1118:52
56Yngve RahlénOK Ravinen1:15:38+41:2018:54
57Gösta GutelandSnättringe SK1:16:14+41:5619:03
58Jukka LoukusaGustavsbergs OK1:17:13+42:5519:18
59Erika HörnfeldtCentrum OK1:17:33+43:1519:23
60Tomas BjörelindJärla Orientering1:17:45+43:2719:26
61Jonas EsbjörnssonFrösö IF1:20:34+46:1620:08
61Kristina KlangHaninge SOK1:20:34+46:1620:08
63Monika PerssonOK Södertörn1:21:24+47:0620:21
64Lisa LeicktTullinge SK1:22:53+48:3520:43
65Kjell BengtssonKlubblös1:22:58+48:4020:44
66Lars-Erik HallenfurEj klubbansluten1:25:58+51:4021:29
67Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:26:06+51:4821:31
68Håkan FalkOK Ravinen1:26:51+52:3321:42
69Martin ErikssonOK Södertörn1:31:34+57:1622:53
70Eva HagwallJärla Orientering1:31:49+57:3122:57
71Anna PernebyTullinge SK1:34:31+1:00:1323:37
72Ingemar JohnssonOK Södertörn1:35:06+1:00:4823:46
73Teodor HedbergTumba-Mälarhöjden OK1:35:58+1:01:4023:59
74Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK1:36:20+1:02:0224:05
75Leif HermundstadSnättringe SK1:38:55+1:04:3724:43
Hanna CarlqvistSnättringe SKej godkänd
Priscilla FerreraSkarpnäcks OLej godkänd
Göran IvarezOK Södertörnej godkänd
Tilda AnderssonOK Ravinenej godkänd
Carin EkmanJärfälla OKutgått
Lars EnglundJärla Orienteringutgått
Anton MörkforsJärfälla OKutgått

Bana D

2 600 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jorrit BoekelCentrum OK24:189:20
2Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF28:01+3:4310:46
3Eddie BjärrenholtRånäs OK35:42+11:2413:43
4Anders SohlbergOK Södertörn35:49+11:3113:46
5Rune CarlssonSundbybergs IK36:56+12:3814:12
6Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF37:56+13:3814:35
7Johanna RaukolaOK Södertörn40:39+16:2115:38
8Kjell HolmbergOK Södertörn40:57+16:3915:45
9Christer AskerblomKlubblös44:52+20:3417:15
10Robert RylanderSpårvägens OK45:50+21:3217:37
11Staffan ElmhagenSöders-Tyresö46:12+21:5417:46
12Sverre JonssonOK Ravinen46:56+22:3818:03
13Karin TidevallSkogsluffarnas OK47:22+23:0418:13
14Ingela ArenanderSkarpnäcks OL48:48+24:3018:46
15Margareta WadinOK Älvsjö-Örby49:12+24:5418:55
16Ingrid GraneliHaninge SOK49:13+24:5518:55
17Henrik ÖsterbergGustavsbergs OK50:27+26:0919:24
18John ÖstlundSundbybergs IK51:08+26:5019:40
19Helena KorhonenHaninge SOK51:25+27:0719:46
20Jan-Erik WibergJärla Orientering52:46+28:2820:17
21Håkan SjökvistSöders-Tyresö53:01+28:4320:23
22Liselott KihlSundbybergs IK53:24+29:0620:32
23Anna BlomgrenTullinge SK53:26+29:0820:33
24Hans CarlssonHellas Orientering54:46+30:2821:03
25Tommy GustavssonÖstra Almby FK55:20+31:0221:16
26Madeleine FrödinIFK Enskede55:27+31:0921:19
27Robert NordesjöSundbybergs IK55:32+31:1421:21
28Ebba NordesjöSundbybergs IK55:56+31:3821:30
29Mats HolmgrenIFK Enskede57:04+32:4621:56
30Nina WallanderJärla Orientering57:11+32:5321:59
31Åke LewanderSkarpnäcks OL57:14+32:5622:00
32Ronny HedlundOK Södertörn57:49+33:3122:14
33Elisabeth BengtssonIFK Lidingö SOK57:52+33:3422:15
34Anton HaffnerJärla Orientering59:13+34:5522:46
35Andreas MöllerKlubblös1:01:45+37:2723:45
36Berit LindungerHaninge SOK1:02:43+38:2524:07
37Rolf E. NilssonTullinge SK1:04:17+39:5924:43
38Erland LjunsgströmGustavsbergs OK1:04:54+40:3624:57
39Fredrik OlovssonNässjö OK1:06:02+41:4425:23
40Lovisa ElovssonNässjö OK1:06:05+41:4725:25
41Christina NordströmBodens BK1:11:47+47:2927:36
42Eva NordströmOK Älvsjö-Örby1:15:35+51:1729:04
43Gunnar BramstenSundbybergs IK1:19:25+55:0730:32
44Anders HallgrenGustavsbergs OK1:29:23+1:05:0534:22
45Malena CarlqvistSnättringe SK1:30:22+1:06:0434:45
46Anita LindbohmSkarpnäcks OL1:38:17+1:13:5937:48
47Viviann AnderssonSnättringe SK1:41:27+1:17:0939:01
Heidi BjerkhaugOK Ravinenej godkänd
Klara JunegardTullinge SKej godkänd
Ingrid LindgrenCentrum OKej godkänd
Nova ZilfeltStockholm Multisport Klubbej godkänd
Annika GustavssonCentrum OKej godkänd
Max ÖsterbergGustavsbergs OKej godkänd
Therese HolmströmOK Ravinenutgått
Malin MårtenssonOK Ravinenutgått
Christian PausKlubblösutgått
Erica PernebyKlubblösutgått
Ella von MelenIFK Enskedeutgått

Bana E

2 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia EngelOK Ravinen18:228:44
2Ture LindskogOK Ravinen23:54+5:3211:22
3Arvid RundströmOK Ravinen26:17+7:5512:30
4Bengt ForsbergSpårvägens OK31:30+13:0815:00
5Hedda MogenssenOK Ravinen34:05+15:4316:13
6Claes RundströmOK Älvsjö-Örby35:20+16:5816:49
7Katja HedbergTumba-Mälarhöjden OK35:47+17:2517:02
8Matilda HedbergTumba-Mälarhöjden OK35:49+17:2717:03
9Margareta BerghSkarpnäcks OL36:00+17:3817:08
10Linnea EngvallOK Södertörn37:21+18:5917:47
11Simon CarlqvistSnättringe SK38:26+20:0418:18
12Amanda HedbergTumba-Mälarhöjden OK39:36+21:1418:51
13Veronica ÖsterbergGustavsbergs OK40:12+21:5019:08
14Theodor LauriJärla Orientering40:33+22:1119:18
15Alice WerlinKlubblös41:42+23:2019:51
16Mea RautiainenGustavsbergs OK46:26+28:0422:06
17Gabriel CarlqvistSnättringe SK48:21+29:5923:01
Rut LundinOK Södertörnej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser