Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ungdoms-SM, lång, publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ungdoms-SM, lång, publiktävling
Arrangörsorganisationer: Bergnäsets AIK / Gammelstads IF / OK Renen
Datum: lördag 1 september 2018

Publik H16

6 430 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip KarlssonIF Hagen45:397:05
2Pontus KarlssonMarkbygdens OK49:06+3:277:38
3Ulf BergströmOK Rodhen50:55+5:167:55
4Melker PetterssonOK Renen51:28+5:498:00
5Joakim IngelssonOK Hammaren53:02+7:238:14
6Thomas LandqvistMalungs OK Skogsmårdarna53:42+8:038:21
7Johan EdenhamnLänna IF54:55+9:168:32
8Olov VikströmSundsvalls OK54:57+9:188:32
9Per JanssonOK Djerf1:00:45+15:069:26
10Magnus JohanssonOK Löftan1:01:45+16:069:36
11Per MårtenssonOK Ravinen1:02:16+16:379:41
12Per ForsbergIFK Enskede1:02:24+16:459:42
13Anders VedinSundsvalls OK1:03:33+17:549:53
14Robert SandbergOK Roslagen1:05:25+19:4610:10
15Thomas JohanssonOK Renen1:10:54+25:1511:01
16Henrik LjungemyrOK Kolmården1:11:40+26:0111:08
17Björn OlofssonOK Storsjön1:13:12+27:3311:23
18Fredrik HanssonTäby OK1:16:59+31:2011:58
19Anna SameliusVisborgs OK1:18:10+32:3112:09
20Johan  WikströmOK Renen1:18:43+33:0412:14
21Frej HeggSvaide Roma SOK1:23:37+37:5813:00
22Kajsa EngströmOK Kåre1:25:09+39:3013:14
23Viktor DjerfVästerbergslagens OL1:26:58+41:1913:31
24Erik BorglundHärnösands OK1:28:41+43:0213:47
25Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:30:26+44:4714:03
26Andreas KrafftLänna IF1:31:39+46:0014:15
27Per MelinOK Rodhen1:43:57+58:1816:09
28Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL1:44:07+58:2816:11
Petter NorénÄlvsby IF OKej godkänd
Tomas HallménOK Tisarenej godkänd

Publik D16

5 010 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik LindellIF Thor50:1510:01
2Kalle BjörkmanIFK Mora OK54:31+4:1610:52
3Jenny HåkanssonOK Orion54:32+4:1710:53
4Evelina ChristofferssonOK Roslagen1:01:32+11:1712:16
5Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK1:01:45+11:3012:19
6Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna1:04:00+13:4512:46
7Berndt HällgrenBergnästes AIK1:09:43+19:2813:54
8Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF1:20:34+30:1916:04
9Frida PalmFK Boken1:20:39+30:2416:05
10Leif GustafssonSäterbygdens OK1:21:23+31:0816:14
11Magnus CinthioSkåneslättens OL1:32:45+42:3018:30
12Cecilia LundOK Renen1:50:15+1:00:0022:00
Ella SjöbergTullinge SKej godkänd

Publik H15

5 710 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter FredricsonIFK Mora OK49:058:35
2Simon ErikssonBergnäsets AIK51:33+2:289:01
3Andreas LundholmUmeå OK53:02+3:579:17
4Henrik PetersonOK Denseln54:30+5:259:32
5Mikael LindmarkSkellefteå OK55:34+6:299:43
6Sören SturessonLerums SOK59:57+10:5210:29
7Johan ÅrbrinkLinköpings OK1:02:06+13:0110:52
8Hugo CedervallÖrkelljunga FK1:02:46+13:4110:59
9Hugo PerssonOK Denseln1:05:47+16:4211:31
10Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb1:12:35+23:3012:42
11Tim LundbergOK Renen1:26:56+37:5115:13
12Björn LundstenVittjärvs IK1:34:54+45:4916:37
13Linus NordinOK Renen1:38:07+49:0217:10
14Roger NorinVittjärvs IK1:39:44+50:3917:27
15Martin LundholmOK Renen1:40:56+51:5117:40
Mattias JägstedtHalmstad OKej godkänd
Andreas GrunderJärfälla OKej godkänd
Oskar ErikssonOK Renenej godkänd
Eric HasselströmOK Renenej start

Publik D15

4 710 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell AlmgrenOK Ravinen44:439:29
2Johan ÖstbergStora Tuna OK47:32+2:4910:05
3Catarina ÖbergStora Tuna OK47:33+2:5010:05
4Jenny RöjgårdOK Kolmården50:12+5:2910:39
5Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad51:03+6:2010:50
6Maja GraadIF Rigor53:10+8:2711:17
7Veronica LundOK Kolmården54:57+10:1411:40
8Ella TuressonOK Renen56:30+11:4711:59
9Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF59:46+15:0312:41
10Sarah BorglundHärnösands OK1:00:21+15:3812:48
11Emmy PalmFK Boken1:00:31+15:4812:50
12Alice PerssonOK Tyringe1:07:01+22:1814:13
13Linnea RydlundHässleholms OK1:08:22+23:3914:30
14Kjell SandströmBodens BK OS1:09:50+25:0714:49
15Karin Swärd LindbergVandrarringen1:09:57+25:1414:51
16Alice OlvegårdFK Göingarna1:10:18+25:3514:55
17Klara KivijärviOK Renen1:10:58+26:1515:04
18Susanne PeterssonSundsvalls OK1:10:59+26:1615:04
19Tindra JonssonSkarpnäcks OL1:12:09+27:2615:19
20Ralph KindeTolered-Utby Ol-klubb1:15:38+30:5516:03
21Åsa BergforsSOK Viljan1:17:48+33:0516:31
22Ingela AnderssonLunds OK1:22:08+37:2517:26
23Alva EngströmOK Renen1:24:26+39:4317:55
24Emilia LundholmOK Renen1:24:29+39:4617:56
25My RosenOK Renen1:31:37+46:5419:27
26Angela NilssonSkellefteå OK1:35:19+50:3620:14
27Lisa HörnquistOK Renen1:35:32+50:4920:16
28Mikael HörnquistOK Renen1:35:37+50:5420:18
29Catharina DahlmarkVästerås SOK1:42:54+58:1121:50
30Tova LindbäckOK Renen1:50:14+1:05:3123:24
31Frida MelinOK Rodhen1:50:17+1:05:3423:24
31Emma HasselströmOK Renen1:50:17+1:05:3423:24
33Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb1:50:32+1:05:4923:28
Karin KarlssonÄlvsby IF OKej godkänd
Lovis BergstrandBrattås CKej godkänd
Klara BäckstädeVisborgs OKej godkänd
Natalie GardelinGotlands Bro OKej godkänd
Lena LundstenVittjärvs IKej godkänd
Karin HallstenOK Ravinenej godkänd
Selma GumaeliusWaxholms OKej godkänd
Carin BergenstenVittjärvs IKej start
Albin EmlénVittjärvs IKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser