*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Bjursås OK
Datum: tisdag 11 september 2018

H1

4 675 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans AnderssonVästerbergslagens OL50:5410:53
2Hans JohanssonIFK Mora OK53:03+2:0911:20
3Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:00:25+9:3112:55
4Roger LarssonOK Kåre1:02:01+11:0713:15
5Anders Stefan VestlundOK Kåre1:02:04+11:1013:16
6Mats JönssonKorsnäs IF OK1:02:35+11:4113:23
7Gunnar EricssonGävle OK1:02:57+12:0313:27
8Arne HolmerIFK Mora OK1:03:47+12:5313:38
9Gunde HjalmarssonStora Tuna OK1:05:25+14:3113:59
10Pelle FlorellGagnefs OK1:12:55+22:0115:35
11Anders ClaessonIFK Mora OK1:14:10+23:1615:51
12Anders ThomassonUlricehamns OK1:14:25+23:3115:55
13Anders ThoméeIFK Mora OK1:15:09+24:1516:04
14Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK1:15:53+24:5916:13
15Bengt HanssonSäterbygdens OK1:20:06+29:1217:08

D1

4 675 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla LärfarsLeksands OK59:0012:37
2Jannike WålbergOK Kåre59:39+0:3912:45

H2

3 700 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan JungellKorsnäs IF OK41:3311:13
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK43:39+2:0611:47
3Roland BergSäterbygdens OK44:22+2:4911:59
4Per ElfströmÅrsunda IF45:58+4:2512:25
5Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:37+5:0412:35
6Inge HultmanKovlands IF47:37+6:0412:52
7Bengt StenerhagVästerbergslagens OL47:39+6:0612:52
8Benny RendalenKorsnäs IF OK49:10+7:3713:17
9Jan JohanssonIFK Hedemora OK49:41+8:0813:25
10Daniel FrodinKlubblös49:58+8:2513:30
11Per-Erik WiklundKarlsbyhedens IK OK51:37+10:0413:57
12Olle JohanssonIFK Hedemora OK52:09+10:3614:05
13Mats MårtenssonStora Tuna OK52:33+11:0014:12
14Jan LundOK Kåre52:42+11:0914:14
15Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK54:07+12:3414:37
16Tryggve OttossonKorsnäs IF OK55:02+13:2914:52
17Tomas FalkValbo AIF55:14+13:4114:55
18Leif MathisenEskilstuna OL57:45+16:1215:36
19Vilho RokkaLångshyttans AIK OK58:57+17:2415:55
20Karl Ivar JönssonÅrsunda IF1:01:24+19:5116:35
21Mats HiertnerOK Kåre1:02:37+21:0416:55
22Sten SvangrenIFK Mora OK1:03:04+21:3117:02
23Peter SvenssonAvesta OK1:04:14+22:4117:21
24Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik1:04:34+23:0117:27
25Royne LenngrenIK Jarl Rättvik1:05:10+23:3717:36
26Östen ErikssonAvesta OK1:05:40+24:0717:44
27Mats Olov ThomsonOK Kåre1:09:38+28:0518:49
28Björn ÅhsLeksands OK1:13:21+31:4819:49
29Christer HellströmStora Tuna OK1:14:21+32:4820:05
30Stig OvelandValbo AIF1:23:00+41:2722:25
31Göran NilssonValbo AIF1:29:21+47:4824:08

D2

3 625 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik47:2613:05
2Maria EngbergKorsnäs IF OK52:21+4:5514:26
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF57:37+10:1115:53
4Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK1:19:52+32:2622:01
Marianne AlmLeksands OKej godkänd

H3

2 800 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John SivarsDalaportens OL33:2111:54
2Per EdénOK Kåre34:12+0:5112:12
3Ulf LöfgrenStora Tuna OK35:45+2:2412:46
4Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK37:05+3:4413:14
5Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK38:36+5:1513:47
6Jan DelbomDomnarvets GOIF39:10+5:4913:59
7Hans NordströmOK Kåre39:55+6:3414:15
8Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK41:57+8:3614:58
9Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK42:18+8:5715:06
10Claes NidebornStora Tuna OK42:34+9:1315:12
11Jan HultHofors OK42:43+9:2215:15
12Inge SwartlingLeksands OK42:57+9:3615:20
13Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF44:11+10:5015:46
14Roland ForsblomKungsgårdens SK44:35+11:1415:55
15Lars-Erik NilssonStora Tuna IK SK44:56+11:3516:02
16Sten BlomkvistVästerbergslagens OL45:18+11:5716:10
17Johan ErikssonGrangärde OK45:30+12:0916:15
18Urban GrenmyrOK Kåre46:14+12:5316:30
19Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK47:35+14:1416:59
20Lars-B LarssonOK Tyr48:41+15:2017:23
21Sven-Åke WindahlGävle OK51:21+18:0018:20
22Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK51:37+18:1618:26
23Sören AnderssonJärbo OK55:02+21:4119:39
24Anders HeldemanKlubblös55:44+22:2319:54
25Hans NybergGävle OK55:56+22:3519:58
26Lars-Olof JohanssonLeksands OK57:26+24:0520:30
27Erik SvenssonKorsnäs IF OK59:16+25:5521:10
28Lars KällgrenDomnarvets GOIF59:25+26:0421:13
29Bengt HolmIFK Mora OK1:01:12+27:5121:51
30Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:09:32+36:1124:50
31Magnus MejyrGävle OK1:11:48+38:2725:38
32Åke SundbergFagersta OK1:14:35+41:1426:38
33Lars KarlssonDalaportens OL1:18:49+45:2828:08
34Anders EklundStora Tuna OK1:28:05+54:4431:27
Bo SandbergIK Jarl Rättvikej godkänd
Yngve KarlssonIFK Mora OKej godkänd
Lars-Erik TjäderIFK Mora OKej godkänd
Ingemar NygrenÅrsunda IFej godkänd

D3

2 625 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK34:4713:15
2Birgit ÅkerblomStora Tuna OK36:21+1:3413:50
3Inger LöfgrenStora Tuna OK37:10+2:2314:09
4Maud NilssonHJS-Vansbro OK39:42+4:5515:07
5Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL41:44+6:5715:53
6Marianne DanielssonInsjöns IF OK42:47+8:0016:17
7Kristin PetterssonStora Tuna OK43:51+9:0416:42
8Harriet GunnarssonStorviks IF44:45+9:5817:02
9Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF54:38+19:5120:48
10Gunborg WestinLeksands OK56:12+21:2521:24
11Siv StamSäterbygdens OK57:48+23:0122:01
12Eva HalvarsonOK Kåre57:51+23:0422:02
13Britt Marie PersIK Jarl Rättvik58:50+24:0322:24
14Eva GrenmyrOK Nipan1:02:06+27:1923:39
15Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:04:07+29:2024:25
16Anna MattssonInsjöns IF OK1:04:20+29:3324:30
Gunvor NyströmStora Tuna IK SKej godkänd

H4

1 950 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK28:0014:21
2Janne MånssonLeksands OK31:01+3:0115:54
3Leif ÅkerblomStora Tuna IK SK34:12+6:1217:32
4Erik LindbergKorsnäs IF OK37:10+9:1019:03
5Lars-Arne ForsbergLeksands OK41:42+13:4221:23
5Alvar JönssonHofors OK41:42+13:4221:23
7Sten BergmanKorsnäs IF OK44:18+16:1822:43
8Bo DanmoDomnarvets GOIF44:59+16:5923:04
9Björn HelgessonIK Jarl Rättvik45:48+17:4823:29
10Stig BleckurKorsnäs IF OK46:11+18:1123:41
11Lasse BackIFK Mora OK48:28+20:2824:51
12Kjell PerssonDomnarvets GOIF51:42+23:4226:30
13Henning WaltgårdDomnarvets GOIF53:29+25:2927:25
14Bore NybergSäterbygdens OK54:59+26:5928:11
15Jan Olof HedbergGagnefs OK1:23:45+55:4542:56
Jan-Anders JanssonOK Kåreej godkänd

D4

1 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK36:4418:50
2Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF44:24+7:4022:46
3Gunilla WiklundStora Tuna OK44:53+8:0923:01
4Lillemor RystedtStora Tuna OK45:50+9:0623:30
5Elisabeth W-ErikssonAvesta OK1:05:51+29:0733:46
Lisbeth EurénAvesta OKej godkänd

H5

1 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans BohlinIFK Mora OK32:3723:17
2Sten SvenssonÄrla IF33:33+0:5623:57
3Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL38:53+6:1627:46
4Stig HeinemanLeksands OK40:44+8:0729:05
5Per NylanderSundsvall OK47:01+14:2433:35

D5

1 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta BoströmIFK Mora OK39:0527:55
2Kristina PerssonDomnarvets GOIF1:23:15+44:1059:27
3Kerstin MelinLeksands OK1:25:49+46:441:01:17
carina raskÅrsunda IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser