Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL 180828

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL 180828
Arrangörsorganisation: OK Klemmingen
Datum: tisdag 28 augusti 2018

Klass A

4 280 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn-Ove PetterssonAttunda OK41:259:40
2Weine WolterÅkers IF43:18+1:5310:07
3Claes ÖgrenSkarpnäcks OL44:33+3:0810:24
4Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF45:48+4:2310:42
5Hans-Ove ErikssonNyköpings OK45:51+4:2610:42
6Henrik OlssonHallstahammars OK47:02+5:3710:59
7Peter RasmussenNyköpings OK48:56+7:3111:25
8Maria ÅhlundOK Klemmingen55:41+14:1613:00
9Peder WickströmArboga OK56:40+15:1513:14
10Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:01:43+20:1814:25 Ladda ner rutt i gpx-format
11Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:02:25+21:0014:35
12Anders HasselboOK Måsen1:03:59+22:3414:56
13Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:04:33+23:0815:04
14Kurt Håkan AnderssonOK Tor1:04:49+23:2415:08
15Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF1:07:22+25:5715:44
16Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF1:08:50+27:2516:04
17Kurt ErikssonVandrarringen1:13:27+32:0217:09
18Frank NordahlSträngnäs-Malmby OL1:14:04+32:3917:18
19Lars-Erik AlmSträngnäs-Malmby OL1:22:21+40:5619:14
20Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:25:47+44:2220:02

Klass B

3 520 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LindgrenOK Södertörn39:4211:16
2Håkan AlderudNyköpings OK41:48+2:0611:52
3Göran DavidssonOK Klemmingen42:12+2:3011:59
4Curt ThorénNyköpings OK44:03+4:2112:30
5Per-Ivar MöllbergArboga OK44:27+4:4512:37
6Mats GärlingStjärnhovs OK 6544:34+4:5212:39
7Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF45:17+5:3512:51
8Curt KarlssonNyköpings OK45:26+5:4412:54
9Bo CarlssonNyköpings OK45:49+6:0713:00
10Bengt JönssonÅkers IF47:49+8:0713:35
11Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF47:56+8:1413:37
12Mona ForsbergNyköpings OK48:31+8:4913:46
13Per-Arne EkbomArboga OK48:42+9:0013:50
14Anders SundströmÅkers IF49:09+9:2713:57
15Annika DavidssonOK Klemmingen49:21+9:3914:01
16Ulf SvedestamEskilstuna OL50:00+10:1814:12
17Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF50:18+10:3614:17
18Göran ForsbergNyköpings OK50:23+10:4114:18
19Kerstin SvenskOK Hällen50:45+11:0314:25
20Titti BergendahlOK Måsen51:31+11:4914:38
21Lennart LundquistOK Nalle52:02+12:2014:46
22Gunnar CarlénOK Måsen52:27+12:4514:54
23Bo OrtmanVandrarringen52:46+13:0414:59
24Olle ArmanNyköpings OK55:48+16:0615:51
25Hans GustavssonNyköpings OK56:14+16:3215:58
26Mikael HogréusOK Tor56:15+16:3315:58
27Inge SundströmNyköpings OK56:24+16:4216:01
28Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK56:35+16:5316:04
29Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK56:49+17:0716:08
30Martin ErikssonOK Södertörn56:53+17:1116:09
31Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK58:49+19:0716:42
32Åke GranstamOK Tor59:16+19:3416:50
33Hans LindgrenTrosabygdens OK1:07:57+28:1519:18
34Sven AnderssonOK Hällen1:29:32+49:5025:26
Conny NilssonNyköpings OKutgått
Stig Arne BorgÄrla IFutgått
Lars Åke SvenskOK Hällenutgått

Klass C

2 870 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esko RaitaÄrla IF38:3513:26
2Tommy LjungkvistÄrla IF39:40+1:0513:49
3Lennart JohanssonOK Tor39:59+1:2413:55
4Anders RymanSträngnäs-Malmby OL41:02+2:2714:17
5Ulf JerningSödertälje IF41:28+2:5314:26
6Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF43:57+5:2215:18
7Lena AlshedenIFK Enskede45:26+6:5115:49
8Håkan SöderqvistArboga OK45:44+7:0915:56
9Sune LindellOK Hällen45:52+7:1715:58
10Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL46:00+7:2516:01
11Claes HedlundTrosabygdens OK47:10+8:3516:26
12Lars NordSödertälje IF47:14+8:3916:27
13Bo MalmqvistOK Grip47:21+8:4616:29
14Sonja JedarÅkers IF48:28+9:5316:53
15Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF48:50+10:1517:00
16Inga JohanssonNyköpings OK49:19+10:4417:11
17Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL49:25+10:5017:13
18Louise-Marie NilssonOK Klemmingen49:32+10:5717:15
19Lennart KarlssonOK Grip49:47+11:1217:20
20Kjell JohanssonNyköpings OK50:07+11:3217:27
21Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF50:56+12:2117:44
22Karl-Gösta HarvenbergNyköpings OK51:27+12:5217:55
23Inger HellqvistNyköpings OK51:52+13:1718:04
24Annika NorströmHallstahammars OK52:24+13:4918:15
25Helena BachmanTäby OK53:35+15:0018:40
26Sixten WesterlundSödertälje IF55:54+17:1919:28
27Leif JanssonEskilstuna OL58:28+19:5320:22
28Kurt ZanderVästerås SOK59:17+20:4220:39
29Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:00:04+21:2920:55
30Christer LiwellÄrla IF1:00:25+21:5021:03
31Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:02:43+24:0821:51
32Stina GunnarssonÄrla IF1:02:51+24:1621:53
33Lisbeth ÅhlundOK Klemmingen1:04:27+25:5222:27
34Tomas KjellbergStjärnhovs OK 651:08:56+30:2124:01
35Christer SvenssonNyköpings OK1:13:34+34:5925:37
36Jan BurellOK Enen1:15:10+36:3526:11
37Åke ErikssonOK Grip1:16:37+38:0226:41
38Gunnar LarssonOK Klemmingen1:25:54+47:1929:55
Bengt SjögrenNyköpings OKej godkänd
Irene GustafssonOK Måsenej godkänd
Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OLej godkänd

Klass D

2 260 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL33:0614:38
2Leif ThorssonOK Grip36:47+3:4116:16
3Karl-Robert MoqvistOK Tor37:10+4:0416:26
4Bertil RydgrenIFK Enskede38:43+5:3717:07
5Anders JohanssonNyköpings OK39:12+6:0617:20
6Berit EdengrenNyköpings OK39:28+6:2217:27
7Eva HogréusOK Tor40:13+7:0717:47
8Solveig TjernbergSödertälje IF43:34+10:2819:16
9Margareta JönssonÅkers IF44:34+11:2819:43
10Britt-Marie ErikssonOK Grip45:20+12:1420:03
11Karin CarlssonNyköpings OK45:34+12:2820:09
12Jan FlodinOK Nalle46:09+13:0320:25
13Anita OttossonNyköpings OK46:38+13:3220:38
14Elisabeth ErikssonNyköpings OK46:55+13:4920:45
15Per KarlssonNyköpings OK49:11+16:0521:45
16Lennart LundhÄrla IF49:58+16:5222:06
17Lars SöderlundHallstahammars OK51:15+18:0922:40
18Stig LundinEskilstuna OL54:33+21:2724:08
19Görel SvedestamEskilstuna OL56:14+23:0824:52
20Harriet KarlssonOK Grip56:49+23:4325:08
21Göran KarlssonOK Grip57:01+23:5525:13
22Margaretha NylundOK Södertörn57:42+24:3625:31
23Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:00:16+27:1026:40
24Bengt DagermarkÄrla IF1:02:10+29:0427:30
25Olof ThorssellOK Måsen1:10:25+37:1931:09
Göran LagerstedtStjärnhovs OK 65ej godkänd
Kurt NilssonNyköpings OKej godkänd
Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 65utgått

Klass E

1 680 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn BlomqvistNyköpings OK29:5717:49
2Roger HolmbergNyköpings OK30:03+0:0617:53
3Wiwi-Anne NilssonNyköpings OK34:58+5:0120:48
4Eva JerningSödertälje IF37:56+7:5922:34
5Lena LarssonOK Klemmingen38:39+8:4223:00
6Margareta JohanssonOK Tor42:03+12:0625:01
7Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL44:56+14:5926:44
8Gunnar EricsonNyköpings OK45:34+15:3727:07
9Christer LexellKlubblös46:44+16:4727:49
10Tomas AnderssonNyköpings OK47:42+17:4528:23
11Rigmor BreidemalmTrosabygdens OK54:29+24:3232:25
12Ann-Britt FlodinOK Nalle55:31+25:3433:02
Ingrid LundinEskilstuna OLej godkänd
Kurt GustafssonOK Klemmingenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser