Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprint
Arrangörsorganisationer: Frösö IF / Östersunds OK
Datum: fredag 5 juli 2019

D21

2 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna KjellinSundsvalls OK17:316:02
2Siri JeppsonKatrineholms OK17:47+0:166:07
3Kristin HylanderNyköpings OK18:10+0:396:15
4Pernilla NilssonSävedalens AIK19:07+1:366:35
5Moa KjellstrandCentrum OK19:11+1:406:36
6Frida GustafssonIFK Göteborg Orientering19:12+1:416:37
7Johanna ÅgranOK Storsjön19:31+2:006:43
8Marie OhlssonOK Storsjön19:45+2:146:48
9Elin BlombergLycksele IF20:12+2:416:57
10Monika SöderhjelmLitsbygdens SK20:44+3:137:08
11Sandra JohanssonÖstersunds OK20:45+3:147:09
12Matilda Heiskanen SjölundÖstersunds OK20:59+3:287:14
13Hanna Sunnerheim SjöbergÖstersunds OK21:03+3:327:15
14Jenny PalmgrenSundsvalls OK21:11+3:407:18
15Malin Olsson BerggrenÖstersunds OK23:28+5:578:05
16Karna ThorssonOK Linné24:24+6:538:24
17Frida KrohnFältjägarnas IF24:47+7:168:32

H21

3 300 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders HaugskottOL Trollelg17:485:23
2Hampus LindblomÅsarna IK17:54+0:065:25 Ladda ner rutt i gpx-format
3Erik FernlundOK Tisaren18:04+0:165:28
4David LundstenIFK Umeå18:18+0:305:32
5Hans PerssonIFK Umeå18:27+0:395:35
6Johan HalvarssonÖstersunds OK19:04+1:165:46
7Gustav FrænellSundsvalls OK19:14+1:265:49
8Måns ErikssonSundsvalls OK19:17+1:295:50
9Linus RisplingCentrum OK20:09+2:216:06
10Mats ÅbergOK Linné20:34+2:466:13
11Anders BoströmJärfälla OK20:44+2:566:16
12Martin OhlssonOK Storsjön20:56+3:086:20
13Pär BodénLitsbygdens SK20:57+3:096:20
14Daniel SjölundÖstersunds OK21:13+3:256:25
15Anders CarnlandOK Linné21:16+3:286:26
16Niclas BehrenfeldtSkarpnäcks OL21:48+4:006:36
17Erik SöderhjelmLitsbygdens SK21:55+4:076:38
18Gunnar HagqvistFrösö IF22:08+4:206:42
19Emil ÅbergOK Linné22:33+4:456:50
20Kristoffer EdshageCentrum OK22:46+4:586:53
21Joakim OlssonVäsby OK24:42+6:547:29
Andreas LundstenCentrum OKej start
August NilssonOK Storsjönej start

D20

2 410 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes MattssonTandsbyns IF18:527:49
2Linnea SahlinOK Vildhussen19:10+0:187:57

H20

2 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingmar HolmerOK Nipan21:047:51

D18

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida HaugskottOL Trollelg13:555:46
2Therese NilssonOK Österåker15:43+1:486:31
3Ester OlofssonOK Storsjön18:03+4:087:29
4Tove FrænellSundsvalls OK19:15+5:207:59

H18

2 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven WeyOLG Goldau14:335:25
2Axel HedströmÖstersunds OK16:02+1:295:58
3Martin BlombergLycksele IF17:09+2:366:23

D16

2 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathea Baglo BjørkengVerdal OK18:108:29

H16

2 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tom EkenstråleFK Herkules16:186:40
2Vidar BäckmanFrösö IF17:08+0:507:01
Axel ArnessonÖstersunds OKej godkänd
Hannes Sjölund MyhrÖstersunds OKej start

D14

1 730 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid HaugskottOL Trollelg10:596:20
2Elsa ArnessonÖstersunds OK11:35+0:366:41
3Hanna LindqvistÖstersunds OK11:47+0:486:48
4Fredrikke Baglo BjørkengVerdal OK13:24+2:257:44
5Astrid Berge MjølhusOL Trollelg15:06+4:078:43
6Ella YtterströmSundsvalls OK15:08+4:098:44
7Märta SvedskogÖstersunds OK15:09+4:108:45

H14

1 730 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes PerssonFK Herkules9:335:31
2Linus NilssonOK Österåker10:22+0:495:59
3Aleksander Tanem IversenVerdal OK11:33+2:006:40
4Oskar NowénFrösö IF12:50+3:177:25
5Seth NordinLycksele IF13:51+4:188:00
6Joar BäckmanFrösö IF14:14+4:418:13
7Elias HalvarssonÖstersunds OK16:22+6:499:27

D12

1 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara EdströmSundsvalls OK10:026:28
2Signe ForsbergSkogslöparna12:26+2:248:01
3Meja Johansson BarkeredOK Storsjön50:27+40:2532:32

H12

1 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin PerssonTäby OK13:508:55
2Valter HoffmanSundsvalls OK14:02+0:129:03
3Manfred NordinLycksele IF15:17+1:279:51
Arvid BerggrenÖstersunds OKej start

D10

1 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma YtterströmSundsvalls OK12:449:17
2Moa PerssonTäby OK15:34+2:5011:21
3Ruth HoffmanSundsvalls OK38:58+26:1428:26

H10

1 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ovid Baglo BjørkengVerdal OK15:0711:02
2Samuel SvenssonSöderhamns OK15:09+0:0211:03
3Ture ForsbergSkogslöparna15:16+0:0911:08
4Ossian NordinLycksele IF15:23+0:1611:13
5Vidar SjöblomSundsvalls OK20:47+5:4015:10
Erik HedströmÖstersunds OKej start

D40

2 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HalvarssonÖstersunds OK16:436:56
2Marianne Berge MjølhusOL Trollelg19:44+3:018:11
3Anita GrahnOK Linné24:49+8:0610:17

D45

2 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda ErikssonÖstersunds OK15:097:12
2Charlotta NilssonFrösö IF15:12+0:037:14
3Anna Hedström RingvallÖstersunds OK17:50+2:418:29

H45

2 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF11:304:58
2Thomas Berge MjølhusOL Trollelg11:37+0:075:01
3Oskar ForsbergSkogslöparna12:17+0:475:19
4Erik SjöblomSundsvalls OK12:26+0:565:22
5Thomas JosarpFK Friskus-Varberg12:41+1:115:29
6Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK12:57+1:275:36
7Per HäggströmFrösö IF13:08+1:385:41
8Johan NäslundÖstersunds OK13:32+2:025:51
9Anders DegseliusVäsby OK17:40+6:107:38
Nicklas BerneklintWaxholms OKej start

D50

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa JosarpFK Friskus-Varberg13:546:37
2Inger DahlgrenÖstersunds OK14:36+0:426:57
3Helena HolmbergKöping-Kolsva OK17:11+3:178:10
4Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK22:44+8:5010:49

H50

2 310 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf LindqvistÖstersunds OK11:004:45
2Torgny RundlöfVäsby OK11:28+0:284:57
3Richard LindströmNjurunda OK11:59+0:595:11
4Stefan LybertVäsby OK12:29+1:295:24
5Frode HaugskottOL Trollelg12:41+1:415:29
6Peter WilhelmssonÅs IF13:01+2:015:38
7Thomas LåstbomHärlövs IF13:31+2:315:51
8Thomas WeyOLG Goldau13:58+2:586:02
9Anders DahlgrenÖstersunds OK15:04+4:046:31
10Anders BerkelundVäsby OK15:17+4:176:36
11Hans JonssonVäsby OK15:19+4:196:37
12Urban BlombergLycksele IF17:11+6:117:26
Ulf KinertSkogslöparnaej start

D55

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SkogsbergMariestads FK14:266:52
2Camilla GillströmÖstersunds OK17:58+3:328:33
3Agneta SamuelssonFältjägarnas IF19:58+5:329:30
4Pernilla HannusVK Uvarna23:06+8:4011:00

H55

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats NilssonÖstersunds OK13:016:11
2Jörgen ÅgranOK Storsjön14:14+1:136:46
3Björn LundstenVittjärvs IK17:02+4:018:06
4Erland FischerOK Linné22:43+9:4210:49

D60

1 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva BohmOK Vildhussen13:247:52
2Monica Skoog BoströmBrunflo IF15:11+1:478:55
Anita GalinHärnösands OKej start

H60

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ErikssonFrösö IF12:446:03
2Lars-Åke KarlssonFältjägarnas IF17:26+4:428:18
3Lennart StrandbergSkogslöparna18:19+5:358:43
4Lennart WinbergHudiksvalls OK24:45+12:0111:47

H65

1 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan MillegårdSävedalens AIK11:176:38
2Ove HemmingssonBrunflo IF12:06+0:497:07
3Seth PerssonFältjägarnas IF12:52+1:357:34
4Leif WadmanKöping-Kolsva OK15:15+3:588:58

H70

1 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke BengtssonÖstersunds OK19:1211:17

D75

1 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla HellmanSundsvalls OK16:1111:09
2Eivor LindgrenBrunflo IF18:19+2:0812:37

H75

1 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK13:558:45
2Lars-Erik MackhéÖstersunds OK15:51+1:569:58

Inskolning

1 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Gunnar BodénLitsbygdens SKfullföljt
Hilda BrulinFrösö IFfullföljt
Birgit HaqvistFrösö IFfullföljt
Grete OhlssonOK Storsjönfullföljt

U1

1 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hedvig SvedskogFrösö IF15:4012:56
2Isak PerssonTäby OK16:06+0:2613:18
3Adelia NordinLycksele IF22:09+6:2918:18

U2

1 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid OhlssonOK Storsjön20:2814:56
2Arvid SjöblomSundsvalls OK22:03+1:3516:05
3Märta HäggströmFrösö IF43:03+22:3531:25
3Ingrid SvedskogFrösö IF43:03+22:3531:25

Öppen 3

1 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HoffmanSundsvalls OK14:269:18
2Lova TengbrandÖstersunds OK19:50+5:2412:47
3Karin PerssonTäby OK19:56+5:3012:51
4Elma RoosÖstersunds OK21:44+7:1814:01
5Feruz SerekeOK Storsjön26:15+11:4916:56
6Edit OlofssonOK Storsjön26:43+12:1717:14

Öppen 5

1 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina BodénLitsbygdens SK10:266:01
2Daniel YtterströmSundsvalls OK11:38+1:126:43
3Malte OlofssonOK Storsjön14:03+3:378:07
4Caroline YtterströmSundsvalls OK16:10+5:449:20
5Ida OlofssonOK Storsjön17:41+7:1510:13
6Lovisa HäggströmFrösö IF17:57+7:3110:22
7Therese NordinLycksele IF19:47+9:2111:26
7Östen BrunnelövSundbybergs IK19:47+9:2111:26
9Håkan JohanssonMariestads FK21:18+10:5212:18

Öppen 6

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars BrickstadCentrum OK16:126:38

Öppen 7

1 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva NowénFrösö IF11:046:57
2Bengt JonssonÖstersunds OK15:28+4:249:43
3Lena NilssonOK Österåker17:27+6:2310:58

Öppen 8

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siwert JonassonÅre OK16:537:00

Öppen 9

2 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid StengårdFältjägarnas IF13:034:30
2Olle SvedskogFrösö IF16:20+3:175:37
3Anders MasesStora Tuna OK19:43+6:406:47
4Ida HylanderNyköpings OK20:31+7:287:04
5Kristin HaugskottOL Trollelg20:37+7:347:06
6Lena MasesStora Tuna OK21:43+8:407:29
7Tomas NordinLycksele IF21:53+8:507:32
8Niclas NilssonOK Österåker22:54+9:517:53
9Urban LindgrenOK Storsjön23:13+10:108:00
10Anna-Karin RoosÖstersunds OK23:47+10:448:12
11Evelina WallentinKlubblös23:53+10:508:14
12Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen25:34+12:318:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser