Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vålådalens 3-dagars, etapp 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vålådalens 3-dagars, etapp 3, lång
Arrangörsorganisationer: Frösö IF / Östersunds OK
Datum: söndag 7 juli 2019

D21

7 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin HylanderNyköpings OK1:23:3710:35
2Pernilla NilssonSävedalens AIK1:25:46+2:0910:51
3Frida GustafssonIFK Göteborg Orientering1:29:17+5:4011:18
4Johanna ÅgranOK Storsjön1:31:54+8:1711:37
5Elin FjellströmMalungs OK Skogsmårdarna1:32:07+8:3011:39
6Hanna KjellinSundsvalls OK1:32:28+8:5111:42
7Moa KjellstrandCentrum OK1:41:12+17:3512:48
8Sandra JohanssonÖstersunds OK1:42:11+18:3412:56
9Stina AndreassonFrösö IF1:52:18+28:4114:12
10Matilda Heiskanen SjölundÖstersunds OK2:09:30+45:5316:23
11Karna ThorssonOK Linné2:24:41+1:01:0418:18
12Marie OhlssonOK Storsjön2:32:57+1:09:2019:21

H21

10 210 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna1:08:206:41
2Mattis HoltFreidig1:11:26+3:066:59
3Erik FernlundOK Tisaren1:15:30+7:107:23
4David LundstenIFK Umeå1:15:40+7:207:24
5Jon EklundIK Jarl Rättvik1:16:40+8:207:30
6Hans PerssonIFK Umeå1:17:51+9:317:37
7Anders BoströmJärfälla OK1:18:57+10:377:43
8Hampus LindblomÅsarna IK1:20:41+12:217:54
9Andreas JohanssonIFK Göteborg Orientering1:21:28+13:087:58
10Lars SandstadFreidig1:22:32+14:128:05
11Johan IvarssonFreidig1:23:05+14:458:08
12Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK1:27:04+18:448:31
13Johannes RidefeltOK Linné1:27:07+18:478:31
14Andreas KarlssonÅre OK1:32:38+24:189:04
15Daniel SjölundÖstersunds OK1:32:42+24:229:04
16Oscar BorgFK Åsen1:34:47+26:279:17
17Johan AndreassonFrösö IF1:35:00+26:409:18
18Linus RisplingCentrum OK1:35:11+26:519:19
19Pär BodénLitsbygdens SK1:35:21+27:019:20
20Niclas BehrenfeldtSkarpnäcks OL1:41:26+33:069:56
21Daniel ÖrnIK Hakarpspojkarna1:42:24+34:0410:01
22Johan NilssonÖstersunds OK1:42:35+34:1510:02
23Anders CarnlandOK Linné1:54:36+46:1611:13
24Rasmus SchurmannHylte OK1:59:42+51:2211:43
25Oskar LydingOK Fryksdalen2:06:16+57:5612:22
26Joakim OlssonVäsby OK2:09:02+1:00:4212:38
August NilssonOK Storsjönej start
Andreas LundstenCentrum OKej start
Lars OwrenFreidigej start

D20

5 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva RingiOK Kåre54:369:57
2Elin BlombergLycksele IF1:00:49+6:1311:05
3Linnea SahlinOK Vildhussen1:15:03+20:2713:41
4Agnes MattssonTandsbyns IF1:33:30+38:5417:03

H20

6 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders HaugskottOL Trollelg54:528:28
2Gustav FrænellSundsvalls OK1:07:12+12:2010:22
3Richard EngholmTandsbyns IF1:31:08+36:1614:03

D18

5 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida HaugskottOL Trollelg53:049:41
2Therese NilssonOK Österåker58:36+5:3210:41
3Tove RingiOK Kåre1:00:43+7:3911:04
4Ester OlofssonOK Storsjön1:01:24+8:2011:12
5Tove FrænellSundsvalls OK1:22:38+29:3415:04

H18

6 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven WeyOLG Goldau58:329:01
2Martin BlombergLycksele IF1:15:53+17:2111:42

D16

4 890 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathea Baglo BjørkengVerdal OK1:15:1915:24

H16

5 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes Sjölund MyhrÖstersunds OK56:2810:01
2Vidar BäckmanFrösö IF59:34+3:0610:34
3Petter Andreas LonaWing OK1:00:36+4:0810:45
4Tom EkenstråleFK Herkules1:01:25+4:5710:54

D14

3 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid HaugskottOL Trollelg36:519:34
2Hanna LindqvistÖstersunds OK42:55+6:0411:08
3Fredrikke Baglo BjørkengVerdal OK1:00:02+23:1115:35
4Ella YtterströmSundsvalls OK1:06:33+29:4217:17
Alva ErssonIFK Mora OKej start
Märta SvedskogÖstersunds OKej start

H14

3 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes PerssonFK Herkules32:548:32
2Emil ÅbergOK Linné33:55+1:018:48
3Linus NilssonOK Österåker34:30+1:368:57
4Olle RingiOK Kåre34:38+1:448:59
5Seth NordinLycksele IF48:00+15:0612:28
6Joar BäckmanFrösö IF54:37+21:4314:11
Oskar NowénFrösö IFej godkänd

D12

2 850 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara EdströmSundsvalls OK28:4610:05
2Alva WidegrenMälarö SOK30:33+1:4710:43
3Signe ForsbergSkogslöparna32:55+4:0911:32
4Anna Emilie LonaWing OK51:16+22:3017:59
5Meja Johansson BarkeredOK Storsjön2:31:11+2:02:2553:02

H12

2 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Valter HoffmanSundsvalls OK36:1812:44
2Albin PerssonTäby OK38:12+1:5413:24
3Manfred NordinLycksele IF47:04+10:4616:30
4Edvin KällströmOK Nipan52:40+16:2218:28
Simon LindqvistÖstersunds OKej start

D10

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Selma YtterströmSundsvalls OK32:2113:15
2Moa PerssonTäby OK33:06+0:4513:33

H10

2 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel SvenssonSöderhamns OK24:5510:12
2Ossian NordinLycksele IF28:46+3:5111:47
3Vidar SjöblomSundsvalls OK29:17+4:2212:00
4Frans ForsbergSundsvalls OK36:59+12:0415:09
5Edvin WesterSkogslöparna38:50+13:5515:54
6Ture ForsbergSkogslöparna42:53+17:5817:34

D35

5 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina LarssonÖstersunds OK1:26:1115:57

H35

7 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristoffer EdshageCentrum OK1:26:0011:40

D40

5 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika LundströmSundbybergs IK1:09:3212:52
Anita GrahnOK Linnéej godkänd

H40

7 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats ÅbergOK Linné1:12:169:48
2Adrian JonesÖstersunds OK1:26:30+14:1411:44
3Eivind LonaWing OK1:29:41+17:2512:10
Ulf HylanderNyköpings OKej godkänd

D45

4 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth Isaksson NormanVK Uvarna1:07:0814:09
2Kerstin FrænellSundsvalls OK1:14:16+7:0815:40

H45

5 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias EdströmKovlands IF49:578:21
2Anders WidegrenMälarö SOK50:52+0:558:30
3Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK58:28+8:319:46
4Johan NäslundÖstersunds OK1:02:11+12:1410:23
5Oskar ForsbergSkogslöparna1:02:14+12:1710:24
6Per HäggströmFrösö IF1:16:59+27:0212:52
7Nicklas BerneklintWaxholms OK1:18:37+28:4013:08
8Stein Otto BjørkengVerdal OK1:21:03+31:0613:33
9Anders DegseliusVäsby OK1:35:12+45:1515:55
10Chris PawleyCornwall OC1:41:23+51:2616:57
Thomas JosarpFK Friskus-Varbergej godkänd
Erik SjöblomSundsvalls OKej start

D50

4 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger DahlgrenÖstersunds OK57:2612:07
2Åsa JosarpFK Friskus-Varberg1:01:29+4:0312:58
3Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:20:54+23:2817:04
4Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:40:56+43:3021:17

H50

5 980 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf LindqvistÖstersunds OK53:438:58
2Torgny RundlöfVäsby OK54:37+0:549:07
3Stefan LybertVäsby OK1:00:30+6:4710:07
4Agnar RenolenWing OK1:01:35+7:5210:17
5Frode HaugskottOL Trollelg1:02:06+8:2310:23
6Mikael RingiOK Kåre1:02:21+8:3810:25
7Richard LindströmNjurunda OK1:04:10+10:2710:43
8Anders JohanssonÖstersunds OK1:05:04+11:2110:52
9Thomas LåstbomHärlövs IF1:06:44+13:0111:09
10Urban BlombergLycksele IF1:13:40+19:5712:19
11Thomas WeyOLG Goldau1:17:04+23:2112:53
12Anders BerkelundVäsby OK1:28:53+35:1014:51
13Jonas WibergVK Uvarna1:36:34+42:5116:08
Hans JonssonVäsby OKej godkänd
Anders DahlgrenÖstersunds OKej start
Erik ErssonIFK Mora OKej start

D55

3 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SkogsbergMariestads FK47:5211:59
2Susanne RantakokkoOK Nipan1:07:50+19:5817:00
3Camilla GillströmÖstersunds OK1:09:43+21:5117:28
4Monica JohanssonHjärnarps OL1:14:35+26:4318:41
5Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:26:47+38:5521:45
6Pernilla HannusVK Uvarna1:28:44+40:5222:14

H55

4 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen ÅgranOK Storsjön59:4712:36
2Björn LundstenVittjärvs IK1:02:56+3:0913:16
3Hans ÅgrenÖstersunds OK1:05:06+5:1913:44
4Erland FischerOK Linné1:34:33+34:4619:56
Hans-Erik JanssonVK Uvarnaej start

D60

3 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica Skoog BoströmBrunflo IF1:13:2218:23
2Anita GalinHärnösands OK1:14:55+1:3318:46
3Eva BohmOK Vildhussen1:17:31+4:0919:25

H60

4 740 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ErikssonFrösö IF46:229:46
2Olof FrænellSundsvalls OK49:48+3:2610:30
3Håkan CarnlandFrösö IF50:53+4:3110:44
4Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen51:09+4:4710:47
5Lars ForsstedtSöders-Tyresö53:17+6:5511:14
6Roger EklundIK Jarl Rättvik1:15:46+29:2415:59
7Lennart WinbergHudiksvalls OK1:22:01+35:3917:18
8Jan RydénSjövalla FK1:25:33+39:1118:02

D65

3 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro50:0414:48
2Monica KnutssonSävedalens AIK52:18+2:1415:28

H65

3 990 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan MillegårdSävedalens AIK42:4410:42
2Mats AnderssonSelånger SOK44:31+1:4711:09
3Sven Erik SundinSelånger SOK46:08+3:2411:33
4Seth PerssonFältjägarnas IF48:23+5:3912:07
5Robert LarssonHagaby GoIF Örebro49:41+6:5712:27
6Lars-Peter JohnssonSelånger SOK53:58+11:1413:31
7Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:01:32+18:4815:25
8Ove HemmingssonBrunflo IF1:01:56+19:1215:31
Anders ForsstedtSöders-Tyresöej godkänd

H70

3 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per ElfströmÅrsunda IF58:1114:34
2Per HedmanÖstersunds OK1:26:41+28:3021:43
3Åke BengtssonÖstersunds OK1:30:40+32:2922:43

D75

2 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HellmanSundsvalls OK48:2216:58
Eivor LindgrenBrunflo IFej godkänd

H75

3 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt HalvarssonÖstersunds OK40:3812:01
2Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK42:55+2:1712:41
Sören AnderssonJärbo OKej start

H80

2 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John BerglundAlfta-Ösa OK47:5716:49

U1

1 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak PerssonTäby OK23:3614:07
2Bertil BodénLitsbygdens SK34:46+11:1020:49
3Gunnar BodénLitsbygdens SK34:54+11:1820:53
4John StrandforsOK Storsjön38:01+14:2522:45
5Olle SjöblomSundsvalls OK38:24+14:4822:59
6Adelia NordinLycksele IF41:46+18:1025:00
7Grete OhlssonOK Storsjön53:10+29:3431:50

U2

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ovid Baglo BjørkengVerdal OK33:1013:35
2Arvid SjöblomSundsvalls OK40:24+7:1416:33
3Ruth HoffmanSundsvalls OK52:25+19:1521:28
4Sigrid OhlssonOK Storsjön58:00+24:5023:46

Öppen 1

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid SvedskogFrösö IF54:1122:12
2Märta HäggströmFrösö IF54:13+0:0222:13

Öppen 3

2 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias HaglundOK Djerf41:2314:31
2Sandra SjöblomSundsvalls OK49:37+8:1417:24
3Linnea NeusselWilhelmina OK52:10+10:4718:18
4Ebba HäggströmFrösö IF58:43+17:2020:36
5Anna HoffmanSundsvalls OK1:01:12+19:4921:28
6Sofie ÖhrmanÖSK Motion1:04:15+22:5222:32
7Marianne HaglundOK Djerf1:09:31+28:0824:23
8Karin PerssonTäby OK1:17:48+36:2527:17
9Feruz SerekeOK Storsjön1:51:31+1:10:0839:07
10Rasmus KarlströmFrösö IF2:15:05+1:33:4247:23

Öppen 5

3 850 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel YtterströmSundsvalls OK44:2111:31
2Maja BjörkhagenVittjärvs IK54:50+10:2914:14
3Maria HaglundOK Djerf57:15+12:5414:52
4Carina BlombergLycksele IF1:01:41+17:2016:01
5Susanne NilssonHalmstad OK1:02:09+17:4816:08
6Caroline YtterströmSundsvalls OK1:03:02+18:4116:22
7Ursula NeusselWilhelmina OK1:03:06+18:4516:23
8Petra PavlovskáSöderhamns OK1:04:45+20:2416:49
9Anna KrohnFältjägarnas IF1:04:55+20:3416:51
10Elsa FahlénRydboholms SK1:29:10+44:4923:09
11Kristian GajdosSöderhamns OK1:33:12+48:5124:12
Lovisa HäggströmFrösö IFej godkänd
Lena NilssonOK Österåkerej godkänd
Mats HaglundOK Djerfej godkänd

Öppen 6

5 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin HaugskottOL Trollelg58:0610:19
2Axel JonssonDuveds IF1:13:07+15:0112:59
3Lars BrickstadCentrum OK1:13:57+15:5113:08

Öppen 7

3 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kersti RingiOK Kåre38:0711:16
2Ylva NowénFrösö IF44:05+5:5813:02
3Lena DanielssonHärlövs IF57:27+19:2016:59
4Lena LundstenVittjärvs IK59:44+21:3717:40
5Elsa BrahmLånghundra IF1:09:44+31:3720:37
6Marie StrömbeckVallbo SK1:13:54+35:4721:51
7Ulf KinertSkogslöparna1:14:53+36:4622:09
8Håkan JohanssonMariestads FK1:29:12+51:0526:23

Öppen 8

5 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna Sunnerheim SjöbergÖstersunds OK1:12:4613:28
2Roger KrohnFältjägarnas IF1:16:54+4:0814:14
3Elis SjödinOK Nipan1:21:03+8:1715:00
4Per BrahmLånghundra IF1:24:21+11:3515:37
5Jenny PalmgrenSundsvalls OK1:26:07+13:2115:56
Sofia LarssonOK Nackheej godkänd
Anna SchmiterlöwHjobygdens OKej godkänd

Öppen 9

7 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ForsbergSkogslöparna1:22:0011:07
2Lisa WesterSkogslöparna1:25:09+3:0911:33
3Tomas NordinLycksele IF1:31:39+9:3912:26
4Niclas NilssonOK Österåker1:35:26+13:2612:56
5Charlotta NilssonFrösö IF2:43:24+1:21:2422:10

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser