Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för 3+3 i Sälen, etapp 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: 3+3 i Sälen
Arrangörsorganisation: Malungs OK Skogsmårdarna
Datum: fredag 28 juni 2019 - söndag 30 juni 2019

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)

D21 Elit

11 160 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magdalena OlssonStora Tuna OK1:21:597:20
2Lovisa PerssonOK Tisaren1:24:14+2:157:32
3Lilian ForsgrenOK Tisaren1:24:45+2:467:35
4Sofie JohanssonVang OL1:25:48+3:497:41
5Linda LindkvistLeksands OK1:34:01+12:028:25
6Maria NilssonDomnarvets GOIF1:38:51+16:528:51
7Jessica HallidayDomnarvets GOIF1:39:36+17:378:55
8Inga KazlauskaitéOK Roslagen1:39:37+17:388:55
9Sanna SkoogKils OK1:43:48+21:499:18
10Josefin ErlandssonOK Milan1:44:25+22:269:21
11Lovisa NilssonSävedalens AIK1:45:25+23:269:26
12Sarah PerssonOK Denseln1:46:04+24:059:30
13Frida GustafssonIFK Göteborg Orientering1:48:29+26:309:43
14Matilda ErikssonOK Kåre1:48:30+26:319:43
15Frida SandbergStora Tuna OK1:48:53+26:549:45
16Galina RibediucHellas Orientering1:52:55+30:5610:07
17Charlotte LindkvistLeksands OK1:58:13+36:1410:35
Sofia AdolfssonIFK Lidingö SOKej godkänd
Jonna JungåkerSundsvalls OKej godkänd

H21 Elit

14 520 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre1:19:495:29
2Ludvig ErikssonKils OK1:26:36+6:475:57
3Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK1:26:46+6:575:58
4Jussi SunaTurun Metsänkävijät1:27:40+7:516:02
5Filip JacobssonOK Tisaren1:29:51+10:026:11
6Andreas UllerKils OK1:33:16+13:276:25
7Artem PanchenkoIFK Mora OK1:33:53+14:046:27
8Johan AronssonOK Tisaren1:34:34+14:456:30
9Daniel NilssonNyköpings OK1:39:05+19:166:49
10Didrik HallNyköpings OK1:42:18+22:297:02
11Kevin StåhlGöteborg-Majorna OK1:43:54+24:057:09
12Rikard ClaessonStora Tuna OK1:48:15+28:267:27
13Morgan KarlssonSundbybergs IK1:58:20+38:318:08
14Viktor SkoogKils OK2:06:32+46:438:42
15Anders BoströmJärfälla OK2:18:14+58:259:31
Joel Börjesson ErikssonStorviks IFej godkänd
Richard SjöholmOK Pan-Kristianstadej godkänd
Daniel RoosAttunda OKej start

D20 Elit

8 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida VikströmSundsvalls OK1:07:407:53
2Emma BlixtOK Hammaren1:14:12+6:328:39
3Ronja JungåkerOK Kåre1:15:29+7:498:48
4Maja MörthStora Tuna OK1:29:02+21:2210:23
Ronja HuggStora Tuna OKej start
Sofia ErikssonStora Tuna OKej start

H20 Elit

11 160 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor1:09:186:12
2Carl CarlssonNyköpings OK1:09:28+0:106:13
3Filip TrofastBredaryds SOK1:09:38+0:206:14
4Fredrik HamreforsVästerås SOK1:13:28+4:106:34
5Carl HolmbergIF Hagen1:16:14+6:566:49
6Hugo LillieströmOK Roxen1:17:23+8:056:56
7Gustav JohnssonIFK Mora OK1:19:24+10:067:06
8Hugo DalhammerOK Roxen1:20:44+11:267:14
9Simen BallangrudOL Toten-Troll1:28:00+18:427:53
10Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:30:18+21:008:05
11Hannes SvahnOK Ravinen1:33:45+24:278:24
12Truls LindholmSundsvalls OK1:36:54+27:368:40
Håkan RambergHallstahammars OKej godkänd

D18 Elit

7 290 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK50:076:52
2Emma LingIK Hakarpspojkarna52:49+2:427:14
3Malin BierfeldtÄrla IF1:00:48+10:418:20
4Tilda GolsäterKorsnäs IF OK1:03:07+13:008:39
5Klara AnderssonDomnarvets GOIF1:06:37+16:309:08
6Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna1:08:58+18:519:27
7Ebba LindOK Skärmen1:09:58+19:519:35
8Lovisa WigertzLånghundra IF1:10:04+19:579:36
9Julia NordlanderSundsvalls OK1:10:23+20:169:39
10Elsa NilssonDomnarvets GOIF1:15:44+25:3710:23
11Hanna LundgrenLinköpings OK1:18:14+28:0710:43
12Moa KarlssonOK Hammaren1:19:50+29:4310:57
13Isabella JoonsLeksands OK1:21:48+31:4111:13
14Elin LindbladOK Djerf1:22:14+32:0711:16
15Kristina KlingnéusIK Vikings OK1:28:06+37:5912:05
16Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK1:37:44+47:3713:24
17Thea SvenssonIK Vikings OK1:41:31+51:2413:55
18Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:45:33+55:2614:28
19Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:54:29+1:04:2215:42
Amanda JanssonOK Djerfej godkänd
Agnes KällströmSala OKej godkänd
Anna LithellOK Linnéej godkänd
Julia WannerIFK Mora OKej godkänd
Moa HjorthDomnarvets GOIFej start
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H18 Elit

8 570 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix DrejmoOK Landehof52:496:09
2Johan CallebergSnättringe SK54:02+1:136:18
3Johan LangerakJärfälla OK57:00+4:116:39
4Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK57:38+4:496:43
5Arvid AronssonGöteborg-Majorna OK1:00:47+7:587:05
6Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK1:04:43+11:547:33
7Melker NordgrenOK Kåre1:11:19+18:308:19
8Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF1:14:14+21:258:39
9Gustav BjörklundIFK Enskede1:17:19+24:309:01
10Nils KylbornAlmby IK1:17:24+24:359:01
11Erik NilssonDalaportens OL1:21:47+28:589:32
12Arvid RoosOK Linné1:26:05+33:1610:02
13Pontus AxellIFK Enskede1:27:25+34:3610:12
14Martin RinnbäckOK Ravinen1:33:10+40:2110:52
15Nils Forsberg RundströmIFK Enskede1:57:02+1:04:1313:39
Rasmus PetterssonOK Djerfej godkänd
Jonas CarlssonStora Tuna OKej start

D21

6 300 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara JohanssonDomnarvets GOIF49:377:52
2Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF49:50+0:137:54
3Märta Ransjö ZanderOK Kåre51:15+1:388:08
4Kajsa HammarströmLinköpings OK52:49+3:128:23
5Stina GranefeltOK Tyr53:59+4:228:34
6Cecilia EinarssonVästerås SOK54:01+4:248:34
7Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerf55:28+5:518:48
8Ida DalhammerOK Roxen55:38+6:018:49
9Erica EdmanRehns BK58:00+8:239:12
10Hanna SahlinOK Kåre1:00:09+10:329:32
11Emma EkbergTolered-Utby Ol-klubb1:02:05+12:289:51
12Carolina OlssonÄlvdalens IF OK1:05:33+15:5610:24
13Sara RensgardOK Renen1:06:08+16:3110:29
14Josefin AronssonOK Tisaren1:06:10+16:3310:30
15Malin ErikssonTierps SOK1:06:47+17:1010:36
16Anna GunnarsIFK Mora OK1:08:23+18:4610:51
17Malin AxFinspångs SOK1:08:33+18:5610:52
18Linda ErikssonGävle OK1:09:30+19:5311:01
19Hanna BerglundOK Kåre1:09:49+20:1211:04
20Julia BirathStenungsunds OK1:09:58+20:2111:06
21Moa ÅslundKFUM Örebro OK1:10:05+20:2811:07
21Pernilla ErikssonGävle OK1:10:05+20:2811:07
23Frida PetersonÄlvdalens IF OK1:11:51+22:1411:24
24Elin LindbergOK Djerf1:13:01+23:2411:35
25Elin LindTierps SOK1:17:58+28:2112:22
26Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK1:18:04+28:2712:23
27Audrey FoleySigtuna OK1:18:27+28:5012:27
28Maja WelanderOK Djerf1:21:25+31:4812:55
29Rachel CollinsIFK Hedemora OK1:34:12+44:3514:57
Josefine AhlbäckOK Milanej godkänd
Klara HolmgårdKils OKej start

H21

9 250 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel NilssonIFK Göteborg Orientering53:375:47
2Nicolas OlofssonOK Pan-Kristianstad53:56+0:195:49
3Anders JohanssonRehns BK1:01:47+8:106:40
4Joel HallbergIFK Hedemora OK1:04:18+10:416:57
5Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:04:45+11:087:00
6Tomas ReibringNyköpings OK1:05:38+12:017:05
7Christian FoleySigtuna OK1:06:50+13:137:13
8Anton KällströmSala OK1:07:23+13:467:17
9David ErikssonHagaby GoIF Örebro1:07:53+14:167:20
10Joakim GustafssonFinspångs SOK1:08:36+14:597:24
11Johan PerssonHagaby GoIF Örebro1:09:31+15:547:30
12Jonatan SöderbergGävle OK1:10:20+16:437:36
13Emanuel ViklundGustavsbergs OK1:11:03+17:267:40
14Oskar CervinHelsingborgs SOK1:13:25+19:487:56
15Mårten OlssonGävle OK1:13:37+20:007:57
16Lennart JohanssonNyköpings OK1:20:45+27:088:43
17Erik OlssonGävle OK1:20:54+27:178:44
18Fredrik AnderssonSOK Joar Viking Enköpin1:23:41+30:049:02
19Tobias AnderssonGöteborgs SK1:26:07+32:309:18
20Ulrik MagnussonHalmstad OK1:27:06+33:299:24
21Adam LiljaOK Enen1:30:29+36:529:46
22Erik CallebergSnättringe SK1:37:11+43:3410:30
23Johan SärnbrattTolered-Utby Ol-klubb1:53:33+59:5612:16
24Tobias WestbomLånghundra IF1:53:53+1:00:1612:18
Erik AlmséusIFK Hedemora OKej godkänd
Alexander BlombergNyköpings OKej start

D20

5 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie BrudinIFK Mora OK1:18:2915:23
2Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:36:11+17:4218:51

H20

6 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro59:409:09
Viktor WallinKorsnäs IF OKej start

H18

6 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob MoOL Toten-Troll47:187:30
2Ola EklundKatrineholms OK53:25+6:078:28
3Sigurd KvammeOL Toten-Troll55:12+7:548:45
4Lukas JohanssonSundsvalls OK57:21+10:039:06
5Johan HolmbergIF Hagen1:03:52+16:3410:08
6Zebastian ArfwedsonFrölunda OL1:15:52+28:3412:02
Daniel StåhlOK Hammarenej godkänd
Teodor ÄlvegranVästerås SOKej godkänd

D16

5 000 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre37:077:25
2Sara ÅbomGävle OK37:26+0:197:29
3Elsa LindahlHärnösands OK40:36+3:298:07
4Alice LarssonSundsvalls OK41:04+3:578:12
5Nora WesterlundOK Nolaskogsarna41:26+4:198:17
6Olga RindeskogVästerbergslagens OL42:24+5:178:28
7Elsa GranholmSundsvalls OK42:37+5:308:31
8Elise EdlerOK Hammaren43:48+6:418:45
9Ellen FunkeLeksands OK44:11+7:048:50
10Stina AnderssonAnderstorps OK44:18+7:118:51
11Johanna RoosOK Linné45:01+7:549:00
12Ines AarnioOK Linné45:18+8:119:03
13Agnes WallinKorsnäs IF OK45:47+8:409:09
14Ebba OttossonGävle OK46:08+9:019:13
15Thea NordinKorsnäs IF OK46:12+9:059:14
16Karin LindgrenKFUM Örebro OK46:58+9:519:23
17Sofie BodinAlmby IK47:41+10:349:32
18Ebba AnderssonSundsvalls OK47:49+10:429:33
19Maja AhlströmVästerås SOK48:37+11:309:43
20Ellen PelanderOK Djerf48:54+11:479:46
21Fannie SjölanderOK Rodhen49:13+12:069:50
22Ebba LindholmSundsvalls OK49:15+12:089:51
23Asta TörnkvistAnderstorps OK49:40+12:339:56
24Ylva SandströmSundsvalls OK50:50+13:4310:10
25Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF50:52+13:4510:10
26Ester BlomsterIF Thor51:22+14:1510:16
27Lovisa MasesStora Tuna OK52:20+15:1310:28
28Jonna LindbladOK Djerf52:29+15:2210:29
29Linn AnderssonOK Tyr52:54+15:4710:34
30Astrid RexSundsvalls OK54:52+17:4510:58
31Stina LindholmSundsvalls OK56:51+19:4411:22
32Bella PedersenJärfälla OK57:41+20:3411:32
33Elin BryggarKorsnäs IF OK58:59+21:5211:47
34Vendela SturekSOK Viljan1:01:20+24:1312:16
35Alicia BergkvistVästerbergslagens OL1:02:18+25:1112:27
36Sanna RinnbäckOK Ravinen1:04:46+27:3912:57
37Anja NilssonDomnarvets GOIF1:04:50+27:4312:58
38Anna NilssonGarphyttans IF1:07:46+30:3913:33
39Saga MattssonDalaportens OL1:11:43+34:3614:20
40Klara ErssonOK Kåre1:13:27+36:2014:41
41Angelina ÄlvegranVästerås SOK1:15:46+38:3915:09
42Emma JohanssonSundsvalls OK1:16:53+39:4615:22
43Felicia SahlénVästerås SOK1:31:17+54:1018:15
Agnes Söllvander EklundOK Rodhenej godkänd

H16

5 850 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF31:315:23
2Linus VernströmRonneby OK35:21+3:506:02
3Edvin LakeSundsvalls OK35:52+4:216:07
4Mattias ÖstbergStora Tuna OK36:22+4:516:12
5Hugo CedervallÖrkelljunga FK36:43+5:126:16
6Casper SkeppSävedalens AIK36:57+5:266:18
7Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna37:02+5:316:19
8Anton KruseKFUM Örebro OK39:24+7:536:44
9Justus ArenanderSkarpnäcks OL39:28+7:576:44
10Jon HanssonOK Kåre39:47+8:166:48
11Arvid SkeppSävedalens AIK39:49+8:186:48
12David BerglundIF Thor40:07+8:366:51
13Oskar EricssonRonneby OK40:34+9:036:56
14Anton UllerKils OK40:41+9:106:57
15Hugo ÖrnKFUM Örebro OK40:46+9:156:58
16Karl KylbornAlmby IK41:20+9:497:03
17Noel HelmerssonOK Tisaren41:56+10:257:10
18Viktor NorbergStora Tuna OK42:47+11:167:18
19Erik ByströmOK Nolaskogsarna43:19+11:487:24
20Leo AlvolinOK Kåre43:44+12:137:28
21Theo LövdahlSOK Viljan44:21+12:507:34
22Carl-Henrik WassOK Kolmården44:29+12:587:36
23Hugo PerssonOK Denseln44:52+13:217:40
24Klockar-Eskil NääsLeksands OK46:23+14:527:55
25Alexander JanssonOK Djerf47:30+15:598:07
26Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK48:01+16:308:12
27Sixten SlagbrandVästerås SOK48:11+16:408:14
28Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre49:44+18:138:30
29Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK50:27+18:568:37
30Rasmus SöderbergGävle OK51:12+19:418:45
31Elis Forsberg RundströmIFK Enskede52:23+20:528:57
32Axel GidlundOK Linné55:10+23:399:25
33Christoffer LindgrenOK Kåre56:25+24:549:38
34Lucas WannerAvesta OK56:32+25:019:39
35Isak DalinLeksands OK57:08+25:379:45
36Anton MörkforsJärfälla OK58:13+26:429:57
37Edvin MäkinenOK Hammaren58:32+27:0110:00
38Fabian SundOK Hammaren59:21+27:5010:08
39Karl HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK59:57+28:2610:14
40Erik ÅkermanÄlvdalens IF OK1:00:01+28:3010:15
41Loke HolmgrenOK Hammaren1:00:03+28:3210:15
42Maximilian OlofssonVästerås SOK1:00:13+28:4210:17
43Eric BäckArboga OK1:00:37+29:0610:21
44Mathias NordlinderOK Linné1:00:46+29:1510:23
45Erik LingIK Hakarpspojkarna1:02:04+30:3310:36
46Oskar EureniusOK Hammaren1:06:39+35:0811:23
47Eric JohanssonOK Kåre1:10:25+38:5412:02
48Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:11:42+40:1112:15
49Albin SjöblomOK Kåre1:25:38+54:0714:38
Filip LindqvistTäby OKej godkänd
Tobias DahlmarkVästerås SOKej godkänd
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start

D16 Kort

4 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren1:02:1314:57

H16 Kort

4 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albert GustafssonKFUM Örebro OK47:4711:29
2Edvin VensrydEslövs FK53:05+5:1812:45
3Andreas KvammeOL Toten-Troll56:28+8:4113:34
Axel MäkinenOK Hammarenej godkänd

D14

4 160 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe HördegårdhIFK Göteborg Orientering32:327:49
2Sandra LingIK Hakarpspojkarna34:22+1:508:15
3Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK37:41+5:099:03
4Milla ForkéusOK Tyr39:29+6:579:29
5Mira NordinKorsnäs IF OK40:10+7:389:39
6Audrey HanssonFrölunda OL42:26+9:5410:12
7Julia GustafssonKFUM Örebro OK43:01+10:2910:20
8Ella PetterssonSävedalens AIK43:47+11:1510:31
9Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna43:52+11:2010:32
10Julia Hagelberg NordahlOK Kåre44:25+11:5310:40
11Clara LövgärdOK Alehof46:14+13:4211:06
12Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna47:25+14:5311:23
13Saga KällstrandÅmåls OK47:36+15:0411:26
14Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK47:43+15:1111:28
15Amanda BäckArboga OK48:11+15:3911:34
16Tuva HolmströmOK Ravinen49:21+16:4911:51
17Nova SahlénVästerås SOK49:50+17:1811:58
18Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK51:33+19:0112:23
19Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF55:13+22:4113:16
20Stella ÄlvegranVästerås SOK55:54+23:2213:26
21Elsa MoqvistLerums SOK59:10+26:3814:13
22Emma MattssonMalungs OK Skogsmårdarna1:03:33+31:0115:16
23Ylva HanssonOK Kåre1:08:44+36:1216:31
24Greta BladlundKarlsbyhedens OK1:22:47+50:1519:53
25Julia ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:34:34+1:02:0222:43
Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OKej start

H14

4 160 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK28:376:52
2Helmer JöhnemarkStora Tuna OK30:56+2:197:26
3Arvid HermanssonKungälvs OK32:05+3:287:42
4Måns BergqvistGarphyttans IF32:07+3:307:43
5Wille SöderqvistOK Kåre33:06+4:297:57
6Simon PalmgrenSkogsluffarnas OK33:54+5:178:08
7Axel Björnberg FärdigNyköpings OK34:08+5:318:12
8Casper KarlssonOK Tor34:37+6:008:19
9Isak HolmgårdKils OK35:43+7:068:35
10Hugo NordlanderSundsvalls OK36:20+7:438:44
11Ture JohanssonSkogsluffarnas OK38:20+9:439:12
12Isak ÖhgrenSävedalens AIK38:36+9:599:16
13Lucas SöderbergGävle OK38:50+10:139:20
14Gustav LübckeOK Ravinen40:18+11:419:41
15Oscar AnderssonOK Tyr40:37+12:009:45
16Alfred DanielssonIFK Mora OK42:32+13:5510:13
17Pontus HedbergKarlsbyhedens OK43:54+15:1710:33
18Malte SöderlundKarlsbyhedens OK44:33+15:5610:42
19Axel NilssonGarphyttans IF44:40+16:0310:44
20Ruben HårdSkogsluffarnas OK46:54+18:1711:16
21Melvin LöfgrenOK Kåre49:02+20:2511:47
22Johannes Bjørke SollienOL Toten-Troll49:21+20:4411:51
23Joel ByströmOK Nolaskogsarna50:20+21:4312:05
24Amund FlaskerudOL Toten-Troll53:43+25:0612:54
25Filip HanssonOK Löftan55:06+26:2913:14
26Karl ForsgrenVästerbergslagens OL58:12+29:3513:59
27Rasmus ÖbergOK Hällen58:32+29:5514:04
28Simon BerglundKarlsbyhedens OK1:00:49+32:1214:37
29Sandro PruthSkogsluffarnas OK1:10:22+41:4516:54
30Ludvig NordSnättringe SK1:21:59+53:2219:42
31Wille VernströmRonneby OK1:22:32+53:5519:50
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd

D14 Kort

2 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes NilssonDomnarvets GOIF31:4210:51
2Astrid SchjølbergRøros IL31:53+0:1110:55
Elsa GustafssonOK Tylöskogej godkänd

H14 Kort

2 920 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love PalmgrenSkogsluffarnas OK32:2011:04
2Olle WidmanLesjöfors SK34:55+2:3511:57
3Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna38:34+6:1413:12
4Edvin JohanssonOK Kåre46:14+13:5415:50

D12

2 920 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara RoosOK Linné24:018:13
2Ebba SkullmanLinköpings OK25:05+1:048:35
3Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna25:17+1:168:39
4Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF27:16+3:159:20
5Ella LindqvistTäby OK27:53+3:529:32
6Emilie HellströmÅmåls OK28:57+4:569:54
7Ella KruseKFUM Örebro OK29:30+5:2910:06
8Viola HolmströmOK Ravinen29:58+5:5710:15
9Elsa NorgrenDomnarvets GOIF33:33+9:3211:29
10Lovisa ThybeckLindebygdens OK33:57+9:5611:37
11Elsa ReuterÅmåls OK34:46+10:4511:54
12Alice KällstrandÅmåls OK35:39+11:3812:12
13Ellen KringstadSäffle OK35:47+11:4612:15
14Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF35:55+11:5412:18
15Freja BylanderKarlsbyhedens OK36:35+12:3412:31
16Emilia MellegårdLidköpings VSK37:11+13:1012:44
17Ebba HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK38:50+14:4913:17
17Frida BrudinIFK Mora OK38:50+14:4913:17
19Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna38:51+14:5013:18
20Elsa MattssonMalungs OK Skogsmårdarna39:34+15:3313:33
21Klara BerglundKarlsbyhedens OK40:11+16:1013:45
22Amanda MörkforsJärfälla OK40:29+16:2813:51
23Alice FunkeLeksands OK44:40+20:3915:17
24Felicia BjörkmanDomnarvets GOIF48:35+24:3416:38
25Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL51:32+27:3117:38
Ebba LövgärdOK Alehofej godkänd
Mina Bleken RudVang OLej godkänd
Emilia EricsonNyköpings OKej start

H12

2 920 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LagerströmAttunda OK18:056:11
2Emil LingIK Hakarpspojkarna18:41+0:366:23
3Hjalmar IngelsboOK Tranan19:56+1:516:49
4Axel ThybeckLindebygdens OK19:58+1:536:50
5Emil SkeppSävedalens AIK21:41+3:367:25
6Jarvis HanssonFrölunda OL22:14+4:097:36
7Walter SöderqvistOK Kåre22:18+4:137:38
8Ruben ArenanderSkarpnäcks OL22:52+4:477:49
9Edvard PelanderOK Djerf22:58+4:537:51
10Malte GranefeltOK Tyr23:44+5:398:07
11Herman PetterssonSävedalens AIK23:58+5:538:12
12Nils AndreassonIFK Göteborg Orientering24:47+6:428:29
12Calle WärnOK Skogshjortarna24:47+6:428:29
14Arvid EricssonRonneby OK25:17+7:128:39
15Alex AnderssonSundsvalls OK26:09+8:048:57
16Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK26:57+8:529:13
17Ole Solli KvikstadOL Toten-Troll27:13+9:089:19
18Arvid ErikssonÅmåls OK27:27+9:229:24
19Fabian BergqvistGarphyttans IF27:31+9:269:25
20Axel LindbladOK Djerf27:47+9:429:30
21Karl EmilssonDomnarvets GOIF28:34+10:299:46
22Isak WinnerstamEskilstuna OL33:18+15:1311:24
23Gustav NorbergStora Tuna OK35:09+17:0412:02
24Sebastian AlinIFK Mora OK35:49+17:4412:15
25Lukas LindIF Thor36:12+18:0712:23
26Ivar GranholmSundsvalls OK36:35+18:3012:31
27Caio PruthSkogsluffarnas OK36:57+18:5212:39
28Isak StinessenDalaportens OL38:17+20:1213:06
29Simon HälldalGävle OK49:36+31:3116:59
30Alvin NordinOK Älvsjö-Örby52:09+34:0417:51
31Leopold OlofssonVästerås SOK1:02:41+44:3621:28
Joel HolmgårdKils OKej start
Oliver HagströmKarlsbyhedens OKej start

D12 Kort

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda KindlundOK Tyr32:4713:13
2Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK40:36+7:4916:22

H12 Kort

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max GustafssonKFUM Örebro OK30:2112:14
2Axel GustafssonOK Tylöskog32:45+2:2413:12

D10

2 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mira VejedalSnättringe SK20:198:11
2Elsie HördegårdhIFK Göteborg Orientering20:49+0:308:23
3Moa JäderbergLeksands OK21:19+1:008:35
4Tyra FlinkFjärås AIK21:59+1:408:51
5Natalie NorénMalungs OK Skogsmårdarna22:16+1:578:58
6Elvira BuudIFK Mora OK26:36+6:1710:43
7Alice Slars PaulssonSundbybergs IK27:44+7:2511:10
8Elin ReuterÅmåls OK28:31+8:1211:29
9Emma HellströmÅmåls OK30:16+9:5712:12
10Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre32:13+11:5412:59
11Telma PruthSkogsluffarnas OK34:07+13:4813:45
12Olga Bertilsson SkogOK Linné36:29+16:1014:42
13Ingrid AndreassonIFK Göteborg Orientering39:10+18:5115:47
14Agnes LübckeOK Ravinen48:40+28:2119:37
Mia LagerströmAttunda OKej godkänd

H10

2 480 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigge LöfgrenOK Kåre20:448:21
2Hugo ClaessonStora Tuna OK21:18+0:348:35
3Viggo MårsellTumba-Mälarhöjden OK21:45+1:018:46
4Fredrik EricsonFagersta OK23:22+2:389:25
5Oscar WärnOK Skogshjortarna23:45+3:019:34
6Emil WinnerstamEskilstuna OL25:07+4:2310:07
7Emil ÖbergOK Hällen25:08+4:2410:08
8Gustaf IngelsboOK Tranan25:12+4:2810:09
9Olle GranefeltOK Tyr25:19+4:3510:12
10Olle BladlundKarlsbyhedens OK25:35+4:5110:18
11Elis EklundOK Rodhen27:22+6:3811:02
12Max LindqvistTäby OK29:11+8:2711:46
13Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OK29:22+8:3811:50
14Sixten BuudIFK Mora OK30:49+10:0512:25
15John DanielssonIFK Mora OK36:31+15:4714:43
16Vide FlinkFjärås AIK36:42+15:5814:47
17Helmer GörasKarlsbyhedens OK44:39+23:5518:00
18Wilhelm BjöremarkFjärås AIK49:11+28:2719:49
18Erik GräfningsGrycksbo IF OK49:11+28:2719:49
20Rasmus KruseKFUM Örebro OK50:54+30:1020:31
Oskar LindIF Thorej godkänd
Jon Forsberg RundströmIFK Enskedeej godkänd

D35

5 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa MårsellTumba-Mälarhöjden OK49:058:32
2Lena FlinkFjärås AIK49:23+0:188:35
3Marika HagelbergOK Kåre54:09+5:049:25
4Sara MelinTolered-Utby Ol-klubb1:00:37+11:3210:32
5Sofia LundbergOK Renen1:03:05+14:0010:58
6Ida Pihl SkogOK Linné1:09:48+20:4312:08
7Vanda KuthanovaNorbergs OK1:16:55+27:5013:22

H35

8 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove Antvord HaugereidVang OL58:387:11
2Henrik NordSnättringe SK1:05:30+6:528:01
3Anders FogelbergVästvärmlands OK1:08:06+9:288:20
4Anders SandbergIFK Mora OK1:08:47+10:098:25
5Linus HolmqvistOK Österåker1:21:13+22:359:57
6Lasse SvenssonNorbergs OK1:23:36+24:5810:14
7Cristoffer StockmanOK Tisaren1:28:14+29:3610:48
Anders SkjesetVang OLej godkänd

D40

5 100 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SjölanderOK Rodhen37:587:26
2Jessica SöllvanderOK Rodhen41:12+3:148:04
3Tone Bleken RudVang OL41:37+3:398:09
4Agnes PetterssonSävedalens AIK42:15+4:178:17
5Ida HördegårdhIFK Göteborg Orientering42:34+4:368:20
6Johanna KindlundOK Tyr43:14+5:168:28
7Cecilia RydbergUmeå OK43:31+5:338:31
8Sara ÖbergOK Hällen44:35+6:378:44
9Ingvild GjessingVang OL45:22+7:248:53
10Kristine Sollien FlaskerudOL Toten-Troll46:27+8:299:06
11Linda StinessenDalaportens OL47:36+9:389:20
12Monika WesterlundOK Nolaskogsarna50:30+12:329:54
13Lena WesterlundOK Djerf51:17+13:1910:03
14Elin SvenssonSundsvalls OK51:48+13:5010:09
15Kristina NordlanderSundsvalls OK52:29+14:3110:17
16Jenny JohanssonKFUM Örebro OK54:59+17:0110:46
17Malin WiklundAlmby IK55:53+17:5510:57
18Sofia CarlssonLindebygdens OK56:26+18:2811:03
19Maria PedersenJärfälla OK57:13+19:1511:13
20Sara LindIF Thor58:33+20:3511:28
21Jessica HolstHjobygdens OK1:00:29+22:3111:51
22Annette RoosOK Linné1:02:36+24:3812:16

H40

7 460 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ÖbergOK Hällen43:385:50
2Sören KindlundOK Tyr46:51+3:136:16
3Marius WikstrømRingsaker OK48:21+4:436:28
4Matti JanlövIF Åland48:31+4:536:30
5Johan HördegårdhIFK Göteborg Orientering48:36+4:586:30
6Hans AlinIFK Mora OK48:37+4:596:31
7Per HolmIFK Mora OK50:16+6:386:44
8Johan RydbergUmeå OK51:13+7:356:51
9Martin JohnssonSnättringe SK51:38+8:006:55
10Ola JäderbergLeksands OK51:39+8:016:55
10Oskar GustafssonCentrum OK51:39+8:016:55
12Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF51:47+8:096:56
13Tony BjörlingDomnarvets GOIF54:19+10:417:16
14Mikael MellegårdLidköpings VSK55:48+12:107:28
15Patrik SöderqvistOK Kåre56:27+12:497:34
16Pontus FunkeLeksands OK56:44+13:067:36
17Henrik Bleken RudVang OL57:37+13:597:43
18Tomas FagerstedtSödertälje-Nykvarn OF1:00:39+17:018:07
19Klockar Mattias NääsLeksands OK1:07:04+23:268:59
20Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:07:07+23:298:59
21Anders PelanderOK Djerf1:10:55+27:179:30
22Mattias BrandtHällefors OK1:13:55+30:179:54
23Björn NorbergStora Tuna OK1:14:50+31:1210:01
24Magnus FärdigNyköpings OK1:17:31+33:5310:23
25Mathias BladlundKarlsbyhedens OK1:20:07+36:2910:44
26Björn WinnerstamEskilstuna OL1:38:19+54:4113:10
27Per-Martin BjöremarkFjärås AIK1:42:18+58:4013:42
28Patrik EureniusOK Hammaren1:49:31+1:05:5314:40
Marcus ArnoldssonVästerås SOKej godkänd

D45

4 560 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena NorbergStora Tuna OK37:128:09
2Åsa SundOK Hammaren38:55+1:438:32
3Ingela ErikssonGävle OK41:18+4:069:03
4Anna JanssonOK Djerf41:19+4:079:03
5Helena BacklundGävle OK42:31+5:199:19
6Katrin SkeppSävedalens AIK44:17+7:059:42
7Anna ElgesjöDomnarvets GOIF45:10+7:589:54
8Annika LundströmSundbybergs IK45:20+8:089:56
9Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK45:48+8:3610:02
10Marit SöderqvistOK Kåre47:07+9:5510:19
11Marie ÅsbergOK Hedströmmen48:55+11:4310:43
12Petra LorentzonLeksands OK48:59+11:4710:44
13Karin LarssonSundsvalls OK49:00+11:4810:44
14Ylva LorentssonOK Kåre49:35+12:2310:52
15Karin NilssonGarphyttans IF51:49+14:3711:21
16Camilla KruseKFUM Örebro OK52:08+14:5611:25
17Viktoria LindbergOK Djerf53:49+16:3711:48
18Guro MoOL Toten-Troll54:32+17:2011:57
19Anna TimnerKatrineholms OK54:59+17:4712:03
20Liselott NordgrenOK Kåre56:03+18:5112:17
21Malin PerssonOK Denseln56:46+19:3412:26
22Therese HolmströmOK Ravinen57:39+20:2712:38
23Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK57:44+20:3212:39
24Kristin RamsellLeksands OK59:05+21:5312:57
25Eva-Lena MäkinenOK Hammaren59:24+22:1213:01
26Marie LindbladOK Djerf59:49+22:3713:07
27Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:03:47+26:3513:59
28Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:06:07+28:5514:29
29Lena AnderssonSundsvalls OK1:06:32+29:2014:35
30Anna EricssonRonneby OK1:12:01+34:4915:47

H45

6 520 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth BilstadVang OL43:306:40
2Jonas BuudIFK Mora OK43:39+0:096:41
3Jonas EklundOK Rodhen46:46+3:167:10
4Johan LindqvistTäby OK47:19+3:497:15
5Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna47:39+4:097:18
6Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro48:18+4:487:24
7Per HåstlundAlmby IK48:40+5:107:27
7Mats GustafssonKFUM Örebro OK48:40+5:107:27
9Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OK50:02+6:327:40
10Jan Ola PedersenVang OL50:51+7:217:47
11Magnus BurlingFredrikshofs IF Skid & OK51:50+8:207:56
12Henrik LindbladOK Djerf52:07+8:377:59
13Magnus HanssonOK Löftan53:13+9:438:09
14Jesper NordinKorsnäs IF OK54:13+10:438:18
15Håvard KvammeOL Toten-Troll54:28+10:588:21
16Anders SollienOL Toten-Troll54:43+11:138:23
16Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK54:43+11:138:23
18Håkan BerglundIF Thor55:40+12:108:32
18Tomas VensrydEslövs FK55:40+12:108:32
20Anders LövgärdOK Alehof55:44+12:148:32
21Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK55:54+12:248:34
22Ola SkeppSävedalens AIK56:52+13:228:43
23Pål StenbergVang OL57:01+13:318:44
24Jörgen AurénIK Vikings OK57:08+13:388:45
25Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK58:33+15:038:58
26Trond FlaskerudOL Toten-Troll58:41+15:119:00
27John SolbreckLånghundra IF59:33+16:039:08
28Ingemar EricssonRonneby OK1:00:06+16:369:13
29Emil LarssonDomnarvets GOIF1:00:59+17:299:21
30Jonas HolstHjobygdens OK1:01:33+18:039:26
31Fredrik KarlssonNybro OK1:02:09+18:399:31
32Anders ArfwedsonFrölunda OL1:02:39+19:099:36
33Jonas LundbergOK Renen1:02:40+19:109:36
34Rolf Pettersen MoOL Toten-Troll1:03:21+19:519:42
35Jonas UllerKils OK1:06:29+22:5910:11
36Börje PerssonOK Ravinen1:07:08+23:3810:17
37Lars VestlingIF Thor1:10:04+26:3410:44
38Daniel SundOK Hammaren1:11:18+27:4810:56
39Ola LindIF Thor1:12:31+29:0111:07
40Patrik AnderssonAnderstorps OK1:14:35+31:0511:26
41Henrik GustafssonKFUM Örebro OK1:15:14+31:4411:32
42Olof ErikssonIFK Mora OK1:15:21+31:5111:33
43Johan HanssonOK Löftan1:26:54+43:2413:19
44Henning JordheimVang OL1:31:59+48:2914:06
Daniel JohanssonOK Hammarenej godkänd
Erik AderstedtKungälvs OKej godkänd
Ingemar StålbergGävle OKej godkänd
Fredrik MäkinenOK Hammarenej godkänd
Johan BlomsterIF Thorej start
Niklas KarlssonLustens OKej start
Martin PetterssonSävedalens AIKej start
Magnus PerssonOK Tisarenej start

D50

4 150 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln32:497:54
2Hana TichovskaSK Praga33:36+0:478:05
3Pia LindholmSundsvalls OK35:05+2:168:27
4Katarina RundströmIFK Enskede36:23+3:348:46
5Helena LindmanOK Gränsen36:34+3:458:48
6Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK37:10+4:218:57
7Helen SkoogKils OK38:10+5:219:11
8Ammie BerglundIF Thor39:33+6:449:31
9Anna Von KrusenstiernaOK Kåre40:01+7:129:38
10Carola RayOK7740:02+7:139:38
11Åsa JellvertGöteborg-Majorna OK40:36+7:479:46
12Pia GuståsOK Linné41:16+8:279:56
13Lena PetrisiVästerbergslagens OL43:05+10:1610:22
14Camilla ÖhgrenSävedalens AIK44:27+11:3810:42
15Karin JägrydSkåneslättens OL49:49+17:0012:00
16Kristina LindOK Skärmen50:09+17:2012:05
17Christina HalvarssonGöteborg-Majorna OK53:43+20:5412:56
18Ninni CarlssonStora Tuna OK54:55+22:0613:13
19Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering55:28+22:3913:21
20Maria KylbornAlmby IK57:49+25:0013:55
21Kristina BäckArboga OK1:02:15+29:2615:00
22Annette WigertzLånghundra IF1:06:29+33:4016:01
23Mette KristensenSarpsborg OL1:06:49+34:0016:06
24Ingrid PaulssonSkogsluffarnas OK1:10:19+37:3016:56
Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OLej godkänd
Carin HomannJärfälla OKej godkänd
Camilla BerglundKarlsbyhedens OKej godkänd

H50

5 750 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per JanssonOK Djerf34:426:02
2Ola JernströmAvesta OK39:18+4:366:50
3Pär EricsonNyköpings OK39:52+5:106:56
4Jonas NordströmOK Roslagen41:09+6:277:09
5Christian GrotnesTyrving IL41:48+7:067:16
6Håkan OlofssonÄrla IF42:48+8:067:26
7Anders ÄlvegranVästerås SOK43:02+8:207:29
8Tomas NormanLeksands OK43:06+8:247:29
9Henrik JonssonIFK Mora OK43:30+8:487:33
10Thomas JohannessonRonneby OK43:39+8:577:35
11Mikael ÖhgrenSävedalens AIK44:06+9:247:40
12Anders JägrydSkåneslättens OL44:09+9:277:40
13Per ForsbergIFK Enskede44:18+9:367:42
14Robert BylanderKarlsbyhedens OK45:06+10:247:50
15Ola WallinderGöteborg-Majorna OK45:17+10:357:52
16Nicklas BergströmTäby OK46:55+12:138:09
17Anders L OlssonGävle OK47:13+12:318:12
18Anders JonssonIK Vikings OK48:17+13:358:23
19Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK48:22+13:408:24
20Tomas RayOK7748:42+14:008:28
21Thomas PerssonOK Denseln49:06+14:248:32
22Per CarlssonStora Tuna OK49:26+14:448:35
23Lars JacobssonDegerfors OK49:36+14:548:37
24Pär MoqvistLerums SOK50:37+15:558:48
25Tobias Den BraverOK Gränsen50:39+15:578:48
26Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL52:06+17:249:03
27Magnus TrofastBredaryds SOK52:47+18:059:10
28Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna52:56+18:149:12
29Per KjellanderGöteborg-Majorna OK53:01+18:199:13
30Niklas OlssonFagersta OK53:20+18:389:16
31Nicklas NilssonStockholmspolisens IF OF54:32+19:509:29
32Joakim AhlströmVästerås SOK54:46+20:049:31
33Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL55:53+21:119:43
34Thomas IvarssonOK Hammaren56:36+21:549:50
35Johan PetterssonOK Motala57:13+22:319:57
36Torbjörn AnderssonSundsvalls OK57:15+22:339:57
37Rickard LindkvistLeksands OK57:26+22:449:59
38Håkan LindbergOK Djerf59:35+24:5310:21
39Peter BäckArboga OK1:01:53+27:1110:45
40Matz AnderssonLesjöfors SK1:02:57+28:1510:56
41Mårten KällströmSala OK1:06:15+31:3311:31
42Krister BerglundKarlsbyhedens OK1:13:51+39:0912:50
43Mats JohanssonSundsvalls OK1:15:05+40:2313:03
44Bjarne JohanssonSkogsluffarnas OK1:19:19+44:3713:47
45Jörgen EklundKatrineholms OK1:30:20+55:3815:42
Niklas SanderOK Milanej godkänd
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start
Björn ÖbergRyda SKej start

D55

4 150 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK34:048:12
2Christina BirathStenungsunds OK38:39+4:359:18
3Annika BrodinLindebygdens OK39:38+5:349:33
4Lotta RansjöKarlsbyhedens OK39:53+5:499:36
5Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK40:20+6:169:43
6Vanja StaffOL Toten-Troll40:50+6:469:50
7Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog41:39+7:3510:02
8Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OL42:03+7:5910:07
9Anette LantzOK Österåker45:37+11:3310:59
10Helena SellgrenGöteborg-Majorna OK46:04+12:0011:06
11Ewa LundbergIK Vikings OK46:43+12:3911:15
12Åsa PerssonLaxå OK47:34+13:3011:27
13Eva PetersonÄlvdalens IF OK47:44+13:4011:30
14Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK49:32+15:2811:56
15Bente LineIndre Østfold OK50:27+16:2312:09
16Anna-Maria BackrydLindebygdens OK50:56+16:5212:16
17Mona BierfeldtÄrla IF52:09+18:0512:33
18Ulrika ErikssonStora Tuna OK53:06+19:0212:47
19Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK53:31+19:2712:53
20Marie BjörklundEskilstuna OL55:42+21:3813:25
21Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK1:03:41+29:3715:20
22Annette Falck LarssonVänersborgs SK1:07:57+33:5316:22
23Lena HenrikssonTyrving IL1:14:57+40:5318:03
Anne BodinAlmby IKej godkänd
Gisela Sundelin RørvikHeming Orienteringej godkänd
Mia GustafssonOK Kåreej godkänd
Lotta StigsdotterIF Hagenej godkänd

H55

5 540 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse JanssonGävle OK34:596:18
2Jan HanssonStenungsunds OK41:20+6:217:27
3Anders EnmarkGävle OK41:59+7:007:34
4Nils Harald StaffOL Toten-Troll43:10+8:117:47
5Anders DalhammerOK Roxen43:32+8:337:51
6Magnus LimbäckVästerås SOK43:59+9:007:56
7Lars HolmbergIF Hagen44:04+9:057:57
8Frode SjøvoldRøros IL44:06+9:077:57
9Patrik ThybeckLindebygdens OK44:13+9:147:58
10Terje SchjølbergRøros IL45:32+10:338:13
11Björn AlbinssonIFK Mora OK45:41+10:428:14
12Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK46:19+11:208:21
13Anders BjörklundIFK Enskede46:21+11:228:21
14Leif MarkfjärdAvesta OK47:49+12:508:37
15Bo GustafssonOK Tylöskog48:42+13:438:47
16Nils-Olof LarssonVänersborgs SK50:56+15:579:11
17Thomas LagesonKöping-Kolsva OK53:20+18:219:37
18Jan-Åke IsraelssonOK Milan54:30+19:319:50
19Claes-Håkan EkbergLidköpings VSK55:37+20:3810:02
20Roger ÅsbergOK Hedströmmen55:38+20:3910:02
21Ulf K. RaskIFK Mora OK55:47+20:4810:04
22Ove RinnbäckOK Ravinen56:04+21:0510:07
23Per SundströmVästerås SOK56:22+21:2310:10
24Jan ViklundVästerås SOK56:29+21:3010:11
25Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK57:47+22:4810:25
26Anders KjellbergOK Skogsvargarna57:53+22:5410:26
27Nils AronssonOK Tisaren59:04+24:0510:39
28Tony KarlssonIFK Mora OK1:04:43+29:4411:40
29Håkan PerssonLaxå OK1:05:48+30:4911:52
30Per AndénHässleholms OK1:08:00+33:0112:16
31Leif MörkforsJärfälla OK1:08:48+33:4912:25
32Anders WinaldHellas Orientering1:14:00+39:0113:21
33Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:15:48+40:4913:40
34Stefan TörnqvistVästerås SOK1:17:21+42:2213:57
35Stein Arne NegårdVang OL1:18:09+43:1014:06
36Don SjögrenOK Hedströmmen1:23:26+48:2715:03
Johan TryggIFK Mora OKej godkänd
Erik BergqvistSäffle OKej godkänd
Sven BörjesonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Thomas CallebergSnättringe SKej godkänd
Lars HolmgårdKils OKej godkänd
Martin TichovskySK Pragaej godkänd
Sven WigertzLånghundra IFej godkänd
Erlend SlokvikOL Toten-Trollej start

D60

3 480 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag33:159:33
2Lena GottfridssonNittedal OL36:47+3:3210:34
3Elisabeth ÖströmOK Tyr42:34+9:1912:13
4Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK48:06+14:5113:49
5Gudrun PerssonHallstahammars OK54:35+21:2015:41
6Marianne RuppOLG Thun55:56+22:4116:04
7Ingela SjögrenKöping-Kolsva OK1:08:24+35:0919:39
Britt-Marie ForsgrenOK Tisarenej godkänd
Gunilla AxelssonSävedalens AIKej godkänd
Monika MathiassonElverum OKej start
Barbro IsakssonOK Tisarenåterbud

H60

5 100 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SkoogKils OK35:396:59
2Petter GullikstadRøros IL37:05+1:267:16
3Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK39:46+4:077:47
4Roland NotstamArboga OK39:50+4:117:48
5Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK39:54+4:157:49
6Trond OlsenLøten o-lag40:43+5:047:59
7Jan NilssonAndrarums IF40:45+5:067:59
8Jan-Olof BäckOK Djerf43:38+7:598:33
9Åke SundinHällefors OK43:45+8:068:34
10Lars PerssonHagaby GoIF Örebro46:32+10:539:07
11Klas ThybeckLindebygdens OK46:55+11:169:11
12Eddie IsraelssonLindebygdens OK49:40+14:019:44
13Michael KarlssonOK P450:14+14:359:50
14Ulf NordzellOK Djerf50:44+15:059:56
15Erik ErikssonIFK Mora OK50:48+15:099:57
16Yngve GottfridssonNittedal OL52:59+17:2010:23
17Jan LundgrenLinköpings OK54:29+18:5010:40
18Jan GottfridssonNorbergs OK54:43+19:0410:43
19Sven-Erik LevinTierps SOK55:04+19:2510:47
20Mats LandquistKöping-Kolsva OK55:36+19:5710:54
21Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro58:17+22:3811:25
22Håkan GustafsonEskilstuna OL1:02:51+27:1212:19
23Terje GudbrandsenHamar OK1:14:00+38:2114:30
24Anders AlamaaIK Vikings OK1:23:22+47:4316:20
Mats WelanderOK Djerfej godkänd

D65

3 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL32:539:26
2Karin RabeUlriksbergs IK35:08+2:1510:05
3Gabriella AxelssonIdefjordens SK35:38+2:4510:14
4Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL41:13+8:2011:50
5Marion HallstenUddevalla OK43:34+10:4112:31
6Marianne EinarssonFagersta OK45:09+12:1612:58
7Britt-Marie AnderssonOK Amne45:11+12:1812:59
8Maud Göthe LundgrenLinköpings OK45:25+12:3213:03
9Kerstin LissEskilstuna OL47:33+14:4013:39
10Solweig PalmAvesta OK59:06+26:1316:58
11Anna DahlLaxå OK1:06:13+33:2019:01
12Kerstin ErikssonOK Kåre1:10:18+37:2520:12
Annika NorströmHallstahammars OKej godkänd
Catherine DawsonGafanhoriej godkänd
Lena LindgrenOK Järnbärarnaej godkänd

H65

4 560 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils-Olof BodinAlmby IK37:328:13
2Olov ÖströmOK Tyr39:14+1:428:36
3Peter ÅslundKFUM Örebro OK39:55+2:238:45
4Bengt SöderqvistDalaportens OL40:16+2:448:49
5Olov SöderqvistDalaportens OL41:43+4:119:08
6Eje DahlLaxå OK42:47+5:159:22
7Einar LienLøten o-lag43:26+5:549:31
8Karl-Göran WahlströmAlmby IK45:41+8:0910:01
9Lars JanlövIF Åland45:53+8:2110:03
10Mats SandewallUmeå OK46:47+9:1510:15
11Mats EricssonOK Skogshjortarna47:11+9:3910:20
12Johan JungellKorsnäs IF OK48:00+10:2810:31
13Arne HolmerIFK Mora OK49:06+11:3410:46
14Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL50:47+13:1511:08
15Roger LarssonOK Kåre51:20+13:4811:15
16Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro52:06+14:3411:25
17Juergen ZiescheLOK Berlin52:43+15:1111:33
18Frede ScheyeHerlufsholm OK53:05+15:3311:38
19Kent BergendahlNyköpings OK54:31+16:5911:57
20Pelle SkullmanLinköpings OK54:56+17:2412:02
21Harry EnbergVästerbergslagens OL55:06+17:3412:05
22Sven LarssonSärna SK57:41+20:0912:38
23Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK58:36+21:0412:51
24Matts BjörkeSöders-Tyresö1:00:04+22:3213:10
25Rolf KullaValbo AIF1:00:08+22:3613:11
26Michael FrenzelLOK Berlin1:11:53+34:2115:45
27Ingvar AnderssonOK Amne1:14:55+37:2316:25
28Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK1:23:07+45:3518:13
Helge SundbergRøros ILej godkänd
Bo-Göran KarlssonAvesta OKej start
Kent ErikssonLerums SOKej start

D70

3 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF37:1512:15
2Inger LöfgrenStora Tuna OK39:21+2:0612:56
3Gun JanssonSala OK41:33+4:1813:40
4Linnea ClaessonRydboholms SK48:40+11:2516:00
5Ulla LingJönköpings OK1:01:16+24:0120:09

H70

4 150 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen34:178:15
2Rune SandbergUddevalla OK38:09+3:529:11
3Johan KällmanNorbergs OK38:20+4:039:14
4Knut SkjesetVang OL40:09+5:529:40
5Roy DawsonGafanhori40:26+6:099:44
6Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL41:42+7:2510:02
7Torgny PetterssonMarkbygdens OK42:14+7:5710:10
8John SivarsDalaportens OL44:01+9:4410:36
9Christer ElfsbergKristinehamns OK44:14+9:5710:39
10Kenneth JanssonSala OK44:38+10:2110:45
11Lars-Åke ÅbergKalmar OK47:59+13:4211:33
12Lennart LindgrenOK Järnbärarna48:03+13:4611:34
13Lars PerssonOK Kompassen49:53+15:3612:01
14Ronald Mc GrailHjärnarps OL51:22+17:0512:22
15Lars DahlströmVästerbergslagens OL51:23+17:0612:22
16Christer HellströmStora Tuna OK51:52+17:3512:29
17Håkan NilssonMalmö OK52:36+18:1912:40
18André StraussOLG Thun53:00+18:4312:46
19Lennart VessbergAvesta OK56:00+21:4313:29
20Sven PihlEnköpings AIF1:00:40+26:2314:37
21Gösta ClaessonRydboholms SK1:01:13+26:5614:45
22Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo1:01:43+27:2614:52
23Göran LarboAttunda OK1:01:52+27:3514:54
24Sven-Erik KempeOK Hammaren1:03:23+29:0615:16
25Kjell-Åke RyenKroppa IF1:15:26+41:0918:10
Kjell ErikssonOK Djerfej godkänd
Anders AxelssonSävedalens AIKej godkänd
Christer JanssonHagaby GoIF Örebroej godkänd

D75

3 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK37:1612:15
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK37:21+0:0512:17

H75

3 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan RystedtStora Tuna OK37:4910:52
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen39:49+2:0011:26
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK41:10+3:2111:49
4Erland LingJönköpings OK41:56+4:0712:02
5Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK44:07+6:1812:40
6Jan JohanssonIFK Hedemora OK50:06+12:1714:23
7Johnny BrandtHällefors OK55:42+17:5316:00
8Knut HöökOK Klyftamo1:10:11+32:2220:10
9Kurt SandströmSkutskärs OK1:31:40+53:5126:20
10Lars JellvertFellingsbro GOIF1:33:48+55:5926:57
Kjell LarssonOK Alfernaej godkänd

D80

2 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK33:0213:35
2Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby50:49+17:4720:54
3Britt ErikssonHammarby IF OF1:06:39+33:3727:25
Margareta HolmbergIF Hagenej godkänd
Edda NilssonStockholmspolisens IF OFej godkänd

H80

3 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove JohanssonOK Järnbärarna38:0112:30
2Roland BrandshageSävedalens AIK38:28+0:2712:39
3Kurt ZanderVästerås SOK47:14+9:1315:32
4Ingemar HolmbergIF Hagen51:55+13:5417:04
5Sture NilssonStockholmspolisens IF OF1:20:42+42:4126:32
John VallinOK Hedströmmenej godkänd
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd
Lennart StenbergOK Älvsjö-Örbyej start

Inskolning

2 130 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ella AnderssonAnderstorps OKfullföljt
Elsa AxinHagaby GoIF Örebrofullföljt
Vera DjupforsNybro OKfullföljt
Julia FagerstedtSödertäljefullföljt
Sara FunkeABB IFfullföljt
Leo JanlövIF Ålandfullföljt
Alma KaskOK Tisarenfullföljt
Svante KaskKFUM Örebro OKfullföljt
Julie Gjessing SkjesetVang OLfullföljt
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKfullföljt
Esther StenbergVang OLej start

U1

2 130 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil Engh SagvoldOL Toten-Troll18:058:29
2Martine Engh SagvoldOL Toten-Troll18:09+0:048:31
3Maren Bleken RudVang OL18:45+0:408:48
4Lukas ÖbergOK Hällen19:53+1:489:20
5Nike VejedalSnättringe SK20:36+2:319:40
6Elin-Karin JohanssonOK Kåre21:15+3:109:58
7Oskar Hagelberg NordahlOK Kåre22:16+4:1110:27
8Carl NordströmVallentuna-Össeby OL22:26+4:2110:31
9Sixten SandHalden SK22:36+4:3110:36
10Lin PelanderOK Djerf22:43+4:3810:39
11William BjörkmanDomnarvets GOIF24:16+6:1111:23
12Julia NordströmVallentuna-Össeby OL25:18+7:1311:52
13Arvid SöderbergDomnarvets GOIF25:28+7:2311:57
14Ivar SöderbergDomnarvets GOIF25:29+7:2411:57
15Elsa HolstHjobygdens OK26:03+7:5812:13
16Lukas NorénMalungs OK Skogsmårdarna28:00+9:5513:08
17Alva BjöremarkFjärås AIK29:11+11:0613:42
18Vide Zetterberg ViklundOK Djerf29:39+11:3413:55
19Assar SandHalden SK30:24+12:1914:16
20Jonatan AlinIFK Mora OK30:56+12:5114:31
21Lily MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna31:47+13:4214:55
22Mira MårsellTumba-Mälarhöjden OK32:33+14:2815:16
23Lova SandbergIFK Mora OK37:18+19:1317:30
24Olle HolstHjobygdens OK40:05+22:0018:49
25Nora HelldalOK Kåre42:19+24:1419:52
26Klara ThybeckLindebygdens OK45:41+27:3621:26
27Filippa UlanderSkåneslättens OL48:26+30:2122:44
28Saga WallnerAttunda OK53:52+35:4725:17
29Eline Malmo JordheimVang OL54:11+36:0625:26
30Emma Pedersen ElverhøiVang OL54:13+36:0825:27
Mari StenbergVang OLej godkänd
Pål Solli KvikstadOL Toten-Trollej godkänd

U2

2 360 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lilly Slars PaulssonSundbybergs IK24:3410:24
2Selma VensrydEslövs FK26:34+2:0011:15
3Alva JäderbergLeksands OK27:25+2:5111:37
4Petter BergqvistGarphyttans IF28:54+4:2012:14
5Tove GustafssonKFUM Örebro OK30:19+5:4512:50
6Jakob SternerSträngnäs-Malmby OL30:44+6:1013:01
7Selma KvammeOL Toten-Troll30:45+6:1113:01
8Filippa OttoforsOK Kåre30:46+6:1213:02
9Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK32:10+7:3613:37
10Joel WIlhelmssonFilipstads OK32:32+7:5813:47
10Marcus HolmgrenNässjö OK32:32+7:5813:47
12Casper StålbergGävle OK32:41+8:0713:50
13Emil StålbergGävle OK33:45+9:1114:18
14Alva MellegårdLidköpings VSK35:09+10:3514:53
15Frida SjöblomOK Kåre36:36+12:0215:30
16Peder MoOL Toten-Troll36:53+12:1915:37
17Emma ByströmOK Nolaskogsarna37:02+12:2815:41
18Nils ForsgrenVästerbergslagens OL37:31+12:5715:53
19Elin HelldalOK Kåre38:46+14:1216:25
20Emil HellströmÅmåls OK39:25+14:5116:42
21Olle StinessenDalaportens OL41:54+17:2017:45
22Ludwig UlanderSkåneslättens OL42:18+17:4417:55
23Wilhelmina HedbergKarlsbyhedens OK44:37+20:0318:54
24Tea AnderssonFagersta OK45:38+21:0419:20
25Natalie HagströmKarlsbyhedens OK50:38+26:0421:27
26Linnea HagströmKarlsbyhedens OK50:46+26:1221:30

Öppen 1

2 360 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas DanielssonIFK Mora OK22:299:31
2Rune SagvoldOL Toten-Troll25:55+3:2610:58
3Alfred FärdigLidköpings VSK29:43+7:1412:35
4Melker FärdigLidköpings VSK29:45+7:1612:36
5Bodil RingenOL Toten-Troll35:44+13:1515:08
6Linnea MattssonMalungs OK Skogsmårdarna37:22+14:5315:50
7Ulrika Adolfsson-JohanssonOK Kåre42:27+19:5817:59
8Lena JellvertFellingsbro GOIF44:23+21:5418:48
9Tanja LindqvistTäby OK48:10+25:4120:24
10Ann ReuterÅmåls OK51:11+28:4221:41
11Anne KarlssonKlubblös53:34+31:0522:41
12Kajsa SandewallUmeå OK1:13:29+51:0031:08
Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

Öppen 3

3 020 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin SandbergIFK Mora OK26:388:49
2Simon KringstadOK Norrvirdarna27:39+1:019:09
3Jenny AnderssonAnderstorps OK34:01+7:2311:15
4Valter DrejmoOK Landehof37:02+10:2412:15
5Roger LarssonSundsvalls OK37:37+10:5912:27
6André BergkvistVästerbergslagens OL38:09+11:3112:37
7Ole Christian Solli KvikstadOL Toten-Troll38:48+12:1012:50
8Niclas JohanssonOK Kåre42:34+15:5614:05
9Markus MattssonMalungs OK Skogsmårdarna42:44+16:0614:09
10Lars FlaskerudOL Toten-Troll42:53+16:1514:11
11Hilde Solli KvikstadOL Toten-Troll45:38+19:0015:06
12Anna HögbergOK Tranan45:57+19:1915:12
13Oddvar GravingenOK Hierne46:16+19:3815:19
14Karianne EnghOL Toten-Troll46:48+20:1015:29
15Siv HasselgrundBjursås OK47:12+20:3415:37
16Cim HolmqvistOK Österåker49:12+22:3416:17
17Eva FredrikssonKorsnäs IF OK49:27+22:4916:22
18Gunilla WiklundStora Tuna OK50:22+23:4416:40
19Tobias ErikssonÅmåls OK53:32+26:5417:43
20Linda SlagbrandVästerås SOK55:31+28:5318:22
21Sören HolmbergLeksands OK56:21+29:4318:39
22Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK56:52+30:1418:49
23Andreas PaulssonSundbybergs IK59:13+32:3519:36
24Elizabeth  PetterssonOK Djerf1:02:05+35:2720:33
25Cilla UlanderSkåneslättens OL1:03:02+36:2420:52
26Maria OlofssonKlubblös1:06:12+39:3421:55
27Malin AnderssonVallentuna-Össeby OL1:10:27+43:4923:19
28Linda CarlssonOK Tyr1:11:24+44:4623:38
29Anette LöfgrenOK Kåre1:20:17+53:3926:35
30Anna Wiren1:24:51+58:1328:05
31Anna HolmgrenNässjö OK1:28:12+1:01:3429:12
32Peter AlmGrycksbo1:40:14+1:13:3633:11
33Maria AlmqvistKarlsbyhedens OK1:40:23+1:13:4533:14
Erica BurlingFredrikshof IF CKej godkänd
Oskar DahlinLeksands OKej godkänd

Öppen 5

3 520 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats WilhelmssonFilipstads OK30:068:33
2Hjalmar WIlhelmssonFilipstads OK30:56+0:508:47
3Håvard GjestvangOL Toten-Troll32:27+2:219:13
4Stefan NilssonStora Tuna OK35:37+5:3110:07
5Rebecca Hansson JärnvingAttunda OK40:24+10:1811:28
6Göran NordkvistGagnefs OK41:15+11:0911:43
7Sofia ÖsterdahlIFK Mora OK41:23+11:1711:45
7Torsten RambergHallstahammars OK41:23+11:1711:45
9Per StinessenDalaportens OL41:42+11:3611:50
9Björn NilssonRimbo SOK41:42+11:3611:50
11Stefan OlssonIF Hagen43:10+13:0412:15
12Anna FunkeLeksands OK43:23+13:1712:19
13Lars OlofssonVästerås SOK43:28+13:2212:20
14Jerker RoosABB IF44:41+14:3512:41
15Carolyn Hansson-JärnvingAttunda OK45:47+15:4113:00
16Adrian UlanderSkåneslättens OL47:29+17:2313:29
17Lena RambergHallstahammars OK48:51+18:4513:52
18Lina PärjeLeksand49:29+19:2314:03
19Erik NilssonGarphyttans IF50:33+20:2714:21
20Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby50:39+20:3314:23
21Stig WiklundStora Tuna OK52:17+22:1114:51
21Åsa BlixtJärbo OK52:17+22:1114:51
23Malin WannerAvesta OK52:41+22:3514:58
24Edvin WallnerAttunda OK54:02+23:5615:21
25Eva LindgrenKFUM Örebro OK55:13+25:0715:41
26Katharina SandströmSundsvalls OK55:20+25:1415:43
27Maria Slars PaulssonSundbybergs IK57:09+27:0316:14
28Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK57:13+27:0716:15
29Camilla ÄlvegranVästerås SOK58:42+28:3616:40
30Cecilia VälijeesiöVästerås SOK58:44+28:3816:41
31Lisa ErikssonSundbybergs IK59:07+29:0116:47
32Karin SundhFjärås AIK1:01:10+31:0417:22
33Therese LandmarkOK Kroppefjäll1:01:45+31:3917:32
34Eva-Lena LandmarkRörbäcksnäs IS1:01:47+31:4117:33
35Markus KvammeOL Toten-Troll1:05:26+35:2018:35
36Kjersti SmåstuenOL Toten-Troll1:05:27+35:2118:35
37Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:05:54+35:4818:43
38Rickard GunéeTumba-Mälarhöjden OK1:07:40+37:3419:13
39Hanna ErikssonLånghundra IF1:10:09+40:0319:55
40Helena StrömSundbybergs IK1:13:04+42:5820:45
41Elin PäbelMalungs OK Skogsmårdarna1:17:11+47:0521:55
42Sara HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna1:17:13+47:0721:56
43Jens AnderssonFagersta OK1:18:00+47:5422:09
44Christina IvarssonOK Hammaren1:19:12+49:0622:30
45Ann-Sofie BergOK Tisaren1:27:18+57:1224:48
46Fredrik ArenanderSkarpnäcks OL1:29:53+59:4725:32
47Marie Olsson EliassonGävle OK1:36:04+1:05:5827:17
48Bo WinqvistOK Djerf2:02:39+1:32:3334:50
49Martin LimbäckBlivande fantast2:20:13+1:50:0739:50
Louise DalhammerOK Roxenej godkänd
William TillanderVästerås SOKej godkänd
Roland NorellSöders-Tyresöej godkänd
Lisa ErikssonLidköpings VSKej godkänd
Pia NordinKorsnäs IF OKej godkänd
Linus SjödénÄlvdalens IF OKej godkänd
Linda HeymanVästerås SOKej godkänd
Anna AnåkerDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen 6

3 080 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor OlssonIF Hagen51:1016:36
2Anders JanssonGrycksbo IF OK52:29+1:1917:02
3Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK57:01+5:5118:30
4Therese BarjeJönköpings OK58:18+7:0818:55
5Erik PetersonÄlvdalens IF OK1:04:41+13:3121:00
6Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:04:42+13:3221:00
7Göran WelénKöping-Kolsva OK1:04:43+13:3321:00
8Daniel NorgrenDomnarvets GOIF1:04:49+13:3921:02
9Andreas BjörkmanDomnarvets GOIF1:05:03+13:5321:07
10Karin TufvessonOK Kåre1:09:01+17:5122:24
11Gunnar WintherLeksands OK1:10:27+19:1722:52
12Mikael LöfgrenOK Kåre1:13:52+22:4223:58
13Maria AngbergLindebygdens OK1:15:48+24:3824:36
14Peter LindTyresö1:15:52+24:4224:37
15Hugo BergenfurIK Vikings OK1:17:41+26:3125:13
16Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK1:18:03+26:5325:20
17Jessica ErikssonDomnarvets GOIF1:20:04+28:5425:59
18Berit GummusIFK Mora OK1:22:40+31:3026:50
19Enrico VieroVandrarringen1:26:40+35:3028:08
20Mark CollinsDartford OK1:34:19+43:0930:37
21Anna VieroVandrarringen1:34:25+43:1530:39
22Lars-Olof ErssonOK Kåre1:35:35+44:2531:02
Inger ErnstsonOK Skogshjortarnaej godkänd
Helena ErnstsonGöteborgs SKej godkänd
Lotten SjödénÄlvdalens IF OKej godkänd
Sofia GyllenswärdOK Linnéej godkänd
Gunilla LandåsKistaej godkänd
Zandra BuudIFK Mora OKej godkänd

Öppen 7

3 080 m, 75 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BjörklundIFK Mora OK23:157:32
2Viktor JemthIF Thor25:30+2:158:16
3Jesper IngelsboOK Tranan29:44+6:299:39
4Niclas SjöblomOK Kåre29:54+6:399:42
5Rikard FlinkFjärås AIK30:26+7:119:52
6Anders OttoforsOK Kåre31:34+8:1910:14
7Cilje KringstadSäffle OK31:43+8:2810:17
8Håkan JanssonGävle OK31:57+8:4210:22
9Birgitta HanssonKarlsbyhedens OK32:24+9:0910:31
10Carin GustafssonJönköpings OK32:34+9:1910:34
11Erik HaugenRingsaker OK33:54+10:3911:00
12Mia BierfeldtÄrla IF33:55+10:4011:00
13Madelene Lärfars RystedtStora Tuna OK34:02+10:4711:02
14Alva LarssonSundsvalls OK34:28+11:1311:11
14Erika BlixtOK Hammaren34:28+11:1311:11
16Hanna KaskKFUM Örebro OK34:34+11:1911:13
17Lennart PerssonHorndals IF34:39+11:2411:15
17Håkan AhlqvistOK Tyr34:39+11:2411:15
19Pia FrostIFK Mora OK34:45+11:3011:16
20Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK35:06+11:5111:23
21Solveig Sörlien StenbergVang OL35:36+12:2111:33
22Andreas AppelbringOK Milan35:37+12:2211:33
23Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK36:10+12:5511:44
24Annica LübckeOK Ravinen36:36+13:2111:52
25Lisa DahlqvistStorviks IF36:45+13:3011:55
26Maffe FrostIFK Mora OK36:50+13:3511:57
27Hanna JohannessonRonneby OK37:07+13:5212:03
28Sandra PerssonIFK Göteborg Orientering37:38+14:2312:13
29Niklas BlixtJärbo OK37:52+14:3712:17
30Ulrika SanderOK Milan38:44+15:2912:34
31Viktor KarlssonStorviks IF38:58+15:4312:39
32Björn BergqvistGarphyttans IF38:59+15:4412:39
33Madeleine KarlssonOK Norrvirdarna39:33+16:1812:50
34Johan WannerAvesta OK39:38+16:2312:52
35Anna-Karin ErikssonNorbergs OK40:12+16:5713:03
36Susanne JohannessonRonneby OK40:13+16:5813:03
37Camilla TinglöfOK Gränsen40:25+17:1013:07
38Boel NybergOK Kåre40:40+17:2513:12
39Jan AnderssonOK Hammaren41:18+18:0313:24
40Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL41:24+18:0913:26
41Elin NallgårdVästerås SOK41:25+18:1013:26
42Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK43:12+19:5714:01
43Elin DahlmarkVästerås SOK43:37+20:2214:09
44Ingela ArenanderSkarpnäcks OL44:05+20:5014:18
45Lill NallgårdVästerås SOK44:25+21:1014:25
46Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OK44:51+21:3614:33
47Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK45:11+21:5614:40
48Anders CallesKvarnsvedens GOIF OK46:50+23:3515:12
49David ÅkerlindLustens OK47:14+23:5915:20
50Bo KarlssonKatrineholms OK47:45+24:3015:30
51Johanna AlmséusIFK Hedemora OK47:48+24:3315:31
52Anette HälldalGävle OK47:50+24:3515:31
53Valter FallAlmby IK47:58+24:4315:34
54Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK48:50+25:3515:51
55Eva PålssonIFK Mora OK49:44+26:2916:08
56Sören AnderssonJärbo OK51:12+27:5716:37
57Anita Östgård OlsenLøten o-lag51:35+28:2016:44
58Tina JohanssonSundsvalls OK52:35+29:2017:04
59Lena TörnqvistVästerås SOK53:01+29:4617:12
60Anna SöderlundKarlsbyhedens OK53:11+29:5617:16
61Hayley CollinsDartford OK53:12+29:5717:16
62Marita StadigSK Trim/Virsbo54:44+31:2917:46
63Annika BjörklundIFK Mora OK55:25+32:1017:59
64Lars NordSödertälje IF56:35+33:2018:22 Ladda ner rutt i gpx-format
65Håkan SvahnOK Ravinen56:40+33:2518:23
66Sven-Åke LundbergIK Vikings OK57:58+34:4318:49
67Lisa JonassonÄlvdalens IF OK1:01:59+38:4420:07
68Stig ForsbergDalaportens OL1:10:28+47:1322:52
69Per-Martin SvärdIK Vikings OK1:10:41+47:2622:56
70Mikael ÅhlundAlmby IK1:11:51+48:3623:19
Emma ClaessonStora Tuna OKej godkänd
Ove PettersonÄlvdalens IF OKej godkänd
Catharina DahlmarkVästerås SOKej godkänd
Albin JohanssonSkogsluffarnas OKej godkänd
Nina LimbäckVästerås SOKej godkänd
Julie CollinsDartford OKej start

Öppen 8

4 790 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders DalinLeksands OK33:146:56
2Henrik RoosOK Linné34:07+0:537:07
3Johan ÖstbergStora Tuna OK36:15+3:017:34
4Alexandra VejedalKamrat och IF KIF36:56+3:427:42
5Malin SandHalden SK39:50+6:368:18
5Mikael AxinHagaby GoIF Örebro39:50+6:368:18
7Henrik PetrisiVästerbergslagens OL39:55+6:418:20
8Jerry LarssonSundsvalls OK40:45+7:318:30
9Marcus WiklundStora Tuna OK42:16+9:028:49
10Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK43:42+10:289:07
11Johan GunnarssonGöteborg-Majorna OK44:16+11:029:14
12Robert KruseKFUM Örebro OK44:24+11:109:16
13Björn ByströmOK Nolaskogsarna45:26+12:129:29
14Kristofer DrejmoOK Landehof47:14+14:009:51
15Kenneth LantzOK Österåker47:39+14:259:56
16Esko StadigSK Trim/Virsbo48:40+15:2610:09
17Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK49:14+16:0010:16
18Niklas KarlssonLustens OK51:34+18:2010:45
19Michaela KällstrandÅmåls OK52:09+18:5510:53
20Björn LindgrenKFUM Örebro OK52:15+19:0110:54
21Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK52:36+19:2210:58
22Hans Pettersson-54:45+21:3111:25
23Johan EricsonFagersta OK54:53+21:3911:27
24Mattias HolmströmÅmåls OK55:12+21:5811:31
25Tommy ReuterÅmåls OK55:13+21:5911:31
26Rikard AndreassonIFK Göteborg Orientering55:17+22:0311:32
27Kristina HellströmÅmåls OK55:47+22:3311:38
28Cornelia KindlundOK Tyr55:52+22:3811:39
29Lisa LindgrenStora Tuna IK OK56:49+23:3511:51
30Stefan AnderssonIFK Mora OK1:00:18+27:0412:35
31Karin BorggrenGöteborg Majorna OK1:00:39+27:2512:39
32Daniel WallnerAttunda OK1:01:18+28:0412:47
33Magnus SöderbergDomnarvets GOIF1:02:28+29:1413:02
34Charlotte DrejmoOK Landehof1:02:49+29:3513:06
35Stefan SöderströmIK Vikings OK1:03:18+30:0413:12
36Magnus HellströmÅmåls OK1:04:48+31:3413:31
37Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK1:05:54+32:4013:45
38Anette ÅhlundOK Nolaskogsarna1:11:57+38:4315:01
39Gunilla WingqvistKlubblös1:12:15+39:0115:05
40Anna JärnemarkStora Tuna IK OK1:16:57+43:4316:03
41Fredrik GranholmSundsvalls OK1:17:50+44:3616:14
42Andreas LagerkvistFalun1:22:59+49:4517:19
43Charlotte PruthSkogsluffarnas OK1:25:38+52:2417:52
44Maja-Lisa LundbergIK Vikings OK2:10:02+1:36:4827:08
45Anders LundbergIK Vikings OK2:10:06+1:36:5227:09
Klara PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd

Öppen 9

4 790 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias KallhaugeSnättringe SK50:4110:34
2Jörgen GranefeltOK Tyr51:44+1:0310:48
3Carl HeymanVästerås SOK57:31+6:5012:00
4Christian WåhlstedtCentrum OK57:59+7:1812:06
5Mathias WärnOK Skogshjortarna58:59+8:1812:18
6Håkan NilssonDomnarvets GOIF1:01:20+10:3912:48
7Anton MäkinenOK Hammaren1:01:35+10:5412:51
8Klaus CsúcsIFK Mora OK1:05:32+14:5113:40
9Joel WallnerAttunda OK1:09:36+18:5514:31
10Sofia HolmgårdKils OK1:10:40+19:5914:45
11Mats LagerbladKlubblös1:11:04+20:2314:50
12Mattias GyllenswärdOK Linné1:12:28+21:4715:07
13Elin KindlundhAlfta-Ösa OK1:13:38+22:5715:22
14Mattias FärdigLidköpings VSK1:15:21+24:4015:43
15Atakilte BeyeneOK Gränsen1:15:47+25:0615:49
16Ida LindkvistNTNUI1:17:24+26:4316:09
17Elias BergenfurIK Vikings OK1:18:13+27:3216:19
18Mats BergenfurIK Vikings OK1:18:46+28:0516:26
19Anette BarrulfOK Tyr1:19:41+29:0016:38
20Krisztina KerényiIFK Mora OK1:22:15+31:3417:10
21Elisabeth WestmanVästerås SOK1:24:59+34:1817:44
22Anders SahlénVästerås SOK1:26:30+35:4918:03
22Hans WestmanVästerås SOK1:26:30+35:4918:03
24Jan BergmanOK Kåre1:37:20+46:3920:19
25Fredrik PalmgrenSkogsluffarnas OK1:39:32+48:5120:46
26Simon  MellerstedtFalun1:40:55+50:1421:04
Håkan EnmarkSkogsluffarnas OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser